Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ένα μωρό κάνει εμφάνιση ανά 10 μέρες... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94229)

kostas66 20-10-16 08:21

Ένα μωρό κάνει εμφάνιση ανά 10 μέρες...
 
Εδώ και ένα μήνα έχω γέννες πλάτυ.
Το θέμα είναι ότι εμφανίζεται κάθε φορά μόνο 1 μωρό, το οποίο κρύβεται στη moss που έχει γεμίσει το κάτω μέρος του ενυδρείου και στις πέτρες.
Χθες βρήκα πάλι 1 μωρό άλλου χρώματος άρα από άλλους γονείς...
Αν και έχω πολλές κρυψώνες επιφανείας, προτιμούν να κρύβονται μέσα στη moss. Βγαίνουν για φαγητό, για καμιά βόλτα και μετά πάλι κρύβονται.
Δεν ξέρω αν τα υπόλοιπα γίνονται μεζές και μένει κάθε φορά 1, πάντως για το μωρό βλέπω ότι αδιαφορούν τα μεγάλα, σαν να μην υπάρχει, όταν αυτό κολυμπάει ελεύθερα.

Γιώργος Κ 20-10-16 08:34

Μάλλον υπάρχουν και αλλα ... Πρόσεχε μη τα ρουφάει το φίλτρο σου ...

Νικολακης 20-10-16 08:57

Συμφωνω με τον γιωργο απο πανω.και σε εμενα οταν γεννουσαν τα γκαπυ στην αρχη εβρισκα πολυ λιγα.σε καθε καθαρισμα του φιλτρου εβγαζα απο μεσα καμια 20αρια που τα ειχε ρουφιξει.μετα εβαλα τουλι και ησυχασα!

kostas66 20-10-16 15:32

Ευχαριστώ παιδιά. Αν και έχω εσωτερικό φίλτρο, θα το τσεκάρω...
Πάντως στον καθαρισμό του φίλτρου πριν 10 μέρες δεν είχα βρει ίχνη νεογέννητων.

stav 20-10-16 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas66 (Μήνυμα 973557)
Ευχαριστώ παιδιά. Αν και έχω εσωτερικό φίλτρο, θα το τσεκάρω...
Πάντως στον καθαρισμό του φίλτρου πριν 10 μέρες δεν είχα βρει ίχνη νεογέννητων.

Και το εσωτερικο φιλτρο τραβαει νεογεννητα.

platy 20-10-16 16:18

Μπορείς να πλύνεις με καθαρό νερό ένα κομμάτι γυναικειο καλσόν η καλτσακι (από αυτά τα μπεζ) και να το φορέσεις στο εσωτερικό φίλτρο... Αλλιώς τουλι από. Μπομππνιερα κ λάστιχακι.... Κ παρατηρήσε τα να δεις τι γίνεται

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kostas66 20-10-16 20:30

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις οδηγίες :-)

kostas66 14-11-16 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas66 (Μήνυμα 973744)
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις οδηγίες :-)

Χθες βρήκα άλλα 2 μωρά να κρύβονται στις πέτρες που καλύπτονται με moss...
Στο εσωτερικό φίλτρο όταν το καθάρισα δεν βρήκα μωρά.

Themis_aqua 14-11-16 14:02

.
 
Εμενα παντως τον περισσοτερο γονο τον τρωνε τα μεγαλα..Απ τα 10 μικρα πχ που βλεπω στην αρχη μιας γεννας,επιζει ενα-δυο το πολυ.Τα βλεπω να κυνηγουν γονο 3 εβδομαδων, ακομη και μεσα στα φυτα χωνονται και ψαχνουν καμια σχεση με γκαπυ και το ενυδρειο μου πυκνοφυτεμενο με μπολικες κρυψωνες...Στο φιλτρο μου εχω τουλι επειδη εχω κ γαριδες και δεν περναει τιποτα..ενω τις γαριδες δεν τις πειραζουν,αναπαραγωνται με πιο γοργο ρυθμο:o

kostas66 14-11-16 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 980200)
Εμενα παντως τον περισσοτερο γονο τον τρωνε τα μεγαλα..Απ τα 10 μικρα πχ που βλεπω στην αρχη μιας γεννας,επιζει ενα-δυο το πολυ.Τα βλεπω να κυνηγουν γονο 3 εβδομαδων, ακομη και μεσα στα φυτα χωνονται και ψαχνουν καμια σχεση με γκαπυ και το ενυδρειο μου πυκνοφυτεμενο με μπολικες κρυψωνες...Στο φιλτρο μου εχω τουλι επειδη εχω κ γαριδες και δεν περναει τιποτα..ενω τις γαριδες δεν τις πειραζουν,αναπαραγωνται με πιο γοργο ρυθμο:o

Και εγώ κάτι τέτοιο μυρίζομαι, έχω έναν αρσενικό hi fin που αλωνίζει συνέχεια!

kostas66 22-11-16 19:48

Η ιστορία του ενός μωρού συνεχίζεται.
Σήμερα βρήκα ένα εντελώς μωρό χωμένο μέσα στη moss.... :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries