Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   νεο κατοικιδιο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55008)

delta66 28-08-11 13:19

Πανες και πολιτικους πρεπει να αλλαζουμε συχνα για τον ιδιο ακριβως λογο.

aquahobby 10-09-11 21:58

να ενημερωσω λιγο τι γινεται με το σκυλακι γιατι ισως κανω καποια λαθη αν και γενικως δεν εχω προβλητα.

Εχει αρχισει να ακουει στην βολτα ειναι πιο ηρεμος,με την τροφη του(την ξηρα) φαινεται να την εχει συνηθισει και γενικοτερα ειναι πολυ δεκτικος σε χαδια κλπ


εκει που με παραξενεψε απιστευτα και ειδικοτερα σημερα ηταν το εξης:

πηγα Pet city και του πηρα ενα κοκκαλο το οποιο ειναι για να το δαγκωνει και νομιζω τρωγεται.

του το δινω λοιπον αφου το περιεργαστηκε λιγο το αφηνει διπλα του.επειδη ηταν στη μεση του σαλονιου πηγα να το μαζεψω και με το που το βλεπει αυτο παει και το μαζευει.προσπαθησα να του το παρω και εγινα ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ.εκανε προσπαθεια να δαγκωσει και με δυσκολα εβαλα δυναμη για να το απομακρυνω.

πριν λιγο επαναληφθηκε.γιατι γαμωτο???τι κανω λαθος:confused::confused::confused:

klipitiklopos 10-09-11 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 617134)
να ενημερωσω λιγο τι γινεται με το σκυλακι γιατι ισως κανω καποια λαθη αν και γενικως δεν εχω προβλητα.

Εχει αρχισει να ακουει στην βολτα ειναι πιο ηρεμος,με την τροφη του(την ξηρα) φαινεται να την εχει συνηθισει και γενικοτερα ειναι πολυ δεκτικος σε χαδια κλπ


εκει που με παραξενεψε απιστευτα και ειδικοτερα σημερα ηταν το εξης:

πηγα Pet city και του πηρα ενα κοκκαλο το οποιο ειναι για να το δαγκωνει και νομιζω τρωγεται.

του το δινω λοιπον αφου το περιεργαστηκε λιγο το αφηνει διπλα του.επειδη ηταν στη μεση του σαλονιου πηγα να το μαζεψω και με το που το βλεπει αυτο παει και το μαζευει.προσπαθησα να του το παρω και εγινα ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ.εκανε προσπαθεια να δαγκωσει και με δυσκολα εβαλα δυναμη για να το απομακρυνω.

πριν λιγο επαναληφθηκε.γιατι γαμωτο???τι κανω λαθος:confused::confused::confused:

Bρε τον αναμικιωρη!:smt082:smt082:smt082

dimitris21 11-09-11 09:35

η εμπιστοσύνη κτίζεται, δεν κατακτιέται. είναι θέμα χρόνου και σωστού χειρισμού

aquahobby 11-09-11 10:44

και ο σωστος χειρισμος ειναι να του παιρνεις το κοκκαλο οταν θελεις η δικαιουται να το υπερασπιζεται με τοση κυριαρχικοτητα?:rolleyes:

fishme1 11-09-11 10:55

οσο τον κοντραρεις τον σκυλο θα σε κοντραρει , αμα θες να του παρεις εναν μεζε , δινε του εναν αλλο ;)

delta66 11-09-11 11:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 617180)
και ο σωστος χειρισμος ειναι να του παιρνεις το κοκκαλο οταν θελεις η δικαιουται να το υπερασπιζεται με τοση κυριαρχικοτητα?:rolleyes:

H αποψη μου ειναι να σκεφτεις με τη νοοτροπια της αγελης.
Ενας αρχηγος (εσυ) μια αγελης (οικογενεια σου), πρεπει να εχεις τον πρωτο λογο σε ολα και ο σκυλος τον τελευταιο (αλλιως θα υπαρχουν προβληματα).
Φυσικα δεν πρεπει να σπας το ηθικο του συνεχως και να τον κανει να χασει το ενδιαφερον για "ζωη", ενεργεια και δραστηριοτητα.
Γι'αυτο πρεπει κι αυτος να εχει τις "στιγμες" του και τις μικρες "νικες" του αλλα με τροπο ακινδυνο.
Δλδ να μη φαινεται οτι σε "νικησε" καθαρα και ανεβηκε στην ιεραρχια, αλλα οτι του παραχωρηθηκε καποιο δικαιωμα στο "μεριδιο" των "λαφυρων".
Πραξε αναλογως τη καθε στιγμη.

gianniwpopi 11-09-11 11:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 617185)
H αποψη μου ειναι να σκεφτεις με τη νοοτροπια της αγελης.
Ενας αρχηγος (εσυ) μια αγελης (οικογενεια σου), πρεπει να εχεις τον πρωτο λογο σε ολα και ο σκυλος τον τελευταιο (αλλιως θα υπαρχουν προβληματα).
Φυσικα δεν πρεπει να σπας το ηθικο του συνεχως και να τον κανει να χασει το ενδιαφερον για "ζωη", ενεργεια και δραστηριοτητα.
Γι'αυτο πρεπει κι αυτος να εχει τις "στιγμες" του και τις μικρες "νικες" του αλλα με τροπο ακινδυνο.
Δλδ να μη φαινεται οτι σε "νικησε" καθαρα και ανεβηκε στην ιεραρχια, αλλα οτι του παραχωρηθηκε καποιο δικαιωμα στο "μεριδιο" των "λαφυρων".
Πραξε αναλογως τη καθε στιγμη.




:smt041:smt041:smt038

aquahobby 11-09-11 11:20

ισως βεβαια να εχω πιο δυσκολο εργο λογω του οτι το σκυλι και 2 χρονων ειναι αλλα και αδεσποτο ηταν οποτε δεν ξερω και το τι ειχε περασει

να αναφερω για οποιον τον ενδιαφερει οτι στη φιλοζωικη με χαμηλη τιμι(περιπου 20 ευρω) καθε τελευταιο σαββατο του μηνα εχει 3ωρη εκπαιδευση για σκυλια που εμφανιζουν καποια προβληματικη συμπεριφορα.
Γινεται τοσο στο ζωντανο οσο και στους ιδιοκτητες του.

Θα το δοκιμασω....

aquahobby 07-09-16 13:10

Ποπο βρήκα αυτό το αρθρο οταν πρωτοπεριθαλψα το σκυλάκι και πραγματικά συγκινηθηκα. Τι φοβους είχα, τι δαγκώματα είχα τραβήξει, τι φασαρίες μέσα στο σπίτι και μετα από λίγο όλα λυθηκαν.
Είναι ο πιο αχώριστος φίλος μου, παμε μαζί σχεδόν παντού. Τον αγαπάω όσο τίποτα άλλο. Έχουμε χτίσει μια φανταστική σχέση ξέρω τα χούγια του κι αυτός τα δικά μου.

Τον λατρεύω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01739 seconds with 11 queries