Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Ακομα μερικες φωτo... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18001)

Andros 11-06-07 21:16

Ακομα μερικες φωτo...
 
3 Συνημμένο(α)
Ακομα μερικες φοτωγραφιες απο το ενυδρειο μου.:D

klaz 11-06-07 23:27

σουπερ,σουπερ....

mariah 11-06-07 23:37

Καλο,καλο!!!:smt023

Lsourtzo 12-06-07 07:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 182148)
σουπερ,σουπερ....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 182149)
Καλο,καλο!!!:smt023

bravo, bravo. :D

ps. ο ψάρις στο κέντρο τί είναι ?

Apostolis 12-06-07 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 182160)
ps. ο ψάρις στο κέντρο τί είναι ?

Για "Λατινοαμερικάνος" μου φαίνεται εμένα... :smt017

Lsourtzo 12-06-07 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 182215)
Για "Λατινοαμερικάνος" μου φαίνεται εμένα... :smt017

και μένα για αφρικάνος δεν μου έκανε ... αλλά ας δούμε μην κάνουμε λάθος !!
εξάλου τα αφρικάνάκια δεν είναι και η ιδικότητα μου !

Andros 12-06-07 20:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 182216)
και μένα για αφρικάνος δεν μου έκανε ... αλλά ας δούμε μην κάνουμε λάθος !!
εξάλου τα αφρικάνάκια δεν είναι και η ιδικότητα μου !

Ο καλαγαθος γιγαντας που ειδατε ειναι αμερικανος και το ονομα του ειδους αυτου ειναι cichlasoma cyanoguttatus τον εχω 5 χρονια και δεν μου κανει να τον δωσω ειναι περιπου 25 cm και ειναι πολυ καλοκαρδος!!! :D :D :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 182148)
σουπερ,σουπερ....

Παιδια, παιδια, ευχαριστω, ευχαριστω.:D

Carebean pirate 14-06-07 21:18

Πολύ όμορφο ενυδρείο...θα φαίνεται πολύ πιο όμορφο από κοντά..!! επιφυλάσσομαι να το δω μια μέρα..! :grin:

Apostolis 15-06-07 00:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 182358)
Ο καλαγαθος γιγαντας που ειδατε ειναι αμερικανος και το ονομα του ειδους αυτου ειναι cichlasoma cyanoguttatus τον εχω 5 χρονια και δεν μου κανει να τον δωσω ειναι περιπου 25 cm και ειναι πολυ καλοκαρδος!!! :D :D :D

Καλοσύνη σου και σε καταλαβαίνω...
Σε απασχόλησε καθόλου όμως αν του αρέσει το περιβάλλον οπου ζεί, οι συγκάτοικοί του και οι συνθήκες του νερου? Γιατί για να "ικανοποιήσεις" τον Αμερικάνο, θα πρέπει να δυσαρεστήσεις τα υπόλοιπα και το αντίστροφο... :smt120

Andros 15-06-07 20:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate (Μήνυμα 183178)
Πολύ όμορφο ενυδρείο...θα φαίνεται πολύ πιο όμορφο από κοντά..!! επιφυλάσσομαι να το δω μια μέρα..! :grin:

Οποτε θελεις χριστοφορε:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 183251)
Καλοσύνη σου και σε καταλαβαίνω...
Σε απασχόλησε καθόλου όμως αν του αρέσει το περιβάλλον οπου ζεί, οι συγκάτοικοί του και οι συνθήκες του νερου? Γιατί για να "ικανοποιήσεις" τον Αμερικάνο, θα πρέπει να δυσαρεστήσεις τα υπόλοιπα και το αντίστροφο... :smt120

Apostolis. Αυτο το ψαρι οπως ειπα και ποιο πριν το εχω 5 χρονια.Ειναι το κυριαρχο ψαρι στο ενυδρειο,και δεν τολμα καμια αφρικανα να το ενοχλησει. Αντιθετως ειναι οι αφρικανες που σκοτωνονται μεταξυ τους. Η συμπεριφορα αυτου του ψαριου μεσα στο ενυδρειο ειναι εκπληκτικη. Συμπεριφερεται σε ολες τις αφρικανες αψογα και οταν καποια αφρικανακια παρεκτραπουν, οσο και αν ακουγεται παραξενο επεμβενει αμεσως. Οσο για τις παραμετρους του νερου, ειναι πανομοιοτιπες με τις αφρικανες εκτος η θερμοκρασια που πρεπει να ειναι γυρω στους 24 βαθμους κελσιου maximum για το texas.:D :D

Apostolis 16-06-07 09:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 183388)
Οσο για τις παραμετρους του νερου, ειναι πανομοιοτιπες με τις αφρικανες εκτος η θερμοκρασια που πρεπει να ειναι γυρω στους 24 βαθμους κελσιου maximum για το texas.

Δηλαδή? Τί ph, GH, KH έχεις???

Andros 16-06-07 13:39

PH 7.8, Kh 6, GH 12. Απο τι εχω διαβασει το ph και το GH δεν αποτελουν κριτηριο για το Texas. Ειναι καλυτερα ομως το PH να ειναι απο 7 εως 7.5 και το GH καπου στο 10. Ομως για να μην παρεξηγηθω δεν σημαινει οτι πρεπει να το εχω με τις αφρικανες, απλα ετυχε και μου βγηκε. Και εχεις δικιο βρε Αποστολη, λαθος που το εχω με τις αφρικανες, (Με την πρωτη ευκαιρεια θα το δωσω) αλλα στα 5 χρονια που το εχω δεν μου εδειξε να μην του αρεσει το περιβαλλον που ζει. Το πηρα 5 cm και τωρα ειναι σχεδον 25 cm. Παντως καποιος πετσοπας μου ειπε οτι μπορει να το πουλησει σε αλλον χομπιστα 60 λιρες (δηλαδη 100 ευρω). Και μαλλον θα το δωσω!

Apostolis 17-06-07 09:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 183461)
Το πηρα 5 cm και τωρα ειναι σχεδον 25 cm. Παντως καποιος πετσοπας μου ειπε οτι μπορει να το πουλησει σε αλλον χομπιστα 60 λιρες (δηλαδη 100 ευρω). Και μαλλον θα το δωσω!

Εγώ θα έλεγα να ψάξεις να βρείς να βρείς 2-3 texas ακόμη (έτσι ώστε να έχεις περισσότερες πιθανότητες να βγεί κάποιο θυληκό!) και του αφιερώσεις του ζευγαριού ένα 400άρι... ;) Για μένα, οι Αμερικάνες Κιχλίδες έχουν ΠΟΛΥ πιο ενδιαφέρουσα συμπεριφορά απο τις περισσότερες Αφρικάνες και αυτή η συμπεριφορά φαίνεται όταν είναι σε ζευγάρια, ή σε μεγάλα ενυδρεία περισσότερα ψάρια του ίδιου είδους... Μόνο έτσι θα τον δείς με τα χρώματα και την συμπεριφορά του... ;)

Andros 17-06-07 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 183557)
Εγώ θα έλεγα να ψάξεις να βρείς να βρείς 2-3 texas ακόμη (έτσι ώστε να έχεις περισσότερες πιθανότητες να βγεί κάποιο θυληκό!) και του αφιερώσεις του ζευγαριού ένα 400άρι... ;) Για μένα, οι Αμερικάνες Κιχλίδες έχουν ΠΟΛΥ πιο ενδιαφέρουσα συμπεριφορά απο τις περισσότερες Αφρικάνες και αυτή η συμπεριφορά φαίνεται όταν είναι σε ζευγάρια, ή σε μεγάλα ενυδρεία περισσότερα ψάρια του ίδιου είδους... Μόνο έτσι θα τον δείς με τα χρώματα και την συμπεριφορά του... ;)

Πολυ θα το ηθελα Αποστολη μου αλλα......Γυναικα...παντοφλα...κεφαλη ξερεις αυτες τις λεξεις ετσι?;). Οσο για τα τεξας και περι ζευγαριου,αν εννοεις για να αναπαραχθουν,πολυ δυσκολο στην αιχμαλωσια.

Lsourtzo 18-06-07 00:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 183622)
Οσο για τα τεξας και περι ζευγαριου,αν εννοεις για να αναπαραχθουν,πολυ δυσκολο στην αιχμαλωσια.

αυτό είναι που το κάνει ακόμα ποιο ενδιαφέρον ... και δίνει το απόλυτο κίνητρο.

Andros 18-06-07 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 183681)
αυτό είναι που το κάνει ακόμα ποιο ενδιαφέρον ... και δίνει το απόλυτο κίνητρο.

Μην μου βαζεις ιδεες!!!!:D :D :D :D :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01986 seconds with 11 queries