Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   φοβερο χελωνακι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7240)

ANEMOS 28-01-05 17:53

φοβερο χελωνακι
 
Λοιπον το καλοκαιρι φευγωντας για διακοπες αφησα δυο χελωνακια στη μητερα μου να τα φροντιζει.Η καλη μαμα λοιπον καποια στιγμη αλλαζοντας το νερο της γυαλας στον κηπο εχασε το ενα χελωνακι χωρις να καταλαβει ποτε την κοπανισε αυτο,καταστεναχωρημενη μου το ειπε οταν γυρισα λεγοντας μου επισης οτι εφαγε τον τοπο να το βρει χωρις να τα καταφερει.Λοιπον βρεθηκε σημερα μετα απο 6 μηνες σε μια γωνια κατα τυχη πετωντας κατι φυλλα λερωμενο αλλα ΑΚΜΑΙΟΤΑΤΟ!!!Τι ετρωγε πως την εβγαλε με τις ζεστες ειναι πραγματικα περιεργο.

Maverick 28-01-05 18:01

:shock: :shock: :shock: :!:

halvas69 28-01-05 22:09

Αυτά είναι καλά νέα, σκέφτομαι την χαρά που θα έκανες.
Να το χαίρεσαι το turtle-surviror :)

ANEMOS 28-01-05 23:09

Ευχαριστω,δεν το πιστευα οτι μπορουσε να γινει παντως,τωρα βολτα και τσαρκες στον κηπο τελος,στη γυαλα με το αλλο χελωνακι

Takis 29-01-05 00:23

Διαφορά μεγέθους από το άλλο έχει;

AFRIKANOFILOS 29-01-05 00:45

Του εχει γεννησει κανενος :?: :?: :?:

ANEMOS 29-01-05 07:29

Τακη ναι,το αλλο που εχω μεσα στο σπιτι εχει αναπτυχθει πολυ περισσοτερο

mikenuke 29-01-05 11:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Takis
Διαφορά μεγέθους από το άλλο έχει;

Ακριβως την ιδια απορια ειχα κι εγω!

Takis 29-01-05 11:39

Απλά ήθελα να μάθω αν ήταν καλύτερα ή χειρότερα όσο ήταν έξω. Μάλλον λοιπόν δύσκολα την έβγαλε και μάλλον πιο πολύ λόγω θερμοκρασίας... Τυχερό ήταν!!! :wink:

Filippos 29-01-05 12:09

Παρεπιμπτόντως, έχει αναπαράγει κανείς υδρόβιες χελώνες?
Δάσκαλε ξέρω ότι εσύ έχεις μικρα από testudo hermanni.
Εχω δυο trachemys scripta scripta) τα οποία είναι περίπου 10 εκ., οπότε πλησιάζουν ηλικία αναπαραγωγής. Μια μέρα μάλιστα πέτυχα τον αρσενικό να παίζει ... μακριά γαιδούρα με τη θυληκιά... Τα έχω σε ένα 80άρι με basking spot ένα πλαστικό κουτί με άμμο βάθους 8-10 εκ.
Λέτε να βγει τίποτα? Παρόμοιες εμπειρίες?

aris_gi 05-04-05 10:33

Αν και δεν εχω αναπαραγει χελωνακια, ειχα 2 μη γονιμα αυγα.
Κατ'αρχιν τα 8-10cm για την αμμο ειναι καλα, αλλα δε ξερω κατα ποσο θα της αρκει η επιφανεια ενος κουτιου. Οταν σκαβει την τρυπα, γυρναει γυρο γυρο μεχρι να την φτιαξει και αν δεν την βολεψει κατι φευγει. Αν ζοριστει που δε βρισκει μερος εχει 2 περιπτοσεις, Η τα κανει μεσα στο νερο, Η τα κραταει..(οχι καλο).

Η ηλικια μοιαζει καλη αφου φτασαν τα 10cm αλλα η θεωρια λεει οτι πρεπει να πεσουν σε χειμερια ναρκη ενα χειμωνα πριν ειναι σε θεση να κανει γονιμα αυγα. Συνηθως κανουν τα αυγα μεση προς τελοσ καλοκαιριου.
Εχεις θερμοστατη για το νερο και αν ναι, τον δουλευεις και τον Χειμωνα?
Αν ειναι ειναι η πρωτη φορα που βλεπεις να παιζουν τη γαιδουρα ισως του χρονου εχεις επισκεψεις..

Το ποιο βασικο που μπορεις να κανεις ειναι να την παρακολουθεις για να ξες αν οντως εχει αυγα Η οχι. 3 τροποι.
1) Την ζυγιζεις τακτικα με καλη ζυγαρια (δυσκολο να εισαι σιγουρος ομως)
2) Την ψαχνεις. Την κρατας σε "ορθια" σταση για να βγαλει τα ποδια της εξω (τα πισω) και βαζεις προσεκτικα τους αντιχειρες σου μεσα στο κενο που μενει απο το καβουκι, για να ψιλαφισεις την κοιλια της. Το φυσιολογικο ειναι να μπορεις να ακουμπησεις τα δακτυλα σου μεταξυ τους!! Εκει αν υπαρχουν θα το καταλαωεις. ΠΟΣΟΧΗ αν υπαρχουν, μη σπασουν. Δε σπανε ευκολα, ειναι ελαστικα. (ακουγεται πολυ πιο δυσκολο απ'οτι ειναι.)
3) Ακτινογραφια.

Σιγουρα κατι θα βγει..

Tom@ 21-01-06 17:48

Είναι πράγματι εκπληκτικό πως μπορούν να επιβιώσουν.Μπορούν να ζήσουν χωρίς τροφή 5 εβδομάδες!:smt038 Αρκεί να υπάρχει κοντά νερό.Είχα χάσει και εγώ μια φορά το δικό μου και μετά από 2 βδομάδες το βρήκα σόη και αβλαβή


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01798 seconds with 11 queries