Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μακακία στο στρώσιμο; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99737)

Mr.Cleaner 07-02-18 20:15

Μακακία στο στρώσιμο;
 
Αμ τι, δεν θα την έκανα τη Μακακία;
Είμαι στο στρώσιμο από την Κυριακή με βακτήρια Special blend όλα καλά μέχρι σήμερα, λόγω εξάτμισης του νερού συμπλήρωσα 6lt νερό, για κάθε Lt έπρεπε να βάλω 0.1ml αντιχλώριο, δηλαδή 0.6ml στο σύνολο. Εγώ έβαλα 6ml :( Τι ζημιά έκανα; Επηρεάζει το στρώσιμο; Αυτό που παρατήρησα είναι ότι είχε μια σχετική θολούρα το νερό όλες τις μέρες, από το μεσημέρι που έκανα τη μακακία το νερό έγινε κρύσταλλο

Κλεόβουλος 07-02-18 20:23

Η θολούρα θεωρώ ότι είναι από το σκεύασμα που ρίχνεις και όχι από το αντιχλώριο (ποιό χρησιμοποιείς?)
Θα πρότεινα να ψάξεις για μπόλι ή να στρώσεις με τροφή. Τα "βακτήρια" δεν πιστεύω να σου κάνουν δουλειά ;)

alexkotsis 07-02-18 20:24

Έχεις ψάρια μέσα? Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? Πώς είχες εξάτμιση χειμωνιάτικα? Τι αντιχλώριο έβαλες? Γιατί δεν ζητάς μπόλι?

Mr.Cleaner 07-02-18 20:36

Όχι δεν έχω ψάρια μέσα ξεκίνησα το στρώσιμο την Κυριακή.
200lt είναι το ενυδρείο.
Στο πώς είχα εξάτμιση δεν έχω απάντηση.
Το αντιχλώριο είναι το microbe lift Xtreme.
Είμαι από επαρχία και δεν έχω κανένα γνωστό να ασχολείται με ενυδρεία για μπόλι.
Την έκανα τελικά τη χαζομάρα;��

alexkotsis 07-02-18 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mr.Cleaner (Μήνυμα 1035688)
Όχι δεν έχω ψάρια μέσα ξεκίνησα το στρώσιμο την Κυριακή.
200lt είναι το ενυδρείο.
Στο πώς είχα εξάτμιση δεν έχω απάντηση.
Το αντιχλώριο είναι το microbe lift Xtreme.
Είμαι από επαρχία και δεν έχω κανένα γνωστό να ασχολείται με ενυδρεία για μπόλι.
Την έκανα τελικά τη χαζομάρα;

Βάλε μια αγγελία για μπολι να μην παιδευεσαι.

panos_auk 07-02-18 21:09

Αν δεν παρεις τεστ νερου να μετρας NH3/4, NO2 & NO3 πας στα τυφλα και δεν ξερεις τι συμβαινει στο ενυδρειο σου.
Παρε τεστακια και μετρα να δεις που βρισκεται ο κυκλος του αζωτου. Τα συγκεκριμενα βακτηρια δεν τα ξερω αλλα οταν ριχνεις βακτηρια πρεπει να τα ταιζεις κιολας...
Τα προτεινουν βεβαια για να βαλεις αμεσα ψαρια, αλλα μπορεις απλως να βαλεις ενα διχτακι ή τουλι με τροφη μεσα στο ενυδρειο και να το αλλαζεις καθε 2-3 μερες.
Εγω το πρωτο μου ενυδρειο το εστρωσα με βακτηρια και ψαρια μεσα και πηγε μια χαρα. Δεν ειναι απολυτο οτι δεν πιανουν τα βακτηρια. Και το μπολι καποιες φορες δεν πιανει.

Η υπερδοσολογια αντιχλωριου τωρα δεν ξερω το μπορει να προκαλεσει, μεχρι και 5 φορες τη συνιστωμενη δοση εχω διαβασει οτι μπορεις να ριξεις. Η δεκαπλασια δεν ξερω...αν και δεν νομιζω να ειναι προβλημα.
Κανε μια μικρη αλλαγη χωρις αντιχλωριο να σπασει λιγο...

Mr.Cleaner 07-02-18 21:50

Αυτά τα "τεστ στικ" κάνουν δουλειά ή πρέπει να πάρω υγρά τεστ;

tsala 07-02-18 23:27

Oχι, τα στικακια δεν κάνουν δουλειά.
Θελεις υγρα τεστ.
Όπως είπε κι ο Πανος, χωρίς τεστ πας στα τυφλα..
Στρωνεις, αλλα δεν ξερεις αν εστρωσε..

Υ. Γ. Ριχνε και τροφη σε τουλι μαζί με τα βακτήρια (αν τα συνεχισεις)

Mr.Cleaner 01-03-18 16:11

Παιδιά καλησπέρα και καλό μήνα.
Αυτές είναι οι μετρήσεις μου μετά από ένα μήνα στρώσιμο. Οι μετρήσεις έγιναν με υγρά Test SERA
NH4-NH3 = 0
NO2 = 0
NO3 = 0
PH = 8 ή 8.5 κάτι ανάμεσα
Πώς είναι οι μετρήσεις μου; Μπορώ να ξεκινήσω με neon ή κάποια άλλα ψαράκια;

alexkotsis 01-03-18 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mr.Cleaner (Μήνυμα 1037064)
Παιδιά καλησπέρα και καλό μήνα.
Αυτές είναι οι μετρήσεις μου μετά από ένα μήνα στρώσιμο. Οι μετρήσεις έγιναν με υγρά Test SERA
NH4-NH3 = 0
NO2 = 0
NO3 = 0
PH = 8 ή 8.5 κάτι ανάμεσα
Πώς είναι οι μετρήσεις μου; Μπορώ να ξεκινήσω με neon ή κάποια άλλα ψαράκια;

Νομίζω ότι έχεις "χάσει" έναν μήνα τζάμπα.
Θα έπρεπε να είσαι full νιτρικά.
Βάλε αγγελία για μπόλι.

Γιώργος Κ 02-03-18 03:22

Πραγματικά εχεις χάσει ενα μηνα,χρήματα (άδικα) χωρίς να εχεις κάποιο αποτέλεσμα ... κάνε μια αλλαγή 100% βάλε μπόλι στο φίλτρο και μπορεις να βάλεις κατευθειαν 2-3 ψάρια για αρχη μεχρι να παρει μπρος το σύστημα και μετα προσθέτεις σταδιακά και αλλα ψάρια ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01499 seconds with 11 queries