Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Άσπρο κέλυφος σε ramshorn (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88029)

gkontos 24-09-15 08:06

Άσπρο κέλυφος σε ramshorn
 
Καλημέρα φίλοι μου

Έχω παρατηρήσει ότι στο μικρό ενυδρείο που έχω ramshorn snails και red cherry.

Άρχισε το κέλυφος στα σαλιγκάρια να γίνεται άσπρο..

Τι λείπει από το νερό? Και πώς να το χορηγήσω?

nazgul 24-09-15 08:08

Προφανως εχεις μαλακο νερο στο ενυδρειο. Τι παραμετρους εχεις ph, gh, kh?

gkontos 24-09-15 11:25

Να ξανά κάνω τι απόγευμα και να σου πω σίγουρα γιατί χτες άλλαξα νερό...

Αβ είναι μαλακό τι κάνω?

nazgul 24-09-15 12:08

Δες για αρχη τι μετρησεις εχεις, για να μιλαμε με καποια βαση.

Περα απο red cherries, εχει αλλους κατοικους το ενυδρειο?

gkontos 24-09-15 16:04

Όχι φίλε μου μόνο ramshorn και red cherry

gkontos 26-09-15 22:13

Φίλε έχω
Ph 8
Kh 7
No2 0

gkontos 30-09-15 16:39

Φίλε μου είσαι εκεί? Τελικά τι να κάνω?

Τάκης 30-09-15 17:05

GH πόσο έχεις ;
αλλαγες κάθε ποτε κάνεις ;
αν βάζεις νερό βρύσης λόγικα δεν πρέπει να κανεις τίποτα, εκτος και αν είναι υπερβολικα μαλακο, κάνε μετρηση GH να δουμε ποσο σκληρο ή μαλακο είναι το νερό σου

nazgul 01-10-15 08:33

Η μετρηση του gh ειναι πολυ βασικη, οπως λεει και ο Τακης.

Αν και μαλλον δεν εχεις μαλακο νερο, το συνηθες προβλημα οταν εμφανιζονται σαλιγκαρια με μαλακο κελυφος, ειναι η ελλειψη ασβεστιου στο νερο. Οπως γραφω και παραπανω, νομιζω η προσθηκη μερικων ασβεστολιθικων πετρων θα ηταν καλη παρεμβαση για αρχη. Δεν θα επηρεαζε και τις γαριδες σου.

argy1 01-10-15 08:42

Ειμαστε σιγουροι οτι προκειται για καποιο προβλημμα?
Θελω να πω οτι το κελυφος δυαλιεται κτλ. γιατι και τα δικα μου ramshorn στο ενα ενυδρειο τρωνε πρασινη αλγη και κυανο και εχουν γινει γινει πιο ανοιχτοχρωμα απο τοτε που τα εβαλα.Εσωτερικα αρχισε να φαινεται η πρασινιλα που καταναλωνουν και μετα απο λιγο καιρο φαινονται σαν λευκο-μπλε (αυτα που καποιοι τα πουλανε σαν αλλο ειδος).

Εγω ειμαι πεπεισμενος οτι το χρωμα εξαρταται απο την τροφη τους αλλα δεν εχω καταλαβει αν του φιλου εχουν προβλημμα στο κελυφος ή απλα ανοιγει το χρωμα τους.
Αν μπορεις βαλε καμια φωτογραφια να τα δουμε.

gkontos 01-10-15 11:44

5 Συνημμένο(α)
Λοιπών έκανα ξανά μετρήσεις αυτή την φορά με το api test strips
Και πήρα τα πιο κάτω

Gh 120 ppm(mg/l)
Kh 120 ppm(mg/l)
Ph 8
No2 0
No3 20

Αυτό δεν κατάλαβα τι είναι ppm(mg/l) και βγαίνει το ίδιο Gh και Kh και στα δύο μου ενυδρεία..

Βάζω και φωτογραφίες από τα ραμσχορν..

Τάκης 01-10-15 11:53

Εγω δεν βλέπω πρόβλημα, και τα δικά μου τα μπλε όταν μεγαλώσουν αυτο το χρώμα έχουν, δεν νομιζω πως συμβαινει κάτι

gkontos 01-10-15 13:36

Εγώ ανησυχώ για τις άσπρες γραμμές που άρχισαν να σχηματίζονται σε ολα τα ραμσχορν

argy1 01-10-15 14:10

Μια χαρα ειναι τα σαλιγκαρια,τρωνε πολυ πρασινη αλγη και γι'αυτο ειναι μπλε.Οι ασπρες γραμμες δεν ειναι προβλημμα,φαντασου οτι και εμεις οταν μεγαλωνουμε κανουμε ριτιδες,δεν ειναι ολα αψογα για παντα,αυτο ομως δεν σημαινει οτι ενας ηλικιωμενος εχει προβλημμα υγειας.

gkontos 01-10-15 23:41

Αυτό δεν το ξερα νόμιζα ότι κάτι έχει το κέλυφος τους

fotis_k 02-10-15 15:28

Και τα δικά μου εχουν τις ίδιες γραμμές.Δεν ειναι πρόβλημα αυτο.Απλα εγω εχω μικρότερο πληθυσμο(αν αυτο παίζει καποιο ρόλο)

lingistis 02-10-15 22:19

Μια χαρά είναι ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από argy1 (Μήνυμα 901019)
Μια χαρα ειναι τα σαλιγκαρια,τρωνε πολυ πρασινη αλγη και γι'αυτο ειναι μπλε.

Τα σαλιγκάρια δεν είναι μπλε γιατί τρώνε άλγη... το χρώμα του σώματος τους είναι "μπλε" από φυσικού τους και το κέλυφος διαφανές. Δηλαδή στα γνήσια μπλε ramshorn βλέπουμε ως χρώμα τους το σώμα τους, και αν είναι albino τότε τα βλέπουμε ως ροζ.

tsala 02-10-15 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 901194)
Τα σαλιγκάρια δεν είναι μπλε γιατί τρώνε άλγη... το χρώμα του σώματος τους είναι "μπλε" από φυσικού τους και το κέλυφος διαφανές. Δηλαδή στα γνήσια μπλε ramshorn βλέπουμε ως χρώμα τους το σώμα τους, και αν είναι albino τότε τα βλέπουμε ως ροζ.

+1 :smt023

gkontos 02-10-15 23:36

Οκ παιδιά ευχαριστώ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01683 seconds with 11 queries