Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   λιωμενη Vallisneria (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76511)

angello 21-12-13 01:51

λιωμενη Vallisneria
 
Εχω προβλημα με τν Vallisneria στο ενυδρειο μου ειναι στο στρωσιμο το ενυδρειο τρεχει 1 μηνα κοντευουμε να τελειωσουμε. Αλλα ενω βγαζει οδηγους και νεες ριζες οι αρχικες τα φυλλα σαπιζουν και διαλυονται , τι μπορει να φταιει? και πως το αντιμετωπιζω?:smt100

Τάκης 21-12-13 01:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angello (Μήνυμα 808149)
Εχω προβλημα με τν Vallisneria στο ενυδρειο μου ειναι στο στρωσιμο το ενυδρειο τρεχει 1 μηνα κοντευουμε να τελειωσουμε. Αλλα ενω βγαζει οδηγους και νεες ριζες οι αρχικες τα φυλλα σαπιζουν και διαλυονται , τι μπορει να φταιει? και πως το αντιμετωπιζω?:smt100

Βάζεις λιπάσματα ? εγώ όταν έβαζα λιπάσματα έπαθα το ίδιο, μόλις τα σταμάτησα για λίγο και μετά τα μείωσα δραματικά έγιναν θηρία

angello 21-12-13 01:56

Η αληθεια ειναι στην αρχη δν εβαζα,τωρα εβαλα 0,5ml flourish γενικο λιπασμα ,αλλα μαλλον επεσε πολυ γτ βγηκαν και αλγες και το σταματησα εκανα και αλλαγη νερου,λες να φταιει το πολυ λιπασμα ε? απλα και πριν βαλω δν ηταν πρασινες ξερενονταν και χαλουσαν απο πανω προς τα κατω

Τάκης 21-12-13 01:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angello (Μήνυμα 808152)
Η αληθεια ειναι στην αρχη δν εβαζα,τωρα εβαλα 0,5ml flourish γενικο λιπασμα ,αλλα μαλλον επεσε πολυ γτ βγηκαν και αλγες και το σταματησα εκανα και αλλαγη νερου,λες να φταιει το πολυ λιπασμα ε? απλα και πριν βαλω δν ηταν πρασινες ξερενονταν και χαλουσαν απο πανω προς τα κατω

Ποσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου ? και πόσο καιρό τρέχει ? Οι βαλισνέριες είναι εύκολα φυτά, δεν χρειάζονται λίπασμα

platy 21-12-13 02:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 808154)
Οι βαλισνέριες είναι εύκολα φυτά, δεν χρειάζονται λίπασμα

και αφου το ενυδρειο κ ο βυθος ειναι αστρωτα,απο που θα παίρνει θρεπτικά συστατικα μεχρι να μπουν ψάρια και να τρέφονται απο τους ρύπους που θα δηιμουργουν νιτρικα/:cool:

σε γενικες γραμμες.ναι..δεν θελουν πολλα πολλα....

απο φωτισμο τι εχει το ενυδρειο

angello 21-12-13 02:01

60 λιτρα ειναι και τρεχει ενα μηνα παρα 2 μερες , τα καινουργια π βγηκαν ακομα πρασινα ειναι να δω πως θα πανε,αν και εχω απελπιστη μια φορα δν μ εχει πιασει vallisneria

Τάκης 21-12-13 02:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 808155)
και αφου το ενυδρειο κ ο βυθος ειναι αστρωτα,απο που θα παίρνει θρεπτικά συστατικα μεχρι να μπουν ψάρια και να τρέφονται απο τους ρύπους που θα δηιμουργουν νιτρικα/:cool:

σε γενικες γραμμες.ναι..δεν θελουν πολλα πολλα....

απο φωτισμο τι εχει το ενυδρειο

Για να είναι στο τελος του στρωσίματος έχει νιτρικά, και καμια ταμπλέτα θα ήταν καλύτερη από λίπασμα

angello 21-12-13 02:14

Φωτιστικό T5 2x24W 60cm εχω πολυ για τα λιτρα μ :P οποτε τι να κανω? να κανω υπομονη μολις στρωσει και ο βυθος θα σταματησει να χαλαει ? ετσι και αλλιως βγαζει καινουργια αμα ειναι θα πεταω τα παλια τα σαπια.

rottbea 21-12-13 03:31

Τα φωτα σου ειναι υπερ επαρκη για ενα τετοιο φυτο.Δωσε χρονο στο φυτο στις καινουργιες συνθηκες,και μην ξεχνας οτι το ενυδρειο ειναι νεοσυστημενο.Υπομονη λοιπον.

angello 21-12-13 15:18

Ναι ετσι θα κανω,εχω μεσα και ανουμπιες νανα και κερατοφυλλο μια χαρα πανε τα αλλα, θα του δωσω χρονο κανα 2 ευκολα φυτακια ακομα τι προτεινετε?ετσι κατι να γινετε θαμνος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries