Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Χρώματα στη "Μαύρη Ήπειρο" - Malawi 300 lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90048)

DEXFISH 21-07-16 16:33

Εγώ θα ήθελα στα 3/4 μία ψηλή πέτρα.

Undertaker 21-07-16 16:57

Βάλε πέτρες, αρκετές

Λάμπρος.Τ 21-07-16 17:08

Στην φωτογραφία δεν φαίνεται αλλά υπάρχουν πάρα πολλές κρυψώνες.
Σίγουρα θα προσθέσω κάνα δύό πέτρες ακόμη, αλλά δεν θέλω να βάλω μικρές.
Θα προσπαθήσω να βρώ σαν τα μεγάλα κομμάτια που έχω ήδη βάλει ίσως και πιο μεγάλες.
Μου βγήκε η πίστη να βάλω τις βαλισνέριες. Η άμμος είναι πολύ ψιλή και δεν τις κρατούσε μέσα. Είναι και οι κυκλοφορητές και ήταν μια κατάσταση .....:smt120

Τέσπα έβαλα αυτές που ήθελα και τώρα είναι οκ.

DEXFISH 21-07-16 17:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 954913)
Στην φωτογραφία δεν φαίνεται αλλά υπάρχουν πάρα πολλές κρυψώνες.
Σίγουρα θα προσθέσω κάνα δύό πέτρες ακόμη, αλλά δεν θέλω να βάλω μικρές.
Θα προσπαθήσω να βρώ σαν τα μεγάλα κομμάτια που έχω ήδη βάλει ίσως και πιο μεγάλες.
Μου βγήκε η πίστη να βάλω τις βαλισνέριες. Η άμμος είναι πολύ ψιλή και δεν τις κρατούσε μέσα. Είναι και οι κυκλοφορητές και ήταν μια κατάσταση .....:smt120

Τέσπα έβαλα αυτές που ήθελα και τώρα είναι οκ.

Κρυψώνες σίγουρα θα έχεις πολλές. Εμφανισιακά και μόνο εγώ θα προτιμούσα να υπάρχουν 1-2 σημεία με μεγάλο ύψος ;)

Λάμπρος.Τ 21-07-16 18:29

Σταύρο κατάλαβα αυτό που είπες. Κάπως έτσι θα το κάνω. Δεν θέλω να κάνω ένα λόφο από πέτρες, δεν μου αρέσει βασικά και δεν μοιάζει και στο φυσικό περιβάλον.
Ψάχνω όπως σου είπα 2 πέτρες (νταμάρια) τα οποία θα μπούν όχι ακριβώς όρθια αλλά διαγώνια.
Αν βρώ θα φέρω από εκεί που θα πάω. Αλλιώς υπομονή μέχρι να βρώ...

tsoui 21-07-16 20:17

Λαμπρο δε κατεχω απο Αfrica αλλα το στησιμο μου αρεσει παρα πολυ!
Υγ νομιζω υπαρχουν κατι τσιμπιδακια που πιανεις τη ριζα του φυτου και το φυτευεις με αυτο για να μην φευγει

Λάμπρος.Τ 21-07-16 20:22

Σε ευχαριστώ Χρήστο. Το τι προσπάθειες και το τι πατέντες έκανα για να καταφέρω να βάλω τις ρίζες και να μην βγαίνουν, δεν λέγεται.
Άντε να φέρω και τις 2 νταμαροπετρες από το νησί και μετά θα σας το δείξω ολοκληρωμένο.
Αν και είμαι και εγώ της άποψης ότι μόλις πιάσουν άλγη οι πέτρες, τότε "ναι" θα είναι όπως πρέπει.

Tanganyiκας 21-07-16 20:37

Πέτρες ίδιες μπορείς να έχεις μόλις γυρίσω από διακοπές!

Λάμπρος.Τ 21-07-16 20:45

1 Συνημμένο(α)
Σε ευχαριστώ ρε Γιώργο. Αν βρεις τίποτε νταμαροπετρες (έχεις δει από κοντά πως ήταν οι μεγάλες που έχω) θα ήμουν πολύ υποχρεωμένος.

Βάζω και μια ακόμη φωτό με όσες βαλισνέριες κατάφερα να φυτέψω.

Tanganyiκας 21-07-16 20:48

Σου είπα τη χρώματα πέτρες παίζουν στο ποτάμι,θα βρω σίγουρα.......αλλά θα τις φέρω μετά τις 07/08!

DEXFISH 21-07-16 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 954936)
Σταύρο κατάλαβα αυτό που είπες. Κάπως έτσι θα το κάνω. Δεν θέλω να κάνω ένα λόφο από πέτρες, δεν μου αρέσει βασικά και δεν μοιάζει και στο φυσικό περιβάλον.
Ψάχνω όπως σου είπα 2 πέτρες (νταμάρια) τα οποία θα μπούν όχι ακριβώς όρθια αλλά διαγώνια.
Αν βρώ θα φέρω από εκεί που θα πάω. Αλλιώς υπομονή μέχρι να βρώ...

Θα βγάλω μια φωτό αύριο από τη γεννίστρα που έβαλα πέτρες και κάπως έτσι φαντάζομαι και το στήσιμο που σου λέω. Βέβαια σε άλλη κλίμακα.

Κωστας Malawi 21-07-16 22:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 954936)
Δεν θέλω να κάνω ένα λόφο από πέτρες, δεν μου αρέσει βασικά και δεν μοιάζει και στο φυσικό περιβάλον.

βασικα Λαμπρο το καλυτερο ειναι να βαλεις μερικες πολυ μεγαλες πετρες και γυρω γυρω μερικες μικρουλες για να πετυχεις βιοτοπο.
καπως ετσι λεω αν και ειναι πολυ δυσκολο να γινει σε ενυδρειο..
https://s31.postimg.org/qq72g9di3/uv02_01.jpg

Λάμπρος.Τ 21-07-16 22:53

Κώστα ώραια η φωτό. Όλοι λίγο πολύ τα ίδια λέμε. Δεν μου αρέσουν οι ντάνες μέ πέτρες.
Αυτό που έχει φωτό σου είναι αυτό που ήθελα αρχικά αλλά το θέμα είναι αν γεμίσεις κάτω με πέτρες πως θα κάνεις κσμιά σκούπα βυθού? Άσε που δεν θα μένει χώρος με άμμο για τα ψάρια που τον χρειάζονται.
Στο προηγούμενο στήσιμο που είχα πολύ ύψος σε πέτρες κατάλαβα ότι ψάρια δεν είχαν πολύ χώρο για κολύμπι.
Το σημαντικό είναι να νιώθουν αυτά καλά και άνετα.
Αυτό που σκέφτομαι είναι να φτιάξω κατι σαν "πάγκο" (όσοι κάνουν ψαροντούφεκο θα καταλάβουν) και θα βάλω και μερικές μικρές για πιο φυσικό.
Σιγά σιγά....

Κωστας Malawi 21-07-16 22:59

καλα δεν εχεις αδικο.γι αυτο ειπα οτι ειναι πολυ δυσκολο να γινει σε νορμαλ ενυδρειο.αυτο που σε νοιαζει ειναι να μεινει και χωρος για κολυμπι και ελευθερη αμμο για σκαψιμο.απλα σου εβαλα τη φωτο για να καταλαβεις τι λεω για το μεγεθος των πετρων.θα ηταν ωραιο αν μπορουσες να βαλεις πετρες με μεγαλη διαφορα μεγεθους.δηλαδη 2 τεραστιες και γυρω γυρω να χτισεις την κατολισθιση και τα σπασμενα κομματια.

μη φοβασαι δεν πεφτει το σπιτι:D:D

Λάμπρος.Τ 21-07-16 23:03

χαχαχαχαχαχαχαχα.......

Πάω για κατάδυση 3ήμερο και όλο και κάτι θα βρώ πιστεύω να φέρω.
Αρκεί να την παλέψω και να μην διαλύσει το στομάχι μου μέχρι τότε. ;)

Λάμπρος.Τ 25-07-16 08:42

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
Επέστρεψα από τις καταδύσεις με 3 μεγάλα κομμάτια θαλασσινού βράχου.
Τι θα πρέπει να κάνω για να τα βάλω στο ενυδρείο μου ?

Κάποιος φίλος μου είπε ότι επειδή έχουν διάφορα επάνω (από φύκια, άλγη, και άλλους θαλάσσιους οργανισμούς), χρειάζεται να τους βάλω σε βραστό νερό με χλωρίνη 1 προς 3 (1 χλωρίνη με 3 νερό) και να τους αφήσω για 2 – 3 ημέρες ?

Ισχύει κάτι τέτοιο ?

Κλεόβουλος 25-07-16 09:38

Δεν χρειάζεται βραστό νερό. Αρκεί το διάλυμα χλωρίνης και μετά πολύ καλό πλύσιμο και παραμονή λίγες ώρες σε νερό με ενισχυμένη δόση αντιχλώριο ή καμιά μέρα στον ήλιο.

Λάμπρος.Τ 25-07-16 09:41

Ευχαριστώ Κλεόβουλε. :smt023

Λάμπρος.Τ 26-07-16 09:11

3 Συνημμένο(α)
Μερικές φωτογραφίες από τους βράχους που έβγαλα. Αλλά που μάλλον άδικα τους κουβαλούσα γιατί δεν μου πολύ ταιριάζουν με το υπόλοιπο στήσιμο. :(

Τεσπα, θα τους καθαρίσω όπως και να έχει και θα δω μετά πως θα είναι για να πάρω την τελική απόφαση.

Τάκης 26-07-16 09:44

Λάμπρο κάνουν μπαμ πως αυτές είναι θαλασσινές ενώ οι άλλες είναι ποταμίσιες βρε

Tanganyiκας 26-07-16 12:21

Τάκη τσάμπα του έφυγε η μέση!!!:p:p

Λάμπρος.Τ 26-07-16 12:31

Δεν λες ευτυχώς που δεν έφερα και τις άλλες....
Άσε τη γκρίνια που άκουγα στην επιστροφή.

Κλεόβουλος 26-07-16 13:14

Και δεν φόρτωνες τη γοργόνα στο πορτ μπαγκάζ?
Τουλάχιστον να σου γκρίνιαζε και να είχε δίκιο :smt033

Λάμπρος.Τ 26-07-16 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 955803)
Και δεν φόρτωνες τη γοργόνα στο πορτ μπαγκάζ?
Τουλάχιστον να σου γκρίνιαζε και να είχε δίκιο :smt033

:smt023 Καλόοοο !!!

Μόνο που εκεί δεν θα σταμάταγε στην γκρίνια... zw:smt062:smt068:smt075:smt021 κάπως έτσι δηλαδή !!!

Κλεόβουλος 26-07-16 13:27

Δεν μας αφήνουν βρε Λάμπρο να χαρούμε τη φύση :smt081

Tanganyiκας 26-07-16 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 955807)
Δεν μας αφήνουν βρε Λάμπρο να χαρούμε τη φύση :smt081

Έλα ντε!!!!!

Λάμπρος.Τ 26-07-16 15:03

Τώρα, θα μου λύσετε μια σοβαρή απορία, γιατί μάλλον η επιλογή της άμμου δεν ήταν και η μεγαλύτερη επιτυχία (είναι πάρα πολύ ψιλή) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φυτέψω τις βαλισνέριες.
Μετά από λίγες ώρες βγαίνουν από την άμμο. Ξέρω ότι έχω έντονη κυκλοφορία, αλλά με την προηγούμενη άμμο δεν είχα τέτοια προβλήματα.

Υπάρχει κάποιο «κόλπο» να κάνω προκειμένου να μην βγαίνουν από την άμμο?
Έχω σκεφτεί να τις δέσω πάνω σε κάποια μικρή πέτρα και να την θάψω και αυτή στην άμμο.
Κάποια άλλη ιδέα ?

Undertaker 26-07-16 17:29

Λάμπρο, εγώ αυτό που λες θα έκανα. Δέσιμο σε Πετρούλα μικρή αλλαγή όχι από τα φύλα γιατί θα κοπούν κατά πάσα πιθανότητα. Πιάσε από τις ρίζες που είναι και δυνατές.

Tanganyiκας 26-07-16 18:24

Βάλε καμιά πετρούλα όπως είπες και βλέπουμε.

Λάμπρος.Τ 27-07-16 15:29

Έδεσα μια από τις Βαλισνέριες με μια μικρή πέτρα και την έβαλα μέσα στην άμμο.... για να δούμε.

Επίσης την Παρασκευή ξεκινάω το δοκιμαστικό του αυτόματου ταϊσματος.
θα δω πως θα πάει για 4 - 5 ημέρες.

Βρέθηκε και άνθρωπός να πηγαίνει κάθε 2 - 3 ημέρες σπίτι να ρίχνει λίγο νερό στο ενυδρείο και να με ενημερώνει για την πορεία του.
-------------------------
και κάτι ακόμη αν και το έχω ξαναγράψει, το αρσενικό "Protomelas", έχει αρχίσει να μου δείχνει απίστευτα χρώματα.
Τελικά όντως το χρώμα της άμμου και το γενικότερο scape παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στα χρώματα που μας δείχνουν τα ψαράκια μας.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03154 seconds with 11 queries