Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φίλτρανση (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=209)
-   -   skimmer (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35795)

fitos100 01-12-09 01:58

skimmer
 
Στο ενυδρείο μου στο πίσω μέρος του υπάρχει κάτι σαν samp όπου έχει 4 θάλαμους όπου περνά το νερό ανάμεσά τους και επιστρέφει ξανά στο ενυδρείο με τη βοήθεια της αντλίας που είναι στο τελευταίο. Το skimmer μου είναι εσωτερικό (δουλεύει μια χαρα βγάζοντας καφε υγρό) και το έχω στο πρώτο θάλαμο όπου μπαίνει το νερό από το ενυδρείο.
Η ερώτηση μου είναι η εξής: Το νερό που μπαίνει μέσα στο πρώτο θάλαμο (ας πούμε του samp) ναι μεν περνά από το skimmer αλλά πέρνα και πολύ νερό από μόνο του απευθείας στον επόμενο θάλαμο. Είναι σωστό αυτό ή έπρεπε όσο νερό μπαίνει στο πρώτο θάλαμο να μπαίνει στο skimmer και από κει να πηγαίνει στο δεύτερο θάλαμο μόνο δια μέσου του skimmer??

sifnos 01-12-09 10:21

πολυ ωραια ερωτηση!Με προβληματισε κι εμενα αρκετα το θεμα.Μετα απο αρκετο διαβασμα κατεληξα στο παρακατω συμπερασμα...

Εχει να κανει με το ποσο αποδοτικο ειναι το σκιμμερ και με τη φιλοσοφια με την οποια εχεις στησει το σαμπ σου.δηλαδη.Υπαρχει η αποψη που λεει πως στηριζω το συστημα μου πανω στο σκιμμερ.Αυτο σημαινει πως η αντλια επιστροφης ειναι τοσαλιτρα οσα και η αντλια του σκιμμερ αρα ποσα λιτρα θα πρεπει περιπου να κατεβαζει και η υπερχειλιση...Αυτο σε μεγαλα συστηματα ειναι απιστευτα ακριβο γιατι φαντασου το κοστος ενος σκιμμερ με αντλια 5000 λιτρα.Ετσι υπαρχει και εναα αλλο στησιμο πιο λογικο απο οικονομικης αποψης.Στηριζω το συστημα μου οχι μονο στο σκιμμερ αλλα και σε αλλα φιλτρα.Ή μαλλον για να ειμαι πιο σωστος.και στην πρωτη περιπτωση εχω και αλλλους τροπους φιλτρανσης απλα κυριαρχος ειναι το σκιμμερ.στη δευτερη περιπτωση λοιπον βασιζομαι σχεδον εξισου και στα υπολοιπα μεσα φιλτραρισματος χωρις να χρειαζετι να σκιμμαρω ολη την ποσοτητα νερου που στελνω στο ενυδρειο.Φυσικα εχω δει και σκιμμερ απλα να φιλτραρει τοσο καλα που μετα απο μερικους μηνες να εχει ηρεμησει τοσο που νομιζεις οτι χαλασε:D...Εκει εχω καταληξει εγω...δεν σου λεω πως ετσι ειναι τα πραγματα

fitos100 01-12-09 19:19

Συμφωνώ με την απάντηση σου γιατί και εγώ που έκανα έρευνα κατάλαβα, ότι για να βασιστείς πάνω στο skimmer για την απομάκρυνση ανεπιθύμητων ουσιών πρέπει να πάρεις ένα πόλυ καλό και συνάμα ακριβό. Σ' ένα άλλο θέμα που είχα γράψει για τα υλικά φίλτρου που έχω, είχα αναφέρει ότι εκτός από άνθρακα και ζωντανό βράχο έιχα και βιολογικό της Eheim substrat, μακαρόνια Eheim και σφουγγάρι.
Άρα επί της ουσίας αφού δεν έχω τόσο δυνατό skimmer θα βγάλω όπως μου είπαν και οι άλλοι το βιολογικό της Eheim αφού έχω ΖΒ άρα είναι υπερβολικό αλλά μάλλον θα αφήσω το σφουγγάρι για βοήθεια του skimmer. Τα μακαρόνια της Eheim να τα αφήσω κι αυτά???

sifnos 02-12-09 10:19

τετοιου ειδους βιολογικα υλικα ειναι(στην πορια) νιτρογωνα.Αυτο φυσικα δε σε πολυ πειραζει αν θελεις να βαλεις μονο ψαρια.Αν το πας για ρεεφ μπλεκει το θεμα...εχει να κανει με το στησιμο του ενυδρειου σου σε οτι αφορ τον υπολογισμο της βιολογιςα που υπεθεσες πως θα αναπτυξεις και τις απαιτησεις τον κοραλιων που θα βαλεις μεσα...
δωσε διαστασεις και εξοπλισμο...σαμπ κλπ

enzo 02-12-09 10:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fitos100 (Μήνυμα 392967)
Η ερώτηση μου είναι η εξής: Το νερό που μπαίνει μέσα στο πρώτο θάλαμο (ας πούμε του samp) ναι μεν περνά από το skimmer αλλά πέρνα και πολύ νερό από μόνο του απευθείας στον επόμενο θάλαμο. Είναι σωστό αυτό ή έπρεπε όσο νερό μπαίνει στο πρώτο θάλαμο να μπαίνει στο skimmer και από κει να πηγαίνει στο δεύτερο θάλαμο μόνο δια μέσου του skimmer??

ειναι πρακτικως αδυνατον το skimmer να πιανει με την μια ολο το νερο που κατεβαινη απο την υπερχειλιση...
μην ξεχνας οτι η ποσοτητα του νερου γυρναει σχεδον 4 με 5 φορες την ωρα αρα καποια στιγμη το νερο που διαφευγη θα σκιμαριστει και αυτο, οποτε μην σε πολυαπασχολει το θεμα....
επενδυσε σε ενα καλο skimmer ειτε κανεις fish only ειτε reef, δεν θα το μετανιωσης...;)

Μάριος 08-12-09 10:39

Αν έχεις skimmer τύπου ανακύκλωσης τότε μπορείς να πέρνεις νερό απευθείας από το drain pipe με ένα Τ και να ελέγχεις τη ροή που πάει στο skimmer με μία βάνα. Σύμφωνα με άρθρο στο reefkeeping (Reef Central) είναι καλό 70% του νερού της υπερχείλησης να πηγαίνει απευθείας στο skimmer και το 30% στο refugium. Έτσι έχεις και χαμηλότερη ροή στο ref που είναι απαραίτητη για την επιτυχία του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01776 seconds with 11 queries