Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φίλτρανση (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=209)
-   -   Εξωτερικο φιλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26945)

Nikos! 17-09-08 11:16

Εξωτερικο φιλτρο
 
μηπως γνωριζει κανεις αν ενα φιλτρο της rena με ανθρακα βιοσφαιρες μακαρονι και σφουγκαρι μεχρι 300 λιτρα εναι καλο για θαλασσινο 140 λιτρων?

PascM 17-09-08 11:57

Εγώ θα σου προτείνω για θαλασσινό να φροντίσεις να φτιάξεις και να βασίσεις την φίλτρανσή σου στον αραγωνίτη (DSB) και τον ζωντανό βράχο και να χρησιμοποιήσεις μόνο χημικό φίλτρο!
Οπότε το μακαρόνι κλπ να μην τα χρησιμοποιήσεις, από εκεί και πέρα όποιο φίλτρο και αν έχεις (canister κατά προτίμιση) στα λίτρα που αναφέρεις θα κάνεις δουλειά ως χημικό.

vasilakis 17-09-08 12:42

Αφου ειπαμε το φιλτρο (εξωτερικο κατα προτιμηση που λεει και ο Pascm) θα εχει υλικα μονο για χημικη φιλτρανση αντε και κανα σφουγγαρακι. Ουτε βιοσφαιρες ουτε μακαρονια θα βαλεις...
Συνεχισε το +-4...

Nikos! 17-09-08 23:13

σε ενα πετ σοπ που πηγα μου ειπαν οτι το χημικο φιλτρο εχει ανθρακα και σφουγγαρι μονο...ισχυει κατι τετοιο?γιατι ειναι καλυτερα φιλτρο canister?

vasilakis 17-09-08 23:57

Σπανια βρισκεις μαγαζατορες που να τα ξερουν καλα , οποτε μην τους εμπιστευεσαι και τοσο.
Χημικο φιλτρο λεγεται αυτο που εχει μεσα υλικα που αποροφουν χημικες ενωσεις ( ανθρακα , αντιφωσφωρο κ.α.).
Το σφουγγαρι χρησιμοποιειται για μηχανικο καθαρισμο.
Τα εξωτερικα φιλτρα (κανιστρα) εχουν πολυ καλυτερα αποτελεσματα λογο του ογκου του καδου (χωρανε πολυ περισσοτερο υλικο σε σχεση με τα εσωτερικα) .

Nikos! 18-09-08 10:20

ενα εξωτερικο φιλτρο μεχρι 300λιτρα(rena η eheim)
ενα εξωτερικο skimmer
αλατι
ζωντανη αμμος
τριμμενο κοραλλι
πυκνομετρο
ολα τα τεστ
1 κυκλοφοριτη
1 αεραντλια μου τα δινει ενα pet shop με 250ευρω...σας φαινεται καλη η τιμη?

Kotsos 18-09-08 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos! (Μήνυμα 290300)
ενα εξωτερικο φιλτρο μεχρι 300λιτρα(rena η eheim)
ενα εξωτερικο skimmer
αλατι
ζωντανη αμμος
τριμμενο κοραλλι
πυκνομετρο
ολα τα τεστ
1 κυκλοφοριτη
1 αεραντλια μου τα δινει ενα pet shop με 250ευρω...σας φαινεται καλη η τιμη?

Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το σκίμμερ και τν κυκλοφορητή..
Εγώ πιστεύω πως είναι καλή τιμή, αν σκεφτείς πως μόνο ένα καλό εξωτερικό σκίμμερ για τα λίτρα σου κοστίζει 100-150 ευρώ, κάνα 50ευρω τα τεστ (αν είναι υγρά) και άλλο τόσο το φίλτρο.. Αρκεί φυσικά το σκίμμερ να κάνει για τα λίτρα σου.

Όσο για τν κυκλοφορητή, αφού θα βασίσεις την βιολογία σου στον βράχο, θα χρειαστείς καλή κυκλοφορία του νερού. Δηλαδή πάνω απο έναν κυκλοφορητή και πολλά λίτρα/ώρα

vasilakis 18-09-08 14:29

Εγω παλι πιστευω οτι τα πραγματα της λιστας θα ειναι ανεπαρκη για αυτο και η τιμη δε μου λεει τιποτα.
Δωσε μοντελο απο φιλτρο , σκιμερ και κυκλοφορητη που ειναι τα πιο σημαντικα και κοστιζουν περισσοτερο.
Τα τεστ αν ειναι tetra ή sera ξεχνα τα.
Τι αραγωνιτη σου εχει βαλει και ποσα σακια?
Αεραντλια δε χρειαζεται . Επισης το πυκνομετρο ειναι μερα με τη νυχτα με το ρεφρακτομετρο σε ακριβεια μετρησης.

Nikos! 18-09-08 14:31

αυτο το σετ που εγραψα πιο πανω το βρηκα σε αλλα μαγαζια με 380ευρω.μου δινει 2 κυκλοφοριτες 400λιτρα/ωρα.το skimmer δεν ξερω ακριως τι μαρκα ειναι αλλα το εχει 100ευρω.

vasilakis 18-09-08 14:40

Αν δε μας πεις μαρκα δε μπορω να σου πω.
Ρωτα να μαθεις.
400λ/ω δεν ειναι κυκλοφορητης.
Αν το κανεις reef θελεις δυο απο 2500 λ/ω ο καθενας.
Και 100 € σκιμερ ειναι καπως....+-3

madfdg 27-09-08 09:33

Νίκο για να μπορέσουμε να σου πούμε την αποψη μας για την τιμή αλλά και για την καταλληλότητα του εξοπλισμού θα πρέπει να μας πείς μάρκες και τύπους , αλλιώς πρέπει να κάνουμε εικασίες!Και αυτό το τριμμένο κοράλι που λές ..... δεν μου αρέσει και πολύ.Θα προτιμούσα αραγωνίτη;)

PascM 29-09-08 00:39

Και το σπαστό κοράλλι κάνει για υπόστρωμα αλλά όχι DSB

accnt 29-09-08 08:02

Ναι κάνει, αλλά ο αραγωνίτης είναι καλύτερος.

PascM 29-09-08 10:15

...και ΙΜΟ ποιο καλαίσθητος από την "κροκάλα" του κοραλλιού


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries