Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Βοήθεια για ψαροσύνθεση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68317)

atthess 19-01-13 12:08

Βοήθεια για ψαροσύνθεση
 
Αν σε κοινωνικό ενυδρείο μπουν κάποια είδη ψαριών μόνα τους, όχι σε χαρέμι, υπάρχει πρόβλημα; Για παράδειγμα, ενυδρείο με Γκάπυ (χαρέμι), θα ήταν λάθος να έχει μόνο ένα αρσενικό από άλλα είδη ζωοτόκων; Σκεφτόμουν λόγω περιορισμού και στα λίτρα (63 μικτά) να βάλω έναν αρσενικό ξιφοφόρο και ένα αρσενικό πλατυ ή μόλλυ ή 2 αρσενικούς ξιφοφόρους ή 2 αρσενικά μόλλυ ή 2 αρσενικά πλατυ.
Επιτρέπεται;;
Υ.Γ.: Οι ξιφοφόροι μάλλον αποτελούν ατυχές παράδειγμα γιατί ξέρω πως θέλουν μεγαλύτερο σε μήκος ενυδρείο. Ακούω προτάσεις. Θέλω κυρίως ψαράκια μεγαλύτερα από τα Γκάπυ. Τι λέτε;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από atthess (Μήνυμα 727694)
Αν σε κοινωνικό ενυδρείο μπουν κάποια είδη ψαριών μόνα τους, όχι σε χαρέμι, υπάρχει πρόβλημα; Για παράδειγμα, ενυδρείο με Γκάπυ (χαρέμι), θα ήταν λάθος να έχει μόνο ένα αρσενικό από άλλα είδη ζωοτόκων; Σκεφτόμουν λόγω περιορισμού και στα λίτρα (63 μικτά) να βάλω έναν αρσενικό ξιφοφόρο και ένα αρσενικό πλατυ ή μόλλυ ή 2 αρσενικούς ξιφοφόρους ή 2 αρσενικά μόλλυ ή 2 αρσενικά πλατυ.
Επιτρέπεται;;
Υ.Γ.: Οι ξιφοφόροι μάλλον αποτελούν ατυχές παράδειγμα γιατί ξέρω πως θέλουν μεγαλύτερο σε μήκος ενυδρείο. Ακούω προτάσεις. Θέλω κυρίως ψαράκια μεγαλύτερα από τα Γκάπυ. Τι λέτε;

Κανείς;

nazgul 19-01-13 14:45

Θα σου προτεινα να επιλεξεις ενα ειδος που σου αρεσει και να βαλεις αυτο σε χαρεμακι. Σε λιγο καιρο δεν θα προλαβαινεις να χαριζεις. Τα ζωοτοκα απο τη φυση τους, αυτο που κανουν ολη την ωρα ειναι να ψαχνουν για να ζευγαρωσουν. Αν βαλεις μονο αρσενικα, χαρουμενα δεν θα ειναι σιγουρα, αλλα δεν ξερω αν θα ειναι και επιθετικα με τον καιρο. Ξιφοφοροι με πλατυ υβριδιζουν, να ξερεις, οπως και γκαπυ με εντλερ (οχι αν ειναι μονο αρσενικα, φυσικα).

atthess 20-01-13 01:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 727794)
Θα σου προτεινα να επιλεξεις ενα ειδος που σου αρεσει και να βαλεις αυτο σε χαρεμακι. Σε λιγο καιρο δεν θα προλαβαινεις να χαριζεις. Τα ζωοτοκα απο τη φυση τους, αυτο που κανουν ολη την ωρα ειναι να ψαχνουν για να ζευγαρωσουν. Αν βαλεις μονο αρσενικα, χαρουμενα δεν θα ειναι σιγουρα, αλλα δεν ξερω αν θα ειναι και επιθετικα με τον καιρο. Ξιφοφοροι με πλατυ υβριδιζουν, να ξερεις, οπως και γκαπυ με εντλερ (οχι αν ειναι μονο αρσενικα, φυσικα).

Τα Γκάπυ δε θα ήθελα να τα αποχωριστώ, απλά θέλω και κάτι μεγαλύτερο σε μέγεθος. Απλά αν βάλω χαρέμι και έχω και γέννες δεν ξέρω αν το ενυδρείο μου θα είναι κατάλληλο για όλα αυτά (Juwel Record 600 - 55lt περίπου καθαρά). Για τα Πλάτυ διάβασα πως αρρωσταίνουν εύκολα, ισχύει;

nazgul 20-01-13 01:39

Ναι, το κακο με τα ζωοτοκα ειναι οτι αυξανεται ο αρθμος τους συνεχως για να κρατηθουν σε μικρο ενυδρειο, γεγονος που οχι μονο περιοριζει σε ποικιλια ψαριων, αλλα αυξανει και την αναγκη για καλο εξοπλισμο σε οτι αφορα τη φιλτρανση.

Δεν ειχα ποτε πλατυ να πω την αληθεια, αλλα νομιζω τα γκαπυ ειναι που θεωρουνται πιο ευαισθητα απο τα ζωοτοκα γενικως.

Μπορεις να βαλεις και κανενα σαλιγκαρι apple snail, παντως, αν θελεις. Εχουν πολυ γουστο.

Stefanoc 24-01-13 21:54

Tα γκουραμι σαν ειδος αναφορικα με τις απαιτησεις τους σε Ph και θερμοκρασια με ποια ειδη ταιριαζουν περισσοτερο?ΜΠορουν να συμβιοσουν με αλλου ειδους μικροτερα ψαρια?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01247 seconds with 11 queries