Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Αλλαγες νερου σε φυτεμενο! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88049)

Themis_aqua 25-09-15 17:29

Αλλαγες νερου σε φυτεμενο!
 
Παιδια η απορια μου ειναι η ρουτινα της αλλαγης νερου..Απ οσα εχω καταλαβει μεχρι τωρα ενας καλος μπουσουλας ειναι τα νιτρικα που μετραμε πριν την αλλαγη:)εγω μεχρι τωρα εκανα αλλαγη νερου στην εβδομαδα 30-40% και μερικες φορες 2 φορες την εβδομαδα για να ριξω τα νιτρικα μου που ηταν 30-40 ακατεβατα..Στην τελευταια αλλαγη ομως μετρησα νιτρικα 10-15 με αρκετο τάισμα και ψαρια γυρω στα 20-25 γκαπυ μεγαλα-μικρα..
Εγω πιστευω πως τα νιτρικα μου επεσαν λογω εξ.φιλτρου που ναι τουμπανιασμενο με ελαφροπετρα:cool:
Θα μπορουσα λοιπον να αλλαξω την ρουτινα μου στις 2 εβδομαδες ας πουμε;;:rolleyes:Απο την αλλη τα νιτρικα χρειαζονται για την σωστη αναπτυξη των φυτων τα οποια μενουν καπως στασιμα τον τελευταιο μηνα..Βεβαια ισως ειναι αλλος ο λογος κι οχι τα χαμηλα νιτρικα οπωσδηποτε...
Κατα γενικη ομολογια βεβαια καλο ειναι σε ενα φυτεμενο να γινεται εβδομαδιαια αλλαγη νερου 30-40%.. Τουλαχιστον αυτο βλεπω εφαρμοζουν οι περισσοτεροι..Το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα.

sarpijk 25-09-15 17:48

Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο. Οσο πιο συχνα κανεις αλλαγες καλυτερα. Το φιλτρο που ειναι γεματο ελαφροπετρα δε μου λεει κατι. Μπορει και αδειο να ηταν και να ειχες χαμηλα νιτρικα.

Themis_aqua 25-09-15 18:12

..
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 900189)
Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο. Οσο πιο συχνα κανεις αλλαγες καλυτερα. Το φιλτρο που ειναι γεματο ελαφροπετρα δε μου λεει κατι. Μπορει και αδειο να ηταν και να ειχες χαμηλα νιτρικα.

Ναι αλλα ο "ογκος" της βιολογιας που εχουμε δεν καθοριζει σε μεγαλο βαθμο το φιλτραρισμα των ρυπων οποτε την απονιτροποιηση;

nazgul 25-09-15 18:34

Τα νιτρικα δεν εχουν καμια σχεση με την ποσοτητα του βιολογικου υλικου που εχεις στο φιλτρο. Η επαρκης ποσοτητα βιολογικου υλικου σε εξασφαλιζει ωστε να μην υπαρχει αμμωνια στο ενυδρειο. Δηλαδη, να λειτουργει γρηγορα η διαδικασια του κυκλου του αζωτου και να μετατρεπεται η αμμωνια σε νιτρικα.

Τα νιτρικα μειωνονται με την αλλαγη νερου. Εγω θα ελεγα να κρατησεις τις ρουτινες σου σε εβδομαδιαια βαση, ως εχει. Δεν ειναι μονο τα νιτρικα που μειωνονται με μια αλλαγη νερου, αλλα και πολλα ακομα στοιχεια που ανανεωνονται και το νερο του ενυδρειου σου γινεται ασφαλεστερο για τα ψαρια σου. Ακομα περισσοτερο, επειδη εχεις γονο στο ενυδρειο, ο οποιος ειναι πολυ ευαισθητος σε μη ποιοτικο νερο.

Themis_aqua 25-09-15 18:58

..
 
Παιδια ευχαριστω;)Βεβαια πολλοι ειναι αυτοι που προσθετουν νιτρικα σε υγρη μορφη ετσι δεν ειναι;

sarpijk 25-09-15 19:03

Εαν τα χρειαζονται τα φυτα ναι. Σε ενυδρειο με co2 και μεγαλη φυτομαζα χρειαζεται.

delta66 25-09-15 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 900187)
Παιδια η απορια μου ειναι η ρουτινα της αλλαγης νερου..Απ οσα εχω καταλαβει μεχρι τωρα ενας καλος μπουσουλας ειναι τα νιτρικα που μετραμε πριν την αλλαγη:)εγω μεχρι τωρα εκανα αλλαγη νερου στην εβδομαδα 30-40% και μερικες φορες 2 φορες την εβδομαδα για να ριξω τα νιτρικα μου που ηταν 30-40 ακατεβατα..Στην τελευταια αλλαγη ομως μετρησα νιτρικα 10-15 με αρκετο τάισμα και ψαρια γυρω στα 20-25 γκαπυ μεγαλα-μικρα..
Εγω πιστευω πως τα νιτρικα μου επεσαν λογω εξ.φιλτρου που ναι τουμπανιασμενο με ελαφροπετρα:cool:
Θα μπορουσα λοιπον να αλλαξω την ρουτινα μου στις 2 εβδομαδες ας πουμε;;:rolleyes:Απο την αλλη τα νιτρικα χρειαζονται για την σωστη αναπτυξη των φυτων τα οποια μενουν καπως στασιμα τον τελευταιο μηνα..Βεβαια ισως ειναι αλλος ο λογος κι οχι τα χαμηλα νιτρικα οπωσδηποτε...
Κατα γενικη ομολογια βεβαια καλο ειναι σε ενα φυτεμενο να γινεται εβδομαδιαια αλλαγη νερου 30-40%.. Τουλαχιστον αυτο βλεπω εφαρμοζουν οι περισσοτεροι..Το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα.

Στα φυτεμενα ειναι που χρειαζονται πιο μεγαλες και συχνες αλλαγες.
Κι αυτο, γιατι δεν κανουμε αλλαγες μονο για την μειωση των νιτρικων, αλλα και για τον εμπλουτισμο του νερου με φρεσκα ιχνοστοιχεια και μεταλλα, που στο ενυδρειο οξειδώνονται (σε μη φυτεμενο) ή καταναλωνονται απο τα φυτα (σε φυτεμενο δεν προλαβαινουν να οξειδωθουν και να καταστουν αχρηστα για τα ψαρια και ετσι να ανακοπει η σωστη λειτουργια του οργανισμου τους).
Χωρις μεταλλα και ιχνοστοιχεια, σιγα σιγα, bye bye φυτα, bye bye ψαρια.

Nick74 26-09-15 14:52

τα φυτα -αν δεν εχεις τιποτα περιεργα πολυ δυσκολα- μπορουν να ζησουν ανετα και χωρις νιτρικα.
Στο λεω γκαραντι αυτο αφου τελευταια τα κραταω μηδενικα.
Οι πολλες αλλαγες -και καθημερινες ακομα- μονο κακο δεν κανουν, ισα ισα δε θα χρειαστεις και εμπλουτισμο ιχνοστοιχειων αν βαζεις νερο βρυσης.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01368 seconds with 11 queries