Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ΣΥΣΤΗΜΑ CO2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20492)

petros 29-10-07 14:20

ΣΥΣΤΗΜΑ CO2
 
1 Συνημμένο(α)
Σκεφτομαι σε ενυδρειο JUWEL RECORD 70 να χρησιμοποιησω κατι τετοιο
1.Αξιζει?? η μηπως ειναι καλυτερα να παρω μονο την σκαλα και με 2λιτρο DIY να κανω την δουλεια μου??
2.Ποσο μπορει να κατεβασει το ΡΗ απο 8 που ειναι τωρα??
3 επειδη εχω μεσα ψαρια (dwarf gourami και cherry barbs) θα εχουν προβλημα με το ΡΗ??
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

PascM 29-10-07 14:23

Στα λίτρα σου θα το κατεβάσει σχετικά το ΡΗ αλλά όχι δραματικά!
Εγώ προσωπικά το βρίσκω πολύ καλή επιλογή!

Βαγγέλης (Dearangelo) 29-10-07 14:28

κάτι που σπάνια αναφέρεται, σε όσους αναρωτιούντε πως και πόσο θα κατεβάσουν το ρΗ, πρέπει να λαμβάνεται πάντα υπ' όψη το κΗ για το διαλλυμένο CO2 να μην υπερβαίνει το 20-22 ppm (particles per million) στο νερό, κατ' άλλους ακόμα πιο ψηλά, στο 15 ppm.
Για τους παλιούς, πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού τους, για όσους ψάχνοται όμως, είναι tera incognita, με άσχημες επιδράσεις σε ψάρια εννίοτε!
καλή σας μέρα

PascM 29-10-07 14:31

Σωστό αυτό Βαγγέλη αλλά συνήθως δεν καταφέρνουμε να το πετύχουμε και τόσο εύκολα με DYI Co2.

petros 29-10-07 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 210679)
Στα λίτρα σου θα το κατεβάσει σχετικά το ΡΗ αλλά όχι δραματικά!
Εγώ προσωπικά το βρίσκω πολύ καλή επιλογή!

Μανωλη καθε ποτε λες οτι θα χρειαζεται γεμισμα??

PascM 29-10-07 14:38

Πάνω από μια φορά το μήνα γέμισμα και ίσως να πιάνει τις δυο! (απλά η δεύτερη μπορεί να ξεπερνάει το μήνα).
Μια σημείωση!
Πριν ανοίξεις τα σακουλάκια που περιέχουν μέσα τα υλικά! (κάνε ένα ζύγισμα να μου λυθεί και εμένα η απορία πόσο τελικά είναι το καθένα!!:D )

Juan 29-10-07 14:40

Είχα αγοράσει κάτι ανάλογο Nutrafin και δεν έμεινα ευχαριστημένος..
Άλλοι πάλι έχουν διαφορετική γνώμη.

Κατά την γνώμη μου κάνει ότι και ένα diy co2 αλλά είναι έτοιμο χωρίς να χρειαστεί να το φτιάξεις εσύ (μπουκάλι-σωληνάκι κτλ). Η σκάλα διάχυσης μπορεί άνετα να αντικατασταθεί με την έξοδο του αερίου στην είσοδο του φίλτρου.

Πρώτα απ'όλα πρέπει να ξέρεις τις συνθήκες που προτιμούν τα ψάρια σου και μετά να προσπαθήσεις να τις φτάσεις ομαλά.
Στον Πειραιά γιατί έχεις ρΗ 8 ;

petros 29-10-07 14:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 210686)
Πάνω από μια φορά το μήνα γέμισμα και ίσως να πιάνει τις δυο! (απλά η δεύτερη μπορεί να ξεπερνάει το μήνα).
Μια σημείωση!
Πριν ανοίξεις τα σακουλάκια που περιέχουν μέσα τα υλικά! (κάνε ένα ζύγισμα να μου λυθεί και εμένα η απορία πόσο τελικά είναι το καθένα!!:D )

Θα το κανω
Μια ακομη ερωτηση.Στο manual (pdf) δειχνει οτι το "κρεμας" πανω στο ενυδρειο , το καπακι πως κλεινει μετα???
Ευχαριστω

PascM 29-10-07 14:47

Δεν κλείνει σωστά ! Εκτός και αν κάνεις (κόψιμο) στο σημείο!

Εγώ έχω το χρησιμοποιώ σ'ένα ενυδρείο μου και έχω βάλει τη μπουκάλα κάτω κοντά στα μπαλαστ για να έχω και θερμοκρασία και στο σωληνάκι έχω βάλει μια ανεπίστροφη βαλβίδα αν και δε είμαι και τόσο σίγουρος οτι χρειάζετε με την ένοια οτι η μπουκάλα του κλείνει τόσο καλά που ακομη και αν χαθεί η πίεση από την παραγωγή διοξειδίου το νερό απλά θα μπεί λίγο μέσα στην μπουκάλα και μετά τέλος.

mpampis 1969 29-10-07 14:53

Εγω το χρησημοποιω εδω και ενα χρονο περιπου με αρκετα καλα αποτελεσματα.Εχω βεβαια σταματησει να αγοραζω φακελακια και βαζω μεσα μειγμα ζαχαρης μαγιας χωρις να εχω κανενα προβλημα.
Μπορει να κρεμαστει στο ενυδρειο αλλα δεν μπορει να μπει καπακι αρα αστο κατω.

petros 29-10-07 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan (Μήνυμα 210691)
Είχα αγοράσει κάτι ανάλογο Nutrafin και δεν έμεινα ευχαριστημένος..
Άλλοι πάλι έχουν διαφορετική γνώμη.

Κατά την γνώμη μου κάνει ότι και ένα diy co2 αλλά είναι έτοιμο χωρίς να χρειαστεί να το φτιάξεις εσύ (μπουκάλι-σωληνάκι κτλ). Η σκάλα διάχυσης μπορεί άνετα να αντικατασταθεί με την έξοδο του αερίου στην είσοδο του φίλτρου.

Πρώτα απ'όλα πρέπει να ξέρεις τις συνθήκες που προτιμούν τα ψάρια σου και μετά να προσπαθήσεις να τις φτάσεις ομαλά.
Στον Πειραιά γιατί έχεις ρΗ 8 ;

To ενυδρειο ειναι στην δουλεια (Ανω Πατησια)
Το φιλτρο ειναι εσωτερικο της JUWEL , που θα βαλω την εξοδο του αεριου??
Ευχαριστω

PascM 29-10-07 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan (Μήνυμα 210691)
Είχα αγοράσει κάτι ανάλογο Nutrafin και δεν έμεινα ευχαριστημένος..
Άλλοι πάλι έχουν διαφορετική γνώμη.

Κατά την γνώμη μου κάνει ότι και ένα diy co2 αλλά είναι έτοιμο χωρίς να χρειαστεί να το φτιάξεις εσύ (μπουκάλι-σωληνάκι κτλ). Η σκάλα διάχυσης μπορεί άνετα να αντικατασταθεί με την έξοδο του αερίου στην είσοδο του φίλτρου.

Γιάννη γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένος? Σε πόσα λίτρα το έβαλες να δουλέψει και με πόσο απαιτητικά φυτά?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petros (Μήνυμα 210703)
To ενυδρειο ειναι στην δουλεια (Ανω Πατησια)
Το φιλτρο ειναι εσωτερικο της JUWEL , που θα βαλω την εξοδο του αεριου??
Ευχαριστω

Την έξοδο την βάζεις με ένα σωληνάκι αεραντλίας στον κυκλοφοριτή όπου συνήθως έχει και μια υποδοχή.
Πάντος σαν διάχυση πιστεύω οτι η σκάλα είναι καλή! Και φυσικά μπορείς να την βρεις και σκέτη δεν χρειάζετε να πάρεις όλο το σύστημα!!!

petros 29-10-07 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 210713)
Γιάννη γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένος? Σε πόσα λίτρα το έβαλες να δουλέψει και με πόσο απαιτητικά φυτά?



Την έξοδο την βάζεις με ένα σωληνάκι αεραντλίας στον κυκλοφοριτή όπου συνήθως έχει και μια υποδοχή.
Πάντος σαν διάχυση πιστεύω οτι η σκάλα είναι καλή! Και φυσικά μπορείς να την βρεις και σκέτη δεν χρειάζετε να πάρεις όλο το σύστημα!!!

Μπουκαλι απο τον συλλογο (DIY) και συνδεση με την σκαλα. Σωστο??
Εχεις pm
Eυχαριστω

Juan 29-10-07 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 210713)
Γιάννη γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένος? Σε πόσα λίτρα το έβαλες να δουλέψει και με πόσο απαιτητικά φυτά?
..

:D Ξέχασες...που το είχαμε κουβεντιάσει. http://www.aquatek.gr/vb/showthread....light=nutrafin

Ο λόγος που λέω ότι το diy είναι καλύτερο είναι γιατί έτσι τα είδα στην πράξη.
Διαρκεί + παράγει περισσότερο co2 και ζάχαρη+μαγιά είναι πιο εύκολο να βρεις από τα "ειδικά" σακουλάκια.

Όπως είπα και πριν υπάρχουν κάποιοι που δούλεψε καλά, οπότε είναι απόφαση του καθένα να διαλέξει πιο θα βάλει στο ενυδρείο του. ;)

PascM 29-10-07 16:08

Που το θυμάσαι βρε θηρίο!!! :D
Πάντος σ'εμένα δουλεύει μια χαρά! Βέβαια παίζω λίγο με τη φλόγα (ΚΗ=3)

petros 30-10-07 11:37

Μια ακομη ερωτηση, οσο μεγαλυτερο ειναι το δοχειο με το μιγμα σε DIY συστημα , τοσο περισσοτερο co2 θα εχει στο ενυδρειο ή απλος θα κραταει πιο πολυ καιρο???
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ

petros 01-11-07 11:35

nutrafin co2
 
Tελικα το αγορασα εχθες.
Ηθελα να ρωτησω σε ποια απο τις 3 θεσεις που εχει η σκαλα πρεπει να βαλω το σωληνακι. Λεει οτι ειναι αναλογα τα λιτρα (υποτιθετε οτι ειναι εως 180 λιτρα).
Το ενυδρειο μου ειναι 80 λιτρα.
Μηπως ξερει καποιος ποσο θα επιρεαστει το ΡΗ???
Ευχαριστω

Juan 01-11-07 11:40

Βάλτο αρχικά στην χαμηλή. Όσο μεγαλύτερη διαδρομή κάνει η φυσαλίδα τόσο καλύτερα.
Το πόσο θα επηρεάσει το ρΗ θα στο δείξουν οι μετρήσεις ;)

PascM 01-11-07 12:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petros (Μήνυμα 211391)
Λεει οτι ειναι αναλογα τα λιτρα (υποτιθετε οτι ειναι εως 180 λιτρα).
Το ενυδρειο μου ειναι 80 λιτρα.

Αν δεν κάνω λάθος γράφει οτι εξαρτάτε και από την τιμή της ΚΗ!

petros 01-11-07 12:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 211406)
Αν δεν κάνω λάθος γράφει οτι εξαρτάτε και από την τιμή της ΚΗ!

Δεν το ειδα καπου , που το γραφει Μανωλη???
Επισης δεν εχω τεστ για ΚΗ

PascM 01-11-07 12:33

[FONT='Verdana','sans-serif']Αναφέρομε στο για πόσα λίτρα κάνει !
Νομίζω ότι το γράφει κάπου επάνω στο κουτί δεν το έχω μπροστά μου για να σε βοηθήσω!
Τεστ για ΚΗ καλό είναι να πάρεις μια και αρχίζεις να ασχολείσαι με ΡΗ και τις μεταβολές του
Την ΚΗ φροντίζουμε να την διατηρούμε πάνω από 3 για να μην κινδυνεύουμε με ΡΗ crach!![/FONT]


petros 01-11-07 16:57

Mανωλη εχεις δικιο το κουτι γραφει:
188L KH2 , 125L KH3 , 94L KH4 , 75L KH5 , 63L KH6 ,54L KH7 , 47L KH8
eγω τι πρεπει να κανω ωστε το ΚΗ να μην ειναι < 3 ???
Σε ποια εισοδο της σκαλας Να συνδεσω το σωληνακι ???
Λεει οτι η χαμηλοτερη εισοδος (κοντα στον πατο του ενυδρειου) ειναι για 180λιτρα και αυτη που ειναι πιο κοντα στην επιφανεια για 20 - 30 λιτρα
Ευχαρσιτω
υ.γ : Ζυγισα τα φακελακια 1.Βasic reagent 108γρ , 2.STABILIZER 7γρ. 3.ACTIVATOR 2γρ.
Τι ειναι το καθενα σε περιπτωση που δεν θελω να αγοραζω ανταλλακτικα???

Filotas 01-11-07 18:50

Φίλε Petro εδώ και 5 μέρες έχω κι εγώ το ίδιο σύστημα στο lido μου που είναι 120 λιτρα. Το pH πήγε απο 8 στο 7,5 και το λαστιχάκι το συνέδεσα στο χαμηλότερο σημείο του δηλαδή για τα 180 λιτρα.

Τωρα το Activator σίγουρα είναι μαγιά σε σκόνη και το Basic reagent φαντάζομαι ζάχαρη για το άλλο δεν ξέρω.

PascM 01-11-07 19:24

Σοδίτσα λογικά!

Για την ΚΗ μετράς και προσπαθείς να βρεις την ισοροποία μεταξύ ανατάραξης της επιφανείας και περιεκτικότητας Co2 στο ενυδρείο! Αν έχεις πολύ Co2 πέφτει η ΚΗ και συμπαρασύρει το ΡΗ.

Filotas 01-11-07 19:27

Με ΚΗ στο 11 λογικά είμαι σίγουρος έτσι;

PascM 01-11-07 19:29

Ναι αλλά αυτό μπορεί να σημαίνει οτι το Co2 που διοχετεύεις στο ενυδρείο σου πάει εντελώς χαμένο μια και μάλλον έχεις υπερβολική ανατάραξη στν επιφάνεια!

Οπότε και τα φυτά σου δεν προλαβαίνουν να το αποροφήσουν!

Filotas 01-11-07 19:40

Η ανατάραξη είναι πλέον μικρή, πρίν είχα και τον σωλήνα που τραβούσε αέρα αλλά σε ένα άλλο ποστ στις παρουσιάσεις μου πρότειναν να το βγάλω γιατί διώχνει το CO2 και το έβγαλα. Να σου πώ την αλήθεια ΚΗ έχω να μετρήσω απο το σάββατο. Σήμερα πάντως είδα οτι το pH απο 8 που ήταν πήγε στο 7,5. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι οτι οι φυσαλίδες κολλάν λίγο πιο πάνω απο την μέση της σκάλας και ξεκολάν μόνο αφού γείνουν μία μεγάλη που φεύγει εντελός.

mpampis 1969 01-11-07 19:55

Μην ανυσηχεις σε λιγες μερες θα κυλαει κανονικα η φυσαλιδα...

petros 02-11-07 11:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 211502)
Φίλε Petro εδώ και 5 μέρες έχω κι εγώ το ίδιο σύστημα στο lido μου που είναι 120 λιτρα. Το pH πήγε απο 8 στο 7,5 και το λαστιχάκι το συνέδεσα στο χαμηλότερο σημείο του δηλαδή για τα 180 λιτρα.

Τωρα το Activator σίγουρα είναι μαγιά σε σκόνη και το Basic reagent φαντάζομαι ζάχαρη για το άλλο δεν ξέρω.

Σε ποσες μερες αρχισε να βγαζει φυσαλιδες???

Filotas 02-11-07 11:50

Λόγω χαμηλής θερμοκρασίας άρχισε να βγάζει φουσκάλες στις 3 μέρες. Τώρα είναι όλα καλά!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02429 seconds with 11 queries