Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   mandarin and wood duck (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100139)

giorgostriv 22-03-18 23:25

mandarin and wood duck
 
Γεια και χαρα σε ολους,οπως λεει και ο τιτλος εκτος απο τις λιμνες με τα ψαρια εχω και μια λιμνη με μανδαρινους και καρολινες.Μιας και αρχισε η αναπαραγωγικη περιοδος,σκεφτομαι να βαλω τα αυγα σε εκολαπτηριο γιατι τα μικρα οταν βγαινουν τα χτυπανε τα αρσενικα και τα σκοτωνουν.επισεις τα μικρα ειναι σκετα αγριμια και οσες φορες τα εχω παρει να τα αναθρεψω δεν την βγαζουν καθαρη γιατι δεν τρωνε και χτυπιουντε να ξεφυγουν απο το χωρο που τα βαζω.Ελπιζω αν κατφερω να τα βγαλω απο το εκολαπτηριο ταυτοχρονα με λιγα κλοσοπουλα να τα μαθουν να τρωνε και να ειναι πιο ημερα, τοτε ισως τα καταφερουν. οποιος εχει αναλογη εμπειρια ας βοηθησει,ευχαριστω:p

odin79 23-03-18 00:22

Γιωργο την εχεις παρουσιασει?αν ναι στειλε λινκ

lingistis 23-03-18 11:47

Πολύ εντυποσιακά πουλιά. Αυτά υπάρχουν σε pet shop ή από αλλού;

κάνε μας μια παρουσίαση τους :p

Artemisia 23-03-18 15:40

Καλή ευκολία και καλή επιτυχία εύχομαι Γιώργο :D
Να σου πώ απο άλλα πουλιά που μεγάλωνα , συμβουλή μάζευε τα αυγά κάθε μέρα και βάζε τα ψυγείο πάνω στην αυγοθήκη μετά βάλε τα όλα μαζί σε μηχανή ή ακόμα καλύτερα σε μια κλώσα (κότα νανάκι ) .
Τα δικά σου γιατί τσακώνονται τόσο ??? Συνήθως αυτά είναι ήσυχα .

giorgostriv 23-03-18 17:09

ευχαριστω για το ενδιαφερων σας.παρουσιαση χρωσταω,Αρτεμησια τα αρσενικα τα εχω δει να τσιμπανε τα μικρα γιατι μεσα στην κλουβα εχει 6 ζευγαρια ,κανονικα θελει το ζευγαρι μονο του στην αναπαραγωγικη περιοδο.σε πετ σοπ δεν εχω δει να πουλανε,τα βρισκεις σε εκτροφεια.σημερα εφερα αυγα και τα βαλα στο εκολαπτηριο με αυγα κοτας.το θεμα ειναι δεν ξερω αν θα βγουν γιατι τα αυγα κατα την μεταφορα κρυωσαν,που αυτο δεν πολυ πειραζει εκτος αν ειχε αρχισει η επωαση τους,θα δουμε σε μερικες μερες με ωοσκοπηση.

Artemisia 23-03-18 20:49

Για να δούμε λοιπόν σε μερικές μέρες , εύχομαι τα καλύτερα :D
έχεις και φίλτρανση σε αυτη την λίμνη ??? Την θυμάμαι που μου την έδειχνες .

giorgostriv 23-03-18 21:41

Μακαρι να βγουν βρε Αρτεμησουλα,αυτα τα αυγα ηταν 6 απο την περασμενη εβδομαδα και μαλλον τα κλωσαγε η μανα,τωρα θα αρχισουν και τα αλλα ζευγαρια τις γεννες και θα προσπαθω να τα μαζευω πιο συντομα.γιατι οταν τα μεταφερεις με αυτοκινητο πρεπει να τα αφησεις να ηρεμησουν μια ημερα πριν τα βαλλεις στο εκολαπτηριο.αυτα που εφερα εγω τα εβαλα κατευθειαν γιατι οπως ειπα δεν ξερω τι γινοταν αν ειχε ξεκινηση η αναπτυξη του εμβρυου.επισεις εβαλα και 20 αυγα απο κοτες .η λιμνη ειναι χωρις φιλτρανση με πρασινο νερο,ενω ριχνω μεσα μεγαλες ποσοτητες αζολας και νεροφακης και κανω αλλαγες νερου 100%καθε 2 με 3 εβδομαδες.

odin79 23-03-18 22:36

αντε να την δουμε Γιωργο

giorgostriv 11-05-18 19:17

2 Συνημμένο(α)
τα παπακια βγηκαν!! μερικες φωτο απο την κλουβα με τα μεγαλα και θα βαλω και φωτο απο τα μικρα που βγηκαν στο εκολαπτηριο.

Artemisia 12-05-18 13:07

Να σου ζησουν Γιώργο να τα χαίρεσαι!

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giorgostriv 12-05-18 21:41

ευχαριστω πολυ Αρτεμησια!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01376 seconds with 11 queries