Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Ζωοτεχνια 2011: Ομαδες ενυδρειων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48589)

mikenuke 26-01-11 18:17

Οχι δε συνενοηθηκα ακομη.
Περιμενω να δω αν θα εχουμε οργανωμενη ομαδα φυτεμενου με εμπειρο αρχηγο, για να συνεννοηθουμε ολοι μαζι.

bokostas 27-01-11 02:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 544672)
Οχι δε συνενοηθηκα ακομη.
Περιμενω να δω αν θα εχουμε οργανωμενη ομαδα φυτεμενου με εμπειρο αρχηγο, για να συνεννοηθουμε ολοι μαζι.

Βρε Μιχάλη, έχεις τον Βασίλη (paco) και μπορούμε να τον βοηθήσουμε ο kingrim, η Όλγα, ο giannisaek, ο Λεωνίδας, ο nikosm1, ο panos1972,
ακόμη κι εγώ.:rolleyes:

Αν δεν τα θέλουμε τα φυτά του Raven, ας του πούμε του ανθρώπου, γιατί λέει ότι πρέπει να τα στείλει μέχρι Παρασκευή το αργότερο.
Κι ακόμη κι έτσι, θα τα έχουμε Δευτέρα-Τρίτη, δηλαδή τελευταία στιγμή, δες τι λέει: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=29

Παιδιά ας δηλώσουμε ποιός μπορεί να βοηθήσει στο στήσιμο ποιού ενυδρείου, γιατί οι μέρες περνούν και οι ομάδες δεν σχηματίστηκαν.

tsoum 27-01-11 02:32

Εγω ειμαι μέσα σε οτι θελετε/χρειαζεται. Απ'ολα κατεχω καποια πραγματα εκτος του θαλασσινου και των δίσκων.

Δευτερα, απο τι ώρα και μετά θα υπάρχει κόσμος;

Το ενυδρειακι πότε να το φέρω;

Τελος, αμα χρειαστεί, εχω καμια 10-15 κιλα μαυρο βασαλτικο χαλικι απο πανγαια, αλλα θελει απειρο πλυσιμο.

bokostas 27-01-11 06:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 544943)
Εγω ειμαι μέσα σε οτι θελετε/χρειαζεται. Απ'ολα κατεχω καποια πραγματα εκτος του θαλασσινου και των δίσκων.
Ευχαριστούμε.:smt041

Δευτερα, απο τι ώρα και μετά θα υπάρχει κόσμος; Θα βγει πρόγραμμα*.

Το ενυδρειακι πότε να το φέρω; Δευτέρα ή Τρίτη, θα συνενοηθούμε.

Τελος, αμα χρειαστεί, εχω καμια 10-15 κιλα μαυρο βασαλτικο χαλικι απο πανγαια, αλλα θελει απειρο πλυσιμο.

Παιδιά θα βοηθούσε πάρα πολύ, πέτρες και χαλίκι να έρθουν πλυμένα, γιατί εκεί δεν θα έχουμε την άνεση και τον χρόνο κι άμα βγάλουν μπίχλα...:smt084
-------------------------
*Ουσιαστικά το στήσιμο των ενυδρείων θα γίνει σε 2 απογεύματα, την Δευτέρα και την Τρίτη. Αντιγράφω από το ποστ #1:
Δευτέρα : από το απόγευμα θα στήσουμε τα ενυδρεία και θα γεμίσουν με νερό
Τρίτη : από το απόγευμα aquascaping και τελευταίες λεπτομέρειες, φωτισμός κλπ κλπ
Τετάρτη : απόγευμα θα βάλουμε μέσα τα ψάρια

paco 27-01-11 08:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 544938)
Βρε Μιχάλη, έχεις τον Βασίλη (paco) και μπορούμε να τον βοηθήσουμε ο kingrim, η Όλγα, ο giannisaek, ο Λεωνίδας, ο nikosm1, ο panos1972,
ακόμη κι εγώ.:rolleyes:

Αν δεν τα θέλουμε τα φυτά του Raven, ας του πούμε του ανθρώπου, γιατί λέει ότι πρέπει να τα στείλει μέχρι Παρασκευή το αργότερο.
Κι ακόμη κι έτσι, θα τα έχουμε Δευτέρα-Τρίτη, δηλαδή τελευταία στιγμή, δες τι λέει: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=29

Παιδιά ας δηλώσουμε ποιός μπορεί να βοηθήσει στο στήσιμο ποιού ενυδρείου, γιατί οι μέρες περνούν και οι ομάδες δεν σχηματίστηκαν.

Κωστα με τετοια ομαδα που εφτιαξες πως να πω οχι:D

για τα φυτα του Αλεξ πρεπει να τα παρει καποιος απλως να τα φερει τη Δευτερα που θα τα παραλαβει
αν ερθουν Σαββατο καποιος θα πρεπει να τα φιλοξενισει στο ενυδρειο του μεχρει δευτερα
θα κανονιζα με τον Αλεξ εγω αλλα αν ερθουν Σαββατο δεν εχω μερος στα ενυδρεια να τα βαλω και ουτε θα ειμαι σπιτι νατα παραλαβω γιατι θα ειμαι στην εκθεση

tsoum 27-01-11 10:05

Αν είναι Δευτερα στις 5.45 εκει, μπορώ να τα παρω εγώ απο τα ΚΤΕΛ...:rolleyes:

mikenuke 27-01-11 10:21

Εστειλαπμ στον Αλεξανδρο θα συεννοηθουμε, και θα σας ενημερωσω.

kingrim 27-01-11 10:24

παιδια θα προσπαθησω Δευτερα Τριτη να περασω να βοηθησω αλλα δεν ειναι 1000% για αυτο δεν ειχα πει τπτ αλλα ο bokostas με προδωσε :ρ

snakepanos 27-01-11 11:00

Παιδια γεια σας.
Ειμαι και εγω μεσα για ολες της μερες εδωσα και το ονομα και το τηλ μου στο μιχαλη,
Θα φερω 2 πετρες .εχω και ενα 2 μικρα ενυδρεια 10 λιτρα και 25 λιτρα να τα φερω??????? περιεμενω πμ.:smt041

george 27-01-11 11:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 545013)
Θα φερω 2 πετρες .εχω και ενα 2 μικρα ενυδρεια 10 λιτρα και 25 λιτρα να τα φερω??????? περιεμενω πμ.:smt041

Ίσως να τα χρειαστούμε για το ΣΩΣΤΟ/ΛΑΘΟΣ...Μιχάλη τι λες ;

Κλεόβουλος 27-01-11 11:18

Κι εγώ πρέπει να ξέρω αν θα χρειαστεί και το δικό μου ενυδρείο (80χ35χ40)

bokostas 27-01-11 11:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 545013)
Παιδια γεια σας.
Ειμαι και εγω μεσα για ολες της μερες εδωσα και το ονομα και το τηλ μου στο μιχαλη,
Θα φερω 2 πετρες .εχω και ενα 2 μικρα ενυδρεια 10 λιτρα και 25 λιτρα να τα φερω??????? περιεμενω πμ.:smt041

Πάνο το 25λιτρο μάλλον θα χρειαστεί για το "Σωστό και Λάθος", έχουμε ακόμη 1 του tsoum (15λ) και 1 του Χαραμάδα (20λ?), καλό θα είναι να τα δούμε την Κυριακή,
για να αποφασίσουμε ποιά 2 από τα 3 θα χρησιμοποιήσουμε, πρέπει να είναι ίδια περίπου στο μέγεθος και το σχήμα, καμιά φωτό θα βοηθούσε για να μην το κουβαλάς.

george 27-01-11 11:38

Από ενυδρεία είμαστε κομπλέ αν βολέψουμε και το ΣΩΣΤΟ/ΛΑΘΟΣ.
Από ψάρια έχουμε ένα θεματάκι.

bokostas 27-01-11 11:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 545033)
Από ενυδρεία είμαστε κομπλέ αν βολέψουμε και το ΣΩΣΤΟ/ΛΑΘΟΣ.
Από ψάρια έχουμε ένα θεματάκι.

Tι ψάρια χρειαζόμαστε??
Αν δεν κάνω λάθος θα υπάρχουν κόι, δίσκοι και κιχλίδες κι εγώ μπορώ να φέρω ξιφοφόρους κι έχουμε ήδη 1 μονομάχο και γκαποέντλερς για το Σωστό και Λάθος.

george 27-01-11 11:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 545037)
Tι ψάρια χρειαζόμαστε??
Αν δεν κάνω λάθος θα υπάρχουν κόι, δίσκοι και κιχλίδες κι εγώ μπορώ να φέρω ξιφοφόρους κι έχουμε ήδη 1 μονομάχο και γκαποέντλερς για το Σωστό και Λάθος.

4ο ενυδρειο, μηκος 1 μετρο, 200 λιτρα:
Φυτεμενο Ολανδικου τυπου (ή οτι μας βγει!)

Για το παραπάνω ενυδρείο....δεν έχουμε βρει ψάρια

bokostas 27-01-11 12:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 545039)
4ο ενυδρειο, μηκος 1 μετρο, 200 λιτρα:
Φυτεμενο Ολανδικου τυπου (ή οτι μας βγει!)

Για το παραπάνω ενυδρείο....δεν έχουμε βρει ψάρια

Έχω 5 σκαλάρια μεσαίου μεγέθους, αλλά τα έχω σε χαμηλές σκληρότητες και ΡΗ λίγο κάτω από 7.:(

mikenuke 27-01-11 12:07

Αν εχει καποιος σκαλαρια, μαλλον θα ειναι ωραια στο φυτεμενο.

το 80 κλεοβουλε μη το φερεις

απο τα μικρα ενυδρεια θα χρησιμοποιουσε τα δυο μεγαλυτερα, 20 και 25 λιτρα, τα αλλα μη τα φερετε αδικα.

Snakepanos, το σαββατοεισαι στην ομαδα δεν ξεχασα.


Θελουμε καποιον που να ξερει να βαφει, υπαρχει κανεις?

bokostas 27-01-11 12:09

Ούτε στο μυαλό σου να ήμουν Μιχάλη, δεν ζήταγες κανέναν τενεκέ λίρες??:p:D

Ε κι αν δεν βρούμε κάτι που να ταιριάζει, ο "Αμαζόνιος" δίπλα είναι, στην Αγγελάκη.:D:rolleyes:

kingrim 27-01-11 12:13

κωστα αν θελεις μπορω να σας δανεισω την Α/Ο αλλα θα την εχεις σαν τα ματια σου

bokostas 27-01-11 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 545047)
κωστα αν θελεις μπορω να σας δανεισω την Α/Ο αλλα θα την εχεις σαν τα ματια σου

Ευχαριστώ Γιάννη, αλλά εγώ δεν μπορώ να αναλάβω τέτοια ευθύνη, άλλωστε δεν θα είμαι συνέχεια εκεί, μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο.

kingrim 27-01-11 12:26

ξερεις οτι μολις την αγορασα και εδωσα εναν σκασμο χρηματα για αυτο με βλεπεις ετσι μακαρι να μπορεσω να ερθω να την φερω εγω

Pritanis 27-01-11 12:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan (Μήνυμα 544033)
Υπάρχει περίπτωση να χρειαστείτε καμμια Α/Ο ? αν ναι, μου λέτε...

θα τη χρειαστω για το δισκοενυδρειο.....αν μπορεις να την φερεις καλο θα ειναι.......

kotsokk 27-01-11 14:53

Κώστα στο σωστό τι θα βάλουμε μονομάχο;

bokostas 27-01-11 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kotsokk (Μήνυμα 545110)
Κώστα στο σωστό τι θα βάλουμε μονομάχο;

Έτσι έλεγα, τον δικό σου αν μπορέσεις να τον φέρεις Τρίτη ή Τετάρτη, που θα είναι έτοιμο και στρωμένο το ενυδρειάκι.:p

tsoum 27-01-11 15:14

Τα γκαπυ μου τι θα απογίνουν;

kotsokk 27-01-11 15:15

Δεν μπορω να τον φέρω τρίτη θα τον φέρω Κυριακή,εεεε βάλτον κάπου ή πάρτον μαζίσου και όταν πας βάλτον.

bokostas 27-01-11 15:20

Ή τα γκάπυ σου Γιώργο, αν χρησιμοποιήσουμε το δικό σου ενυδρείο, έχουμε 3 ενυδρειάκια και μάλλον θα χρειαστούμε τα 2 μεγαλύτερα,
θα συνενοηθούμε μέχρι την Κυριακή, για να μην τα κουβαλήσετε και τα 3, μην ανησυχείτε, θα ειδοποιηθείτε εγκαίρως.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kotsokk (Μήνυμα 545129)
Δεν μπορω να τον φέρω τρίτη θα τον φέρω Κυριακή,εεεε βάλτον κάπου ή πάρτον μαζίσου και όταν πας βάλτον.

Όχι Κώστα, μην τον φέρεις την Κυριακή και τον ταλαιπωρήσουμε, δεν θα είμαστε έτοιμοι, θα περάσω να τον πάρω εγώ Τρίτη ή Τετάρτη.

tsoum 27-01-11 15:28

Μπορουμε να εχουμε 2-3 σωστα ως εναλλακτικές επιλογες...

snakepanos 27-01-11 15:45

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 545025)
Πάνο το 25λιτρο μάλλον θα χρειαστεί για το "Σωστό και Λάθος", έχουμε ακόμη 1 του tsoum (15λ) και 1 του Χαραμάδα (20λ?), καλό θα είναι να τα δούμε την Κυριακή,
για να αποφασίσουμε ποιά 2 από τα 3 θα χρησιμοποιήσουμε, πρέπει να είναι ίδια περίπου στο μέγεθος και το σχήμα, καμιά φωτό θα βοηθούσε για να μην το κουβαλάς.

Κωστα αυτο ειναι το ενυδρειο τελικα ειναι 15 λιτρα εκανα λαθος,διαστασης 34,18 ,25,

kotsokk 27-01-11 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 545132)
Ή τα γκάπυ σου Γιώργο, αν χρησιμοποιήσουμε το δικό σου ενυδρείο, έχουμε 3 ενυδρειάκια και μάλλον θα χρειαστούμε τα 2 μεγαλύτερα,
θα συνενοηθούμε μέχρι την Κυριακή, για να μην τα κουβαλήσετε και τα 3, μην ανησυχείτε, θα ειδοποιηθείτε εγκαίρως.



Όχι Κώστα, μην τον φέρεις την Κυριακή και τον ταλαιπωρήσουμε, δεν θα είμαστε έτοιμοι, θα περάσω να τον πάρω εγώ Τρίτη ή Τετάρτη.

Λοιπόν οκ θα συννενοηθούμε;Την Κυριακή να φέρω αγγέια,διακοσμητικά,πλαστικά φυ΄τα,χρονοδιακόπτες,φιλτράκι και τροφές;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02502 seconds with 11 queries