Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευή εξάγωνου ενυδρείου (βοήθεια!!!) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19400)

Kotsos 11-09-07 10:42

Κατασκευή εξάγωνου ενυδρείου (βοήθεια!!!)
 
1 Συνημμένο(α)
Γιά σας παιδιά, αν και σας διαβάζω καιρό μολις χθες έκανα εγγραφή και ελπίζω να με βοηθήσετε.:confused:
Πρώτ' απ' όλα να σας παρουσιάσω την eμπειρία μου. Ξεκίνησα πριν από 5 χρόνια με ένα ενυδρείο 40 L γλυκού νερού που έφτιαξα μόνος μου. Μετά από 2 χρόνια το πούλησα και αγόρασα ένα ενυδρείο 70 L Θαλασσινό νερο με ελληνικά ψάρια(περκούλες, σπαράκια, γύλους κ.α.) το οποίο απέτυχε κι έτσι το έκανα κι αυτό γλυκού νερού και το έχω μέχρι σήμερα με μόλυ ξιφοφόρους πλάτυ και ένα πλακόστομο. Τώρα θέλω να φτιάξω ένα
ενυδρείο 150 L, αλλά λόγω του περίεργου σχήματος δέν ξέρω τι τζάμι να χρησιμοποιήσω. Έκανα κάποιους υπολογισμούς και βρήκα πως μπορώ να βάλω τζάμι πάχους 8mm. Εάν βάλω τζάμι πάχους 10mm μπορώ να μην βάλω κόντρες;:( Αν όχι που πρέπει να μπούν οι κόντρες;:( Θα χρειαστεί και στον πάτο;:( Μπορώ να το δέσω με αλουμίνιο και να μην βαλω κόντρες;:(

dimitris21 11-09-07 10:46

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18952

klaz 11-09-07 10:47

καλως ηρθες αγαπητε φιλε στη μοναδικη μας παρεα που δε σε πιανουν ''κωτσο'':D:D
και παλι καλως ηρθες.

Kotsos 11-09-07 10:54

Ευχαριστώ παιδιά. πείτε μου όμως είναι καλύτερα να βάλω κόντρες ή να το δέσω με αλουμίνιο;

PascM 11-09-07 10:59

Αν και όχι τόσο έμπειρος στις κατασκευές όσο ο dimitris21 και ο Γαύρος θα έλεγα και τα δυο!

dimitris21 11-09-07 11:00

Δεν έχω εμπειρία από δέσιμο με αλουμίνιο γι’ αυτό δεν είμαι σε θέση να σου το προτείνω. Αν μας εξηγήσεις πως ακριβώς θέλεις να το κάνεις, ίσως μπορέσουμε να σου πούμε τη γνώμη μας.

PascM 11-09-07 11:02

Εγώ το κατάλαβα ως περιμετρική "βάση" Δημήτρη. Περίπου σαν τα πλαστικά πλαίσια που έχουν τα Juwel.
Αλλά βέβαια ο φίλος μας ξέρει καλύτερα τι θέλει να μας πει.

Kotsos 11-09-07 11:08

Αυτό που είπε ο PascM. Μπορώ να βρώ γωνίες αλουμινίου και να τις δώσω το σχήμα του ενυδρείου. Θα βάλω και πάνω αλλά και κάτω. Θα αντέξει όμως ή θα χρειαστεί να βάλω κόντρες;

PascM 11-09-07 11:10

Αν έχεις παρατηρήσει εργοστασιακά ενυδρεία όπως της κατασκευάστριας εταιρείας που ανέφερα ποιο πάνω θα διαπιστώσεις οτι κάνουν κάτι ανάλογο! Από εκεί και πέρα περι θεμάτων αντοχής υλικών δεν μπορώ να σε βοηθήσω!

dimitris21 11-09-07 11:40

Δεν βάζεις κόντρες καλύτερα? Αν θέλεις μετά να πειραματιστείς και με το αλουμίνιο ελεύθερα. Να μας πεις και τις εντυπώσεις σου.

Nightfall 11-09-07 12:06

Ψιλοάσχετο αλλά θα σκάσω αν δεν το πώ. Τις μετράω και τις ξαναμετράω τις γωνίες και πάλι 5 τις βγάζω :D

Tolis 11-09-07 12:18

5 ειναι

PascM 11-09-07 13:15

Και μια η γωνία που το βλέπετε :D :D :D

Lsourtzo 11-09-07 13:48

τα τζάμια στις μη ορθές γωνίες, πώς σκοπεύεις να τα κολλήσεις ?

γενικά εγώ θα σου πρότεινα να μην μπεις σε αυτές τις διαδικασίες ...
το juwel trigon είναι πάρα πολύ καλό .. και σίγουρα μαζί με το έπιπλο θα σου βγει φτηνότερα τελικά από ότι το DIY.
http://www.juwel-aquarium.de/de/trigon.htm

Kotsos 11-09-07 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 198472)
τα τζάμια στις μη ορθές γωνίες, πώς σκοπεύεις να τα κολλήσεις ?

γενικά εγώ θα σου πρότεινα να μην μπεις σε αυτές τις διαδικασίες ...
το juwel trigon είναι πάρα πολύ καλό .. και σίγουρα μαζί με το έπιπλο θα σου βγει φτηνότερα τελικά από ότι το DIY.
http://www.juwel-aquarium.de/de/trigon.htm

Έχετε δίκιο 5 είναι οι γωνίες. Έξι ήταν στο αρχικό σχέδιο.

Τα τζάμια θα τα κολήσω ως εξής (Ένας θείος μου το έφτιαξε έτσι και έπιασε.

Kotsos 11-09-07 19:46

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 198472)
τα τζάμια στις μη ορθές γωνίες, πώς σκοπεύεις να τα κολλήσεις ?

γενικά εγώ θα σου πρότεινα να μην μπεις σε αυτές τις διαδικασίες ...
το juwel trigon είναι πάρα πολύ καλό .. και σίγουρα μαζί με το έπιπλο θα σου βγει φτηνότερα τελικά από ότι το DIY.
http://www.juwel-aquarium.de/de/trigon.htm

Κάτοψη:

γαυρος 11-09-07 20:01

σε καμια μα καμια περιπτωση η αλουμινογωνια δεν αντικαθιστα τις κοντρες.
ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
οποιος τοκανε εχει κανει μπανιο με νερακι ενυδρειου.

οι κοντρες ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΚΑΤΩ ειναι Α Π Α Ρ Α Ι Τ Η Τ Ε Σ !

Kotsos 12-09-07 07:02

Έχω δεί ενυδρείο (βασικά ήθελα να το αγοράσω, αλλά τελικά πήρα αυτό που έχω τώρα) 80x30x40 ΜΠΥ με τζάμι 5mm χωρίς καμία κόντρα, αλλά δεμένο με αλουμινογωνία.?

Δηλαδή να μην βάλω αλουμινογωνίες αλλά κόντρες; Αν η αλουμινογωνίες δεν αντικαθιστούν τις κόντρες, τότε ποιά η χρήση τους; Για τυχόν διαροές και για ομορφιά;

Lsourtzo 12-09-07 07:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 198570)
Τα τζάμια θα τα κολήσω ως εξής (Ένας θείος μου το έφτιαξε έτσι και έπιασε.

αν κολλήσεις τις γωνίες έτσι, χωρίς κάποιες κόντρες από μέσα και κάτι από την εξωτερική μεριά να εξισορροπεί την πίεση που θα δέχεται από μέσα ...

λυπάμαι αλλά αργά ή γρήγορα εγώ θα έπαιρνα το ρίσκο να προβλέψω πλημμύρα ...

Kotsos 12-09-07 07:14

[quote=Lsourtzo;198691]και κάτι από την εξωτερική μεριά να εξισορροπεί την πίεση που θα δέχεται από μέσα ...quote]

Γι' αυτό θέλω να βάλω αλουμινογωνίες για να το κρατάνε εξωτερικά.

Lsourtzo 12-09-07 07:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 198694)
Γι' αυτό θέλω να βάλω αλουμινογοννίες για να το κρατάνε εξωτερικά.

πόλοι εδώ μέσα θα σου πουν ότι οι αλουμίνογωνίες δεν κρατάνε τίποτα ... (παλαιά θέματα διαφωνίας), εγώ είμαι από αυτούς που έχω βάλει αλουμίνογωνίες και είμαι σίγουρος ότι στην δική μου περίπτωση χωρίς αυτές θα ήταν αδύνατο να σταθεί το ενυδρείο μου ... (κακόκομμένα τζάμια κτλ κτλ)

από την άλλη από αισθητικής πλευράς, και λόγο του σχεδίου του ενυδρείου, οι αλουμίνογωνιες κατά την γνώμη μου θα έχουν άσχημο αισθητικό αποτέλεσμα ... θα σου κόβουν από την καθαρή θέα του ενυδρείου ... και ακόμα θα έχουν αμφίβολα αποτελέσματα ... τέτοιο είδους κατασκευές σε DIY καταστάσεις είναι λίγο ρίσκο ...

και θα ξαναπώ ... γιατί δεν κοιτάς το trigon της juwel που έχει και ένα πανέμορφο κυρτό τζάμι ... που είναι κοντά στα λίτρα που θες ... και θα σου στοιχίσει και λιγότερο από ότι να το φτιάχνει εσύ .. και με σαφέστατα καλύτερα αισθητικά αποτελέσματα ...

netblues 12-09-07 07:28

Ας το δουμε λιγο πρακτικά το θεμα.
α. Το να βαλεις κοντρες απο μεσα στον πατο ειναι ευκολο, πρακτικό, δεν φαινεται και ειναι δοκιμασμενο.
Το αλουμινενιο τσερκι απλά ειναι διακοσμητικο κατω.
β. Δεν υπαρχει καποιος λογος που να μην μπορει να φτιαχτει ενα τσερκι απο αλουμινιο που να αντικαταστησει τις πανω κοντρες, ΑΛΛΑ απαιτει πολυ μεγαλη ακρίβεια στην κατασκευή, με αποτελεσμα να ειναι κατι που δεν μπορει να γινει χωρις καποιο σοβαρο εξοπλισμο μηχανουργειου ακριβειας.
Ελαχιστος τζογος να υπαρχει, το τσερκι δεν θα δουλευει και το ενυδρειο θα ανοιξει.
Τωρα αν μπορεις να φτιαξεις ενα πλαισιο απο χυτο αλουμινιο σε καλουπι και να το "φορεσεις" στο γυαλινο δοχειο εφαρμοζοντας ακριβως φυσικα και θα δουλεψει μια χαρα. Εχεις ομως προ πολλου ξεπερασει το κοστος ενος μεγαλου ετοιμου ενυδρειου....

γαυρος 12-09-07 21:21

μην μπλεκουμε το τσερκι που σημαινει ενα κολημενο πλαισιο, με την αλουμινογωνια !!!!

το ενα με το αλλο ειναι μιλια αποσταση!!!

εγω διαβαζω αλουμινογωνιες...:smt120..., οι οποιες ειναι ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΕς,
οσα κιλα σιλικονη και να βαλουμε!!!

chris129 12-09-07 21:53

να σας πω και εγω την εμπειρια μου ειδα καποτε ενα 8γωνο και η καθε πλευρα στο σοκορο του κρυσταλλου ηταν φαλστο κομενο και ρονταρισμενο με αυτη την τεχνικη κοψιματος ειχε την τελεια εφαρμογη στις γωνιες το μονο προβλημα ειναι οτι το κρυσταλλο ηταν τουλαχιστον 1cm και ειχε και διπλο πατο απο 1cm ο εκαστος και ειναι πολλη βαρη

Lsourtzo 14-09-07 08:19

1 Συνημμένο(α)
Επειδή μετά από πολλές φορές που έχει συζητηθεί το θέμα με τις αλουμίνογωνίες, και βλέπω ότι ακόμα δεν το έχουμε λύσει το θέμα … παραθέτω το παρακάτω σχήμα και θα παρακαλούσα να μου εξηγήσετε που είναι το λάθος …

Το σχήμα είναι κάτοψη , άρα το κοιτάμε από πάνω …
Τα μπλε βελάκια μας δείχνουν την πίεση που ασκείτε από το νερό στο ένα από τα τζάμια του ενυδρείου …
Χωρίς την χρήση αλουμίνογωνίας αυτή η πίεση θα την απορροφούσε μόνο η σιλικόνη ανάμεσα στα τζάμια και οι κόντρες …
Βάζοντας την αλουμίνογωνία η πίεση του νερού μετατοπίζετε σε αυτήν (κόκκινα βελάκια), λόγω του ότι είναι κολλημένη με τα τζάμια ώμος, και λόγο δράσεις αντίδρασης (πράσινα βελάκια) η δύναμη αυτή εξουδετερώνετε.

Δεν λέω ότι σε καμία περίπτωση οι αλουμίνογωνίες μπορούν να αντικαταστήσουν τις κόντρες … αλλά διαφωνώ κάθετα με την άποψη ότι δεν παίζουν κανέναν ρόλο πλην του διακοσμητικού …

Στην δική μου περίπτωση που τα τζάμια ήταν στραβά κομμένα η στατικότητα θα ήταν αδύνατον να επιτευχθεί χωρίς την χρήση αλουμίνογωνίας.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε μερικές περιπτώσεις η χρήση αλουμινογονίας είναι απαραίτητη, αλλά και άλλες περιπτώσεις που σίγουρα προσδίδουν επιπλέον ασφάλεια στο ενυδρείο.
Οπότε όσο και αν δεν είναι πάντα απαραίτητες σε καμία περίπτωση δεν θα τις χαρακτήριζα απλά διακοσμητικές.

Kotsos 14-09-07 18:01

Κόντρες θα βάλω αλλά με τις αλουμινογωνίες τι αποφασίστηκε; Να βάλω ή να μην βάλω;

PascM 14-09-07 18:16

Από τι στιγμή που θα βάλεις κόντρες τις αλουμινογωνίες μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις ως διακοσμητικό!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02240 seconds with 11 queries