Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ας με βοηθήσει κάποιος γιατί αρχίζω και τρελαίνομαι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84595)

astrapcian 24-01-15 21:55

ας με βοηθήσει κάποιος γιατί αρχίζω και τρελαίνομαι
 
Διαστάσεις:60*35*45
Όγκος: 90
Κατηγορία: φυτεμένο
Φυτά: monte carlo, ludwigia repens rubin, bacopa caroliana, hygrophila polysperma, cabomba caroliana.
Ψάρια / Άλλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά: 1 βραχος υπόστρωμα flouite black sand
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός: 1*24 sylvania grolux, 1*24 aquastar
Διάρκεια φωτισμού: 10h
Φιλτράρισμα: εξωτερικό sun sun 1000λ ανα ωρα
Θερμοστάτης:200βαττ
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Αλλαγές νερού:50% κάθε εβδομάδα.
Θερμοκρασία:26





καλησπέρα. έχω πρόβλημα και δεν ξέρω που οφείλετε. ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή. πριν περίπου 50 μέρες έβαλα το υπόστρωμα μετά απο καλό πλύσιμο, γέμισα το ενυδρείο και έβαλα το φίλτρο να τρέχει. πριν 6 μέρες αγόρασα τα φυτά και τα έβαλα στο ενυδρείο. 4 μέρες μετά τα φυτά μου φαίνονται ποιο μαραμένα και αδύναμα. χάνουν φύλα και έχουν χάσει χρώμα. κάνω συνεχός μετρήσεις με υγρά τεστ και δείχνουν όλα να πηγαίνουν καλά δυστυχώς μόνο στα τεστ. σήμερα αφου τα τέστ μου τα έδειχναν όλα καλά έβαλα μπόλι απο το άλλο μου ενυδρείο και έβαλα ένα κοπάδι 6 μπλάκ νέον τετρα μετά απο περίπου 20 δευτερόλεπτα ένα ένα έπαιρναν φόρα χτυπούσαν στο τζάμι και μας άφηναν χρόνους. έχω τρελαθεί γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ έναν λόγο που θα μπορούσε να συμβεί αυτό. ας με βοηθήσει κάποιος γιατί αρχίζω και τρελαίνομαι.

savvasko 24-01-15 22:16

τα ψαρακια οταν μπαινουν σε ενυδρειο ΠΑΝΤΑ θελουν καλη προσαρμογη ΚΑΝΟΝΑΣ
επισης για τα φυτα θες λυπανση η CO2

harris samos 24-01-15 22:47

τα φυτα τα πηρες απο πετσοπ ?
μερικοι πουλανε εμερσεντ φυτα και το παθαινουν χαλανε και ερχοντε στην υδροβια μορφη οσο δε τα κοκκινα θελουν πολυ δυνατα φωτα 1 βατ το λιτρο αν θυμαμε καλα


οσο για τα ψαρια φιλε μου τα νεον θελουν πολυ μαλακο νερο και για μενα ειναι απο τα ποιο αρρωστιαρικα


μετα απο 60 μερες που δουλευε το ενυδρειο εκανες καμια παρεμβαση ? το φιλτρο δουλευει σωστα ?

εκανες αλλαγη νερου πριν τα ψαρια ?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvasko (Μήνυμα 872205)
τα ψαρακια οταν μπαινουν σε ενυδρειο ΠΑΝΤΑ θελουν καλη προσαρμογη ΚΑΝΟΝΑΣ
επισης για τα φυτα θες λυπανση η CO2

το υποστρομα που εχει αυτα τα φυτα που εβαλε τα κανει δεντρα χωρις το παραμικρο λιπασμα

ποια ειναι η σωστη προσαρμογη ?

astrapcian 25-01-15 00:23

τα φυτά τα πείρα απο πετ σοπ και ήρθαν σε τέλεια κατάσταση. λίπασμα ακόμη δεν έβαλα είναι καινούρια τα φυτά. τα ψάρια τα έκανα προσαρμογή πριν τα ρίξω μέσα και όσο για τα αρρωστιάρικα νέον που λες αυτά άντεξαν κάποια δευτερόλεπτα. δεν δικαιολογείτε αυτό. έχω τρελαθεί.

tsala 25-01-15 00:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από astrapcian (Μήνυμα 872242)
τα φυτά τα πείρα απο πετ σοπ και ήρθαν σε τέλεια κατάσταση. λίπασμα ακόμη δεν έβαλα είναι καινούρια τα φυτά. τα ψάρια τα έκανα προσαρμογή πριν τα ρίξω μέσα και όσο για τα αρρωστιάρικα νέον που λες αυτά άντεξαν κάποια δευτερόλεπτα. δεν δικαιολογείτε αυτό. έχω τρελαθεί.

ναι δεν δικαιολογειτε...
τι θερμοκρασια ειχε το νερο τους πριν(ηταν καινουργια? απο την σακουλα τα εβαλες?), και ποσο του ενυδρειου?
ποση ωρα εκανες προσαρμογη και με ποιον τροπο?

astrapcian 25-01-15 00:30

τα ψάρια τα πείρα απο ποτ σοπ και έβαλα την σακούλα μισή ώρα για να πάρει θερμοκρασία και μετα έβαλα λίγο νερό μετα απο μισή ώρα έβαλα ακόμη λίγο νερό και μετα απο μισή ώρα τα έριξα μέσα.
την θερμοκρασία του νερου της σακούλας δεν μπόρεσα να την μετρήσω αλλα το ενυδρείο εχει 26

tsala 25-01-15 00:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από astrapcian (Μήνυμα 872245)
τα ψάρια τα πείρα απο ποτ σοπ και έβαλα την σακούλα μισή ώρα για να πάρει θερμοκρασία και μετα έβαλα λίγο νερό μετα απο μισή ώρα έβαλα ακόμη λίγο νερό και μετα απο μισή ώρα τα έριξα μέσα.
την θερμοκρασία του νερου δεν μπόρεσα να την μετρήσω αλλα το ενυδρείο εχει 26

ποσο νερο εβαλες?
πρεπει τουλαχιστον τα 2/3 του νερου της σακουλας να ειναι νερο απο το ενυδρειο σου.. μπηκε τοσο?
επισης , φτιαχνεις το νερο σου με καποιον τροπο κι εχεις αυτες τις τιμες?

astrapcian 25-01-15 00:35

ίσος δεν έβαλα τα 2/3 άλλα αυτές είναι η τιμές του νερού απο το δίκτυο.

tsala 25-01-15 00:41

εχει τετοιο νερο στην Ξανθη? :confused:
με τι τεστ μετρας?
Ισως αυτο να εφταιγε.. εκτος εαν επεσε τιποτα περιεργο στο ενυδρειο και δηλητηριαστηκαν.. :rolleyes:

astrapcian 25-01-15 00:52

μένω σε χώριο της ξανθης και το νερο είναι απο πυγη. δεν είναι ίδιο με της πόλης. σαν δηλητηριαση ηταν. αλλα δεν μπορω να σκευτώ κάτι. μετράω με υγρά τεστ απι. δεν μπορείς να φανταστής το σοκ που έπαθα όταν συνέβει αυτώ. προς το παρών άλλαξα όλο το νερώ και έβαλα άνθρακα στο φίλτρο. πάντος φοβάμε να βάλω πάλι ψάρια. 4 χρόνια έχω ενυδρεία και δεν έχω απόληες. αυτο σήμερα ήταν σοκαριστικό.

tsala 25-01-15 00:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από astrapcian (Μήνυμα 872253)
μένω σε χώριο της ξανθης και το νερο είναι απο πυγη. δεν είναι ίδιο με της πόλης. σαν δηλητηριαση ηταν. αλλα δεν μπορω να σκευτώ κάτι. μετράω με υγρά τεστ απι. δεν μπορείς να φανταστής το σοκ που έπαθα όταν συνέβει αυτώ. προς το παρών άλλαξα όλο το νερώ και έβαλα άνθρακα στο φίλτρο. πάντος φοβάμε να βάλω πάλι ψάρια. 4 χρόνια έχω ενυδρεία και δεν έχω απόληες. αυτο σήμερα ήταν σοκαριστικό.

το πινετε το νερο?
μηπως κατι εριξαν στην πηγη το τελευταιο διαστημα? τι να πω? :rolleyes:
ολα τα χρονια με αυτο το νερο τρεχεις τα ενυδρεια?

astrapcian 25-01-15 01:06

ναι. δεν έχει κάτι το νερό.

lifefx 25-01-15 01:45

Να ρωτησω κάτι?τα ψάρια, σε πια μεριά του ενυδρείου χτυπούσαν? Εκεί που βρίσκεται η εισαγωγή του φίλτρου μήπως?

astrapcian 25-01-15 09:42

οχι στην αντίθετη.

vasilhs 25-01-15 13:18

εμενα για δηλητηριαση μου κανει...

lifefx 25-01-15 13:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από astrapcian (Μήνυμα 872273)
οχι στην αντίθετη.

Πήγα να ρίξω ευθύνες στη ροή του φίλτρου σου.
Δε μου λες?
Δε πάτε για καμια ανάλυση το νέρο που πινετε?
Επίσης, τον βράχο απο που τον πήρες?

Πάνος 25-01-15 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από astrapcian (Μήνυμα 872193)
έβαλα ένα κοπάδι 6 μπλάκ νέον τετρα μετά απο περίπου 20 δευτερόλεπτα ένα ένα έπαιρναν φόρα χτυπούσαν στο τζάμι και μας άφηναν χρόνους.

για τοσο αποτομους θανατους και το δικο μου μυαλο παει σε κατι πολύ τοξικο στο νερο. ουτε πλημμελης προσαρμογή, ουτε διαφορετικες τιμες νερου, ουτε αμμωνια μπορουν να σκοτωσουν όλα τα ψαρια μεσα σε δευτερόλεπτα. σιγουρα δεν εχεις βαλει ή εχει πεσει τιποτα περιεργο στο νερο?? :confused:
αφου δεν εχεις ψαρια εγω θα αλλαζα το 100% του νερου και θα εβαζα νερο βρυσης από το δικτυο με αντιχλωριο παντα και ανθρακα στο φιλτρο. επειτα θα ξαναδοκιμαζα. αν παλι υπηρχε πρόβλημα θα εξεταζα 1-1 τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν τι θα μπορουσε να απελευθερωνει κατι βλαβερο.

lifefx 25-01-15 13:57

Κάνε μας μια παρουσίαση το άλλο σου ενυδρείο.

astrapcian 25-01-15 14:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 872305)
Πήγα να ρίξω ευθύνες στη ροή του φίλτρου σου.
Δε μου λες?
Δε πάτε για καμια ανάλυση το νέρο που πινετε?
Επίσης, τον βράχο απο που τον πήρες?

σίγουρα δεν έχει τόσο ρου το φίλτρο.. τον έναν βράχο που 'έχω μέσα τον έβγαλα από άλλο ενυδρείο. τους είχα μαζέψει πριν 3 χρόνια απο ένα ρέμα..

Παράθεση:

για τοσο αποτομους θανατους και το δικο μου μυαλο παει σε κατι πολύ τοξικο στο νερο. ουτε πλημμελης προσαρμογή, ουτε διαφορετικες τιμες νερου, ουτε αμμωνια μπορουν να σκοτωσουν όλα τα ψαρια μεσα σε δευτερόλεπτα. σιγουρα δεν εχεις βαλει ή εχει πεσει τιποτα περιεργο στο νερο?? :confused:
αφου δεν εχεις ψαρια εγω θα αλλαζα το 100% του νερου και θα εβαζα νερο βρυσης από το δικτυο με αντιχλωριο παντα και ανθρακα στο φιλτρο. επειτα θα ξαναδοκιμαζα. αν παλι υπηρχε πρόβλημα θα εξεταζα 1-1 τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν τι θα μπορουσε να απελευθερωνει κατι βλαβερο.
και εμένα για κάτι τοξικό μου κάνει. αλλα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι μη ενυδρειακο που να ακούμπησε το νερό. μόνο την σιλικόνη που είναι για ενυδρεία. και την έβαλα στο καινούριο μου καπάκι στις βίδες για να μην πάει σκουριά στο νερό. χθες μετά από αυτό που συνέβη άλλαξα όλο το νερό και πρόσθεσα στο φίλτρο μου άνθρακα. αλλά και πάλη φοβάμαι να βάλω ψάρια. το χθεσινό σοκ δεν περιγράφετε..
-------------------------
http://i1113.photobucket.com/albums/...pswxla23hb.jpghttp://i1113.photobucket.com/albums/...ps7n5ouage.jpghttp://i1113.photobucket.com/albums/...ps4b20zlnb.jpg

ChocolatePuma 25-01-15 15:28

Κάτι ανάλογο αλλά με άλλη σειρά, είχα πάθει πριν χρονια
Τι εννοω

Σε ενυδρείο με μερικές δεκάδες γαρίδες ρετσ τσερι και μια αμανο, εκανα το λάθος κι έβαλα ένα φυτό απο πετ σοπ, χωρίς να το πλυνω καθόλου με νερό

Οι γαρίδες πέθαναν η μία μετά την άλλη και η αμάνο τιναζόταν σε όλες τις πλευρες του ενυδρειου



Υπαρχει ενδεχόμενο να έγινε κατι αντιστοιχο σε σενα, λόγω φυτων...?

astrapcian 25-01-15 15:49

αυτό σίγουρα δεν το γνωρίζω.. πάντως τα φυτά ήταν σε άριστη κατάσταση.

ChocolatePuma 25-01-15 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από astrapcian (Μήνυμα 872324)
αυτό σίγουρα δεν το γνωρίζω.. πάντως τα φυτά ήταν σε άριστη κατάσταση.

Δεν παιζει ρολο η κατασταση
Παιζει ρόλο αν ήταν ψεκασμένα και με τι... ;)

Τα επλυνες πριν τα βαλεις στο νερο?

kgf12345 25-01-15 16:00

κιεμενα για δηλητηριαση μου κανει παντως και τα φυτα θα υποπτευομουνα πρωτα.

astrapcian 25-01-15 16:24

οχι δεν τα έπλυνα. ίσος αυτό ήταν το λάθος μου.. αυριο θα επιχειρήσω να βάλω πάλι ένα ψάρι και βλέπουμε.. ας ελπίσουμε να μην έχω και αυριο πρόβλημα.

kgf12345 25-01-15 16:36

μη βαλεις ψαρι ακομα.κανε μια μεγαλη αλλαγη(80%+ αν μπορεις),βαλε ανθρακα για κανα δυο μερες και μετα ξαναδοκιμασε με ψαρι.
γιατι ειναι κριμα.αλλα τουλαχιστον θα αποκλεισεις αυτη την πιθανοτητα.

αν θες για ακομα καλυτερα,κανε και δυο η και παραπανω αλλαγες.με ανθρακα στο φιλτρο.

astrapcian 25-01-15 16:53

χθες έκανα 100% αλλαγή και έβαλα άνθρακα.. λές να κάνω πάλη αυριο αλλαγή??

kgf12345 25-01-15 16:55

ε δε θα κανει και κακο.
προσεξε μονο τι νερο βαζεις(σε παραμετρους κλπ) και τη βιολογια σου.

astrapcian 25-01-15 17:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 872335)
ε δε θα κανει και κακο.
προσεξε μονο τι νερο βαζεις(σε παραμετρους κλπ) και τη βιολογια σου.

την βιολογία πρέπει να την επηρεάζει ο άνθρακας?? να το ξαναμπολιάσω απο το άλλο ενυδρείο???

Τάκης 25-01-15 17:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από astrapcian (Μήνυμα 872336)
την βιολογία πρέπει να την επηρεάζει ο άνθρακας?? να το ξαναμπολιάσω απο το άλλο ενυδρείο???

Οχι , ο άνθρακας δεν επηρεάζει τη βιολογία.
Αν δεν έχεις αμμωνία ή Νιτρώδη , δεν θα σου προσφέρει κάτι το μπόλι

astrapcian 25-01-15 17:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 872340)
Οχι , ο άνθρακας δεν επηρεάζει τη βιολογία.
Αν δεν έχεις αμμωνία ή Νιτρώδη , δεν θα σου προσφέρει κάτι το μπόλι


ναι μπολισα χθές γιατί έβαλα μέσα ψάρια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02689 seconds with 11 queries