Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   πως το βλεπεται; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67474)

johnpecn` 18-12-12 16:17

πως το βλεπεται;
 
2 Συνημμένο(α)
rio 125 Διαστασεις: 81 X 36 X 50 εκατ
φωτισμος 2 τ5 high lite day 1 t8 plant grow
ph 7
kh 8
gh 8
nh3 0
no2 5

λοιπον το φιλτρο νομιζω εστρωσε μιας και 2 μερες τωρα εχω αυτες τις μετρησεις

θα ηθελα συμβουλες σχετικα με την εμφανιση και με το τι ειδος ψαρακια να φιλοξενησω θα προτιμουσα ενα ειδος.

johnpecn` 18-12-12 16:19

λαθος
 
no2 ειναι 0 και no3 5

stelios816 18-12-12 16:37

ωραιος ρε γιαννο :smt023προσεχε μονο τον θερμοστατη μην ξενερισει εκει φιλε και τρεχεις. γιατι οχι καθετα?

johnpecn` 18-12-12 16:42

ετσι που τον εχω αμα καθεσαι στο σαλονι καναπεδατος δεν φαινεται καθολου, τωρα στην φωτο τον εχω κουνησει γιατι εκανα κατι δουλειες αμα μεγαλωσουν λιγο τα φυτα και τον κρυβουν θα τον βαλω καθετα.

Χρηστος Ζ. 18-12-12 17:11

ωραιο το ενυδρειο σου.
τον θερμοστατη αν θες να μην φαινεται, βαλτον οριζοντια οσο πιο κατω μπορεις. τωρα δεν σου ζεσταινει σωστα το νερο μιας και η θερμοτητα παει απο κατω προς τα πανω.

grgargy 18-12-12 17:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 719693)
ετσι που τον εχω αμα καθεσαι στο σαλονι καναπεδατος δεν φαινεται καθολου, τωρα στην φωτο τον εχω κουνησει γιατι εκανα κατι δουλειες αμα μεγαλωσουν λιγο τα φυτα και τον κρυβουν θα τον βαλω καθετα.

ο θερμαντηρας ειναι λαθος ετσι γιατι το ζεστο νερο ανεβαινει προ τα πανω με αποτελεσμα εκει να μην ζεστενει αρκετη ποσοτητα νερου και να λειτουργει περισσοτερο απ οτι πρεπει. το ιδανικο ειναι να τον βαλεις κοντα στην εισοδο του φιλτρου και καθετα

Skydiver 18-12-12 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grgargy (Μήνυμα 719700)
ο θερμαντηρας ειναι λαθος ετσι γιατι το ζεστο νερο ανεβαινει προ τα πανω με αποτελεσμα εκει να μην ζεστενει αρκετη ποσοτητα νερου και να λειτουργει περισσοτερο απ οτι πρεπει. το ιδανικο ειναι να τον βαλεις κοντα στην εισοδο του φιλτρου και καθετα

Σωστά :smt023 ! Πρέπει να βρίσκεται κάπου που υπάρχει αρκετή κυκλοφορία (είσοδο ή και έξοδο φίλτρου) ώστε να ζεσταίνει όλο το νερό και όχι μέρος αυτού. Τέλος καλό θα είναι να τον βάλεις χαμηλά ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να βρεθεί εκτός νερού και μετά έχεις άλλα..... :smt073 :smt088

stratigos24 18-12-12 17:27

Ωραιο.

Αυτο που δεν μαρεσει, ειναι οτι στην δεξια ριζα ετσι οπως ειναι τοποθετημενη, φαινεται το κοψιμο της.

Tα τεστ ειναι χαρτακια? (δεν βλεπω μετρηση αμμωνιας γιαυτο). Οχι, δεν εχει στρωσει, δεν εχεις νο3 καθολου και εχεις νο2 ανω του 0. Ακομα εισαι σε διαδικασια στρωσιματος.

johnpecn` 18-12-12 17:39

εχω no3 5 και no2 0 το γραφω στην διορθωση απο κατω απο το πρωτο μηνυμα
-------------------------
το κοψιμο λογικα θα καλυφτει απο τα φυτα και μετραω με υγρα τεστ της jbl

stratigos24 18-12-12 17:40

Δεν το προσεξα. Σωστα λες.

Παρε και ενα αμμωνιας να ξερεις τι γινεται.

korasidikos 18-12-12 20:12

ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου :smt023

bassaris 18-12-12 20:18

πολύ ωραία δουλειά να το χαιρεσε .

johnpecn` 18-12-12 21:15

ευχαριστω αν και τα εχω πεταξει ολα μεσα ψιλοχυμα γιατι δεν το εχω με το aquascape οτι αναπτυσεται σωστα θα μεινει και με λιγα κουρεματακια θα το φερω σε ενα καλο σημειο,ποιο πολυ με ενδιαφερει τι ψαρια να βαλω δεν βρισκω κατι να μ αρεσει στα 125 λιτρα και το βλεπω με μονομαχο μαλλον.

platy 19-12-12 02:46

1ον τον θερμοστάτη αλλαξε τον θέση ..βάλτον κάθετα σε καποια πλαινη πλευρα του ενυδρέιου
2ον την δεξια ρίζα θα προτιμούσα να την δώ τοποθετημένη με το ''κοψιμο'' στο βυθο και τις διακλαδώσεις προς τα πάνω ,σαν να ειναι αληθινο δεντρο..
3ον απο ψάρια εχεις παμπολες επιλογές...εγώ θα πρότεινα κοπαδόψαρα ...1 μεγαλο κοπάδι απο καποιο ειδος τέτρα....αλλιώς μπορείς να πάς σε νανοκιχλίδες...

johnpecn` 19-12-12 13:05

καμμια προταση για ιχθυοσυνθεση εχει κανεις; θελω κατι που να μην χρειαζεται να αλλαζω παραμετρους στο νερο και να ειναι ανετο στα λιτρα μου.
δεν μ ενδιαφερει να βαλω πολλα ψαρια κοπαδι κλπ και με ενα ζευγαρι θα ειμαι ικανοποιημενος ,θελω κατι να γουσταρει στα λιτρα αυτα υπαρχει;

Χρηστος Ζ. 19-12-12 13:29

αφου θα εισαι ικανοποιημενος και με ενα ζευγαρακι, εγω θα σου ελεγα για ενα ζευγαρι κριμπενσις η αλλιως προτιμησε καποιο αλλο ειδος αφρικανικης ποταμισιας νανοκοχλιδας οπως τα jewel.
αν θες συγκατοικους (εγω θα ελεγα ναι αν βαλεις κριμπ) προτιμησε καποιο ειδος μικροσωμου κοπαδοψαρου που θα κινειται στη μεση και στην επιφανεια του ενυδρειου και να αποφυγεις να βαλεις βυθοψαρα.

nikolakis94 19-12-12 13:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 719885)
αφου θα εισαι ικανοποιημενος και με ενα ζευγαρακι, εγω θα σου ελεγα για ενα ζευγαρι κριμπενσις η αλλιως προτιμησε καποιο αλλο ειδος αφρικανικης ποταμισιας νανοκοχλιδας οπως τα jewel.
αν θες συγκατοικους (εγω θα ελεγα ναι αν βαλεις κριμπ) προτιμησε καποιο ειδος μικροσωμου κοπαδοψαρου που θα κινειται στη μεση και στην επιφανεια του ενυδρειου και να αποφυγεις να βαλεις βυθοψαρα.

Με την διακοσμηση που εχει απλα θα ειναι σαν να εχει αδειο ενυδρειο.Δεν θα τα βλεπει ποτε τα κριμπενσις.

johnpecn` 19-12-12 13:51

1 Συνημμένο(α)
δεν μου πολυαρεσουν τα κριμπενσις! ακουστε τι εγινε ομως τωρα ετοιμαζομουν να παω μια βολτα στο watter inn και πριν φυγω εκανα αλλαγη τον ζεολιθο που ειχα στο φιλτρο με σιποραξ και βρηκα μεσα ενα πολυ μικρο ψαρακι γονο σαν γυρινος ειναι,λογικα θα μου ηρθε καποιο αυγο με τα κλαδεματα το μαζεψα με ενα σωληνακι αερα και το εβαλα παλι στο ενυδρειο παω τωρα να παρω αρτεμια μηπως και μπορεσω να ταισω ειμαι περιεργος να δω τι ψαρι ειναι κι αν μ αρεσει και κανει για τα λιτρα μου θα παω προς τα κει

johnpecn` 25-01-13 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 719890)
δεν μου πολυαρεσουν τα κριμπενσις! ακουστε τι εγινε ομως τωρα ετοιμαζομουν να παω μια βολτα στο watter inn και πριν φυγω εκανα αλλαγη τον ζεολιθο που ειχα στο φιλτρο με σιποραξ και βρηκα μεσα ενα πολυ μικρο ψαρακι γονο σαν γυρινος ειναι,λογικα θα μου ηρθε καποιο αυγο με τα κλαδεματα το μαζεψα με ενα σωληνακι αερα και το εβαλα παλι στο ενυδρειο παω τωρα να παρω αρτεμια μηπως και μπορεσω να ταισω ειμαι περιεργος να δω τι ψαρι ειναι κι αν μ αρεσει και κανει για τα λιτρα μου θα παω προς τα κει

λοιπον το ψαρακι το ειχα ξεχασει νομιζα οτι θα μας ειχε αφησει χρονους αλλα σημερα που κλαδευα το ειδα μεσα στο χορταρι να κολυμπαει εχει μεγαλοσει ελαχιστα αλλα το χρωμα ειναι το ιδιο δεν μπορω να καταλαβω τι ψαρι ειναι εχει κανεις καμμια ιδεα;κατι σε γατοψαρο πρεπει να ειναι αλλα τι;:confused::confused:

maikl 26-01-13 07:01

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου-βαλε καμια φωτο με το πως ειναι σημερα.;)
Μαλλον για corydoras paleatus μου μοιαζει

Stefs 26-01-13 12:17

like it !!!+-8+-8+-8

ignatios 26-01-13 12:26

Γιάννη να το χαίρεσαι. Έχει δουλίτσα ακόμα αλλά είναι πολύ ωραίο.

Για τον θερμαντήρα ότι είπαν και οι άλλοι.

Για το διοξείδιο μια ερώτηση. Εκεί που το έβαλες, όταν ανοιγεί το σκορπάει σε όλο το ενυδρείο ή πάει όπως είναι πάνω? Εγώ στο δικό μου για να μπορέσω να έχω καλή διάχυση, το είχα βάλει στο μπροστά τζάμι στην απέναντι γωνία απο το spray bar.

για δές το.

johnpecn` 26-01-13 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ignatios (Μήνυμα 729758)
Γιάννη να το χαίρεσαι. Έχει δουλίτσα ακόμα αλλά είναι πολύ ωραίο.

Για τον θερμαντήρα ότι είπαν και οι άλλοι.

Για το διοξείδιο μια ερώτηση. Εκεί που το έβαλες, όταν ανοιγεί το σκορπάει σε όλο το ενυδρείο ή πάει όπως είναι πάνω? Εγώ στο δικό μου για να μπορέσω να έχω καλή διάχυση, το είχα βάλει στο μπροστά τζάμι στην απέναντι γωνία απο το spray bar.

για δές το.

Ιγνατιε εκει που λες το εχω και εγω, αυτο το θεμα ειναι πριν την μπουκαλα, στο στρωσιμο του ενυδρειου, απλα το ανακινησα για να αναγνωρισει κανεις το ψαρακι που βρηκα μεσα,μαλλον απο κλαδεματα ηρθε.ελπιζω να μην ειναι κανα θηριο,:confused::confused: θα περιμενω να μεγαλωσει να το αναγνωρισω και θα δω τι θα το κανω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 729721)
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου-βαλε καμια φωτο με το πως ειναι σημερα.;)
Μαλλον για corydoras paleatus μου μοιαζει

Ευχαριστω:D:D εδω ειναι η παρουσιαση του αφου στρωθηκε και μπηκαν και τα ψαρια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68096

screamer 26-01-13 14:50

πολυ ωραιο το ενυδρειο , οι ριζες ειναι ωραιες , πρεπει να βρω και εγω :D

Γιώργος Κ 26-01-13 17:04

Πολυ ομορφο ενυδρειο!! :p
Δεν προλαβαινω να διαβασω τα προηγουμενα μηνυματα ... αν καποιος το εχει πει συγχωρεστε με ... σε περιπτωση αλλαγης νερου η εξατμισης του νερου αν μεινει το θερμαντικο σωμα εκτος νερου (και ταυτοχρονα στη πριζα) θα σπασει ... αλλαξε του θεση ... δεν ειναι καθολου ασφαλες εκει ...

johnpecn` 28-01-13 19:09

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 729830)
Πολυ ομορφο ενυδρειο!! :p
Δεν προλαβαινω να διαβασω τα προηγουμενα μηνυματα ... αν καποιος το εχει πει συγχωρεστε με ... σε περιπτωση αλλαγης νερου η εξατμισης του νερου αν μεινει το θερμαντικο σωμα εκτος νερου (και ταυτοχρονα στη πριζα) θα σπασει ... αλλαξε του θεση ... δεν ειναι καθολου ασφαλες εκει ...

ευχαριστω!:D το θερμαντηρα τον εβαλα κανονικα, αφου πρωτα εμεινε εκτος νερου και εκαψε το πλαστικο:D:D πηρα ενα fluval πολυ ωραιος θερμαντηρας και εκανα και μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ αλλαγη στο aquascape γιατι ναι μεν ηταν ωραιο αλλα μολις μεγαλωσαν τα φυτα δεν υπηρχε χωρος ουτε μπορουσα να δωσω καποιο σχημα με το κλαδεμα:D ετσι που τα ειχα τοποθετησει

εφυγαν καποια φυτα και καποια μεταφυτευτηκαν,φαινεται λιγο φτωχο τωρα και καποια φυτα σοκαριστηκαν και κιτρινισαν απο τη μετακινηση αλλα μολις παρει τα πανω του νομιζω θα ειναι καλυτερα:D:D

kingrim 28-01-13 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 719828)
1ον τον θερμοστάτη αλλαξε τον θέση ..βάλτον κάθετα σε καποια πλαινη πλευρα του ενυδρέιου
2ον την δεξια ρίζα θα προτιμούσα να την δώ τοποθετημένη με το ''κοψιμο'' στο βυθο και τις διακλαδώσεις προς τα πάνω ,σαν να ειναι αληθινο δεντρο..
3ον απο ψάρια εχεις παμπολες επιλογές...εγώ θα πρότεινα κοπαδόψαρα ...1 μεγαλο κοπάδι απο καποιο ειδος τέτρα....αλλιώς μπορείς να πάς σε νανοκιχλίδες...


+1000

johnpecn` 28-01-13 19:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 719828)
1ον τον θερμοστάτη αλλαξε τον θέση ..βάλτον κάθετα σε καποια πλαινη πλευρα του ενυδρέιου
2ον την δεξια ρίζα θα προτιμούσα να την δώ τοποθετημένη με το ''κοψιμο'' στο βυθο και τις διακλαδώσεις προς τα πάνω ,σαν να ειναι αληθινο δεντρο..
3ον απο ψάρια εχεις παμπολες επιλογές...εγώ θα πρότεινα κοπαδόψαρα ...1 μεγαλο κοπάδι απο καποιο ειδος τέτρα....αλλιώς μπορείς να πάς σε νανοκιχλίδες...

δεν το θυμομουνα αυτο το μυνημα αλλα τα εκανα ολα υποσεινηδητα μαλλον με υπνωτισε :smt087:smt087:smt087:D

Alex_Salonica 28-01-13 21:29

Πολύ όμορφο... αποφάσισες τελικά τι ψάρια θα βάλεις; Τα CPD τα έχεις δει;

johnpecn` 28-01-13 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 730502)
Πολύ όμορφο... αποφάσισες τελικά τι ψάρια θα βάλεις; Τα CPD τα έχεις δει;

ευχαριστω!!:D ναι κατεληξα παλι σ αυτα που ειχα και παλιοτερα cardinal και μονομαχο δεν εβρισκα πουθενα galaxy rasbora:(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02612 seconds with 11 queries