Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Επιθετικα Σκαλαρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31010)

saxo_29 17-03-09 19:20

Επιθετικα Σκαλαρια
 
Καλησπερα σε ολους

Πριν λιγο καιρο ξεκινησα ένα φυτεμενο κοινωνικο ενυδρειο (Rio 240).
Ψαρακια που φιλοξενουνται είναι τα εξης:
2 Pterophyllum scalare
2 Trichogaster leerii (Pearl Gourami)
6 Trigonostigma heteromorpha (Harlequin Rasbora).
Φυτα:
Pistia Stratiotes
Λιγη Camboba
Egeria Densa
Λιγη Heteranthera zosterifolia
Ένα κλαδακι rotala rotundifolia
Λιγα λευκοκεφαλα

Εχω προσεξει μια αρκετα επιθετικη συμπεριφορα από τα σκαλαρια παρολο που είναι μικρα ( περιπου 4-5 εκ).

Για να καταλαβεται τα δυο σκαλαρια θα τα ονομασω σκαλρι Α και σκαλαρι Β.

Το σκαλαρι Α συχνα επιτιθεται στο σκαλαρι Β και το κυνηγα η το χτυπαει με την μυτη του.

Το δε σκαλαρι Β δεν τσακωνετε πισω με το Α, αλλα επιτηθετε οποτε μπορει στα 2 Pearl Gourami χτυπωντας τα με την μυτη του.

Τα χτυπηματα απ ότι βλεπω δεν είναι πολύ εντωνα η διαρκειας, απλως γινετε αυτό και αναρωτιεμε τι γινετε.

Χωρο εχουν ( 121x41x55) ειναι το Rio, φαει ταιζω διαφορες τροφες 3 φορες την ημερα και βλεπω ότι ολοι τρωνε.

Κωστας

Πάνος 17-03-09 20:03

τα σκαλαρια σαν κιχλιδες που ειναι εχουν εντονη προσωπικοτητα..γιαυτο οπως και στη φυση τα κραταμε σε κοπαδια....η σε ζευγαρια..στο κοπαδι οι αψιμαχιες κατανεμονται ενω στο ζευγαρι δεν δημιουργειται προβλημα...αν τα σκαλαρια σου δεν ειναι ζευγαρι τοτε υπαρχει το κυριαρχο (που δινει το ξυλο) και το κατωτερο στην ιεραρχια (που τρωει το ξυλο)....με τη σειρα του το διωκωμενο θελει καπου να ξεσπασει και το τρωνε τα γκουραμι....:D
καπως ετσι...:rolleyes:

saxo_29 17-03-09 21:40

Πανο λες να δωσω το κυριαρχο και να δοκιμασω με αλλο; Δεν θελω πανω απο δυο σκαλαρια για τον απλο λογο οτι δεν φτανουν τα λιτρα μου για παραπανω.
Εαν δωσω και τα δυο σκαλαρια και βρω ζευγαρι μεγαλυτερο, λες να εξακολουθησω να χω προβλημα;

Πάνος 17-03-09 23:26

και αλλο σκαλαρι να παρεις ...αν δε γινουν ζευγαρι...παντα καποιο θα εχει το πανω χερι....οποτε παραμενει ο κανονας..."η ζευγαρι η κοπαδι"...:rolleyes:

στα λιτρα σου παντως μια 5αδα σκαλαρια κατα τη γνωμη μου θα μπορουσαν να μπουν δεδομενου ομως οτι δε θα εχεις αλλα ψαρια....ισως και μερικα κορυντορας..

Jeepas 18-03-09 08:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 341621)
στα λιτρα σου παντως μια 5αδα σκαλαρια κατα τη γνωμη μου θα μπορουσαν να μπουν δεδομενου ομως οτι δε θα εχεις αλλα ψαρια....ισως και μερικα κορυντορας..

:smt023


...και καλύτερα να τα έβαζες και όλα μαζί (τα σκαλάρια)

saxo_29 18-03-09 19:10

Για να φυγουν τα περλ γκουραμι και οι αρλεκινοι δεν παιζει, οποτε μαλλον ψαχνω για πιστοποιημενο ζευγαρι σκαλαριων.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01897 seconds with 11 queries