Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Απορία σχετικά με bolbitis heudelotii... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49546)

QS-Plan 20-02-11 22:39

Απορία σχετικά με bolbitis heudelotii...
 
Καλησπέρα....

Πάει να σπάσει το κεφάλι μου... Σε στρωμένο 120ρι ενυδρείο, είχα βάλει εκτός από βαλισνέριες, και bolbitis heudelotii δεμένο σε πέτρα λάβας, όπως μου το είχαν δώσει.

Στο ενυδρείο είχα 5 τρανσκρίπτους οι οποίοι ήταν και είναι μια χαρά μέχρι τώρα. Την Τετάρτη, παρέλαβα 6 νεολαμπρολόγους μπρέβις... Τους έκανα την απαιτούμενη προσαρμογή και τα έβαλα στο ενυδρείο...

Την Πέμπτη, βρήκα το ένα μπρέβις να είναι παγιδευμένο στα φύλλα από το βολβίτη και φυσικά ψόφιο... Σάλεψα και πέταξα από τα νεύρα μου τον βολβίτη... Σε μια κουβέντα που είχα με τον Κλεόβουλο, που του πήγα το ψαράκι, μου είπε ότι το ψαράκι πέθανε από το στρες...

Σήμερα, κατά την αλλαγή του νερού, είδα κάτι περίεργο ανάμεσα στις πέτρες... Ήταν άλλο ένα μπρέβις το οποίο γύρω του είχε κομμάτια από βολβίτη και βρέθηκε με ανοιχτό το στοματάκι του.... Πιθανώς να ήταν εκεί από το βράδυ της Πέμπτης... Η αλήθεια είναι ότι το έψαχνα, δεν το έβρισκα, και υπέθετα ότι ήταν σε κανένα κέλυφος σαλιγκαριού....

Πάντως, από την ώρα που πετάχτηκε ο βολβίτης τα μπρέβις φαίνονται να κινούνται πιο άνετα... ίσως να είναι και ιδέα μου...

Δεν ξέρω τι να πω... Τόσο σύμπτωση να μου έχουν φύγει 2 ψαράκια όσο είχα τον βολβίτη, αλλά και τα 2 να είναι "τυλιγμένα" με φύλλα του βολβίτη?

Κανένας να μπορέσει να μου δώσει να καταλάβω τι μπορεί να έχει συμβεί?

QS-Plan 22-02-11 09:43

Να υποθέσω ότι είναι απλά θέμα σύμπτωσης και ότι τα ψαράκια μου απεδήμησαν λόγω στρες από την μεταφορά?

Alex_Salonica 22-02-11 09:46

Δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει το φυτό, κατά πάσα πιθανότητα χώθηκαν μέσα στο φυτό για να...αποχαιρετήσουν τον μάταιο τούτο κόσμο :D με την ησυχία τους.

bokostas 22-02-11 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 556031)
Δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει το φυτό, κατά πάσα πιθανότητα χώθηκαν μέσα στο φυτό για να...αποχαιρετήσουν τον μάταιο τούτο κόσμο :D με την ησυχία τους.

:smt023+1, καλά τα λέει ο Άλεξ, έτσι πρέπει να έγινε, αποκλείεται να φταίει το φυτό, απλά μια τραγική σύμπτωση.:(

Κλεόβουλος 22-02-11 12:28

Δεν είναι τίποτα, πέταξες και τον βολβίτη :smt084
ενώ κάνουμε αμαν να υποκλέψουμε κάνα φυτουλάκι απο τους παραγωγούς :D

QS-Plan 22-02-11 13:42

Κλεόβουλε... αν σου πω πως το συνειδητοποίησα την επόμενη μέρα.... θα μπορούσα να τα δώσω σε όποιον τα ήθελε... αλλά εκείνη τη στιγμή θόλωσα.... και βρέθηκαν στον κάδο...

ευτυχώς όμως δεν τα πέταξα στην λεκάνη της τουαλέτας....:D:D:D

kingrim 01-03-11 00:29

ειχα βολβιτη για αρκετους μηνες κανενα προβλημα δεν ειχα με τα ψαρακια μου


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01964 seconds with 11 queries