Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Mεγαλο προβλημα με anubia ενυδρειο 120cm (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60237)

sx21 18-02-12 20:37

Mεγαλο προβλημα με anubia ενυδρειο 120cm
 
Απο χθες το βραδυ η γεφυρα που ενωνει την πλατη του ενυδρειου με το μπροστινο μερος ξεκολησε με αποτελεσμα να εχει παρει μια μικρη κλιση προς τα εξω η προσθια μερια.Το ενυδρειο εχει εγγυηση 1 ετος και θα την κολλησουν....πρεπει να βγαλω τα παντα ομως απο μεσα για να γινει αυτο!!!
Ξερει καποιος αν μπορει να κολληθει χωρις να βγουν ολα???
Να επισημανω οτι αυτη η γυαλινη γεφυρα ειναι στο πανω πανω μερος του ενυδρειου στη μεση!

Κλεόβουλος 18-02-12 20:45

Αν κατεβάσεις την στάθμη του νερού, νομίζω μπορεί να γίνει άνετα ;)

sx21 18-02-12 20:58

Θα τους το ξαναπω ρε συ κλεοβουλε...αλλα ετσι μου ειπαν!!!Και εφ οσον ειναι στην εγγυηση δεν ξερω τι αλλο να πω!Το θεμα ειναι τι θα κανω τα ζωντανα!!!!Ασε που θα ξεστησω ολο το ενυδρειο!!!!!

georgis4 18-02-12 21:04

Aν ερθει καποιος σπιτι σου να το κολλησει δεν χρειαζεται να αδειασει...μηπως ομως περιμενουν να τους το πας?:D

sx21 18-02-12 21:09

Οχι θα ερθουν εδω...για αυτο μου εκανε εντυπωση!
-------------------------
Εχει συμβει και σε αλλους αυτο?Ειναι συνηθες?

gianniwpopi 18-02-12 21:18

μη μου λες τετοια και εχω το ιδιο ενυδρειο....
εγω το εχω 2 μηνες και δεν εχω κανενα προβλημα και ελπιζω να μην εχω και στο μελλον....

georgis4 18-02-12 21:21

Τοτε μαλλο ειδικα αν εχει κανει αρκετη *κοιλια* το τζαμι γιαυτο σου ειπαν να ειναι αδειο....για να ερθει στη θεση του αφου δεν θα εχει το βαρος του νερου και να το κολλησουν ετσι.:rolleyes:

sx21 18-02-12 21:22

Ελπιζω να μην το παθει κανεις...στο μαγαζι μου ειπαν πως δεν τους εχει ξανατυχει σε αυτα τα ενυδρεια!Τι να πω...αυτο που φοβαμαι τωρα ειναι μην ανοιξει τελειως και εχουμε τσουναμια!
-------------------------
Δεν εχει αρκετη κοιλια...1-2 εκατοστα

scooby14 18-02-12 21:34

για αρχη θα σε συμβουλευα να χαμηλωσεις την σταθμη 20 ποντους για να μην πιεζονται τα τζαμια. και εγω συμφωνω με το μαγαζι παντως δυσκολο να κολληθει
χωρις να αδειασει. πιστευω ομως μπορεις να αφησεις το στησιμο και 5-10 ποντους νερο μεσα. Αλλιως το τζαμι θα κανει κοιλια και δεν θα μπορει να κολληθει συν οτι πρεπει να στεγνωσει και 3-4 μερες τουλαχιστον πριν το γεμισεις. ζητα τους να σου φιλοξενησουν αυτοι τα ψαρια καπου

giorgio 18-02-12 21:59

μια χαρα θα κολληθεί και κοιλιά να κανει, δεν στραβώνει ετσι ενα τζάμι. σε ενα 120αρι που είχα ειχε ξεκολλήσει η "κοντρα" με αποτέλεσμα να κάνει κοιλιά προς τα εμπρός, τετοια ώστε το μέγιστο σημείο ήταν τουλάχιστον 1 πόντο ποιο εξω απο τις άκρες για περισσότερο απο μέρα. τίποτα δεν έπαθε το ενυδρείο, απλά μέχρι να το κολλήσω έβγαλα το μισό νερό και πέρασα πρόχειρα κόντρες με ταινία συσκευασίας (απο πάνω) που σιγουρα δεν ξεκολλάνε. Κόλλησα μικρά κομματάκια γυαλί στα μπρός-πίσω τζάμια και πάνω σε αυτα έβαλα οχι 1 οπως είχε το εργοστασιακό αλλά 2 κόντρες τις οποιες κόλλησα με σιλικόνη για ενυδρειακή χρήση...

μια χαρά την πάλεψε, καλύτερο απο καινούριο έγινε

dimost 18-02-12 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgio (Μήνυμα 653347)
μια χαρα θα κολληθεί και κοιλιά να κανει, δεν στραβώνει ετσι ενα τζάμι. σε ενα 120αρι που είχα ειχε ξεκολλήσει η "κοντρα" με αποτέλεσμα να κάνει κοιλιά προς τα εμπρός, τετοια ώστε το μέγιστο σημείο ήταν τουλάχιστον 1 πόντο ποιο εξω απο τις άκρες για περισσότερο απο μέρα. τίποτα δεν έπαθε το ενυδρείο, απλά μέχρι να το κολλήσω έβγαλα το μισό νερό και πέρασα πρόχειρα κόντρες με ταινία συσκευασίας (απο πάνω) που σιγουρα δεν ξεκολλάνε. Κόλλησα μικρά κομματάκια γυαλί στα μπρός-πίσω τζάμια και πάνω σε αυτα έβαλα οχι 1 οπως είχε το εργοστασιακό αλλά 2 κόντρες τις οποιες κόλλησα με σιλικόνη για ενυδρειακή χρήση...

μια χαρά την πάλεψε, καλύτερο απο καινούριο έγινε

Και το δικό σου ίδια μάρκα ήταν ;

giorgio 18-02-12 22:06

το δικό μου ήταν μια άκυρη μάρκα, δεν έχει σημασία, αυτό που μετράει είναι το πάχος των τζαμιών ωστε να αντέχουν την πίεση και τι ελαστικότητα έχουν...οπως επίσης δεν έχει σημασία το οτι έτυχε σε anubias, μπορεί να έτυχε στο συγκεκριμένο, δεν θα τύχει σε όλα

dimost 18-02-12 22:09

Σίγουρα δε θα τύχει σε όλα
Αλλα καλο θα είναι να γνωρίζουμε ποια ενυδρεια βγάζουν ζημιές
Σαν στατιστική πρέπει να το βλέπουμε

Χρηστος Ζ. 18-02-12 22:21

αφου λενε οτι θα ερθουν σπιτι σου να το κολλησουν, τοτε δεν χρειαζεται να ξεστησεις το ενυδρειο. μολις αδειασεις καμποσο νερο θα δεις οτι το τζαμι που εχει προβλημα θα ερθει στα ισια του. μπορει να σου ειπαν να το ξεστησεις μην τυχον και χρειαστει κατι αλλο η για να γινει πιο σωστα η δουλεια (ετσι πιστευω, αφου θα στο επισκευασουν εντος της εγγυησης).

sx21 18-02-12 22:58

Το κυριο θεμα μου ειναι η μεταφορα των ζωντανων και η παραμονη τους καπου για 3 μερες!!!

georot1981 19-02-12 00:07

εχεις παρει και τη βαση η εχεις κανει ιδιοκατασκευη?

delta66 19-02-12 04:31

Να απαιτησεις να ερθουν να στο κολλησουν σπιτι :smt108
Ξερω οτι γινεται (και ετσι πρεπει) ;)

sx21 19-02-12 10:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 653390)
Να απαιτησεις να ερθουν να στο κολλησουν σπιτι :smt108
Ξερω οτι γινεται (και ετσι πρεπει) ;)

Φιλε μου στο σπιτι θα μου το κολλησουν αλλα θα πρεπει ξαναλεω για 3 μερες καπου να βαλω τα ψαρια μου!!!

maikl 19-02-12 10:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sx21 (Μήνυμα 653397)
Φιλε μου στο σπιτι θα μου το κολλησουν αλλα θα πρεπει ξαναλεω για 3 μερες καπου να βαλω τα ψαρια μου!!!

To βαρελακι της οσμωσης(αν εχεις) ,ενα κουβα -ολοι εχουμε-που τον χρησιμοποιεις στα ενυδρεια βαλτα με τον θερμοστατη και το φιλτρο σε χαμηλη ροη να δουλευουν.Δεν ταιζεις καθόλου ή πολυ ελαχιστα μια μερα-συντηρησης.
Οταν με το καλο στεγνωσει η σιλικονη ,δημιουργεις τις συνθηκες στο ενυδρειο σου και κανεις την μεταφορα των ψαριων.
;)

sx21 19-02-12 10:57

H αλλη λυση που σκεφτηκα ειναι να αγοραζα ενα αλλο ενυδρειο(απο το ιδιο μαγαζι)...και να μου επερνε αυτο πισω...με καποια χρηματικη διαφορα.Εκτος αν το θελει καποιος απο δω..βεβαια αυτο πρεπει να γινει αμεσα...το ενυδρειο ειναι με βαση(μαυρο)

kgf12345 19-02-12 12:10

δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να παρεις νεο ενυδρειο.αν ητανε καποια κολληση στα τζαμια θαλεγα ναι,αλλα για την κοντρα που αποτι φαινεται μαλον απλα σου ετυχε "κουφη" ζημια δε νομιζω οτι χρειαζεται.

πηγαινε παρε ενα δοχειο απο Ikea πλαστικο και βαλτα μεσα με νερο απτο ενυδρειο,φιλτρο κ θερμοστατη οπως σου ειπανε και μια χαρα θα ειναι τα ψαρια.
κατεβασε και τη σταθμη αρκετα στο ενυδρειο και θα στο κολλησουν χωρις προβλημα.κιεγω anubias εχω και οι κολλησεις της πανω κοντρας ειναι τοσο μεγαλες και ολοστρογγυλες που μου ειχε κανει εντυπωση οταν τις ειδα πρωτη φορα.δε νομιζω οτι θα ξεκολλησουνε ποτε.ητανε πολυ κουφο που σου ετυχε τετοιο πραγμα.μπορει στο δικο σου να επεσε λιγη σιλικονη παραπανω η λιγο λιγοτερη και να ετυχε.αφου βρισκεις ακρη και στο φτιαχνουνε κιολας στο σπιτι εισαι και τυχερος μεστην ατυχια σου.δεν ξερω κατα ποσο θα το κανανε ολα τα μαγαζια αυτο:rolleyes:

georot1981 19-02-12 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sx21 (Μήνυμα 653399)
H αλλη λυση που σκεφτηκα ειναι να αγοραζα ενα αλλο ενυδρειο(απο το ιδιο μαγαζι)...και να μου επερνε αυτο πισω...με καποια χρηματικη διαφορα.Εκτος αν το θελει καποιος απο δω..βεβαια αυτο πρεπει να γινει αμεσα...το ενυδρειο ειναι με βαση(μαυρο)

εγω το δικο μου α1800 το πηρα χωρις βαση και μου λεγανε οτι αν το παρεις χωρις βαση μπορει να ανοιξει κλπ κλπ...και δεν θα εχεις εγγυηση.βλακειες δηλαδη.φιλε μου η γνωμη μου ειναι να το αντικαταστησεις χωρις να δωσεις ευρω...

delta66 19-02-12 15:40

Τι ψαρια εχεις που πρεπει να μεταφερθουν?
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο που ξεκολλησε?

sx21 19-02-12 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 653439)
Τι ψαρια εχεις που πρεπει να μεταφερθουν?
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο που ξεκολλησε?

Eχω μεσα 11 ψαρια malawi.Ειναι 300 λιτρα. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56421
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 653410)
δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να παρεις νεο ενυδρειο.αν ητανε καποια κολληση στα τζαμια θαλεγα ναι,αλλα για την κοντρα που αποτι φαινεται μαλον απλα σου ετυχε "κουφη" ζημια δε νομιζω οτι χρειαζεται.

πηγαινε παρε ενα δοχειο απο Ikea πλαστικο και βαλτα μεσα με νερο απτο ενυδρειο,φιλτρο κ θερμοστατη οπως σου ειπανε και μια χαρα θα ειναι τα ψαρια.
κατεβασε και τη σταθμη αρκετα στο ενυδρειο και θα στο κολλησουν χωρις προβλημα.κιεγω anubias εχω και οι κολλησεις της πανω κοντρας ειναι τοσο μεγαλες και ολοστρογγυλες που μου ειχε κανει εντυπωση οταν τις ειδα πρωτη φορα.δε νομιζω οτι θα ξεκολλησουνε ποτε.ητανε πολυ κουφο που σου ετυχε τετοιο πραγμα.μπορει στο δικο σου να επεσε λιγη σιλικονη παραπανω η λιγο λιγοτερη και να ετυχε.αφου βρισκεις ακρη και στο φτιαχνουνε κιολας στο σπιτι εισαι και τυχερος μεστην ατυχια σου.δεν ξερω κατα ποσο θα το κανανε ολα τα μαγαζια αυτο:rolleyes:

Θα ηταν ευκαιρια να επερνα ενα 150cm αν μου εκαναν καλη ανταλλαγη,επισης θα γλυτωσω τις 3 μερες που δεν εχω που να τα βαλω!

delta66 19-02-12 16:55

Παρε απο ΙΚΕΑ ενα μεγαλο πλαστικο καδο αποθηκευσης εχει μεγαλα και πολυ οικονομικα. (νερο απο το ενυδρειο βαζεις φυσικα)
Βαλε τα ψαρια, φιλτρα και θερμαντηρα μεσα να δουλευουν οσο γινεται η δουλεια.

Μπορεις αν θελεις να παρεις βαρελι (καταλληλο για τροφιμα) να το εχεις στην πορεια και για σωστες αλλαγες νερου. (Πειραιως 145 σχεδον απεναντι απο τον ΙΟΝ)
Το 35-40% των λιτρων του ενυδρειου (να χωραει οσο νερο μπορει να χρειαστει για αλλαγη)

Ωστοσο σαν θελεις να παρεις 150 εκ και συμφερει και δεχονται, προχωρα. (ιδια διασικασια φυλαξης ψαριων για τη μεταφορα)

kgf12345 19-02-12 17:11

αν θες και μπορεις να κανεις τετοια ανταλλαγη καλα ειναι,κιεγω θα την εκανα.

delta66 19-02-12 17:25

http://www.ikea.gr/DefaultLM.aspx?pa...ults&txt=samla

http://i225.photobucket.com/albums/d...0service/2.jpg

sx21 19-02-12 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 653476)

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις προτασεις σου,σιγουρα θα παρω ενα τετοιο...ειναι χρησιμο ετσι κ αλλιως!!!

bill 19-02-12 23:21

Γιατι κουραζεις το μυαλο σου στο που θα φιλοξενησεις τα ψαρια αν θα κολληθει σωστα κτλ κτλ κτλ.
Να απαιτησεις αμεσα αντικατασταση.
Εγγυηση ενυδρειου δεν ειναι επαθες ζημια σου το κολλαμε η στο διορθωνουμε...
Ειναι ελλατωματικο και πρεπει να αντικατασταθει αμεσα μαζι και με μια μεγαλη συγνωμη για την ταλαιπωρια που σε εβαλαν.Μην μιλησω για περετερω ευθυνες τους και το τι μπορεις να κανεις αμα θες.

\/ag 20-02-12 16:38

Συμφωνώ απόλυτα με τον bill...:roll:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02740 seconds with 11 queries