Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευαστης ενυδρειων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38670)

Dimis 09-03-10 22:46

Κατασκευαστης ενυδρειων
 
Αν γνωριζει καποιος κατασκευαστη ενυδρειων (η εστω τζαμα με γνωση του αντικειμενου) στην Αττικη ας τον γραψει εδω να παρουμε καμια προσφορα γιατι στις διαστασεις που θελω δεν υπαρχει κατι ετοιμο οποτε θα πρεπει να παμε σε ιδιοκατασκευη,αλλα επειδη το ενυδρειο θα ειναι σε σημειο οπου θα αποτελει "επιπλο" θελω να κατασκευαστει απο επαγγελματια με τελειες κολλησεις σιλικονης και κοψιματα τζαμιων.
Αν ξερετε καποιον γραψτε τον.
Ευχαριστω!

gta__156 09-03-10 22:51

Νινταλ.-

Dimis 09-03-10 22:54

O nidal νομιζω ειναι μεταπωλητης οχι κατασκευαστης ή κανω λαθος?
Θελω κατασκευαστη για να εχω και μια καλη τιμη!

dolphin07 09-03-10 23:12

Δες και εδω
Περάκης Γιώργος.
Τηλ. 2104291213 Fax. 2104291214 Κιν. 6944965080

Είναι στην Χατζηκυργιακού στον Πειραιά. Τζαμας αλλα κολλάει και ενυδρεία, είναι γνώστης στις κατασκευές ενυδρείων.
Εφτιαξα ενυδρειο150Χ50Χ70 (μηκος-πλατος-υψος)με 12αρι ροντε θεσεις για λαμπες μπροστα και πισω, και συρταροτα καπακια 450 ευρω
__________________

tsilojohn 09-03-10 23:14

http://www.aquatech.gr/
ειναι το μαγαζι που ειχε χαρισει τα ενυδρεια.

Dimis 10-03-10 00:24

Καναν αλλο ξερουμε?

george 10-03-10 10:21

http://www.aquariums.gr/index.php
http://www.aquathens.gr/profile/ourcompany_gr.html

amorealex 12-03-10 00:17

Για ρώτα κι εδώ: www.aquaplant.gr

maikl 12-03-10 07:37

...να μη ξεχναμε και τους "δικους μας"...;)
http://www.dreamwaters.gr/arxiki.html

thanasis76 12-03-10 07:53

για ολους εμας που ειμαστε επαρχεια υπαρχει καποιος που να μπορει να φτιαξει ενυδρειο στις διαστασεις μας και να σταλει σε εμας??

Dimis 12-03-10 09:04

Να ενημερωσω οτι το www.aquatech.gr και το www.aquariums.gr κατοπιν επικοινωνιας μου με ενημερωσαν οτι δεν κατασκευασουν ενυδρεια σε ιδιωτες και να απευθυνθω σε συνεργαζομενα pet shop αν θελω ενυδρειο "ιδιοκατασκευη".
Οποτε αν ηλπιζα να βρω κατι σε καλη τιμη σε αυτα τα δυο καταστηματα δεν παιζει διοτι μπαινει στην μεση και ο μεταπωλητης!

drak7family 12-03-10 09:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 426221)
για ολους εμας που ειμαστε επαρχεια υπαρχει καποιος που να μπορει να φτιαξει ενυδρειο στις διαστασεις μας και να σταλει σε εμας??

μπορεις να πας σς τζαμα να του πεις διαστασεις και να στο κοψει.
απο κει και περα το κολας με συλικονη!
προσεξε ομως τισ διαστασεις να ειναισωστες δηλαδη το κατω τζαμι πρεπει να ειναι λια χιλιοστα πιο μικρο για να μπουν τα αλλα! εκτως και αν ο τζαμας ξερει τοτε στο φτιαχνει μονος του η αν του πεις γιατι το θελεις θα στο προσαρμοσει αναλογα!

thanasisg 12-03-10 09:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 426228)
Να ενημερωσω οτι το www.aquatech.gr και το www.aquariums.gr κατοπιν επικοινωνιας μου με ενημερωσαν οτι δεν κατασκευασουν ενυδρεια σε ιδιωτες και να απευθυνθω σε συνεργαζομενα pet shop αν θελω ενυδρειο "ιδιοκατασκευη".
Οποτε αν ηλπιζα να βρω κατι σε καλη τιμη σε αυτα τα δυο καταστηματα δεν παιζει διοτι μπαινει στην μεση και ο μεταπωλητης!


Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις!! Μου έχει τύχει πολλές φορές ο μεταπωλητής να μου προσφέρει καλύτερη τιμή από ότι απευθείας ο κατασκευαστής σε εμένα, απλά γιατί ο μεταπωλητής διακινεί μεγάλες ποσότητες και παίρνει από τον κατασκευαστή πολύ χαμηλές τιμές.

Έχω μια επαφή από παλιά, όταν θέλησα να φτιάξω ένα έπιπλο για το ενυδρείο. Ήταν επιπλοποιός αλλά μου είχε πει ότι μπορεί να αναλάβει και την κατασκευή του ενυδρείου. Μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του αλλά αν δεν θέλεις και έπιπλο μάλλον θα είναι ακριβός.

chris z3 12-03-10 11:38

nidal.και θα σου φτιαξει και κανει καταπληκτικες δουλειες.....

thanasis76 12-03-10 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drak7family (Μήνυμα 426230)
μπορεις να πας σς τζαμα να του πεις διαστασεις και να στο κοψει.
απο κει και περα το κολας με συλικονη!
προσεξε ομως τισ διαστασεις να ειναισωστες δηλαδη το κατω τζαμι πρεπει να ειναι λια χιλιοστα πιο μικρο για να μπουν τα αλλα! εκτως και αν ο τζαμας ξερει τοτε στο φτιαχνει μονος του η αν του πεις γιατι το θελεις θα στο προσαρμοσει αναλογα!

εχω φτιαξει μικρα ενυδρειο και δεν ειναι δυσκολο αλλα για να κολλησω ενυδρειο για πολλα λιτρα το φοβαμαι λιγο...
οσο για τα τζαμια εδω, αστο, οι τιμες τσουζουν...:smt084:smt084

Dimis 12-03-10 15:27

Ρωτησα μεταπωλητη και η τιμη για 120χ39χ50 με ενα χωρισμα στα 10 εκατοστα για εσωτερικο σαμπ και η τιμη ηταν 500 ευρω σκετο το τανκ.
Καλο ε?
Απο κατασκευαστες εχω σαφως καλυτερες τιμες,με καλυτερη τα 250 ευρω κομπλε κολλημενο με το σαμπακι ολα ροντε.

bebisnet 12-03-10 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 426274)
εχω φτιαξει μικρα ενυδρειο και δεν ειναι δυσκολο αλλα για να κολλησω ενυδρειο για πολλα λιτρα το φοβαμαι λιγο...
οσο για τα τζαμια εδω, αστο, οι τιμες τσουζουν...:smt084:smt084

δλδ ποσο παίζει το τζάμι? απο περιέργεια γιατι θυμάμαι κάποτε είχα ρωτήσει έναν κοντά στην πυροσβεστική και ήταν φωτιά! πάντος για σύρο ποιο καλά να το κάνεις μόνος σου.

thanasis76 12-03-10 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bebisnet (Μήνυμα 426315)
δλδ ποσο παίζει το τζάμι? απο περιέργεια γιατι θυμάμαι κάποτε είχα ρωτήσει έναν κοντά στην πυροσβεστική και ήταν φωτιά! πάντος για σύρο ποιο καλά να το κάνεις μόνος σου.

δεν ξερω τωρα να σου πω ακριβος αλλα οταν ηταν να παρω το 360αρι ρωτησα τζαμα για να το εφτιαχνα μονος μου και ειχε λιγο παραπανω απο το να το φερω ετοιμο και στις διαστασεις που το ηθελα....
τωρα φανταζομαι δεν θα εχουν πεσει, ισα ισα....zw

drak7family 13-03-10 08:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 426405)
δεν ξερω τωρα να σου πω ακριβος αλλα οταν ηταν να παρω το 360αρι ρωτησα τζαμα για να το εφτιαχνα μονος μου και ειχε λιγο παραπανω απο το να το φερω ετοιμο και στις διαστασεις που το ηθελα....
τωρα φανταζομαι δεν θα εχουν πεσει, ισα ισα....zw


για ξαναρωτατον και καντου και κανενα παζαρι!
ισως στο κατεβασει λιγο μπας και !

thanasis76 13-03-10 10:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drak7family (Μήνυμα 426516)
για ξαναρωτατον και καντου και κανενα παζαρι!
ισως στο κατεβασει λιγο μπας και !

οπως ειπα και πιο πανω δεν ειναι μονο θεμα τιμης.
ειναι και θεμα ασφαλειας. εχω κολλησει ενυδρεια μεχρι 200 λιτρα χωρις προβληματα αλλα για να κολλησω ενυδρειο γυρο στα 500 λιτρα το φοβαμαι λιγο...:D:D:D
θα μου πεις αν ειναι να γινει το λαθος θα γινει και απο καποιον κατασκευαστη....
δεν ξερω, αλλα το φοβαμαι τοσα λιτρα στο σπιτι να το κολλησω εγω...:smt120:smt120

Δημητρης89 13-03-10 10:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 426527)
οπως ειπα και πιο πανω δεν ειναι μονο θεμα τιμης.
ειναι και θεμα ασφαλειας. εχω κολλησει ενυδρεια μεχρι 200 λιτρα χωρις προβληματα αλλα για να κολλησω ενυδρειο γυρο στα 500 λιτρα το φοβαμαι λιγο...:D:D:D
θα μου πεις αν ειναι να γινει το λαθος θα γινει και απο καποιον κατασκευαστη....
δεν ξερω, αλλα το φοβαμαι τοσα λιτρα στο σπιτι να το κολλησω εγω...:smt120:smt120

ε σιγα βρε Θαναση,αν σου τυχει τοτε θα πεινεις καφε στο σαλονι σου με τα ψαρια αγκαλια:D:Dδηλαδη σαν να εχεις λιμνη σαλονιου ενα πραμα,ουτε που θα το καταλαβεις

Υ.Γ. φτου φτου

thanasis76 15-03-10 11:40

παιδια μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα λυση αλλα οχι για πολυ μεγαλα ενυδρεια...
σε λιγες μερες θα εχω γυαλα ετοιμη 200 λιτρα με 80 ευρω :D:D:D
εκει θα βαλω το Petrochromis Trewavasae
το οποιο προσπαθω να βρω ταιρι να για να εχει παρεα και να τα κρατησω αυτα τα τοσο ομορφα και σπανια ψαρια...:smt041:smt041:smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02145 seconds with 11 queries