Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   σωστό turnover φίλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43861)

poppy 19-09-10 16:54

σωστό turnover φίλτρου
 
Αλλη μια ερώτηση αρχάριου: Ποσα λίτρα/ωρα σε σχεση με το μεγεθος του ενυδρείου,είναι η σωστή ανακύκλωση/κυκλοφορία νερού που πρεπει να παρέχει το φίλτρο μας (αν βεβαια υπάρχει κάποιος κανόνας)?

Τηλέμαχος 19-09-10 16:57

Δεν υπάρχει κανόνας αλλά γενικά πρέπει να ανακυκλώνεται 5 φορές το νερό του ενυδρείου την ώρα τουλάχιστον...
Ή αν έχουμε φίλτρο Αμβούργου, ακόμα λιγότερο.

poppy 19-09-10 17:09

ταχύτατος Τηλέμαχε!! Ευχαριστώ! Οπότε συνεχίζω τις ερωτήσεις μου: αν βάλω κατι στην εξοδο του φίλτρου ώστε να μην βγαίνει το νερό με πολύ δύναμη, υπάρχει περίπτωση να μειώσω τον ρυθμό ανακύκλωσης?

Τηλέμαχος 19-09-10 17:11

Σαν τί; Σφουγγάρι;
Το πολύ πολύ να σου μειώσει τη ροη κατα 1-5 λίτρα...

manos_samos 19-09-10 17:16

η ροη του φιλτρου παει αναλογα με το ποσο ''βρομιαρικα'' ειναι τα ψαρια μας καθως και με τον αριθμο τους.. παντως 5 φορες ειναι πολυ... υπαρχουν ψαρια που θελουν δυνατη ροη και αλλα που θελουν χαμηλη.. τι ψαρια εχεις ή σκοπευεις να βαλεις?????

Τηλέμαχος 19-09-10 17:18

Εγω που έχω (είχα αλλά θα έχω) χρυσόψαρα σε 120 λίτρα έχω 7 φορές.

manos_samos 19-09-10 17:26

τα χρυσοψαρα ειναι πολυ ''βρομικα'' ψαρια γι αυτο και θελουν πολυ καλη φιλτρανση αν ομως βαλει ψαρια που δεν ρυπαινουν πολυ το νερο ή ψαρια που θελουν χαμηλη ροη?????? γι αυτο πρωτα πρεπει να ρωταμε τι ψαρια θα μποουν στο ενυδρειο και μετα να προτεινουμε λυσεις:wink:

Τηλέμαχος 19-09-10 17:29

Φυσικά και θα βάλει χρυσόψαρα!:D Για αυτό το είπα!
Έτσι δεν είναι, poppy;

manos_samos 19-09-10 17:32

καλυτερα να μας πει η ιδια...:cool:

Τηλέμαχος 19-09-10 17:34

Δείτε καλύτερα από κάτω τι έγραψα!:D

manos_samos 19-09-10 17:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 482533)
Δείτε καλύτερα από κάτω τι έγραψα!:D

επειδη ακριβως το ειδα δεν σε πιστεψα :P

poppy 19-09-10 18:02

Σορρυ:( οχι χρυσόψαρα.
Εχει εναν μονομαχο και 5 ζεβρα ντανιο. Και ναι σκεφτομαι να μειώσω λίγο την ροή εξόδου με σφουγγαρι. Ταυτόχρονα ομως θελω να κρατήσω και καλή ανακύκλωση νερού γιατί με το ζόρι κρατάω αμυνα στην bga!

Τηλέμαχος 19-09-10 18:06

Βάζεις τότε σφουγγάρι και δεν επηρεάζεται η ανακύκλωση, απλά πέφτει λίγο πιο ήρεμα, ειδικά αν περάσει λίγος καιρός...
Μονομάχος;:( Απογοητεύομαι:smt021:smt085:smt010:smt010
Κρίμα είναι καλύτερα τα χρυσόψαρα...

manos_samos 19-09-10 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από poppy (Μήνυμα 482549)
Σορρυ:( οχι χρυσόψαρα.
Εχει εναν μονομαχο και 5 ζεβρα ντανιο. Και ναι σκεφτομαι να μειώσω λίγο την ροή εξόδου με σφουγγαρι. Ταυτόχρονα ομως θελω να κρατήσω και καλή ανακύκλωση νερού γιατί με το ζόρι κρατάω αμυνα στην bga!

αφου θες να βαλει μονομαχο το νερο πρεπει να ανακυκλωνετε 3 το πολυ 4 φορες το νερο/ωρα.... θα σου πω τον τροπο με τον οπιο μειωσα εγω την ροη οταν ειχα τον μονομαχο χωρις ομως να ανακυκλωνεται λιγοτερο νερο... παρεανα αλφαδολαστιχο 5-10 εκατοστα. ανοιξε του παρα πολες τριπες με ενα καρφι. το αλφαδολαστιχο βαλτο εκει που βγαινει το νερο απ το φιλτρο και μπροστα απ το αλφαδολαστοιχο βαλε να πυκνο κοματι σφουγγαρι.... ετσι η ροη θα μειωθει παρα πολυ αλλα θα ανακυκλωνετε το ιδιο νερο:wink:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 482551)
Κρίμα είναι καλύτερα τα χρυσόψαρα...

γιαιτ απογοητευεσαι??/ τα χρυσοψαρα ειναι κοινιο ικα ψαρια και δεν πρεπει να βαζουμε ενα μονο του γατι νιωθει μοναξια.. κατα τη γνωμη μου πρεπει να μπαινουν 3 και πανω... καλυτερα λοιπον για το χρυσοψαρο:wink:

Τηλέμαχος 19-09-10 18:13

Το ξέρω! Αλλά μόνο 5 έχω κολλήσει χρυσοψαρίαση από τότε που ξεκίνησα το χόμπι... Εγώ σε ριο 125 έχω 2

manos_samos 19-09-10 18:13

μια συμβουλη: βαλε τα ζεμπρα ντανιο καμια ωρα πριν απο το μονομαχο... ποση ωρα πριν δεν ξερω αλλα αν τα αλλα ψαρια εχουν μπει πριν τον μονομαχο ο μονομαχος θεωρει οτι μπηκε σε ξενη περοχη και ''καθεται στα αυγα του''...

zipo 19-09-10 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos_samos (Μήνυμα 482555)
μια συμβουλη: βαλε τα ζεμπρα ντανιο καμια ωρα πριν απο το μονομαχο... ποση ωρα πριν δεν ξερω αλλα αν τα αλλα ψαρια εχουν μπει πριν τον μονομαχο ο μονομαχος θεωρει οτι μπηκε σε ξενη περοχη και ''καθεται στα αυγα του''...

Μην το λες... :cool:

manos_samos 19-09-10 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 482563)
Μην το λες... :cool:

ποτε δε ειμαστε σιγουροι για την συμπεριφορα των μονομαχων με αυτη την μεθοδο ομως υπαρχουν λκιγοτερες πιθανοτητες να επιτεθει στα αλλα ψαρια... ειδικα αν υπαρχουν και αληθινα φυτα δεν νομιζω να εχει προβλημα...

zipo 19-09-10 19:04

Στο 60λιτρο είναι ο μονομάχος με τα zebra?Αν ναι,τότε μάλλον όλα θα πάνε καλά.Ας έχει και φυτάκια όπως είπε και ο Μάνος.Είναι πολύ καλύτερα.Όσον αφορά τη ροή,θα το δείξει αν ενοχλέιται από έντονο ρεύμα.Δεν πρέπει να αγωνίζεται να κολυμπήσει συνεχώς.

poppy 19-09-10 19:11

ο μονομαχος ήταν ήδη μεσα κανα 2 μηνες όταν μπηκαν τα ζεβρακια.Ειχα λίγο προβλημα για κανα 24ωρο με τον μονομαχο να ειναι κρυμμενος μεσα στα φυτά. Τωρα τα πραγματα είναι μια χαρα! Δεν τον ενοχλούνε και δεν τα ενοχλεί.

Ο λόγος που θελω να μειώσω λίγο την ροή είναι ότι φτιαχνει εδώ και κανα 2 βδομάδες φωλιά σαν τρελλός και του την ψιλοχαλάει το φίλτρο. Και τον λυπάμαι γιατί κανει πολύ φιλότιμες προσπάθειες!!!

manos_samos 19-09-10 21:32

κανε αυτο που σου ειπα με την ροη.. αν και τις φουσκαλες τσαμπα τις κανει... εγω του τις εβγαζα και εκανε και αλλες.. μετα τις αφησα εκει και δεν ξανακανε...

poppy 19-09-10 22:11

το αλφαδολάστιχο τι ακριβώς είναι:smt102

manos_samos 19-09-10 22:17

http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...:0&tx=81&ty=59
γενικα μπορεις να βαλεις ενα κοματι λαστοιχο που να ταιριαζει.. εγω απλως σου προτεινα αλφαδολαστοιχο γιατι ειναι διακριτικο και πιο ευκολο στο τρυπημα...

delta66 20-09-10 01:08

Ο μονομαχος θελει σχεδον (αν οχι τελειως) στασιμα νερα, οποτε μεχρι 2 φορες (πραγματικη και οχι ονομαστικη ροη της αντλιας) να γυριζει τα λιτρα θα ειναι καλα.

Με το ματι θα το καταλαβεις οταν δεν παρασερνει καθολου το ψαρι και τα πτερυγια του η ροη του νερου.

Τα αλλα ψαρια σου τι ροη θελουν?

ΥΓ1 φυσικα η χαμηλη ροη δεν ευνοεί τοσο το φιλτραρισμα του νερου, αλλά ... μονομαχος ειναι αυτος
ΥΓ2 Και η ροη ειναι ενας παραγοντας συμβατοτητας

poppy 20-09-10 06:35

Η αλήθεια είναι ότι την ροή δεν την σκέφτηκα καθόλου όταν απέκτησα τα ζεβράκια. Τώρα που το λες το κοίταξα και βρήκα αυτό: "Biotope: Found in clear fast flowing streams and similar waters." http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile54.html
Τι να πώ??:smt105 Όμως είχα και έχω ακόμη ενα προβληματακι με BGA και δεν θέλω να ρίξω την ροή χαμηλά, απλά θελω να δω αν υπάρχει ανώδυνος για το ενυδρείο τρόπος να μην χαλάει η φωλιά του ψαρή.

delta66 20-09-10 06:59

Η φωλια δεν ειναι το σημαντικοτερο.
Προσπαθησε να φτιαξεις (με φυτα, εμποδια, κατι τις τελος παντων) μια μερια με ηρεμη ροη για να αραζει.
πχ στην απεναντι πλευρα απο την εξοδο του φιλτρου, στο οποιο θα βαλεις και spraybar ;)

poppy 20-09-10 18:31

Δεν το ειχα σκεφτει με την απομονωμένη γωνιά. Καλή ιδέα. Ευχαριστώ:)

delta66 20-09-10 20:35

Τι λες για φυτα επιφανειας πιασμενα σε βεντουζα ή κατι ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02182 seconds with 11 queries