Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Προετοιμασία νερού από Α.Ο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15348)

dimitris21 30-01-07 14:54

Προετοιμασία νερού από Α.Ο.
 
Πως μπορούμε να προετοιμάσουμε νερό από Α.Ο. για δίσκους, χωρίς όμως προσθήκη νερού από το δίκτυο?

accnt 30-01-07 15:57

Θα πρέπει να ρίξεις τα απαιτούμενα ιχνοστοιχεία.
Υπάρχει στο εμπόριο ειδικό σκεύασμα που τα προσθέτει χωρίς να επηρεάζει το νερό σε θέματα σκληρότητας κλπ.

dimitris21 30-01-07 16:00

Ε πες το ντε, αυτό θέλω να μάθω!:D

soza 30-01-07 16:28

Για ριξε μια ματια για αλατα ανασυστασης νερου απο ΑΟ.
Ανθρακικη την ρυθμιζεις με μαγειρικη σοδα και γενικη με τα διαφορα σκευασματα που κυκλοφορουν.

mikele 30-01-07 22:12

γιατι να μη βαλεις και νερο δικτυου να δωσεις ολα τα στοιχεια του στα ψαρια και στα φυτα.......παντως ενα καλο συμπληρωμα ειναι "ηλεκτροραιτ" ηλεκτρολυτες ...υπαρχουν ιχνοστοιχεια καθως και αλλα που δεν τα θυμαμαι.....οσα και να βαλεις τιποτα δεν αντικαταστει το νερο της βρυσης ...εχω βγει απο πολλα εξοδα και κοπο απο τοτε που αρχισα να βαζω και νερο δικτυου στο δισκοενυδρειο....

Μάριος 31-01-07 08:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 151756)
γιατι να μη βαλεις και νερο δικτυου να δωσεις ολα τα στοιχεια του στα ψαρια και στα φυτα.......παντως ενα καλο συμπληρωμα ειναι "ηλεκτροραιτ" ηλεκτρολυτες ...υπαρχουν ιχνοστοιχεια καθως και αλλα που δεν τα θυμαμαι.....οσα και να βαλεις τιποτα δεν αντικαταστει το νερο της βρυσης ...εχω βγει απο πολλα εξοδα και κοπο απο τοτε που αρχισα να βαζω και νερο δικτυου στο δισκοενυδρειο....

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου είναι όντως η καλύτερη και σαφώς πιο οικονομική λύση, αλλά ακόμα καλύτερα να χρησιμοποιούμε το "βρώμικο" νερό της ΑΟ ή να πέρνουμε νερό μετά το φίλτρο άνθρακα και πριν περάσει τη μεμβράνη, έτσι αποφεύγουμε ακόμα και τη χρήση του αντιχλωρίου που συνήθως περιέχει ηλεκτρολύτες και άλατα τα οποία μπορεί να αλλάξουν τη χημεία του νερό σε σημείο που να κάνουν άσκοπη τη χρήση ΑΟ. Πολύ ωραίο άρθρο για τη σωστή χρήση φίλτρων ΑΟ σε δισκοενυδρεία υπάρχει εδώ http://rockymountaindiscus.com/rofaqs.htm

Zorba_The_Freak 31-01-07 09:41

Να ρωτήσω κάτι...

Το "βρώμικο" νερό της ΑΟ τη διαφορά έχει από της βρύσης? Έχει πχ μικρότερη σκληρότητα ή κάτι τελως πάντων?

Δηλαδή αν αναμίξω 50% ΑΟ + 50 % "βρώμικο" πέρνω νερό βρύσης?

netblues 31-01-07 09:59

25+75 μαλλον....

Απλα τα απονερα της ΑΟ εχουν ηδη περασει απο το φιλτρο ενεργου ανθρακα οποτε δεν εχουν χλωριο, σε αντιθεση με το νερο της βρυσης..

Zorba_The_Freak 31-01-07 12:57

Είσαι σίγουρος γι'αυτό?

Στο "βρώμικο" δεν καταλήγουν και τα άλατα που κρατάει η μεμβράνη?

dimitris21 31-01-07 15:04

Παιδιά υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου πει στην περίπτωση που δεν θέλω να βάλω νερό δικτύου, ποια προϊόντα πρέπει να πάρω?

Ζητάω ονομασία προϊόντος όπως λέμε για φίλτρα “EHEIM 2217” όπως λέμε για αντιχλώρια “seachem prime” και πάει λέγοντας.

Ευχαριστώ!

chris the trik 31-01-07 15:12

Προς Zorba The Freak :)
Ο netblues άμα διαβάσεις ξανά είπε για το χλώριο που κρατάει το φίλτρο άνθρακα και όχι για την σκληρότητα του νερού (άλατα) που κατά την γνώμη μου θα είναι περισσότερα στα απόνερα από ότι στο νερού του δικτύου
Χωρίς να έχω γνώσεις περαιτέρω αλλά η λογική μου λέει το φίλτρο άνθρακα εκτός από το χλώριο πολύ πιθανόν να κρατάει και άλλα στοιχεία που περιέχονται στο νερό



Προς dimitris21 :)
μετά από μία μικρή αναζήτηση βρήκα αυτό το ποστ που σου παραθέτω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%F7%E5%DF%E1

netblues 31-01-07 15:58

Η αρχή διατηρησης των... αλατων λεει το εξης.
Καταρχας εχουμε νερο με αλατα + χλωριο.
Το περναμε απο φιλτρο ανθρακα, κατακραταται το χλωριο και διαφορα αλλα που κανονικα δεν υπαρχουν σε ποσιμο νερό, και στη συνεχεια τα περναμε απο μια μεμβρανη αντιστροφης οσμωσης η οποια διαχωριζει ενα μεγαλο ποσοστο από τα αλατα και τα πεταει με το βρωμικο νερο και μενει το (σχεδον) καθαρό, με αναλογια 25/75 .
Προφανως αν ξανανακατεψουμε ΚΑΛΑ την εξοδο της οσμωσης μαζι με τα απονερα της μεμβρανης θα παρουμε νερο ιδιο με την αρχική σκληροτητα.
Η μεμβράνη σε αντίθεση με τις ρητινες δεν κατακραταει αλατα.
(για την ακριβεια μετα απο πολλες ωρες λειτουργιας μπορει να πιασει λιγο πουρι γιαυτό και υπαρχει το βαλβιδακι flush για να καθαριζει... αλλα αυτό δεν αναιρει το γεγονος οτι δεν κατακρατει αλατα η μεμβρανη..)

Τωρα για αναπληρωση αλατων, υπάρχει το seachem equilibrium για ενυδρεια με φυτά (με σιδηρο και K2So4) και απο κει και περα υπαρχει το Seachem Discus Trace σε υγρη μορφή, καθώς και Preis Discus Minerals

accnt 31-01-07 16:14

Δημήτρη για ηλεκτρολύτες δες αυτό.
Για σκληρότητα σοδίτσα.

dimitris21 31-01-07 16:28

Γιάννη ευχαριστώ!:D

mikele 31-01-07 19:01

http://www.thereefshop.com.au/index....c34ff9069a03d9

δημητρη και αυτο ειναι πολυ καλο προιον ....το χρησιμοποιω συχνα...

johnny98130 01-02-07 08:11

Περα απο αυτά που σου ειπαν τα παιδια, δοκίμασε και το Discus Trace Elements της Seachem.

netblues 01-02-07 09:22

Το παμε ιωαννη.... :p:p

dimitris21 01-02-07 09:55

Γιάννηδες και Σωτήρη ευχαριστω!!! :D

ikapa 08-02-07 14:44

Παιδια τι γινεται ομως με τη σοδα και το ph. Εχω δει οτι μου το ανεβαζει πολυ.

netblues 08-02-07 14:47

Ε βαλε λιγοτερη τοτε!

Yiannis59 08-02-07 15:05

Παιδιά συγνώμη που μπαίνω έτσι απότομα στην συζήτηση αλλά είπα να μην ανοίξω νέο θέμα εγώ χρησιμοποιώ ελάχιστα την Α/ο 25 λ την βδομάδα για να ρίξω το GH που είναι 22+ πως γίνετε η συντήρηση της όταν δεν χρησιμοποιείται στις οδηγίες λέει όταν δεν χρησιμοποιηθεί για μεγάλο διάστημα 2 ώρες πέταμα το νερό για να καθαριση η μεβρανη από τυχόν βακτηρίδια τίποτε άλλο

klaz 08-02-07 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 153685)
εγώ χρησιμοποιώ ελάχιστα την Α/ο 25 λ την βδομάδα για να ρίξω το GH που είναι 22+ πως γίνετε η συντήρηση της όταν δεν χρησιμοποιείται στις οδηγίες λέει όταν δεν χρησιμοποιηθεί για μεγάλο διάστημα 2 ώρες πέταμα το νερό για να καθαριση η μεβρανη από τυχόν βακτηρίδια τίποτε άλλο

...και να προσθεσω οτι δεν πρεπει με τιποτα να σου στεγνωσει η μεμβρανη.....

Fonamstel 09-02-07 01:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21
Πως μπορούμε να προετοιμάσουμε νερό από Α.Ο. για δίσκους, χωρίς όμως προσθήκη νερού από το δίκτυο?

"Κανονικό νερό" για δίσκους στην Ελλάδα, θα φτιάξουμε όταν βγάλει ο ήλιος κέρατα.
Αν νομίζουμε δε, οτι έχουμε "κανονικούς δίσκους" που θέλουν σώνει και καλά "κανονικό νερό"... μη πω τι είμαστε :-)

Αν έχουμε λεφτά για πέταμα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε [τους λαγούς για πετραχήλια] που μας πουλάνε οι εταιρείες ακουαριοπροϊόντων, ποντάροντας στο φόβο μας οτι οι δίσκοι είναι "ευαίσθητα" ψάρια και θέλουν "ειδικές" συνθήκες.

Αν "περάσουμε μια-δυο σεζόν" με δίσκους και καταλάβουμε οτι η κοροϊδία πάει σύννεφο, μας έκλεψαν κανονικά, πολεμούσαμε με ανεμόμυλους, ίσως βοηθήσει.

Μία Α.Ο., μία μπουκάλα CO2, νερό βρύσης και αντιχλώριο είναι παραπάνω από αρκετά για να έχουμε υγιείς δίσκους.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
...κατακραταται το χλωριο και διαφορα αλλα που κανονικα δεν υπαρχουν σε ποσιμο νερό...

Μπρε, είσαι και παλαιός πανάθεμά σε... Πόσιμο θεωρείται το νερό που έχουμε στη βρύση μας - το οποίο έχει απαραίτητα χλωριωθεί για λόγους δημόσιας υγείας... για ξαναδιατύπωσε αυτό που έγραψες...

Αγαπητέ dimitris21, αν έχεις μια ΑΟ, αντιχλώριο, CO2 και κυρίως όρεξη για συχνές σωστές αλλαγές νερού, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο για να σου "χαμογελάνε" οι δίσκοι σου.

ΥΓ: Klaz, πρόσεχε ρε μπούφο την υγεία σου... κομμένα τα ξύγκια και οι άλλες π@π@ριές οκ? :rolleyes:

netblues 09-02-07 08:31

Μπρε, είσαι και παλαιός πανάθεμά σε... Πόσιμο θεωρείται το νερό που έχουμε στη βρύση μας - το οποίο έχει απαραίτητα χλωριωθεί για λόγους δημόσιας υγείας... για ξαναδιατύπωσε αυτό που έγραψες...


Μαλλον δεν με κατάλαβες..
Τό διάφορα άλλα δεν πηγαινε στο χλωριο, αλλά σε π.χ. φυτοφάρμακα που εχουν περάσει στο νερό της βρύσης. ΑΥΤΑ εννοω οτι δεν θα επρεπε να υπάρχουν στο ποσιμο νερό...

alan boy 09-02-07 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fonamstel (Μήνυμα 153814)
Αν "περάσουμε μια-δυο σεζόν" με δίσκους και καταλάβουμε οτι η κοροϊδία πάει σύννεφο, μας έκλεψαν κανονικά, πολεμούσαμε με ανεμόμυλους, ίσως βοηθήσει.
Μία Α.Ο., μία μπουκάλα CO2, νερό βρύσης και αντιχλώριο είναι παραπάνω από αρκετά για να έχουμε υγιείς δίσκους.

συμφωνω απολυτα με αυτο που λες.γιατι και εγω φανταζομουν τους δισκους οτι ειναι εξωγηινα ψαρια και οτι ποτε δεν θα μπορουσα να τους κρατησω σε ενυδρειο.θελω να ρωτησω κατι ομως μπορουμε να τους εχουμε χωρις ph controler?(επειδη σκεφτομαι να στεισω ενα δευτερο στο μαγαζι)

PascM 09-02-07 12:18

Είναι ρίσκο αυτό! Ειδικά με μπουκάλα CO2 !


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02230 seconds with 11 queries