Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21858)

Dimi 03-01-08 12:31

Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry
 
Σημείωση συντονιστικής ομάδας:
Το νήμα αυτό έχει επεξεργαστεί και είναι αποτέλεσμα συνένωσης παλαιότερων θεμάτων με παρόμοιο περιεχόμενο. Για την δημιουργία νέας συζήτησης μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα. Ευχαριστούμε.



καλημερα!
ειχα αγορασει πριν 2 μηνες περιπου 3 red cherry shrimp .
η μια ειδα σημερα οτι εχει κατεβαει αυγα στα ποδια της και κανει μια κινηση σαν να τα ανακατευει!!! τι σημαινει αυτο?:confused:
βεβαια νομιζα οτι και οι τρεις ηταν θηλυκες
...υπαρχει περιπτωση να μην ειναι γονομοποιημενα τα αυγα?
μπορει να ειχαν γονιμοποιηθει πριν τις παρω?

ευχαριστω

Zorba_The_Freak 03-01-08 12:40

Αν δεν κανω λάθος όταν φαινονται τα αυγά σε αυτα τα "ποδαρακια" είναι γονημοποιημενα.
Σε λιγες μερες θα ξερεις παντως στα σιγουρα, μιας και θα εμφανιστούν οι μικρες γαριδουλες. Δεν ξερω βεβαια τι αλλους συγκατοικους εχεις ωστε να επιβιωσουν.

Παντως οι γαριδες ειναι υπεροχα πλασματα. Ήδη εχω δυο μικρα γαριδοενυδρεια, ενα με πρασινες και ενα με κοκκινες και οι αναπαραγωγες προχωρανε καλα.

Dimi 03-01-08 12:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 225529)
Αν δεν κανω λάθος όταν φαινονται τα αυγά σε αυτα τα "ποδαρακια" είναι γονημοποιημενα.
Σε λιγες μερες θα ξερεις παντως στα σιγουρα, μιας και θα εμφανιστούν οι μικρες γαριδουλες. Δεν ξερω βεβαια τι αλλους συγκατοικους εχεις ωστε να επιβιωσουν.

Παντως οι γαριδες ειναι υπεροχα πλασματα. Ήδη εχω δυο μικρα γαριδοενυδρεια, ενα με πρασινες και ενα με κοκκινες και οι αναπαραγωγες προχωρανε καλα.

γκαπακια εχω στο ενυδρειο! θα τις φανε?
υπαρχει περιπτωση να ηταν τα αυγα γονιμοποιημενα πριν 2 μηνες???:confused:
μακαρι να δω γαριδακια!!!:p

crazyio 03-01-08 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimi (Μήνυμα 225531)
γκαπακια εχω στο ενυδρειο! θα τις φανε?
υπαρχει περιπτωση να ηταν τα αυγα γονιμοποιημενα πριν 2 μηνες???:confused:
μακαρι να δω γαριδακια!!!:p


Γαριδάκια έχει και στο περίπτερο :D
Οι 3 απο τις 4 γαρίδες στο γκαποενυδρείο μου είναι συνέχεια με αυγά στα πόδια τους ...... γαριδάκια δεν είδα ποτέ .... :(

chemical mac 03-01-08 21:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 225637)
Γαριδάκια έχει και στο περίπτερο :D
Οι 3 απο τις 4 γαρίδες στο γκαποενυδρείο μου είναι συνέχεια με αυγά στα πόδια τους ...... γαριδάκια δεν είδα ποτέ .... :(

Γιατί μάλλον σου τις τρώνε τα γκάπι. Αν έχεις δει αυγά τότε κάποια στιγμή θα δεις και γαριδάκια με την προϋπόθεση να υπάρχουν μέρη να κρυφτούν. Επίσης ψάξτε στα φίλτρα σας, εγώ όποτε τις έχανα τις έβρισκα στο φίλτρο

Dimi 04-01-08 19:04

υπαρχουν παρα πολλες κρυψωνες λογω του πολυ χοντρου χαλικιου που εχω για υποστρωμα!

δηλαδη αν καταλαβα καλα αφου τα αυγα ειναι στα "ποδια" της σιγουρα θα εκολαφθουν?:p

Celda 04-01-08 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimi (Μήνυμα 225869)
υπαρχουν παρα πολλες κρυψωνες λογω του πολυ χοντρου χαλικιου που εχω για υποστρωμα!


Αυτό δεν το κατάλαβα βρε Δήμητρα...για εξηγησε το, σε παρακαλώ.

Dimi 05-01-08 23:02

δες την παρουσιαση μου!
εννοω οτι η πετρα που εχω χρησιμοποιησει στον πατο πιστευω οτι δημιουργει κρυψωνες για νεογεννητα! η...οχι ?:shock: http://www.aquatek.gr/vb/attachment....2&d=1194443451

Celda 06-01-08 13:25

Θεωρώ ότι το άνοιγμα είναι αρκετά μεγάλο για τα γκάπι...

Θα σου πρότεινα φυτά...πολλά φυτά,τουλάχιστον στη μία πλευρά:rolleyes:

Θα μπορούσες να 'κλείσεις' το άνοιγμα απο τις πέτρες με java moss.

Βιολόγος79 06-01-08 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimi (Μήνυμα 225526)
ειχα αγορασει πριν 2 μηνες περιπου 3 red cherry shrimp .
η μια ειδα σημερα οτι εχει κατεβαει αυγα στα ποδια της και κανει μια κινηση σαν να τα ανακατευει!!! τι σημαινει αυτο?:confused:

Ανακατεύει τα αυγά της γιατί έτσι τα οξυγονώνει, αυτό θα το κάνει συνέχεια. Το γεγονός αυτό από μόνο του δεν σημαίνει ότι τα αυγά είναι γονιμοποιημένα. Η θηλυκιά μπορεί να κρατάει το σπέρμα από προηγούμενες συνευρέσεις.
Αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα καθώς περνάνε οι μέρες θα μεγαλώνουν και θα μαυρίζουν σε χρώμα.
Η εκκόλαψη θα γίνει σχεδόν ταυτόχρονα σε όλα τα αυγά, έτσι θα δεις μικρές γαρίδες να κολυμπάνε μάλλον θα κολλήσουν στα τοιχώματα εκεί που έχεις το φώς (γιατί έχουν θετικό φωτοτακτισμό).
Ελπίζω να τις δεις σύντομα!

Dimi 06-01-08 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Βιολόγος79 (Μήνυμα 226151)
Ανακατεύει τα αυγά της γιατί έτσι τα οξυγονώνει, αυτό θα το κάνει συνέχεια. Το γεγονός αυτό από μόνο του δεν σημαίνει ότι τα αυγά είναι γονιμοποιημένα. Η θηλυκιά μπορεί να κρατάει το σπέρμα από προηγούμενες συνευρέσεις.
Αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα καθώς περνάνε οι μέρες θα μεγαλώνουν και θα μαυρίζουν σε χρώμα.
Η εκκόλαψη θα γίνει σχεδόν ταυτόχρονα σε όλα τα αυγά, έτσι θα δεις μικρές γαρίδες να κολυμπάνε μάλλον θα κολλήσουν στα τοιχώματα εκεί που έχεις το φώς (γιατί έχουν θετικό φωτοτακτισμό).
Ελπίζω να τις δεις σύντομα!

αχ μακαρι να τα δω!:rolleyes:
ποσο καιρο παιρνει περιπου να εκολαφθουν τα αυγα?

Βιολόγος79 06-01-08 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimi (Μήνυμα 226164)
αχ μακαρι να τα δω!:rolleyes:
ποσο καιρο παιρνει περιπου να εκολαφθουν τα αυγα?

28 ημέρες περίπου ανάλογα με τη θερμοκρασία του ενυδρείου που έχεις :D

Dimi 08-01-08 11:07

δυστυχως η κοιταξα τη γαριδουλα μου σημερα και δεν ειχε αυγουλακια...:(
μαλλον δε θα ηταν γονιμοποιημενα..
κριμα..

Zorba_The_Freak 08-01-08 13:46

Μπορει απλά να γεννησε...

Dimi 09-01-08 12:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 226695)
Μπορει απλά να γεννησε...

μα δε βλεπω ουτε μικρα..:(

Zorba_The_Freak 09-01-08 12:45

Το να δεις τα μικρα ειναι αρκετα δύσκολο ειδικα τις πρωτες μερες, μιας και ειναι μικροσκοπικά. Επίσης κρυβονται αν κυκλοφορουν ψαρια.

Δεν λέω οτι σιγουρα γεννησε η γαριδα σου, απλα δεν μπορουμε και να το αποκλεισουμε...

soza 12-01-08 05:21

Το πιθανοτερο ειναι να εγιναν μεζες τα γαριδακια...:D
Οι γαριδες που εχεις ειναι ευκολο να αναπαραχθουν, αλλα εφοσον σε ενδιαφερει να δεις μικρα, τοτε θα πρεπει να τους προσφερεις ενα ενυδρειακι αποκλειστικα γι'αυτες...

gtsia 20-03-08 12:14

1 Συνημμένο(α)
Σημερα ειδα και εγω οτι η μια γαριδα (μεγαλυτερη) εχει κατι ασπροπρασινα μπαλακια στη κοιλια της(υποθετω αυγα) και την βλεπω πηγαινει πανω κατω και ψαχνει μερος να τα αφησει μαλλον!Τι να κανω για να σωσω κανενα??
Να την βαλω στο μικρο ενυδρειο (νεον,γκαπυ,ξιφοφοροι) ή σε καμμια γεννηστρα??

PascM 20-03-08 13:01

Θέλει υφάλμηρο για να γεννήσει και να ζήσουν τα μικρά της!

gtsia 20-03-08 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 246519)
Θέλει υφάλμηρο για να γεννήσει και να ζήσουν τα μικρά της!

Δηλαδη??
Να παρω καμμια μικρη γυαλα και να βαλω αλμυρο νερο??

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 20-03-08 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gtsia (Μήνυμα 246547)
Δηλαδη??
Να παρω καμμια μικρη γυαλα και να βαλω αλμυρο νερο??

Γιωργο υφαλμυρο=μισο γλυκο + μισο αλμυρο(περιπου)

gtsia 20-03-08 13:48

Και πως θα το πετυχω αυτο το υφαλμυρο δηλαδη?
Αν την βαλω μονη τη γαριδα σε κανα δοχειο θα εχει προβλημα?

PascM 20-03-08 14:12

Θέλεις ξεχωριστό ενυδρείο 30-40 λίτρα (αν δεν με απατά η μνήμη μου), με αλατότητα περίπου 1010.
Χαμηλή ροή και φυσικά φίλτρανση καθώς επίσης και πολύ σταθερή θερμοκρασία.

Πάνος 03-11-08 20:10

γεννα cherry shrimp
 
7 Συνημμένο(α)
καλησπερα....το 54αρι των καρφουρ μετατραπηκε σε φυτεμενο ασιατικο ενυδρειο με μονους κατοικους δεκα τσερυ γαριδες...μεσα σε λιγες μερες ειδα τυχαια μικρους απογονους...το περιεργο ειναι πως υπαρχουν γαριδουλες σε 2 μεγεθη..προφανως 2 φουρνιες...παραθετω μερικες φωτο...

για την ωρα τρωνε οτι και οι ενηλικες (ψαροτροφη σε pellets) και δειχνουν να μεγαλωνουν...καμια συμβουλη??

(βρισκονται σε νερο δικτυου πεχα 7.6 περιπου gH 12 kH 10..)

aaaooll 03-11-08 20:14

τελικα καλα ειχαμε δει οτι 2 ηταν αυγομενες!!!

μπραβο πανο και εδω...

μεγαλουργεί το 54αρι!

halvas69 03-11-08 20:14

Πυκνές αλλαγές νερού (αλλά σε μικρό ποσοστό) με ηρεμία και σύνεση και προσοχή στην θερμοκρασία.

Πάνος 03-11-08 20:15

ευχαριστω για τη συμβουλη....σε 25 βαθμους τις εχω..καλα ειναι??

sofianos7 03-11-08 20:32

Και εγώ στο 70άρι με νέον και κόρυ, όχι πολύ πυκνά φυτεμένο, όταν ταίζω μετράω καμιά 30αριά μικρές. Είχα βάλει μέσα πριν 1 μήνα 4 red sherry και 3 πράσινες. Έχω μικρές και από τα 2 είδη. Πριν από λίγες μέρες έφτιαξα 25 λιτρα μόνο με γαρίδες, και σε λίγο θα βάλω μέσα 6 red cherry. Περιμένω να στρώσει. Στο μέλλον θα κάνω και παρουσίαση

imichal 03-11-08 21:09

Μπραβο Πανο! Και εγω ειχα παρει καμια 10αρια και τωρα πραγματικα δεν ξερω ποσες εχω.......

Πάνος 03-11-08 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 302460)
Μπραβο Πανο! Και εγω ειχα παρει καμια 10αρια και τωρα πραγματικα δεν ξερω ποσες εχω.......


μπραβο τετοια να ακουω οτι τα καταφερατε να μου δινετε συμβουλες
πειτε μου τι θα επρεπε να προσεξω ιδιαιτερα??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02773 seconds with 11 queries