Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Σκουπα βυθου, ποια ειναι η γνωμη σας? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63656)

Nick74 20-07-12 19:28

Σκουπα βυθου, ποια ειναι η γνωμη σας?
 
Αυτο που λεει ο τιτλος, μιληστε ανοιχτα, καθε ποτε βαζετε σκουπα βυθου, τι πιστευετε πως ειναι σωστοτερο?

vptheo 20-07-12 19:32

εγώ έχω μια όπως την πήρα... καινούρια!
δεν έχω καταφέρει να βάλω..θα τα διαλύσω ολα!
μόνο με ενα λαστιχάκι ψιλό τραβάω που και που με την αλλαγή νερου...

Kostis-Salonika 20-07-12 21:10

Και εγώ με το λάστιχο στις αλλαγές νερού, κάνω και λίγο σκούπα βυθού κάθε φορά. Λίγο κάθε φορά.
1 σκούπα βυθού Eheim χειροκίνητη που βρέθηκε στα χέρια μου από δώρο, δεν κατάφερα να την κάνω να λειτουργήσει, όταν το επιχείρησα, οπότε λάστιχο και ρούφεν...:D

Nick74 20-07-12 21:18

παιδια συγνωμη αν η ερωτηση δεν ηταν πληρης, αλλα σκουπα βυθου εννοω γενικοτερα καθαρισμο βυθου, τωρα αν αυτο γινεται με κανονικη σκουπα, με λαστιχο η με κατι διαφορετικο δε μας απασχολει...

klipitiklopos 20-07-12 21:43

Yπαρχει μια γνωμη οτι στα φυτεμενα δεν κανουμε σκουπα βυθου, γιατι "τραβαμε" υλικο (λιπασμα) απο το υποστρωμα.
Στο φυτεμενο δεν κανω παρα μονο επιφανειακα χωρις να αγγιζει η να αναταρασει το λαστιχο τον βυθο, ισα ισα να τραβαει οτι υπαρχει πανω πανω.
Στο γαριδαδικο ποτε, (φουλ φυτεμενο και εκει) αλλα στο ενυδρειο αναπαραγωγης των ancistrus, κανω εκτεταμενα οποτε δω οτι μαζευτει μπιχλα, και δεν ειναι δυσκολο να γινει, ειναι απιστευτο τι βγαζουν τα τρελλοψαρα!
Στο γκαποενυδρειο, επειδη εχει αμμο και φαινεται οτιδηποτε μαζευτει, αλλα και επειδη δεν "αναπνεει" (οξυγονωνεται) οσο το χαλικι, δημιουργω κυκλοφορια με την εξοδο του φιλτρου, ετσι ωστε να τα μαζευει το φιλτρο, και οτι αφησει το μαζευω με τις αλλαγες.

nicpapa 20-07-12 21:44

Σε κάθε αλλαγη ,1 φορα την εβδομάδα ,σε ολα μου τα ενυδρεια τα φυτεμένα μαζεουν βρωμια.. τα επιφανειακά μόνο ...

Γιαννης Μ5 20-07-12 23:27

Και εγω σε καθε αλλαγη(καθε εβδομαδα)οτι βλεπω το τραβαω με το λαστιχο.

delta66 20-07-12 23:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 680892)
παιδια συγνωμη αν η ερωτηση δεν ηταν πληρης, αλλα σκουπα βυθου εννοω γενικοτερα καθαρισμο βυθου, τωρα αν αυτο γινεται με κανονικη σκουπα, με λαστιχο η με κατι διαφορετικο δε μας απασχολει...

24 ωρες το 24ωρο :cool:
με το εξωτερικο φιλτρο μεσω βοηθειας wave pumps στο ψηλο ενυδρειο (67 υψος)
και στα αλλα με την καλη κυκλοφορια απο το φιλτρο μονο
(Δεν εχω πολλα διακοσμητικα και πολλα φυτα στο βυθο ομως να εμποδιζουν την κυκλοφορια πανω του)

vptheo 21-07-12 02:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 680926)
24 ωρες το 24ωρο :cool:
με το εξωτερικο φιλτρο μεσω βοηθειας wave pumps στο ψηλο ενυδρειο (67 υψος)
και στα αλλα με την καλη κυκλοφορια απο το φιλτρο μονο
(Δεν εχω πολλα διακοσμητικα και πολλα φυτα στο βυθο ομως να εμποδιζουν την κυκλοφορια πανω του)

εσένα αδερφέ σε λίγο τα σκαλαρια θα κανουν παρκε !!!:smt027:smt027:smt027
πένα!:D

delta66 21-07-12 03:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vptheo (Μήνυμα 680954)
εσένα αδερφέ σε λίγο τα σκαλαρια θα κανουν παρκε !!!:smt027:smt027:smt027
πένα!:D

τα ειδες κι απο κοντα
ποτε δεν εχει μπει σκουπα
τζαμι ο βυθος τους? :cool:

vptheo 21-07-12 03:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 680957)
τα ειδες κι απο κοντα
ποτε δεν εχει μπει σκουπα
τζαμι ο βυθος τους? :cool:

πενααααα!:smt080


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01461 seconds with 11 queries