Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ανακατασκευη ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8183)

shadow 26-05-05 10:43

Ανακατασκευη ενυδρειου
 
Καλη σας μερα ,σπερα

μετα απο σπασιμο ενυδρειου απο κατασκευαστικη ηλιθιομαρα,αποφασισα
να το επισκευασω.Το ενυδρειο ειναι 20+ ετων και οταν το εβαλα σε λειτουργια δεν ειχα τα ματι (κ τις γνωσεις) να δω τι πατατα ειχε κανει
ο κατασκευαστης.Τωρα θελω να κανω κατι πιο σωστο.Τα αριστερο τζαμι απλα ηταν πιο κοντο απο το δεξι με αποτελεσμα να φτανει η σταθμη στα ορια του.Εγινε ετσι με το σκεπτικο να περνανε απο κει καλωδια-σωληνες πιστευω.Τεσπα μην σας ζαλιζω.
80Χ30Χ42 Θελω να προσπαθησω για το θαλασσινο του απενταρου,το ξερω ειναι μικρο μην φωναζεται.Ισως αργοτερα σιγα σιγα να παει για reef χαμηλων απαιτησεων.Θα ξεκινησω απο fish only και καθε μηνα θα βαζω και κανενα κομματακι βραχο.Δεν υπαρχουν λεφτα οποτε ουτε και βιασυνη.
Στη ουσια τωρα.
1)Να το ξεκολησω ολο και να το κανω απο την αρχη η να εμπιστευτω σιλικονη 20+ χρονων?
2)Χωρος ανηπαρκτος για εξωτερικο φιλτρο.Εσω δεν θελω,θα κοψω απο τα λιγα ουτως η αλλος λιτρα,οποτε σκεφτηκα να κολλησω ενα κουτι (γυαλινο) σε συνεχεια του ενυδρειου oπου θα μπουν υλικα φιλτραρισματος,
αντισταση και ισως μελλοντικα καποιο skimmer.Κατι σαν μικρο sump.
Εχει κανεις να προτηνει διαστασεις ικανοποιητικες για να μπουν τα παραπανω?Τωρα θα μου πεις οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα.Εεε οκ να μην φτιαξω και 2ο ενυδρειο διπλα του.
Σχεδιο θα εκτιμηθει!!Δεν βρηκα κατι τετοιο στο board.
Δεν εχω ιδεα τον χωρο που πιανει ενα μικρο skimmer.Θα μπει αφου εχει προστεθει αρκετος βραχος και μονο αν χρειαζεται και τελικα παμε για reef.
Με εχουν προβληματισει τα χωρισματα (διαταξη) και το πως θα κολλησω το κουτι στο ενυδρειο.Απλα το φτιαχνω και το κολλαω φανταζομαι?
3)Φως.Να φτιαξω καπακι λιγο χλωμο.Tωρα εχει χωρο για μια κ γυαλινο καπακι.Μου αρεσει ανοιχτο να μυριζει θαλασσα.Λεω για κρεμαστες Τ8Χ2 (τις απλες καλα τα λεω?).Σκεφτομαι κανενα σαρκοφυτο κ οτι αλλο μπορει να μπει με 2Χ18watt.
Mηπως ειναι καλυτερα να παω σε 2Χ24watt?
Αυτα μπορω να σκεφτω προς το παρον

Συγνωμη για την ζαλαδα και ευχαριστω για τον χρονο σας

mikenuke 26-05-05 23:58

Επειδη το ενυδρειο ειναι μικρο ετσι κι αλλιωςμηπως να ψαξεις για κανα ετοιμο του 1ος μετρου? γυρω στα 130€ θα βρεις κατι, και αν το φτιαξεις μονος θα σου κοστισει κατω αποο 100€.
Γιατι ειναι κριμα να επενδυσεις τα λεφτα σε θαλασσινο με παλιο σκαρι!

shadow 27-05-05 07:23

To σκεφτηκα αλλα εδωσα ηδη φετος για να αντικαταστησω αυτο που εσπασε 280e κ δεν υπαρχει ανεση κ για αλλη επενδυση.
Απλα αφου υπαρχουν τα τζαμια γιατι να καθονται?Αυτο ηταν το σκεπτικο
Θα το κολλησω απο την αρχη για να ειμαι σιγουρος (οσο γινεται)
Απλα με προβληματισε το θεμα φιλτρο γιατι χωρος κατω και πλαγιος=0.
Τεσπα απογοητευτηκα.Δεν μου φενεται κ τοσο ασφαλης η ιδεα του κολλημενου "κουτιου" στα πλαγια.
Το εχει δοκιμασει καποιος?

shadow 30-05-05 15:12

Οκ δεν πειραζει,
θα την βρω την ακρη.
Το να παρω μεγαλυτερο κ καινουργιο παντως το ηξερα απο μονος μου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01081 seconds with 11 queries