Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Melanochromis cyaneorhabdos " maingano " (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23910)

odin79 25-03-08 00:09

Melanochromis cyaneorhabdos " maingano "
 
Γεια σας και παλι
εχοντας κανει αρκετα λαθη στην συνθεση των ψαριων στο ενυδρεια μου(ηταν ανυπαρκτη οπωσ μου ειπε και καποιος φιλος εδω) αποφασισα να τα δωσω ολα και να κανω μια σωστη επιλογη με την πολυτημη βοηθεια σασ βεβαια...το ενυδρειο μου ειναι 200 λιτρα και ηθελα να ρωτησω αν ειναι συμβατα τα melanochromis maingano με τα ladeotropheus trewavasae.
ευχαριστω προκαταβολικα



με εκτιμηση Γιαννης:D:D:D
-------------------------

speargunner 27-03-08 14:05

Χαίρε Γιάννη!Τα maingano είναι αρκετά ήσυχα.Παραταύτα,αυτό είναι μάλλον καλό,γιατί οι ξεκάθαρα υποδεέστερες κιχλίδες στην ιεραρχία(στην περίπτωση μας τα maingano),γνωρίζοντας τη θέση τους,δεν προκαλούν τις κυρίαρχες,υποχωρούν στο πλησίασμά τους και συνεπώς δεν υφίστανται συχνά την επιθετικότητά τους(και όταν ακόμα την υποστούν,η άμεση υποχώρησή τους δρα κατευναστικά για τους επιτιθέμενους).Το ενυδρείο σου έχει οριακά ικανοποιητικά λίτρα,αλλά με κατάλληλη διαμόρφωση μπορεί να στηρίξει το συνδυασμό.Ειδικά απ'τη στιγμή που τα trewavassae δε σου'χουν δημιουργήσει μέχρι στιγμής πρόβλημα με το ταμπεραμέντο τους,οι πιθανότητα αρμονικής συμβίωσης είναι πολύ μεγάλη.Προσπάθησε τα maingano να είναι περισσότερα απ'τα trewavassae,και φυσικά στις σωστές αναλγίες αρσενικών-θηλυκών.

odin79 27-03-08 16:45

ave speargunner...τελικα ειχεσ απολυτο δικιο για την συνθεση ετσι με εβαλες στην διαδηκασια(και ευχαριστω)να μελετησω αρκετα)αυτη την στιγμη εχω 4 μαινγανο 1αρσ 3 θυλ. και χθες πηρα και 4 trewasae...ειναι σχετικα μικρα οποτε ελπιζω στην θεα τυχη....αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν υπαρχει περιπτωση να υβριδισουν τα 2 ειδη...

ευχαριστω για την απαντηση

imichal 27-03-08 17:01

να παει λιγο παραπερα τη συζητηση.....
labidos,maingano και socolofi μπορει να δοκιμασει κανεις στα 300 λιτρα ?
Τα 2 πρωτα τα εχω ηδη και δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα.....

speargunner 27-03-08 17:49

Απ'τη στιγμή που υπάρχουν αρσενικά και θηλυκά και των δυο ειδών δεν υπάρχει φόβος υβριδισμού.Όσο για την προτεινόμενη σύνθεση του imichal(που είναι και πολύ όμορφη αισθητικά)τη θεωρώ ακόμα πιο ασφαλή και σε συνδυασμό με τα 300λίτρα...σχεδόν σίγουρα απροβλημάτιστη!

odin79 27-03-08 18:44

νομιζω οτι με καλυψεσ speargunner αλλα εγω θα μεινω στα 8 ψαρακια μην εχω ντραβαλα...απλα τα φοβαμαι λιγο τα μαινγγανο τα αρσενικο ειναι αρκετα επιθετικο και επιτιθεται και στο χαρεμακι του...βασιλια τον εχω και την ακουσε...χεχεχε παντως τα εχω ερωτευτει αυτα τα ψαρια...

speargunner 27-03-08 19:06

Εύχομαι τις καλύτερες εμπειρίες με τα ψάρια σου και φυσικά καλούς απογόνους!;)

odin79 27-03-08 21:02

ειναι λιγο μικρα ακομα αλλα σ`ευχαριστω !!! και εγω το περιμενω αlλωστε ειναι τα μοναδικα πλασματα στον κοσμο που αναπαραγονται ετσι και εiναι ενα θαυμα να το παρακολουθειw απο τον καναπε σου και live!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries