Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51772)

ROULAMID 14-04-11 12:06

ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
 
εχω 12 εντλερακια και 5 ξιφοφορους(εναν αρσενικο 2 θυληκα και τα 2 μωρα τους). τωρα τελευταια οι ξιφοφοροι κρυβονται πισω απο τα φυτα κι αν πλησιασω κοντα στο ενυδρειο τιναζονται σαν ελατηριο. με φοβουνται πολυ και δεν μπορω να καταλαβω γιατι γιατι στην αρχη δεν ηταν ετσι(τα εχω 4 μηνες) ηταν πιο ηρεμα. τι μπορει να συμβαινει?

zapatas 14-04-11 12:22

μηπως αλλαξε κατι στις "ρουτινες" σου η στις συνθηκες σου?
για κοιτα θερμοκρασια...

vaggeliscookman 14-04-11 12:47

ειχες τα φυτα απο την αρχη που μπηκαν τα ψαρακια?΄
ή αν τα ειχες σε αλλο ενυδρειο ηταν φυτεμενο?

ROULAMID 14-04-11 13:38

δεν αλλαξα κατι στην ρουτινα μου. θερμοκρασια παιζει ρολο? μηπωσ πρεπει να βγαλω τον θερμοστατη τωρα που εχει φτιαξει ο καιρος? τα φυτα τα ειχα απο την αρχη. δεν ξερω τι επαθαν. ειδικα ο αρσενικος φαινεται πολυ τρομοκρατημενος.

Tsagos 14-04-11 13:56

φυσικά και να ΜΗΝ βγάλεις τον θερμοστάτη !
Δεν μας είπες ούτε θερμοκρασία όμως ούτε μετρήσεις νερού :)

panosss567 14-04-11 16:32

.
 
Έλεγξε τις παραμέτρους του νερού σου και αν έχεις μέσα κάτι μη κατάλληλο γιά ενυδρεία , Η συμπεριφορά που περιγράφεις μοιάζει να είναι συμπτώματα δηλητηρίασης. Μήπως το ενυδρείο σου είναι φρεσκοστημένο ;

ROULAMID 14-04-11 19:01

αμμωνια μηδεν πεχα 7,8 NO2 μηδεν NO3 μηδεν θερμοκρασια 28. οχι δεν ειναι φρεσκοστημενο το ενυδρειο αλλα στισ αρχες πριν 4-5 μηνες ειχα προβλημα αμμωνιας. λες απο τοτε να εχουν δηλητηριαστει? ειχα και μια γεννα ομως απο τοτε κι αυτο μου το κανουν τις τελευταιες 10 μερες. μηπως τα σαλιγκαρακια? επισης παρατηρησα οτι μερικα φυλλα απο τα φυτα μου κιτρινισαν.οι ξιφοφοροι κρυβονται συνεχεια κατω απο κατι κρυπτοκορινες που εχω

Tsagos 14-04-11 19:58

την θερμοκρασία γιατί την έχεις 28;

ROULAMID 14-04-11 20:07

εχω βαλει τον θερμοστατη στο 23 αλλα το θερμομετρο δειχνει 28

Tsagos 14-04-11 21:09

Δεν είναι λογικό ουτε το ένα ούτε το αλλο! Ουτε απαντησες στην ερώτηση μου !
Τα ψαρια σου ζουν σε χαμηλώτερες θερμοκρασίες, 22-26.

Πρεπει να δεις με 2ο θερμομετρο που είναι το λάθος, στον θερμοστάτη ή στο θερμομετρο;

dinoc 14-04-11 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 579280)
Δεν είναι λογικό ουτε το ένα ούτε το αλλο! Ουτε απαντησες στην ερώτηση μου !
Τα ψαρια σου ζουν σε χαμηλώτερες θερμοκρασίες, 22-26.

Πρεπει να δεις με 2ο θερμομετρο που είναι το λάθος, στον θερμοστάτη ή στο θερμομετρο;

επειδη διαφωνω μαζι σου κατα καποιο τροπο θελω να σου πω πως το θερμομετρο του ειναι μια χαρα οι πιο πολλοι θερμοστατες ειναι ανακριβοις ... ειναι απλο θα ρυθμισεις ετσι τον θερμοστατη σου ωστε η θερμοκρασια σου να παει στους 25

xLoMoc 14-04-11 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID (Μήνυμα 579253)
εχω βαλει τον θερμοστατη στο 23 αλλα το θερμομετρο δειχνει 28


Αυτο το παθενουν οι περισσοτεροι γιατι κατα την γνωμη μου οι φθηνοι θερμοστατες πχ(κινεζικοι κτλπ) εχουν μεγαλες αποκλισεις απο τις πραγματικες θερμοκρασιες.Ομως δοκιμασε και με ενα δευτερο να δεις δεν σου ειναι μεγαλος κοπος.Αν εχεις τα ιδια αποτελεσματα βαλε τον θερμοστατη στο 22 και αναλογα πρατεις μετα.

ROULAMID 14-04-11 21:44

μπορει δηλαδη η θερμοκρασια να εχει επηρεασει τα ψαρακια μου?

xLoMoc 14-04-11 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID (Μήνυμα 579301)
μπορει δηλαδη η θερμοκρασια να εχει επηρεασει τα ψαρακια μου?

Ολα επηρεαζουν τα ψαρια αφου μεσα στο νερο ζουνε πανε και δες σε τι θερμοκρασιες ζουνε και αναλογα κανε και τον θερμοστατη.Αλλα μπορει να ειναι και τιποτα αλλο εσυ ψαξε λιγο αν και νομιζω σου ειπε ενα παιδι για τις θερμοκρασιες.

mimikos 14-04-11 22:10

κατεβασε τη θερμοκρασια στους 24-25....ετσι θα γιγουν και τα επιπεδα αμμονιας...αν εχεις.....οταν ειναι ποιο κρυο το νερο δεν εχει τοσι αμμονια οσο εχει στους 28....!!

delta66 15-04-11 03:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinoc (Μήνυμα 579297)
επειδη διαφωνω μαζι σου κατα καποιο τροπο θελω να σου πω πως το θερμομετρο του ειναι μια χαρα οι πιο πολλοι θερμοστατες ειναι ανακριβοις ... ειναι απλο θα ρυθμισεις ετσι τον θερμοστατη σου ωστε η θερμοκρασια σου να παει στους 25

:smt023

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID (Μήνυμα 579301)
μπορει δηλαδη η θερμοκρασια να εχει επηρεασει τα ψαρακια μου?

Δεν νομιζω σε αυτο το επιπεδο.
Εσυ κατεβα σε θερμοκρασια παντως.
Πιστευω οτι το κανουν καμια φορα και απο μονα τα ψαρια τους χωρις σοβαρο λογο ανησυχιας και καποια στιγμη συμπεριφερονται οπως πριν παλι.

vaggeliscookman 15-04-11 11:59

... κ εγω αποκλειω την θερμοκρασια σαν αιτια αυτης της συμπεριφορας(πρεπει να την χαμηλωσεις ομως)
τα ψαρια τα ειχες σε αλλο ενυδρειο δικο σου(φυτεμενο η οχι?) ή τα πηρες απο pet shop?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01744 seconds with 11 queries