Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Διώξιμο αέρα μέσα από το Eheim (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16074)

TaitO 12-03-07 09:35

Διώξιμο αέρα μέσα από το Eheim
 
Πως φεύγει ο παλιο αέρας μέσα από το εξωτερικό φίλτρο ρε παιδιά?
Εχθες θα το έσπαγα γμτ... άλλες φορές δουλεύει με τη μία και άλλες φορές δνε λέει να φύγει....

Yiannis59 12-03-07 09:45

Αν το πρόβλημα σου ειναι οταν αλλάζεις υαλοβάμβακα εγω μονο τοτε είχα πρόβλημα το έλυσα μουλιάζοντας τον καλά πριν τον βάλω παντως γενικα σε 5-6 ωρες διώχνει τον αέρα μόνο του.

Lsourtzo 12-03-07 09:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TaitO (Μήνυμα 160504)
Πως φεύγει ο παλιο αέρας μέσα από το εξωτερικό φίλτρο ρε παιδιά?
Εχθες θα το έσπαγα γμτ... άλλες φορές δουλεύει με τη μία και άλλες φορές δνε λέει να φύγει....

ο αέρας ως γνωστό είναι ελαφρύτερος από το νερό έτσι πάει και κάθετε ψηλά στο φίλτρο ...
επειδή όμως η έξοδος του νερού είναι χαμηλότερα από το καπάκι ο αέρας εγκλωβίζετε εκεί ...

το πρόβλημα λύνετε άμα κουνήσεις το φίλτρο ( το γύρεις ) προκειμένου να στείλεις τον αέρα στην έξοδο του φίλτρου.

Strahos 12-03-07 14:21

Στέλιο δες αυτό το ποστ από το 15 μήνυμα και μετά

TaitO 12-03-07 15:19

Thanks παιδιά :)
Θα το δοκιμάσω Ηλία :)

mmbuna 12-03-07 16:03

Shake, rock n'roll...

Επίπονο να το ακούς το φίλτρο να χτυπιέτε όταν το κουνάς, αλλά αποτελεσματικότατο και τα EHEIM αντέχουν αρκετή καταπόνηση, ακόμα και τέτοιας υφής.

mikenuke 13-03-07 00:54

αν εχεις μεγαλο ενυδρειο, υπαρχει και η λυση του τυπου "τα εχω παρει, και δεν μπορω να βγαλω τον αερα με τιποτα, μονο αυτο θα με σωσει" εφοσων εχεις μεγαλο ενυδρειο, βαζεις μεσα το φιλτρο το βυθιζεις και το κουμπωνεις μεσα στο νερο, οποτε αποκλειεται να εχει αερα πλεον μεσα!!!!!

Lsourtzo 13-03-07 01:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 160695)
αν εχεις μεγαλο ενυδρειο, υπαρχει και η λυση του τυπου "τα εχω παρει, και δεν μπορω να βγαλω τον αερα με τιποτα, μονο αυτο θα με σωσει" εφοσων εχεις μεγαλο ενυδρειο, βαζεις μεσα το φιλτρο το βυθιζεις και το κουμπωνεις μεσα στο νερο, οποτε αποκλειεται να εχει αερα πλεον μεσα!!!!!

αυτό πιθανόν να μπορεί να το κάνει και με ένα μεγάλο κουβά !! :smt017 και να μην αναστατώνει και το ενυδρείο του !!! :D

MiziGr 13-03-07 01:22

Στέλιο εγώ πάντως το δικό μου το κουνάω πέρα δόθε και το βάζω και το βγάζω από την πρίζα για κανένα 5λεπτο

TaitO 13-03-07 03:19

Κοινώς, τα επόμενα φιλτράκια μου να έχουν το συστηματάκι να διώχνει τον αέρα...

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :)

netblues 13-03-07 05:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 160695)
αν εχεις μεγαλο ενυδρειο, υπαρχει και η λυση του τυπου "τα εχω παρει, και δεν μπορω να βγαλω τον αερα με τιποτα, μονο αυτο θα με σωσει" εφοσων εχεις μεγαλο ενυδρειο, βαζεις μεσα το φιλτρο το βυθιζεις και το κουμπωνεις μεσα στο νερο, οποτε αποκλειεται να εχει αερα πλεον μεσα!!!!!

Οσο σκεφτομαι τον πανικο που θα προκαλεσει στα ψαρια κατι τετοιο....
Επισης γενικά υπαρχει ενσταση στο κατα ποσον το καπακι ειναι ηλεκτρικα ασφαλές για να μπει μεσα στο νερό. Στα περισσοτερα καπακια ειναι, ΑΛΛΑ αυτό δεν μπορει να ειναι κανονας. Και επειδη ο κινδυνος ηλεκτροπληξιας ειναι υπαρκτος καλυτερα να μην κανουμε τετοια πραγματα...

mikenuke 13-03-07 15:41

Tα EHEIM ειναι απολυτος στεγανα!!!

Πρωτα απο ολα εγω ο ιδιος το εχω κανει...
και δευτερον εχω δει σε γνωστο μαγαζι της Θεσσαλονικης να χρησιμοποιουν το EHEIM το classic σε ενυδρειο πληρως βυθισμενο σαν εσωτερικο!

crazyio 14-03-07 01:21

Πιστεύω η καλύτερη λύση είναι αυτό που είχε γράψει κάποιος σε παλιό ποστ περί φίλτρων....
Βάζουμε το φίλτρο μας σε μια λεκάνη ή στην μπανιέρα (μόνο και μόνο για να μην τα κάνουμε χάλια), γεμίζουμε το φίλτρο με νερό ενυδρείου μέχρι το ΧΕΙΛΟΣ και κουμπώνουμε το καπάκι με τις βάνες ΑΝΟΙΧΤΕΣ.
Έτσι ό,τι αέρας υπάρχει και ό,τι νερό περισσεύει θα το "ξεράσει".
Έπειτα κλείνουμε τις βάνες, το συνδέουμε, ανοίγουμε τις βάνες και το βάζουμε στην πρίζα.
Δεν έκανε ποτέ πάνω απο 2-3 λέπτα και 2-3 κουνίματα το δικό μου για να βγάλει ό,τι αέρα είχε μέσα......
προσωπική εμπειρία με το 2213 .....

Υ.Γ έκανα το ποστ και μετά είδα το λίνκ του strahos που αναφέρει ό,τι έγραψα και εγώ εδώ στην πρωτότυπη μορφή του ... Ας υπάρχει και εδώ γραμμένο.... ;)

CASPER 13-04-07 18:12

Με ένα μήνα καθυστέρηση είδα το ποστ, αλλά είπα να απαντήσω :rolleyes::rolleyes:
Μια και κάποια στιγμή, όσο και να ταρακουνούσα το φίλτρο , δεν έλεγε να τρέξει οπότε έφτασα κι εγώ πολύ κοντά σ'αυτό:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TaitO (Μήνυμα 160504)
Εχθες θα το έσπαγα γμτ... ..

,άρχισα να κάνω το εξής:
Αφού βάλω το φίλτρο στη θέση του και συνδέσω τις βάνες, χαμηλώνω την έξοδο του φίλτρου και την αφήνω να τρέξει πολύ λίγο σε έναν κουβά. Βάζω το χερι μου μπροστά για να σταματήσω τη ροή, και την ξαναβάζω στο ενυδρείο.
Μέχρι στιγμής, αυτό μου δουλεύει άψογα

lasal 13-04-07 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CASPER (Μήνυμα 167643)
Αφού βάλω το φίλτρο στη θέση του και συνδέσω τις βάνες, χαμηλώνω την έξοδο του φίλτρου και την αφήνω να τρέξει πολύ λίγο σε έναν κουβά. Βάζω το χερι μου μπροστά για να σταματήσω τη ροή, και την ξαναβάζω στο ενυδρείο.

:smt041:smt041:smt041

asteris 07-05-07 00:03

Γεμίζετε τον κάδο του φίλτρου κανονικά με νερό όσο μπορείτε και μετά το ξανασυνδέετε στους σωλήνες του. Με το φίλτρο εκτός ρεύματος και τις βάνες ανοιχτές, φυσάτε από τον σωλήνα της εξόδου (μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και ένα κομμάτι καθαρό σωλήνα που θα το συνδέσετε πρόχειρα), μέχρι να βγει όλος ο αέρας από την άλλη μεριά, στην βυθισμένη εισαγωγή μέσα στο ενυδρείο. Έτσι έχετε διώξει όλον τον αέρα που είχε μέσα η μεριά της εισαγωγής του φίλτρου και την έχετε γεμίσει νερό.

Μόλις σταματήσετε να φυσάτε, το νερό από το ενυδρείο λόγω υψηλότερης στάθμης θα αρχίσει να τρέχει προς το φίλτρο και θα το γεμίσει μέχρι και το ψηλότερο σημείο του σωλήνα της εξαγωγής. Μπορείτε να ξαναβάλετε την πρίζα, οπότε και το φίλτρο θα ξεκινήσει κανονικά. Μετά από 1-2 λεπτά θα έχουν βγει και οι τελευταίες παγιδευμένες φυσαλίδες...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01870 seconds with 11 queries