Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   θανατος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35094)

nikos6 31-10-09 16:05

θανατος
 
σε ενα ενυδρειο 20λιτρων εχω 4αρσενικα κ 3θυληκα κ ενα γλυφτεις ο οποιος πεθανε πριν λιγο κ μολις εκανα κ αλλαγη νερου εβγαλα 8 απο τα 20λ κ εβαλα κ 5μλ αντιχλοριο ολα καλα?ο γλυφτης γιατι πεθανε να βαλω αλλον η δεν υπαρχει προβλημα?zw

Γιώργος Κ 31-10-09 16:11

Καλησπερα!! Με τα λιτρα σου μπορεις να κρατησεις ενα μονομαχο μονο του!!
Συμβουλη μου ειναι να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο η να δωσεις τα ψαρια σου και να βαλεις ενα μονομαχο!! Οπως και να εχει θα τα βγαλεις τα ψαρια σου!!! Στο χερι σου ειναι αν τα βγαλεις ζωντανα η ... ενα ενα νεκρα!!

nikos6 31-10-09 16:19

ΤΙ
 
ΤΙ ΕΝΝΩΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΜΟΥ?

Γιώργος Κ 31-10-09 16:20

Τα
 
Τα 20 λιτρα σου!!

nikos6 31-10-09 16:36

ναι φιλε μου αλλα γιατι ποιος το οριζει για ποιο λογο το λες?εξηγησε μου μιλαμε για guppy

Πάνος 31-10-09 16:52

το οριζουν οι στατιστικες και η πειρα πολλων ανθρωπων εδω και δεκαδες χρονια...οπως και ο θανατος του "γλυφτη" σου.
20λιτρα δεν ειναι ενυδρειο. ειναι ενα κουβαδακι με μηχανικη υποστηριξη..
ενα τετοιο συστημα ειναι πολυ ευμεταβλητο στις παραμετρους του.
για ενα μονομαχο ισως ειναι οκ...η για γαριδουλες (κι εκει παλι θελει καποια εμπειρια). πλασματα που δεν φημιζονται για την κολυμβητικη τους δεινοτητα και δεν χρειαζονται πολυ χωρο.
7 γκαπυ (που συντομα θα γεννησουν) και "γλυφτης" απλα δε μπαινουν σε τοσα λιτρα. και τιποτα αλλο εκτος απο μονομαχο.
καλη συνεχεια.

Αλέξης6 31-10-09 16:54

Πόσο καιρό τα έχεις τα ψάρια εκεί μέσα???

Είναι θαύμα που ζούσαν μέχρι και τώρα που μιλάμε....

Σε αυτά τα λίτρα όπως ειπώθηκε και παραπάνω μόνο μονομάχος μπαίνει.........

nikos6 31-10-09 16:56

τα
 
τα εχω 20μερες τωρα

Rigel 31-10-09 16:56

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm

Παραπανω λεει οτι το ελαχιστο που χρειαζονται ειναι τα 20 λιτρα.
Προφανως όμως δεν εννοει για 7 γκαπυ που εχεις εσυ!!!

Και ο γλυφτης,πιθανοτατα πλεκο θελει πολλαααααα περισσότερα...

persival 31-10-09 17:00

Αχ βρε Νίκο, τα έχεις σε 20 λίτρα και ετοιμάζεσαι και για γέννα;...
Ούτε το κερατόφυλλο σε σώζει να ξέρεις... παραείναι μικρό για οτιδήποτε... όπως σωστά είπαν τα παιδιά παραπάνω, ένα μονομάχο ή απλά το κρατάς για να γεννάνε τα γκάπι αν θέλεις να τα κρατάς...
καλύτερα πάρτο απο την αρχή σωστά για να χαρείς κι εσύ και να ζουν κι εκείνα χαρούμενα...

nikos6 31-10-09 17:05

μπορω να βαλω εδω το τηλ μου να με παρει καποιος που ξερει να μου εξηγηση?

Πάνος 31-10-09 17:10

βαλε το δεν υπαρχει απαγορευση.εφοσον εμεις δεν ξερουμε... αλλα να σου εξηγησει τι ακριβως? σου εξηγουν τα παιδια σε καθε ποστ. απλα δε μπαινουν..η αν μπαινουν, βγαινουν αργοτερα νεκρα.
οπως σου απαντησα και στο πμ σου η εξυπναδα δεν ηταν για σενα αλλα για τους πετσοπαδες που πουλανε 20λιτρες γυαλες σε αρχαριους και τους δινουν και χρυσοψαρα...
παραυτα ολοι σου ειπανε..μονομαχο.

nikos6 31-10-09 17:20

παιδια γραψτε λαθος ειναι 35λιτρο

Αλέξης6 31-10-09 17:54

Αυτο δεν αλλάζει ιδιαίτερα την κατάσταση και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις για ένα πιο εύρωστο ενυδρείο....

Γιώργος Κ 01-11-09 02:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos6 (Μήνυμα 385412)
παιδια γραψτε λαθος ειναι 35λιτρο

Βασικα πολλαπλασιαζεις μηκος * πλατος * υψος (σε cm) και διαιρεις δια 1000! Τα καθαρα σου λιτρα ειναι πολυ λιγοτερα αφου αφαιρεσεις το χαλικι, εξοπλισμο και διακοσμητικα που τυχων εχεις!

agnos 01-11-09 05:44

Νίκο τα παιδειά εδώ είναι άνθρωποι που αγαπούν το ενυδρείο και έχουν αρκετή πείρα και γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.Οσα σου λένε είναι για να σε βοηθήσουν να προχωρήσεις σωστά και χωρίς προβλήματα ώστε να απολαύσεις αυτό το όμορφο χόμπι.Άντε και καλή συνέχεια φιλαράκο.

nikos6 01-11-09 09:44

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για την βοηθεια σας κ τις συμβουλες σας θα προσπαθησω να κανω οτι καλητερο μπορω...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01669 seconds with 11 queries