Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   FLUVAL 206 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95084)

panzaxa 11-12-16 20:51

FLUVAL 206
 
Καλησπερα αγορασα προσφατα ενα fluval 206 μεταχηρισμενο το καθαρισα καλα και θελω να ρωτησω τι να βαλω μεσα στα καλαθακια και με τι σειρα ? τωρα εχω ενα εσωτερικο φιλτρο μονο με σφουγγαρι και πετρες . μπορω να χρησιμοποιησω κατι απο αυτο ?? και πως θα στρωσω το καινουργιο φιλτρο ?

Bill-Samos 11-12-16 20:57

Το 206 εχει μηχανικη φιλτρανση με τα σφουγγαρια του οποτε μπορεις να γεμισεις ολα τα καλαθια με ελαφροπετρα ή οποιο αλλο βιολογικο υλικο προτιμας..Εναλλακτικα στο κατω κατω μπορεις να κοψεις ενα σφουγγαρι με πιο λεπτους πορους και να το βαλεις ειτε να βαλεις ενυδρειακη βατα.Τις ''πετρες'' απο το παλιο φιλτρο βαλτες σε ενα καλαθι για να μπολιαστει,το δε σφουγγαρι στιψε το πανω στα υπολοιπα υλικα..

panzaxa 11-12-16 21:16

Ευχαρηστω να βαλω ελαφροπετρα και στα τρια ? να βαλω και βακτιρια πανω στην ελαφροπετρα καπου το εχω δει αλλα τωρα δεν το βρισκω κατω κατω εχει σφουγγαρι ψιλο μαυρο

Bill-Samos 11-12-16 21:25

Βαλε και στα τρια ή στα αλλα δυο..θα ελεγα οτι..εξαρταται..εγω το εχω σε γεννηστρα που πεφτει αρκετο φαι οποτε προτιμησα να το βγαλω και να βαλω και στα τρια ελαφροπετρα..Βακτηρια αν εχεις βαλτα οπως λενε οι οδηγιες..αλλιως απ τη στιγμη που εχεις ηδη μπολι δεν ειναι απαραιτητα..Μπορεις να το βαλεις να τρεχει παραλληλα με το εσωτερικο μεχρι να στρωσει ή να μεταφερεις το στρωμενο υλικο στο καινουργιο αν ειναι αρκετο..

panzaxa 11-12-16 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 985338)
Βαλε και στα τρια ή στα αλλα δυο..θα ελεγα οτι..εξαρταται..εγω το εχω σε γεννηστρα που πεφτει αρκετο φαι οποτε προτιμησα να το βγαλω και να βαλω και στα τρια ελαφροπετρα..Βακτηρια αν εχεις βαλτα οπως λενε οι οδηγιες..αλλιως απ τη στιγμη που εχεις ηδη μπολι δεν ειναι απαραιτητα..Μπορεις να το βαλεις να τρεχει παραλληλα με το εσωτερικο μεχρι να στρωσει ή να μεταφερεις το στρωμενο υλικο στο καινουργιο αν ειναι αρκετο..

Αρκετο δεν ειναι αμα βαλω ελαφροπετρα και στα τρια και βακτηρια και τα βαλω ωπως λες και τα δυο μαζι να τρεχουν για ποσο χρονικο διαστημα και τα δυο μαζι ? την ελαφροπετρα την πλενουμε πρωτα ?

Bill-Samos 11-12-16 22:30

Πλυσιμο με καυτο νερο..Το ποσο καιρο θα κανει να στρωσει δε θα το δεις με μετρησεις απο τη στιγμη που θα τρεχουν και τα δυο μαζι..Αστο κανενα μηνα και τοτε καταργεις το εσωτερικο και μετρας..εμπειρικα στο λεω,δε μου ρχεται τωρα αλλος τροπος..

panzaxa 11-12-16 22:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 985346)
Πλυσιμο με καυτο νερο..Το ποσο καιρο θα κανει να στρωσει δε θα το δεις με μετρησεις απο τη στιγμη που θα τρεχουν και τα δυο μαζι..Αστο κανενα μηνα και τοτε καταργεις το εσωτερικο και μετρας..εμπειρικα στο λεω,δε μου ρχεται τωρα αλλος τροπος..

Ευχαρηστω νασε καλα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01479 seconds with 11 queries