Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Νεογέννητα Guppies (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4726)

pavloukos 21-02-03 00:02

Νεογέννητα Guppies
 
Και ναι ... απέκτησα γεννητούρια ... πλέω στα σύννεφα!!!
Σήμερα αποφάσισα να κεράσω ένα βραδυνό κολατσό στα ψαρουκαλάκια μου και ξαφνικά μου πετάχτηκαν 3 με 4 μωράκια ... πρέπει να είναι γκαπάκια ... θα εκπλαγόμουν αν ήταν καρδινάλιοι ή κορύντορας. Είναι άσπρα με μεγάλα μάτια και ουρά σαν τις θυληκές γκαπίνες ... αυτή τη στιγμή έχω παρατηρήσει γύρω στα 8. Βέβαια δεν ξέρω πια είναι η μάνα - ΟΛΕΣ ΓΚΑΣΤΡΩΜΕΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΕΣ!
Έχουν πολύ γέλιο ... οι καρδινάλιοι βέβαια έχουν αντίθετη άποψη και τα κυνηγούν αλλά τρέχουν σαν δαιμονισμένα και ευτυχώς που έχω το ceratophylum και κρύβονται μέσα στα φύλλα του. Τα γλυκουλίνια μου ... εντωμεταξύ το ΠΣΚ θα κάνω την καθιερωμένη αλλαγή και φοβάμαι μην χάσω κάποιο αλλά δεν έχω και πολλές επιλογές. Θα προσπαθήσω να είμαι προσεχτικός και να ψαρέψω όσα τα ρουφήξει το σιφώνι. ΑΧ ΤΑ ΑΓΑΠΟΥΛΗΝΙΑ ΜΟΥ! Είμαι παππούς!!!

Παιδιά, έχετε τίποτα συμβουλές να μου δώσετε για την φροντίδα τους; Φαγάκι, έξτρα προστασία ;;; Μήπως αύξηση της θερμοκρασίας (τώρα είναι στους 25,5 βαθμούς).

Σας αγαπάω όλους.

annivas2000 21-02-03 00:46

Παει ο ........παππους....σάλεψε...... :lol:


ΥΓ1. Καλα το χαλβα δεν τον ρωτησες??
ΥΓ2. Και βεβαια το μυνημα ειναι ΟFF TOPIC :lol: :lol: :lol:

newfish 21-02-03 01:00

Kαλως ήλθες στο club των γκαποπατέρων-γκαποπαππούδων. :D

Τα Χριστούγεννα που γέννησε η γκαπίνα μου, μέτραγα καμιά εικοσαριά ψαράκια. Αυτή την στιγμή έχουν μείνει περίπου δέκα. :cry:
Τα έχω μόνα τους στο δεκαπεντάλιτρό μου όπου και γεννήθηκαν εξόρισα τα ψαράκια που είχα εκεί στο μεγάλο).
Δεν μπορώ να ξέρω τον λόγο που εξαφανίσθηκαν τα υπόλοιπα, αλλά υποθέτω ότι μερικά δεν άντεξαν κάποια αλλαγή θερμοκρασία σε κάποια αλλαγή νερού ή δεν τρεφόντουσαν σωστά, ή τα ρούφηξε το φίλτρο μου. :?: :?:

Εγώ τους τρίβω flakes και τρώνε κανονικά αλλά δεν νομίζω να είναι και η καλύτερη τροφή που μπορούν να φάνε. :oops:
Ελπίζω στις επόμενες γέννες μου να είμαι πιο οργανωμένος.

polleni 21-02-03 01:30

Βάλε ένα καλσόν μπροστά από το λάστιχο ή ο,τιδήποτε άλλο θα χρησιμοποιήσεις για να βγάλεις το νερό. Με αυτό τον τρόπο τα μικρά δεν θα μπορέσει να τα ρουφήξει και να στα βγάλει έξω.

harris 21-02-03 15:36

τάιζε όσο πιο συχνά μπορείς όσο πιο λίγο μπορείς κ αν δεν λυπάσαι το έξτρα έξοδο αγόρασε κ μια τροφη του εμπορίου για μωρά π.χ. της tetra.

ASCCO1 21-02-03 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris
τάιζε όσο πιο συχνά μπορείς όσο πιο λίγο μπορείς κ αν δεν λυπάσαι το έξτρα έξοδο αγόρασε κ μια τροφη του εμπορίου για μωρά π.χ. της tetra.

αυτο ακριβως. παρε tetramin για να τα ταιζεις, τωρα ποσα θα την βγαλουν καθαρη???? :? :?

halvas69 22-02-03 00:44

Aχαααα :D
Τριμένα φυλλαράκια, από λίγο βέβαια και 3-4 φορές την ημέρα.
Κάνε και τις τακτικές αλλαγές νερού και όλα ΟΚ !!!

Ps άλλος ένας που αγάπησε όλο τον κόσμο μόλις γέννησαν τα ψαράκια του χε,χε :lol:

pavloukos 22-02-03 01:54

τελικά η πολύ χαρά καλά κατάλαβα πως σε κακό θα βγει ...
ήρθα σπίτι και μόλις 2 βρήκα ... βρήκα άλλο ένα μέσα στο φίλτρο ζωντανό αλλά δεν το πειράζω ... ας βγει μόνο του!
μάλλον τα καταβρόχθησαν τα κακορίζικα :(
Καλά έτσι και αλλιώς δεν είχα σκοπό να κάνω παραγωγή ... ας περιλάβει το όλο πράγμα η φύση και όσα ζήσουν έχει καλώς ... όσαν δεν ... μεζεδάκια ...
παιδιά, έχετε υπόψη σας πόσο καιρό πέρνει περίπου ένα γκαπάκι να αναπτυχθεί σε τόσο μέγεθος ώστε να μην αποτελεί φαγητό για τα υπόλοιπα ψάρια;
γενικώς όσοι έχουν γέννες από γκάπυς, αφήνεται τα μωράκια στην τύχη τους ή τα προφυλάσεται (με γεννήστρες, 2ο ενυδρείο, κλπ) ;;

harris 22-02-03 12:34

μην στεναχωριέσαι καθόλου, σε δύο μήνες θα έχουν επιβιώσει περίπου 10 μωρά για κάθε τρίο σου (2f, 1 m) - με συντηρητικούς υπολογισμούς. αν δεν τα φάνε τις πρώτες ώρες τότε δεν έχουν πρόβλημα σε ένα ενυδρείο με κρυψώνες. μετά την δεύτερη μέρα τα καταφέρνουν έτσι κι αλλιώς. δεν χρειάζονται καμία προφύλαξη παρά μόνο απο το φίλτρο σου - αυτό που είναι μέσα βγάλτο δεν θα τα καταφέρει μόνο του. φύλαξε μερικά μωρά θηλυκά σε κάποιο δεύτερο ενυδρείο αν έχεις κ διάβασε να δεις πως μπορείς να κάνεις επιλεκτικές παραγωγές για κάποιο συγγεκριμένο strain που θα σου αρέσει.

Giorgos 22-02-03 18:24

Όταν τα μωρά φτάσουν τους δύο μήνες ζωής δεν χωράνε στο στόμα των μεγαλύτερων. Στον έναν μήνα τα μεγαλύτερα δεν τους δίνουν καν σημασία.

Εγώ σε ένα ενυδρείο 20 λίτρων που το έχω πυκνοφυτεμένο και με πολλά floating plants όπως Ceratophilum demersum δεν τα βγάζω τα μικρά. Τα αφήνω στην τύχη τους και μέχρι στιγμής έχω 100% επιτυχία. Μηδέν απώλειες. Δηλαδή όσα μωρά μετράω την επόμενη μέρα της γέννας... ζούνε ακόμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01692 seconds with 11 queries