Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   180αρι gupo-ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34222)

fish_bill 21-09-09 18:58

180αρι gupo-ενυδρειο
 
Θα ήθελα την γνώμη σας .

Αν σε ένα 180αρι ενυδρείο αποφασίσουμε σαν κύριο είδος να έχουμε gupie από κει και πέρα με ποια ειδή μπορούμε να το συνδυάσουμε και πόσα ψαράκια συνολικά μπορούμε να έχουμε σε αυτά τα λίτρα .
Το ενυδρείο θα έχει μέσα ξύλα & εύκολα φυτά .

GENITORAS 21-09-09 19:22

φιλε μπορεισ να βαλεισ πλατυ......τα πλατυ ειναι οι καλητεροι συγκατικοι για γκαμπι επισησ μπορεισ να βαλεισ μολλυ ξιφοφορουσ οσο για το ποσα ψαρακια μπορεισ να βαλεισ δεν ξερω παντοσ μπορεισ αρκετα !!!!

harris samos 21-09-09 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fish_bill (Μήνυμα 376291)
Θα ήθελα την γνώμη σας .

Αν σε ένα 180αρι ενυδρείο αποφασίσουμε σαν κύριο είδος να έχουμε gupie από κει και πέρα με ποια ειδή μπορούμε να το συνδυάσουμε και πόσα ψαράκια συνολικά μπορούμε να έχουμε σε αυτά τα λίτρα .
Το ενυδρείο θα έχει μέσα ξύλα & εύκολα φυτά .

τα πλατι ειναι η καλητεροι συγκατικοι για τα γκαπι
οι ξυφοφοροι μπορει να τα κυνιγανε οσο για τα μολυ δε ξερω να σου πω για θεμα σιμπεριφορας σελφιν μολυ που ειχα καποτε τα μωρα τα ετρωγε σα χαπακια
αν βαλεις αρκετα φυτα θα δεις πολυ συντομα ψαρακια οποτε μην βιαστης
παρε για αρχη 2 3 αρσενικους με με 6 7 θυλικα και τον αλλο μηνα θα εχεις περιπου 50 ψαρακια για μενα το καλυτερο ειναι να βαλεις σαλιγκαρια και γαριδες μεσα και τα γκαπι οχι αλλα ψαρακια εχω παρατηρισει οτι τα γκαπακια τρωνε τα μωρα τους της πρωτες 2 3 μερες μετα δεν τα κυνηγουν
αν βαλεις αλλα ψαρια μεσα και δεν εχεις πολλα φυτα θα στα τρωνε ολα

fish_bill 24-09-09 17:23

H απόφαση παρθηκε και το σήμερα το βραδάκι το gupo – enydrio θα ειναι γεγονός ...
( δηλαδη θα παω για ψωνια ):smt050
Τωρα ηρθε η ωρα να σας ζαλισω ... θα μπορούσατε να μου πείτε ποιες ειναι η ιδανικές συνθυκες για αυτα τα ψαρακια , :confused:


*ειδος φαγητού
*ph
*θερμοκρασία
*καπου διάβασα οτι κάποιοι ρίχνουν και αλατι ... θέλουν? και αν ναι σε τι αναλογια για 180 λιτρα


δεν ξέρω και οτι άλλο σαν συμβουλή που πρέπει να προσέξω ρίξτε το ...


..... αύριο θα σας εχω και φωτογραφιουλες

tsilojohn 24-09-09 18:06

πως θα πας να παρεις τα ψαρακια αν δεν εχεις κανει μετρησεις πρωτα για να ξερεις τις τιμες του ενυδρειου σου.Δεν ξερεις καν σε τι θερμοκρασια θα τα βαλεις....
Μαλλον πρεπει να αρχισεις το διαβασμα..

ΜΙΜΗΣ 24-09-09 18:44

*ειδος φαγητού - Ειναι φυτοφαγα,στο εμποριο θα βρεις πολλες και διαφορες τροφες για γκαπυ,πλατυ,μολυ,κτλ.ολα αυτα παρομοια ειναι.
Και τροφες με βαση την σπιρουλινα,και οχι πολλες πρωτεινες.
Ποικιλια τροφων γιατι παθαινουν εντερικα προβληματα-bloat

*ph - 7ph -8,5ph.θελουν σκληρο νερο γενικα.

*θερμοκρασία - 20-26 βαθμοι ειναι καλα.

*καπου διάβασα οτι κάποιοι ρίχνουν και αλατι ... θέλουν? και αν ναι σε τι αναλογια για 180 λιτρα - Αλατι προαιρετικα,οχι απαραιτητα,αναλογιες δεν ξερω ακριβως αλλα περιπου για καθε αλλαγη νερου 30% στα δικα σου λιτρα ενα κουταλι σουπας ειναι αρκετο.


Δες και εδω.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm

halvas69 24-09-09 20:53

Κάνε λίγο υπομονή να στρώσει το ενυδρείο και μετά πάμε στις αγορές ψαριών.
Θα είναι ευκαιράι όσο το στρώνεις να ασχοληθείς με τον διάκοσμο και τα φυτά, τα οποία άνετα μπορείς να τα βάλεις από τώρα.
Τα ψαράκια είπαμε, αργότερα ;)

fish_bill 25-09-09 00:29

Σας ευχαριστω για της απαντησης
Συγνωμη κι ολας που δεν σας ειπα οτι το ενυδριο ειναι στρωμενο ...
απ το προηγουμενο σετ απ που ειχα malawi ειχα διατιριση ενα ψαρακι για να μην χαλασω την βιολογια ,
ευτηχως ph εχω ψηλο γιατι εχω διατηρηση ακομα καποιες πετρες

*πηρα 2 αρσενικα 5 θυλικα , και 3 ξιφοφορους θυλικους ,

Μιμη σε ευχαριστω για το λινκ .

bokostas 25-09-09 01:19

Βάλε κι έναν αρσενικό ξιφοφόρο και θα τρέχεις να προλάβεις τις γέννες.
Οι δικοί μου γεννούν πιο συχνά κι από τα γκάπυ, ίσως είναι του γένους
"κουνελοξιφοφόροι". Αν και πολλοί έχουν ενδοιασμούς γι αυτή τη ψαροσύνθεση,
αν σου τύχουν ήρεμα ψαράκια, έχει πολύ ενδιαφέρον και πολύ χρώμα.
Καλή τύχη και βάλε καμια φωτό του ενυδρείου, αν μπορείς.

ΜΙΜΗΣ 25-09-09 08:27

Εφοσον πηρες ξιφοφορους θυληκους και το αποφασισες να γινει ετσι,παρε και τον αρσενικο μην ειναι μονες 3 κυριες.

Παντος και εγω δεν πολυσυμφωνω με αυτη την συνθεση,και αυτο γιατι η ξιφοφοροι ειναι μεγαλητερα και ποιο κινητικα ψαρια με αποτελεσμα να σου κυνηγανε-τρωνε συνεχεια τα μωρα.

Τουλαχιστον ετσι καναν σε μενα.

Φροντησε λοιπον να βαλεις πολλες πολλες κρυψωνες και αποφυγε εντελος τις γεννηστρες.

οταν θελεις να ασχοληθεις με αναπαραγωγες ψαριων καλο ειναι να διατηρεις μονο του το ειδος που θες να αναπαραγεις για ποιο καλα αποτελεσματα,βλεποντας καλητερα τις φυσικες αντιδρασεις και συμπερΙφορες τον ψαριων σου.

καλη τυχη!

halvas69 25-09-09 13:43

Εγώ σκέφτομαι τα 180 λίτρα σου μόνο με guppies και φυτάκια.........και μου τρέχουν τα σάλια !

fish_bill 25-09-09 21:46

Να και η φωτο του ενυδριου ακομα βεβαια θελει μερικα φυτα ,και θα ριξω και αρκετες μικρες πετρουλες ωστε να εχουν αρκετες κρυψωνες :p

http://img97.imageshack.us/img97/315/guppoenydrio.jpg http://img188.imageshack.us/img188/2508/psarakiajpg.jpg

Σπύρος Μ 25-09-09 21:52

τα μπουκαλάκια κρασιού και ουισκιού μπουρούν άνετα να χρησιμεύσουν για το D.I.Y CO2 σου:D
Ελπίζω να είναι παλιά η φωτό.Και να μην υπάρχει ψάρι μέσα..

fish_bill 26-09-09 08:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 377234)
τα μπουκαλάκια κρασιού και ουισκιού μπουρούν άνετα να χρησιμεύσουν για το D.I.Y CO2 σου:D
Ελπίζω να είναι παλιά η φωτό.Και να μην υπάρχει ψάρι μέσα..

Η αρχική φωτογραφεία ήταν όντως παλιά ,έκανα διόρθωση και έβαλα της καινούργιες :rolleyes:

ΜΙΜΗΣ 26-09-09 08:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 377234)
τα μπουκαλάκια κρασιού και ουισκιού μπουρούν άνετα να χρησιμεύσουν για το D.I.Y CO2 σου:D
Ελπίζω να είναι παλιά η φωτό.Και να μην υπάρχει ψάρι μέσα..



γιατι το λες αυτο westie?τι προβλημα υπαρχη?

fish_bill 27-09-09 11:15

Nα και οι τελευταίες μου μέτρησης ( υγρα τεστ της tropic marine )

no 2 : 0
no 3 : 1mg
nh3-nh4 : 0,01
kh : 7
gh : 10
ph : 8,4
...................... νομίζω οτι πρέπει να είμαστε οκ .

Σπύρος Μ 27-09-09 11:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 377280)
γιατι το λες αυτο westie?τι προβλημα υπαρχη?

φιλε ΜΙΜΗ.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...Το έγραψα για να γελάσουμε και λίγο..

gleboukas 27-09-09 13:06

καλα Βασιλη το ενυδρειο τα σπαει
για να μην πω για την ριζα ειναι ολα τα λεφτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01908 seconds with 11 queries