Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Ζωοτεχνια 2011: Ομαδες ενυδρειων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48589)

bokostas 27-01-11 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 545143)
Κωστα αυτο ειναι το ενυδρειο τελικα ειναι 15 λιτρα εκανα λαθος,διαστασης 34,18 ,25,

Mια χαρά, νομίζω είναι ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις με του Γιώργου, αν καταφέρουμε να τα φωτίσουμε και κάπως...


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kotsokk (Μήνυμα 545144)
Λοιπόν οκ θα συννενοηθούμε;Την Κυριακή να φέρω αγγέια,διακοσμητικά,πλαστικά φυ΄τα,χρονοδιακόπτες,φιλτράκι και τροφές;

Να φέρεις διακοσμητικά, πλαστικά φυτά, 1 χρονοδιακόπτη, φιλτράκι και 1 τροφή. Θέλουμε όμως και 2 μικρούς θερμοστάτες, που δεν έχουμε.

snakepanos 27-01-11 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 545148)
Mια χαρά, νομίζω είναι ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις με του Γιώργου, αν καταφέρουμε να τα φωτίσουμε και κάπως...



Να φέρεις διακοσμητικά, πλαστικά φυτά, 1 χρονοδιακόπτη, φιλτράκι και 1 τροφή. Θέλουμε όμως και 2 μικρούς θερμοστάτες, που δεν έχουμε.

Κωστα να φερω πετρες, χρονοδιακοπτες,κοκκινο χρεματιστο χαλικι,μικρο θερμοστατη,πολιμπριζο,φιλτρο μικρο κινεζος,..τελικα να το φερω το 15λιτρο,?????:smt041
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 545195)
Κωστα να φερω πετρες, χρονοδιακοπτες,κοκκινο χρεματιστο χαλικι,μικρο θερμοστατη,πολιμπριζο,φιλτρο μικρο κινεζος,..τελικα να το φερω το 15λιτρο,?????:smt041

ΑΑ και ενα μικρο φωτιστικο.

kotsokk 27-01-11 18:03

Κώστα θα φέρω TetraBetta και τον θερμοστάτη που μου έδωσες συν μετατροπέα.Υπάρχει περίπτωση να χαλάσει ή να χαθεί τίποτα;

bokostas 27-01-11 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 545195)
Κωστα να φερω πετρες, χρονοδιακοπτες,κοκκινο χρεματιστο χαλικι,μικρο θερμοστατη,πολιμπριζο,φιλτρο μικρο κινεζος,..τελικα να το φερω το 15λιτρο,?????:smt041
-------------------------

ΑΑ και ενα μικρο φωτιστικο.

Φέρε κοκκινο χρωματιστο χαλικι,μικρο θερμοστατη,πολιμπριζο,φιλτρο μικρο κινεζος, το ενυδρειάκι και το φωτιστικό και σ' ευχαριστώ πολύ Πάνο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kotsokk (Μήνυμα 545224)
Κώστα θα φέρω TetraBetta και τον θερμοστάτη που μου έδωσες συν μετατροπέα.Υπάρχει περίπτωση να χαλάσει ή να χαθεί τίποτα;

ΟΚ Κώστα, ευχαριστώ, ελπίζω πως δεν θα χαθεί τίποτε, αλλά κι εγώ πρώτη φορά συμμετέχω και δεν παίρνω όρκο για τίποτε.

Εν πάσει περιπτώσει, αν χαθεί κάτι από το "Σωστό και Λάθος", θα σας τα αντικαταστήσω εγώ.

kotsokk 27-01-11 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 545299)
Φέρε κοκκινο χρωματιστο χαλικι,μικρο θερμοστατη,πολιμπριζο,φιλτρο μικρο κινεζος, το ενυδρειάκι και το φωτιστικό και σ' ευχαριστώ πολύ Πάνο.


ΟΚ Κώστα, ευχαριστώ, ελπίζω πως δεν θα χαθεί τίποτε, αλλά κι εγώ πρώτη φορά συμμετέχω και δεν παίρνω όρκο για τίποτε.

Εν πάσει περιπτώσει, αν χαθεί κάτι από το "Σωστό και Λάθος", θα σας τα αντικαταστήσω εγώ.

ΟΚ σε ευχαριστώ πολύ!:smt041

tsoum 27-01-11 23:38

Ενα ρεζουμε να κανεις Κωστα για το ποια ενυδρεία θα χρησιμοποιηθούν, με τι ψάρια και τα λοιπα, γιατί εγω προσωπικά εχω χάσει την μπάλα!!!

bokostas 28-01-11 02:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 545359)
Ενα ρεζουμε να κανεις Κωστα για το ποια ενυδρεία θα χρησιμοποιηθούν, με τι ψάρια και τα λοιπα, γιατί εγω προσωπικά εχω χάσει την μπάλα!!!

Αν μιλάς για το Σωστό και Λάθος, είναι απλό, την Κυριακή θα δούμε τα 2 ενυδρεία των snakepanos και Χαραμάδα κι αν κάνουν, θα στήσουμε αυτά.
Αν δεν ταιριάζουν, θα σου πούμε να φέρεις το δικό σου Δευτέρα, ή αν θέλεις να το φέρεις ούτως ή άλλως και συμφωνεί κι ο Μιχάλης, στήνουμε 3.
Για ψάρια, έχουμε 1 μονομάχο του Κώστα ή τα γκαπάκια σου για το Σωστό και έχουμε γκαποέντλερς, παπάκια κλπ του Χαραμάδα για το Λάθος. :p
Κι από υλικά κι εξοπλισμό είμαστε πλήρεις αφού βρέθηκαν διάκοσμος, φίλτρα, θερμαντήρες κι ένα φωτιστικό, μας λείπει μόνο ένα 2ο φωτιστικό.

tsoum 28-01-11 14:38

OK! Απλα, οπως είπα και παραπάνω, αμα χρησιμοποιηθει το δικό μου, καποιες αλλαγες στον διακοσμο δεν έχω προβλημα να γίνουν αλλα τα ψαρακια δεν θα ήθελα να πηγαινουν περα -δωθε και να ταλαιπωρηθούν.

Tolis 28-01-11 20:59

To καλυτερο για το "λαθος" θα ηταν βαμμενα διαφανη.

Παπαδόπουλος Κώστας 28-01-11 21:07

Καλησπέρα σε όλους
Υπάρχει άμεσα διαθέσιμη μεγάλη ποσότητα από Blyxa japonica. Επίσης υπάρχει Cabomba caroliniana 5 -6 ριζούλες, 5-6 ριζούλες crypro(καφέ -χακί χρώμα δεν θυμάμαι το πλήρες της όνομα) και μια μεγάλη Hygrophila difformis

Μόνα τους γεμίζουν ένα ενυδρείο. Τα φυτά βγήκαν πριν λίγο από το ενυδρείο έπειτα από γερό κλάδεμα. Το πρόβλημα είναι οτι μπορώ να τα φέρω μόνο αύριο, οπότε θα πρέπει τα μαστόρια του φυτεμένου να βρουν που θα τα διατηρήσουν μέχρι το φύτεμα.:smt120
Περιμένω άμεση απάντηση για να μην πάνε χαμένα τα φυτά ( ιδίως η
Blyxa ). Εννοείται οτι μετά από την έκθεση τα φυτά θα διατεθούν σε όσους θα τα θελήσουν. :D



snakepanos 28-01-11 21:18

καλησπερα
 
Γεια σου φιλε μου ,.
Στηλε μηνυμα στον μιχαλη αυτος κανονιζη για τα ενυδρεια .
Η στην ομαδα του φυτεμενου ,τα ονοματα τους ειναι στην πρωτη σελιδα.

jiraiya 28-01-11 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παπαδόπουλος Κώστας (Μήνυμα 545769)
Το πρόβλημα είναι οτι μπορώ να τα φέρω μόνο αύριο, οπότε θα πρέπει τα μαστόρια του φυτεμένου να βρουν που θα τα διατηρήσουν μέχρι το φύτεμα.:smt120

φερτα και κατι θα τα κανουμε για να μην χαθουν και για να χρησιμοποιηθουν στην εκθεση!!!!

Παπαδόπουλος Κώστας 28-01-11 21:28

O.K. θα τα φέρω αύριο το πρωί

kostaskich 28-01-11 21:52

kostaskich
 
αντε κωστα σε περιμενω οπως την προηγουμενη φορα:D:D:D

mikenuke 28-01-11 22:34

Ελα ρε Παπαδοπουλε και λεω που εισαι εσυ!
Χωρις εσενα εγω δε θα το γουσταρα τοσο, αμα δεν εισαι εκει να χωνεις μπινελικια, δεν αξιζει!

Φερτα τα φυτα και θα τα βολεψουμε, ανυπομονε, επρεπε να κλαδεψεις σημερα?

Τα λεμε αυριο.

Υ.Γ. τον Chris129 δε μπορω να βρω, τι εγινε αυτος ανησυχω...εχει κανεις νεα του?

bokostas 28-01-11 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 545765)
To καλυτερο για το "λαθος" θα ηταν βαμμενα διαφανη.

Καλή ιδέα αλλά πού να τα βρούμε?? Κι αν τ' αγοράσουμε, δεν θα τα θέλει μετά κανείς με την πλύση εγκεφάλου που μας έχεις κάνει για τα βαμμένα...:D:p

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 545814)
Υ.Γ. τον Chris129 δε μπορω να βρω, τι εγινε αυτος ανησυχω...εχει κανεις νεα του?

Καλά είναι, είχε έρθει πρόσφατα για καφέ στο Les Amis, αλλά μάλλον κάνει την ...πάπια, δεν πάει καλά κι ο Απόλλων Καλαμαριάς...:D

jiraiya 28-01-11 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 545821)
δεν πάει καλά κι ο Απόλλων Καλαμαριάς...:D

οχι και δεν παει καλα περασμενη κυριακη φαγαμε την δοξα χερσου εκτος και τωρα παιζουμε μεσα με τους γαλαταδες,θα γινει χαμος!!!!!:smt041

Τσιόνογλου Σταύρος 29-01-11 00:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παπαδόπουλος Κώστας (Μήνυμα 545781)
O.K. θα τα φέρω αύριο το πρωί

Εφόσον φίλτατε Κωστα έχεις τόσο πολύ Βlyxa κανονίζεις την Κυριακή
6 Φεβ. να μου χαρίσεις 5-6 ριζούλες.:D

giannisaek 29-01-11 00:51

Βουτάς το χέρι σου στο φυτεμένο ενυδρείο και παίρνεις… πατ κιουτ, πολύ απλό. :D

kingrim 29-01-11 01:04

και εγω θα ηθελα λιγη μιξα εεεεεεε μπλιξα

kostaskich 29-01-11 01:07

kostaskich
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 545863)
Εφόσον φίλτατε Κωστα έχεις τόσο πολύ Βlyxa κανονίζεις την Κυριακή
6 Φεβ. να μου χαρίσεις 5-6 ριζούλες.:D

Στρατηγε αντε να σε δουμε η απουσια σου μεγαλη αυριο

Τσιόνογλου Σταύρος 29-01-11 01:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisaek (Μήνυμα 545867)
Βουτάς το χέρι σου στο φυτεμένο ενυδρείο και παίρνεις… πατ κιουτ, πολύ απλό. :D

Γιάννη στη προηγούμενη έκθεση με τη λήξη ,μολίς δόθηκε το σύνθημα στο φυτεμένο οτι δεν θέλω να κρατήσω τίποτε ,μοιράστικάν τα πάντα μέχρι και το χαλίκι,απλώς επειδή δεν θα κάτσω μεχρι το τέλος και δεν νομίζω οτι είναι σωστο να βάλω το χέρι μεσα στο ενυδρείο και επειδή θέλω να το δω το παλιόπαιδο τον Κώστα για αυτο το ρίχνω έτσι το θέμα ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 545814)
Υ.Γ. τον Chris129 δε μπορω να βρω, τι εγινε αυτος ανησυχω...εχει κανεις νεα του?

Μιχάλη αν δεν βρείς το Χρήστο ,στη πρώτη σελίδα ο Πρόδρομος 100 δήλωσε οτι είναι εργολαβος ηλεκτρολόγος τσίμπα τον ευγενικά :D (χωρίς παρεξήγηση παίδες).

bokostas 29-01-11 02:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 545874)
Μιχάλη αν δεν βρείς το Χρήστο ,στη πρώτη σελίδα ο Πρόδρομος 100 δήλωσε οτι είναι εργολαβος ηλεκτρολόγος τσίμπα τον ευγενικά :D (χωρίς παρεξήγηση παίδες).

Τον έχει ήδη τσιμπήσει Σταύρο, ή μάλλον προσφέρθηκε μόνος του ο Πρόδρομος και αύριο θα είναι εκεί και θα μας προσφέρει πολύτιμη βοήθεια.

mikenuke 29-01-11 08:09

Ναι ολα under control!
ξεκιναμε!

Γιαννης Μ5 29-01-11 08:35

Μπραβο παιδια.Εχετε και μερακι και διαθεση.Μπραβο σας και καλη συνεχεια.Η επιτυχια ειναι δεδομενη.

Παπαδόπουλος Κώστας 29-01-11 20:09

Λοιπόν σήμερα πήγαν όλα πολύ καλά. Κάναμε πολύ πρόοδο. Σύντομα ο Μιχάλης υποθέτω πως θα ανεβάσει σχετικες φωτό.
Σταύρο για την blyxa ήθελα να πω πως προέρχεται από την Βlyxa που είχες φυτέψει στην προηγούμενη Ζωοτεχνία πριν από δύο χρόνια :). Αφού έκανε τον κύκλο της, ξαναεπέστρεψε στην έκθεση από την οποία προήλθε.
Οπότε ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ μπορείς να πάρεις όση Blyxa θελήσεις. :smt041

snakepanos 29-01-11 21:37

Ναι σημερα πηγαν ολα καλα, σημαντικο που καθαρησαμε τα ενυδρεια εμεις κωστα ,καναμε δουλεια που θα εκαναν τα παιδια αυριο,
δηλαδη αυριο θα τα βρουνε καθαρα ετοιμα για να τα βαλουν νερο,.
Κριμα που δεν μπορεσαμε να μαζεψουμε λιγο νερο ακομα απο την οσμωση:smt041.

Τσιόνογλου Σταύρος 29-01-11 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παπαδόπουλος Κώστας (Μήνυμα 546121)
Λοιπόν σήμερα πήγαν όλα πολύ καλά. Κάναμε πολύ πρόοδο. Σύντομα ο Μιχάλης υποθέτω πως θα ανεβάσει σχετικες φωτό.
Σταύρο για την blyxa ήθελα να πω πως προέρχεται από την Βlyxa που είχες φυτέψει στην προηγούμενη Ζωοτεχνία πριν από δύο χρόνια :). Αφού έκανε τον κύκλο της, ξαναεπέστρεψε στην έκθεση από την οποία προήλθε.
Οπότε ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ μπορείς να πάρεις όση Blyxa θελήσεις. :smt041

Αντε βρε τσάκαλε είσαι απο τους λίγους που την κατάφεραν τόσο καλά ,μόλις είδα και τη καινούργια φώτο στο άλπουμ σου ολόκληρο περσικό χαλί έκανες,Κώστα κανα 3-4 ρίζες θέλω.

bokostas 30-01-11 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 546167)
Ναι σημερα πηγαν ολα καλα, σημαντικο που καθαρησαμε τα ενυδρεια εμεις κωστα ,καναμε δουλεια που θα εκαναν τα παιδια αυριο,
δηλαδη αυριο θα τα βρουνε καθαρα ετοιμα για να τα βαλουν νερο,.
Κριμα που δεν μπορεσαμε να μαζεψουμε λιγο νερο ακομα απο την οσμωση:smt041.

Μπράβο παιδιά, να είστε καλά, προλάβατε να καθαρίσετε και τα ενυδρεία βρε θηρία?? Σούπερ. Άντε κι αύριο στήνουμε.:smt041
-------------------------
Μια και σήμερα τελείωσε σχεδόν η κατασκευή του stand, θα ήθελα να τονίσω ότι:
χωρίς τον kostaskich δεν θα είχαμε περίπτερο,
χωρίς τον jiraiya δεν θα ήταν βαμμένο,
χωρίς τον paco δεν θα είχαμε πόρτα (έφτιαξε DIY συρταρωτή πόρτα!!!):p,
χωρίς τους Prodromos100 και snakepanos δεν θα είχαμε ηλεκτρική εγκατάσταση και φωτισμό,
χωρίς τους kingrim και QS-Plan δεν θα είχαμε νερό από Α/Ο,
χωρίς τους Κωστας Παπαδοπουλος, Lion και dolphin, όλοι οι παραπάνω δεν θα είχαν βοήθεια,
χωρίς τον mikenuke δεν θα είχαμε οργάνωση, συντονισμό και φωτογραφίες :D
χωρίς την Όλγα δεν θα ειχαμε cheerleader...:D και
χωρίς τον Χαραμάδα δεν θα είχε πλάκα.

Aυτοί και άλλοι τόσοι άρχισαν σήμερα να γεμίζουν τα ενυδρεία και κουβάλησαν όλον τον εξοπλισμό και τα υλικά, πέτρες, φυτά κλπ.
Για την δεύτερη φάση, που είναι το στήσιμο των ενυδρείων, έχουν ήδη προσφερθεί να δώσουν και να δουλέψουν πάνω από 15 άτομα.

Σρατηγέ μείνε ήσυχος, το (μεγάλο) κενό σου, το κάλυψαν επάξια ο "παλιός" paco και οι "νέοι" jiraiya, Prodromos100 και snakepanos.

panos1972 30-01-11 20:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 546301)
Μπράβο παιδιά, να είστε καλά, προλάβατε να καθαρίσετε και τα ενυδρεία βρε θηρία?? Σούπερ. Άντε κι αύριο στήνουμε.:smt041
-------------------------
Μια και σήμερα τελείωσε σχεδόν η κατασκευή του stand, θα ήθελα να τονίσω ότι:
χωρίς τον kostaskich δεν θα είχαμε περίπτερο,
χωρίς τον jiraiya δεν θα ήταν βαμμένο,
χωρίς τον paco δεν θα είχαμε πόρτα (έφτιαξε DIY συρταρωτή πόρτα!!!):p,
χωρίς τους Prodromos100 και snakepanos δεν θα είχαμε ηλεκτρική εγκατάσταση και φωτισμό,
χωρίς τους kingrim και QS-Plan δεν θα είχαμε νερό από Α/Ο,
χωρίς τους Κωστας Παπαδοπουλος, Lion και dolphin, όλοι οι παραπάνω δεν θα είχαν βοήθεια,
χωρίς τον mikenuke δεν θα είχαμε οργάνωση, συντονισμό και φωτογραφίες :D
χωρίς την Όλγα δεν θα ειχαμε cheerleader...:D και
χωρίς τον Χαραμάδα δεν θα είχε πλάκα.

Aυτοί και άλλοι τόσοι άρχισαν σήμερα να γεμίζουν τα ενυδρεία και κουβάλησαν όλον τον εξοπλισμό και τα υλικά, πέτρες, φυτά κλπ.
Για την δεύτερη φάση, που είναι το στήσιμο των ενυδρείων, έχουν ήδη προσφερθεί να δώσουν και να δουλέψουν πάνω από 15 άτομα.

Σρατηγέ μείνε ήσυχος, το (μεγάλο) κενό σου, το κάλυψαν επάξια ο "παλιός" paco και οι "νέοι" jiraiya, Prodromos100 και snakepanos.


Και χωρίς εσένα και εμένα δεν θα είχαν τα μαστόρια καφέδες!
Κοιμισμένε, ξεχασιάρη!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02818 seconds with 11 queries