Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ερωτηση περι MOONSTONE (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12530)

nkmyrtos 04-07-06 21:27

Ερωτηση περι MOONSTONE
 
Θα ηθελα να ρωτησω οτι επειδη σκοπευω να παω να αγορασω απο το Βοτσαλο moonstone να εχω μαζι μου και το ακουαφορτε για ελεγχο αν ειναι ασβεστολιθικη η δεν χρειαζεται??

soza 04-07-06 21:29

Αν θυμαμαι καλα.. ειναι ασβεστολιθικη.

Strahos 04-07-06 21:34

πάρ'το άκουα φόρτε εσύ καλού κακού...

nkmyrtos 04-07-06 21:36

Με ενδιαφερει να βρω πετρες μη ασβεστολιθικες μιας και δεν κανουν για τα ειδη του ενυδρειου μου. Δεκτες και οι προτασεις για αλλα ειδη που να μην ειναι ασβεστολιθικες απο καποιους με μεγαλυτερη εμπειρια απο εμενα

LYKAVN 04-07-06 22:08

Πορι ειναι μη ασβεστολιθικη υφεστιογενης και προερχετε απο μαγμα που στερεοποιηθηκε κατω απο την επιφανεια της θαλασσας και μιαζει με την φεγγαροπετρα πολλες φορες τωρα το που την βρησκεις ? Δωρεαν και σε μεγαλες πσοτητες περιοχη Αγριλης Νομου Μεσσηνιας διακοπες γαρ :D

nkmyrtos 04-07-06 22:15

καθωτι διακοπες φετος δεν εχει λογω εγκυμοσυνης της γυναικας σκεφτομαι να παω στο μαγαζι με τις πετρες στη βαρη αρα οτι βρω απο εκει :p

halvas69 04-07-06 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LYKAVN
...... και μιαζει με την φεγγαροπετρα πολλες φορες.......

Μoonstone----->Μετάφραση στα Ελληνικά "Φεγγαρόπετρα".
Δεν μοιάζει. Το ένα και το αυτό είναι.

Tolis 05-07-06 00:01

H moonstone ειναι ασβεστολιθικη.
Αν θες ουδετερς, πηγαινε στα βοτσαλα, εχει μεγαλη ποικιλια.

nkmyrtos 05-07-06 00:09

Tolis thanks μαλλον θα κινηθω σε Κροκάλα Πεπλατυσμένη για να κανω καποιο χτισιμο ως προς το υψος. αν τα λεω καλα πρωτα βραζω μετα κολλαω με σιλικονη και μετα απο 2 ημερες μεσα στο ενυδρειο??

Liolios 05-07-06 08:00

Πάντως όταν και αν πας στον Ερμή (βότσαλο ή votsalo.net) πέρα από το άκουα φόρτε, πάρε μαζί σου και νεράκι! Θα σου χρειαστεί για να ξεπλύνεις τις πέτρες πριν τις δοκιμάσεις, μιας και είναι γεμάτες με σκόνη από το νταμάρι η οποία είναι ασβεστολιθική.

Hypostomus 05-07-06 10:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Θα σου χρειαστεί για να ξεπλύνεις τις πέτρες πριν τις δοκιμάσεις, μιας και είναι γεμάτες με σκόνη από το νταμάρι η οποία είναι ασβεστολιθική.

...Και είναι μεγάλη παγίδα, σε τρελλαίνει!

nkmyrtos 05-07-06 23:12

Λοιπον σημερα εγινε η πολυποθητη επισκεψη στο Βοτσαλο. Πραγματικα τρομερη ποικιλια , καλη εξυπηρετηση και λογικοτατες τιμες. Αγοραστηκαν κροκαλες ποταμιες οι οποιες μολις τοποθετηθουν και γινουν και καποιες ανακαταταξεις θα βαλω με πολλη επιφυλακτικοτητα και τις πρωτες φωτο απο το ενυδρειο μου(που δεν το εχω κανει απο τοτε που εγινα μελος εδω) το οποιο βρισκεται διαρκως σε φασεις πειραματισμου σε οτι αφορα το ντεκορ και ελπιζω καποια στιγμη να παρει την τελικη του συνθεση.
Υ.Γ Οι τιμες στο βοτσαλο ειναι πολυ καλες και αν παει καποιος μονος του για πετρες μονο για το ενυδρειο του θα του ερθει πολυ φθηνα αν παλι παει με την γυναικα του και εχει κηπο θα φυγει η :smt014 :smt070 zw ή χρεωκοπημενος!!!!:smt073


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries