Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Δοκιμάστε το (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18339)

Yiannis59 30-06-07 21:14

Δοκιμάστε το
 
Εχω ενα μικρο ενυδρείο 6 λιτ το οποιο συντηρώ με σαλιγκάρια java moss για ώρα ανάγκης ειχα καιρο να κανω ελεγχο στο νερο το έλεγξα σήμερα ξεράθηκα Ph 6.4 πως;; αφου έβαζα νερο βρύσης; Ph = 7,4 - 7,8 Gh=22 Kh=8
έβαζα νερο βρύσης αλλα απο μια απο αυτες τες κανατες με το φιλτρο για να γλιτώσω το αντιχλωριο (τεμπέλης και σπόγγος:D:rolleyes: ) μέτρησα λοιπόν το νερό της κανάτας Ph=6.5 απο 7,6 που ήταν σήμερα Gh=6 απο 8 και Kh=12 απο 22
Νομίζω χρήσιμο για μικρά ενυδρεία δοκιμάστε

Strahos 30-06-07 21:34

ποιες κανάτες?

Yiannis59 30-06-07 21:36

Εγώ έχω μια Brita υπαρχει πρακτικερ και βασιλόπουλο

Strahos 30-06-07 21:46

είναι αυτές που διαφημίζουν για τα σίδερα σηδερώματος?

σε αναγκάζω τώρα να γράψεις 666 μηνύματα :smt077

Yiannis59 30-06-07 21:48

Οχι υποτίθεται οτι είναι για να σου δίνει καθαρό πόσιμο νερό

Αμαν τωρα το έπιασα το 666 χα χα

Και αλλάζεις φίλτρο κάθε μήνα 6 εβρο το ενα οι μετρησεις που εγραψα ειναι με φιλτρο 2 μηνων :D:rolleyes:

bill 30-06-07 23:07

Hμουν σε ενα φαρμακειο προχθες και το ειδα.Ο φαρμακοποιος ειναι εντυπωσιασμενος οσο αφορα το αποτελεσμα του για ποσιμο και μου ειπε επισης οτι ειναι καταπληκτικη η γευση του στον καφε και στο τσαι.Το χαζευα και το διαβαζα για οση ωρα ημουν εκει και περασε απο το μυαλο μου για ενυδρειακη χρηση και αν θυμαμαι καλα η χωρητικοτητα της κανατας ειναι 1,4 λιτρα.Ποσο τα βρηκες στο σουπερ μαρκετ γιατι οσο να 'ναι το φαρμακειο ειναι και ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ στη τιμη!

Yiannis59 01-07-07 09:04

Και εκει μια απο τα ιδια απο 18 εως 22 εβρο εγω την ειχα πάρει σε ενα ταξίδι πριν 4 χρόνια ουτε θυμάμαι πόσο

bill 01-07-07 09:59

Αν θυμαμαι καλα οση ειναι η χωρητικοτητα της κανατας δηλ. 1,4 λιτρα ειναι και του φιλτρου και μου ειπε ο φαρμακοποιος οτι σε λιγοτερο απο ενα λεπτο το εχει ετοιμο το νερο.
ΣΚΕΨΗ:Αν αφαιρεσεις το πανω μερος της κανατας που ειναι και το φιλτρο το βαλεις σε ενα δοχειο 60 λιτρων π.χ και του προσαρμοσεις μια σωληνα με χαμηλη ροη για να προλαβαινει να φιλτραρει,δεν θα μπορουσαμε να το χρησιμοποιησουμε και για αλλαγες νερου σε μεγαλυτερα ενυδρεια?

Yiannis59 01-07-07 10:40

Πιστεύω πως ναι αν θέλεις πολύ χαμηλό Ph για αυτο έγραψα δοκιμάστε γιατι δεν γνωρίζω αν υπάρχουν παράπλευρες συνέπειες αυριο θα αγοράσω νεο φίλτρο για να δω ποσο κατεβάζει με καινούργιο φίλτρο

bill 01-07-07 11:33

Ναι σκεφτομαι για το ενυδρειο με τους δισκους.
Περιμενω οταν παρεις το καινουργιο φιλτρο τα αποτελεσματα απο τις μετρησεις.

Yiannis59 01-07-07 11:58

Αυριο θα σας πω και εγω επειδή τραβιέμαι πολυ με το ρημάδι το ph τελευταία πιστεύω οτι ειναι λύση αλλα κάτσε να μας πει και κάποιος που ξερει περισσότερα απο χημεία νερού μην πάθουμε καμια πλάκα εγω αρχισα πειράματα με το χωρις ψάρια ενυδρειο

Συνέχεια Δοκιμών:
Νερο απο Α/ο με Di Ph=5.9 πέρασμα απο το φίλτρο Ph=6.2 αναμενόμενο γιατί το φίλτρο είναι ποτισμένο με νερό βρύσης
Τι βλέπω σαν πλεονέκτημα του συγκεκριμένου φίλτρου είναι, χαμηλό Ph, το έχουμε και με A/o, χαμηλό κόστος, δεν πετάμε νερό, και λογική τιμη Kh ενώ με την Α/ο είναι σχεδόν Kh = 0
Οπως ειπε και ο bill με μια μικρη πατέντα, κατι εχω σκεφτεί δεν χρειάζεται κανείς να αγοράσει την κανατά αλλα μονο το φίλτρο 6 εβρο και να αυτοσχεδιασει
Επαναλαμβάνω δεν γνωρίζω αν υπάρχουν παρενέργειες απλά σας παραθέτω τα αποτελέσματα των δοκιμών που κανω

dimitris21 02-07-07 15:18

Για πόσα λίτρα είναι αυτό το φιλτράκι? Κάθε πότε θα θέλει αλλαγή? Πόσο κοστίζει? Τελικά συμφέρει?

Yiannis59 02-07-07 15:24

Δεν αναφέρει λιτρα απλά λεει αλλαγή καθε μήνα οπως υποσχέθηκα σήμερα πηρα καινούργιο φίλτρο τα αποτελέσματα και η πατέντα το βράδυ το ανταλλακτικό 6 εβρο όλη η κανάτα 22 +- οπου σε πιάσουν.
Παραγει περιπου 1 λιτ το λεπτο.

spirosta 02-07-07 16:03

Για να πω και εγώ την σημερινή μου εμπειρία.

Έχω ένα φίλτρο βρύσης wateripik. Μέχρι τώρα του έβαζα το απλό ανταλλακτικό (άνθρακας κυρίως) και έτσι αφαιρούσε κυρίως χλώριο και μυρωδιές. Όλα τα άλλα (ph/gh/kh) παρέμεναν ίδια. Σήμερα όμως έβαλα το πιο καλό και ακριβό ανταλλακτικό που είναι κεραμικό και κρατάει και βαρέα μέταλλα και αμίαντο. Λέω ας κάνω μετρήσεις να δω τι παίζει.. Παραθέτω το πινακάκι..

...........ph-gh-kh
Βρύση ..7,5-8-7
Απλό ....7,5-8-7
Ακριβό ..7,5-2-6

Όπως βλέπεται υπάρχει μια μεγάλη πτώση στο gh μόνο.. Κάτι που είναι καλό για εμένα που έχω φυτά και δεν χρησιμοποιώ CO2. Θέλω να δω την αντίδραση του φίλτρου στην διάρκεια της ζωής του που είναι τρεις μήνες. Ενδεικτικά αναφέρω ότι το απλό φίλτρο έχει περίπου 5 Ευρώ, το αμέσως επόμενο 10 και κρατα και βαρέα μέταλλα, και το τελευταίο που πήρα έχει 15 και κρατά επιπλέον και αμίαντο (το πήρα βασικά για τις διακοπες στο χωριό μου).. Αυτά το φίλτρα πιστευω είναι ωραία και γλιτώνεις και από αντιχλώριο και σε αρκετά οικονομική τιμή. Αν σκεφτείς φυσικά ότι πίνεις και εσύ νερό όλα μια χαρά!.. Απλά δεν θα τα πρότεινα για μεγάλα ενυδρεία γιατί πέρα από τους τρεις μήνες έχουν όριο ζωής και σε λίτρα, το οποίο αν θυμάμαι καλά είναι 300-400 λίτρα. Ανάλογα πάντα και με την ποιότητα του νερού αρχικά.

Αυτά.

Yiannis59 02-07-07 20:33

5 Συνημμένο(α)
Νεο φιλτρο:

Ph=6.6 Καμια αλλαγη
Kh = 5
Gh = 5

Βαζω φωτο του φιλτρου της κανάτας και της πατεντας για χρηση μονο του φιλτρου χωρίς αγορά κανάτας

Στην ακρη δεξιά ειναι το καινούργιο πιάτο του σκύλου μου με μια τρύπα στην μέση για να δεχτεί το φίλτρο δυστυχώς η γυναίκα μου απαγόρευσε την επιδρομή στην κουζίνα για να πάρω μια μικρή λεκάνη :grin::grin:

bill 02-07-07 23:39

Σωστος!!!!
Εχω ψηθει πολυ ασχημα και μου φαινεται θα παω αυριο να παρω το ανταλλακτικο.Να σε ρωτησω κατι εχει καποια ταπα βιδωτη και το εχεις πιασει στη λεκανη η εκανες πατεντα?και κατι αλλο το ph6.6 ειναι απευθειας απο το νερο που εχεις φιλτραρει,χωρις να προσθεσεις μεσα κατι?
Υ.Σ Του σκυλου δινε του λεφτα να τρωει εξω!!!

Yiannis59 03-07-07 07:40

Οχι δεν εχει κατι για βίδωμα εβαλα λιγο τεφλον απο αυτο που εχουν οι υδραυλικοί και φράκαρε καλά. Μην ξεχάσεις οτι σύμφωνα με τες οδηγίες θέλει να μουλιάσει καμιά ωρα για να αρχίσει να αποδίδει, μολις μουλιάσει καλά πέφτει και η ροή, στην αρχή το νερο περνά αέρα. Τωρα για ποσα λιτρα θα αντέξει ;;
6 εβρο κάνει :D
Η μέτρηση ειναι οπως βγαίνει το νερο απο το φίλτρο χωρίς κανένα πρόσθετο.

gaslan 27-07-07 19:11

Υπόψη ότι βγήκε και καινούργιο φίλτρο όπου, σύμφωνα με την συσκευασία, φιλτράρει 10% περισσότερα άλατα... είναι σε διαφορετικό σχήμα από το παλιό, μακρόστενο.

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά από περιέργεια, αντικαθιστά πλήρως το αντιχλώριο?

Yiannis59 27-07-07 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gaslan (Μήνυμα 191721)

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά από περιέργεια, αντικαθιστά πλήρως το αντιχλώριο?

ΔΕν μπορώ να το αποδείξω αλλά πιστεύω ναι εκτός και αν η καλή υγεία των ψαριών μου και η καλή βιολογία των φίλτρων μου είναι απόδειξη και εξηγούμε το χρησιμοποιώ σε δυο 20 λιτ που έχω για τες πρώτες μέρες της ζωής των ραμ και αλτουμ στα μεγαλα μου ενυδρεία Α/ο

gaslan 28-07-07 11:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 191722)
ΔΕν μπορώ να το αποδείξω αλλά πιστεύω ναι εκτός και αν η καλή υγεία των ψαριών μου και η καλή βιολογία των φίλτρων μου είναι απόδειξη και εξηγούμε το χρησιμοποιώ σε δυο 20 λιτ που έχω για τες πρώτες μέρες της ζωής των ραμ και αλτουμ στα μεγαλα μου ενυδρεία Α/ο

Η βασική του χρήση θα είναι για να συμπληρώνω νερό από εξάτμιση όποτε δεν φαντάζομαι να έχω θέμα...

Yiannis59 28-07-07 11:54

Κανένα πρόβλημα όσον αφορά το χλώριο αλλά αν δεν συνοδεύετε απο κάποια ποσότητα αλλαγής νερού θα προσθετεις (άλατα) πάντα κατα την γνώμη μου

gaslan 28-07-07 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 191786)
Κανένα πρόβλημα όσον αφορά το χλώριο αλλά αν δεν συνοδεύετε απο κάποια ποσότητα αλλαγής νερού θα προσθετεις (άλατα) πάντα κατα την γνώμη μου

Δεν έχω σταματήσει τις αλλαγές νερού, απλά Α/Ο δεν θέλω να χρησιμοποιήσω λόγω χώρου και του παραπανήσιου νερού και τουλάχιστον αυτό δεν αλλάζει τόσο τα δεδομένα του ενυδρείου... Απιονισμένο νερό από SM είναι εν τέλει ακριβή λύση, χώρια τα 5-6 2λιτρα που θα πρέπει να παίρνω κάθε εβδομάδα ... Κάποια στιγμή θα κάνω κάτι με DIY chiller αλλά το ψάχνω ακόμα για το πώς θα γίνει αυτό...

caverman 30-07-07 14:31

Παράθεση:

Η βασική του χρήση θα είναι για να συμπληρώνω νερό από εξάτμιση όποτε δεν φαντάζομαι να έχω θέμα...
Ο καλλίτερος τρόπος αναπλήρωσης νερού από εξάτμηση είναι με νερό από Α/Ο. Με απλά φίλτρα μακροπρόθεσμα θα αυξάνει η γενική σκληρότητα...



Spirosta: είσαι σίγουρος για την τιμή του GH στην τρίτη μέτρηση;;;

Παράθεση:

...........ph-gh-kh
Βρύση ..7,5-8-7
Απλό ....7,5-8-7
Ακριβό ..7,5-2-6
Συνήθως το GH δεν είναι μικρότερο του ΚΗ.

Caverman


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01931 seconds with 11 queries