Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Αμμος θαλασσης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57665)

Konstantin79 19-11-11 12:24

Αμμος θαλασσης
 
Καλημερα παιδια!!

Ποσο ασφαλης ειναι η αμμος θαλασσης απο καταστημα με οικοδομικα υλικα;

Dimitris_Batman 19-11-11 12:40

Εξαρτάται από ποια παραλία την μαζεύουν.Εάν είναι εισαγώμενη δεν ξέρεις τι μπορεί να "κουβαλάει" η άμμος.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει πολύ καλό πλύσιμο+βράσιμο,κοσκίνισμα γιατί μέχρι και δεινόσαυρο θα βρεις.Θα σε συμβούλευα να βάλεις και άνθρακα για κάποιο διάστημα μέχρι να ρίξεις τα ψάρια και να στρώσει το ενυδρείο.

kostas78 19-11-11 12:43

καλημερα.εγω που ειχα βαλει απο μαντρα οικοδομων δεν ειχα παντως καποιο προβλημα.δεν την εβρασα αλλα βεβαια την ειχα πλυνει πολυ καλα.

Αντωνης Πατρα 19-11-11 13:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas78 (Μήνυμα 631251)
καλημερα.εγω που ειχα βαλει απο μαντρα οικοδομων δεν ειχα παντως καποιο προβλημα.δεν την εβρασα αλλα βεβαια την ειχα πλυνει πολυ καλα.

κι εγω το ιδιο ειχα κανει και ολα καλα.. το σωστο ειναι να την βρασεις για να εισαι σιγουρος .. εγω δεν εχω καποιο προβλημα βεβαια

janickrules 19-11-11 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Batman (Μήνυμα 631250)
... γιατί μέχρι και δεινόσαυρο θα βρεις...

χαχα, θεϊκό!!:D

Samian 19-11-11 15:01

Βεβαιώσου καταρχήν ότι είναι άμμος θαλάσσης και όχι ποταμίσια. Η ποταμίσια έχει μεγάλη ποσότητα χώματος.:confused:
Καλό πλύσιμο, βράσιμο εάν μπορείς και θα είσαι έτοιμος.
Εγώ μάζεψα από παραλία, την έπλυνα πολύ - πολύ καλά και κατόπιν χρησιμοποίησα παλιό ταψί και την έβαλα στο φούρνο να βράσει.
Το τελευταίο βέβαια όταν έλειπε τον έτερον ήμισυ γιατί αλλιώς .....βάλε καινούργια αυτιά για την γκρίνια.:D:D:D

lans 21-11-11 09:28

Οπως σου ειπε ο Dimitris_Batman & Samian 3 πράγματα θελει...σίγουρα
1) Κοσκίνισμα
2) Πλύσιμο με νερο στο μπανιο
3) Βράσιμο για κανα 20λεπτο και το νερο να κοχλάζει...οχι πολυ...αλλα να κάψει τα παντα.

...και αν θες και ανθρακα...καλο ειναι.

Γιώργος Κ 22-11-11 00:19

Τι ψαρια θα φιλοξενησει το ενυδρειο (που θα εχει την αμμο αυτη)? :confused:

Don 22-11-11 15:36

η θαλασσινη αμμος περιεχει πολλα σπασμενα (τσοφλια καυκαλα) απο σαλιγγαρια οστρακειδη τα οποια θα σου σκληρενουν το νερο σιγουρα.επισης εχει και πυριτιο.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 22-11-11 18:39

Και η κατοικοι αυτου??

xristosg7 27-11-11 10:50

εγω παντος την αμμο που εχω στα ενυδρεια μου την εχω μαζεψει απο παραλια οχι καλοκαιρινη περιοδο γιατι υπαρχη πολυ βρομια τιν βαζω σε κουβα με ξυδι να σκοτωσει τα μικροβια πολυ καλο πλυσιμο κ ετυμη καλο θα ηταν της προτες μερες να μπει στο φιλτρο κ ανθρακα κ εισαι ετοιμος.

lans 28-11-11 09:21

Δεν εχει ΚΑΜΙΑ διαφορα καλοκαίρι ή χειμώνας το χωμα...αν κανεις ολα αυτα που ειπα παραπανω...

xristosg7 28-11-11 16:50

μιλαω για της βρομιες που αφηνουμε στης παραλιες τσιγαρα αντιηλιακα κλπ. οσο νανε υπαρχη ποιο πολυ βρομια

cristos347 28-11-11 17:51

εγω παντως σε ενυδρειο στο παρελθον που εβαλα αμμο(μαζεμενη απο εμενα τον ιδιο απο καποια παραλια) σε ενυδρειο με αφρικανικες κιχλιδες που θελουν σκληρο νερο, αφου την επλυνα καλα την εβαλα σε μια λεκανη με καθαρη χλωρινη(οχι με αρωματα, την κλασικη χλωρινη) για να ειμαι σιγουρος οτι θα σκοτωθουν ολα τα βακτηρια και οι μυκητες(γιατι ορισμενα απο αυτα επιβιωνουν ακομα και στο βραστο νερο..) μετα πολυ καλο ξεπλυμα και αρκετο αντιχλωριο στο ενυδρειο μολις την βαλεις, αν και θαταν καλυτερο να την αφηνες μερικες μερες σε καθαρο νερο που θα αλλαζεις συχνα μεσα στην λεκανη η τον κουβα που θα την χλωριωσεις..δεν θαχεις κανενα προβλημα μετα στα σιγουρα..;)

ΜΙΜΗΣ 02-12-11 09:26

Γνωμη μου...
διαλεξε μια καθαρη και οχι πολυσυχναστη παραλια,
καλο πλυσιμο
λιγες μερες με ενεργο ανθρακα στο φιλτρο
και εισαι ετοιμος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01603 seconds with 11 queries