Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   μικρα γαμπυ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60638)

eirinimazisou 07-03-12 12:13

μικρα γαμπυ
 
τα μικρα γαμπυ μολισ γενηθηκαν τα εχω μεσ την γενιστρα ποτε να βγαλω την μαμα?τωρα?και τα μικρα ποτε?δεν πρεπει να εχουν σωθει ολα γτ εφυγαν μεσα απο τισ τρυπουλεσ που εχει η γενιστρα.πειτε μου λιγο γρηγορα.ευχαριστω.

beeromixalhs 07-03-12 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eirinimazisou (Μήνυμα 656654)
τα μικρα γαμπυ μολισ γενηθηκαν τα εχω μεσ την γενιστρα ποτε να βγαλω την μαμα?τωρα?και τα μικρα ποτε?δεν πρεπει να εχουν σωθει ολα γτ εφυγαν μεσα απο τισ τρυπουλεσ που εχει η γενιστρα.πειτε μου λιγο γρηγορα.ευχαριστω.

καλησπέρα και καλώς τα δέχτηκες :D
τώρα κακώς έβαλες τη μάνα από την αρχή σε γεννήστρα κατά τη γνώμη μου. Τώρα τελείωσε βέβαια, οπότε δεν έχει νόημα να τη κρατάς εκεί μπορείς να τη βγάλεις. Τα μικρά θα σου έλεγα να τα αφήσεις και αυτά μέσα στο ενυδρείο. Σίγουρα θα χάσεις αρκετά (αν έχεις κρυψώνες θα χάσεις λιγότερα) αλλά δε θα κινδυνεύουν να πάθουν καμία ζημιά από τα νιτρικά μέσα στη γεννήστρα. Αν τα απελευθερώσεις τελικά να το κάνεις ώρα που θα είναι σβηστά τα φώτα ώστε να μη τα πάρουν αμέσως στο κυνήγι τα μεγάλα. Άντε με το καλό η επόμενες γέννες που θα έχεις τόσες ώστε θα βαρεθείς να βάζεις γεννήστρες ;)

eirinimazisou 07-03-12 13:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs (Μήνυμα 656656)
καλησπέρα και καλώς τα δέχτηκες :D
τώρα κακώς έβαλες τη μάνα από την αρχή σε γεννήστρα κατά τη γνώμη μου. Τώρα τελείωσε βέβαια, οπότε δεν έχει νόημα να τη κρατάς εκεί μπορείς να τη βγάλεις. Τα μικρά θα σου έλεγα να τα αφήσεις και αυτά μέσα στο ενυδρείο. Σίγουρα θα χάσεις αρκετά (αν έχεις κρυψώνες θα χάσεις λιγότερα) αλλά δε θα κινδυνεύουν να πάθουν καμία ζημιά από τα νιτρικά μέσα στη γεννήστρα. Αν τα απελευθερώσεις τελικά να το κάνεις ώρα που θα είναι σβηστά τα φώτα ώστε να μη τα πάρουν αμέσως στο κυνήγι τα μεγάλα. Άντε με το καλό η επόμενες γέννες που θα έχεις τόσες ώστε θα βαρεθείς να βάζεις γεννήστρες ;)

τα εβγαλα αλλα τωρα βλεπω μονο 2 απο τα 15 πανεεε δεν τα ξαναβαζω μεσα σε γεννηστρεσ.ξερεισ απο γκαμπυ?τι φυτα πρεπει να παρω?μια σελιδα τωρα εχω 4 φυτα αλλα δεν ειναι πυκνοφυτομενο εχω 150 λ

Χρηστος Ζ. 07-03-12 13:29

αν εχεις τη δυνατοτητα στεισε ενα 40-50 λιτρα για μεγαλωμα των μικρων, ετσι δεν θα εχεις καμμια απωλεια, αλλιως βαλε μεσα στο ενυδρειο σου μπολικο κερατοφυλλο για να κρυβονται εκει μεσα τα μικρα για να μπορεσουν να επιβιωσουν καποια.

snakepanos 07-03-12 13:39

Nα παρεις κερατοφυλο και νουφαρα [πιστια] φυτα επιφανειας γενικα ωστε αμα εχεις παλι γεννες που θα εχεις συγουρα ,τα μικρα θα κρυφτουνε στα φυτα που σε ειπα και θα μεγαλοσουνε.

beeromixalhs 07-03-12 13:48

απο guppie ξέρω πως εκεί που είχα 6 στο 50αρι μου τώρα δε ξέρω τι να τα κάνω :D
Γενικά ότι φυτό και να έχεις τα μικρά θα βρούν τρόπο να κρυφτούν. Πέρα από αυτά που σου είπαν παραπάνω και η moss είναι πολύ καλή για κρυψώνες, αλλά έχω δει μικρά να είναι ανάμεσα στις ρίζες της anubias και ανάμεσα στις valisneries. Αν και μετά από μερικές γέννες θα δεις τα μεγάλα να μην ασχολούνται και πολύ μαζί τους.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01277 seconds with 11 queries