Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Θολωμένο νερό-SOS (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68156)

Αιμιλία 13-01-13 18:48

Θολωμένο νερό-SOS
 
Καλησπερα!!Ο φιλος μου ειναι φανταρος και προοσφατα εχασε τον πατερα του..Ετσι βρεθηκα με ενα ψαρακι που λυπομουν να αφησω να ψωφισει και αποφασισα να παρω το ενυδρειο του..

Στο θεμα μας λοιπον..Στο συγκεκριμενο ενυδρειο υπηρχαν 8-9 ψαρια,ημιαγρια(υποψιν ειναι γλυκου νερου) απο τα οποια καταφερε και επεζησε μονο το 1..Το νερο ηταν σε αθλια κατασταση και ειπαμε να το στησω απο την αρχη.Πηγα λοιπον σε ενα πετ σοπ και μου εδωσαν καποιες οδηγιες.
Το ψαρι εφυγε απο κει..Μου ειπαν να ριξω 2 κιλα αλατι για να σκοτωσει δε ξερω κ γω τι..Το αδειασαμε την επομενη,καθαρισμα μεσα εξω,φιλτρα κλπ κλπ..
Μου ειπε επισης οταν βαλω νερο θα βαλω 2 φαρμακα για 24 ωρες..
Ωστοσο το νερο ειναι ακομα λιγο θολο απο τα φαρμακα και σε περιπου 4 ωρες συμπληρωνεται το 24ωρο..

Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει γιατι ειναι και κλειστα τα πετ σοπ και ειναι κριμα να το χασουμε το καημενο..:(

janickrules 13-01-13 19:00

καλησπερα.

πες μας τι ψαρι ειναι αυτο.
τι φαρμακα εριξες;
για ποσα λιτρα μιλαμε;
τι φιλτρο εχεις;

βγαλε φωτογραφιες.

Αιμιλία 13-01-13 19:06

Ναι σωστα...:p

Λοιπον! Το ψαρι αποτι μου ειπε λεγεται rainbow κατι.Ειναι ασημι και πανω ειναι ροζ.Σορυ δε με βοηθαει κ το google.
Το ενυδρειο ειναι 60L .
Τα φαρμακα που εριξα ειναι : -Tetra aquasafe(μετατρεπει το νερο βρυσης σε καταλληλο για ψαρια) και -Sera bio nitrivec
Το φιλτρο αποτι ξερω ειναι παλιο.Eheim

stelios816 13-01-13 19:07

2 κιλα αλατι σου ειπαν να ριξεις ????:confused:

Αιμιλία 13-01-13 19:09

Ναι!Οπως ηταν βρωμικο το νερο να ριξω 2 κιλα αλατι.Αν την επομενη μερα εχει ξεθολωσει μπορω να του βαλω καινουριο νερο με τα φαρμακα! :/

stelios816 13-01-13 19:15

και εσυ τι εκανες??

Κουραμπιές 13-01-13 19:19

Δεν νιωθω καλα......λιποθυμαω. Σε ποιο πετ σοπ πηγες μονο αυτην την απορια λυσε μας να μπει και αυτο στη μαυρη λιστα. Οσον αφορα το τι πρεπει να γινει θα σου απαντησουν οι εμπειροτεροι.

Αιμιλία 13-01-13 19:20

Φφφφ.....Υποθετω δεν μου ειπαν καλα...Ειναι ενα γωνιακο στον Κορυδαλλο στην αθηνας...

nikolakis94 13-01-13 19:22

Αυτη την (μεθοδο) δεν την εχω ξανακουσει.

Αιμιλία 13-01-13 19:24

Καποια ιδεα για το το μπορω να κανω???
Δε νομιζω να μπορει να μεινει για πολυ ακομα το ψαρι ετσι..

stelios816 13-01-13 19:24

στο ροδολφο εκει σου ειπαν κατι τετοιο μηπως δεν καταλαβες καλα?

πες μας ακριβως τι διαδικασια εχεις κανει τι εχεις πλυνει με τι νερο και ολα

chrisvari 13-01-13 19:26

Δεν έχω εμπειρία.Σίγουρα η γνώμη κάποιων άλλων θα μετράει περισσότερο,αλλα σαν πρώτο μέτρο έκτακτης ανάγκης νομίζω πρέπει να βάζεις το nitrivec για να κρατάει χαμηλά αμμωνία.Απο εκέι και πέρα όλο και κάποιος θα σε βοηθήσει με μπόλι να μπει σε μια σειρά το φίλτρο σου!Το φίλτρο πώς το έπλυνες?Με νερό βρύσης?

Αιμιλία 13-01-13 19:27

Μια γυναικα ηταν παντως.Αποκλειεται να μη καταλαβα καλα γιατι ημασταν 3 ατομα μεσα κ ακουγαμε τι ελεγε..

janickrules 13-01-13 19:32

βαλε μια αγγελια εδω στο φορουμ για να δωσεις το ψαρι!
ειναι το καλυτερο που μπορει να γινει.

το ψαρι που το εχεις τωρα;

Κουραμπιές 13-01-13 19:33

Τελωσπαντων στο δια ταυτα υποθετω οταν λες πλυναμε φιλτρα ενυδρειο μεσα εξω, το κανατε με νερο κατευθειαν απτη βρυση. Οποτε οτι βιολογια υπηρχε, πεθανε. Βαλε αγγελια για μπολι, χτες, μηπως υπαρχει καποιος να σου δωσει (μπολι ειναι υλικα απο στρωμενο φιλτρο και βρωμια που ειναι βιολογια για να ζησει σωστα το ψαρι) χωρις μπολι θα αργησει πολυ να στρωσει. Μεχρι να βρεις μπολι ταιζε λιγο, βαλε το ψαρι μεσα αφου δεν μπορεις να κανεις αλλιως, και κανε καθημερινες αλλαγες σε θερμοκρασια ιδια με αυτη του ενυδρειου. Αρα πρεπει να μαθεις και το ψαρι ειναι για να σου πουμε ποια θερμοκρασια πρεπει να ρυθμισεις τον θερμοστατη στο ενυδρειο. (εχει ετσι)

Κατι τελευταιο. Το αλατι τοχεις ειξει μεσα τωρα; Δηλαδη ειναι στο ενυδρειο που εχεις ριξει και τα "φαρμακα"; Εριξεσ και μαγειρικο αλατι κιολασ η ενυδρειακο; Αν ναι τοτε το ξανααδειαζεις ολο και το ξαναγεμιζεις προσθετωντας αντιχλωριο, και μετα το ψαρι μεσα.

Στην τελικη δεν ξερουμε και τι ψαρι ειναι, αν κανει για απλο νερο βρυσης, αν κανει για κρυο (στην περιπτωση που δεν εχεις θερμοστατη) αν αν αν. Αλλα ας προσπαθησουμε για το καλυτερο. Βρες τι ειναι.

Αιμιλία 13-01-13 19:33

Το φιλτρο ναι με νερο βρυσης το πλυνα..Βασικα ολα με νερο βρυσης τα εχω πλυνει

stelios816 13-01-13 19:34

μου κανει εντυπωσει γιατι ο συγκεκριμενος ειναι απο τα πρωτα ενυδρειακα μαγαζια που υπηρχαν και πολυ γνωστης στο αντικειμενο αν και δεν παω τελευταια γιατι η κορη οντως λεει καποιες μα@@@@ες :mad:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 726021)
Το φιλτρο ναι με νερο βρυσης το πλυνα..Βασικα ολα με νερο βρυσης τα εχω πλυνει

μπολι επειγωντος περιοχη??

Αιμιλία 13-01-13 19:38

Μια παρενθεση.Στο πετ σοπ μου ειπαν να βγαλω το ψαρι απο το ενυδρειο,πηρα μια γυαλα κ εβαλα μεσα το οξυγονο του και το θερμοστατη.
Το ενυδρειο ειχε μεσα βρωμικο νερο,βοτσαλα,φυτα.Ετσι οπως ηταν μου ειπαν να βαλω 2 κιλα μαγειρικο αλατι.Την επομενη αν δεν ηταν θωλο,το αδειαζα το καθαρισα καλα μεσα και αφου το ξαναγεμιζα να εριχνα τα 2 φαρμακα που εγραψα.Και σε 24 ωρες να βαλω παλι το ψαρι.Αλλα να προσεξω να μην ερθει καθολου σε επαφη το παλιο νερο με το καινουριο..
-------------------------
Κερατσινι μενω!

stelios816 13-01-13 19:41

αρα για απολυμανση το ειπε και μετα να αλλαξεις νερο μονο που επλυνες τα φιλτρα με νερο βρυσης οκ δεν ηξερες και καταστρεψες τη βιολογια λοιπον σου στελνω για μπολι.

Κουραμπιές 13-01-13 19:47

Ααα ρε στελιο μπραβο. :)

janickrules 13-01-13 19:57

μπραβο!

Nick74 13-01-13 20:13

τεσπα... απ ολο αυτο τον παραλογισμο η πιο ηλιθια απορια που μου καρφωθηκε ειναι...ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΗΜΙΑΓΡΙΑ? :D+-8 (ηταν δηλαδη αναπαραγωγης αλλα τα βαλαν για καμια βδομαδα σε λιμνη να αγριεψουν? :smt080 )

stelios816 13-01-13 20:17

παλιες συνομοταξιες νικο ημερα -ημιαγρια -αγρια ετσι τα χωριζαν παλια μην τρελενεσαι δεν ξερεις το ροδολφο εχει μεινει ακομα εκει οποτε ετσι ειπαν στην κοπελα ετσι ειπε.

delta66 13-01-13 20:18

Αν του ειπε για απολυμανση, μονο αλατι, εκανε λαθος.
Θελει και δυο κιλα πιπερι κοκκινο.

Nick74 13-01-13 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 726020)
Κατι τελευταιο. Το αλατι τοχεις ειξει μεσα τωρα; Δηλαδη ειναι στο ενυδρειο που εχεις ριξει και τα "φαρμακα"; Εριξεσ και μαγειρικο αλατι κιολασ η ενυδρειακο; Αν ναι τοτε το ξανααδειαζεις ολο και το ξαναγεμιζεις προσθετωντας αντιχλωριο, και μετα το ψαρι μεσα.


Βρε κουραμπιε, αν εχει μεσα 2 κιλα αλατι και βαλει το ψαρι αποτομα σε γλυκο νερο θα σκασει σαν καρπουζι απο το οσμωτικο σοκ...
Θελει τρελη προσαρμογη κατι τετοιο (αν και θα ειχε γυρισει στο πλει με τοσο αλατι αλλα τεσπα)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 726048)
παλιες συνομοταξιες νικο ημερα -ημιαγρια -αγρια ετσι τα χωριζαν παλια μην τρελενεσαι δεν ξερεις το ροδολφο εχει μεινει ακομα εκει οποτε ετσι ειπαν στην κοπελα ετσι ειπε.


ναι το εχω ξανακουσει πολυ παλια.
ταξινομηση με βαση την επιθετικοτητα μαλλον αν δεν κανω λαθος...
Αλλα ΗΜΙ-αγρια...
Δηλαδη οκ, αλλα το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι καποιος που τρωει τα μαλια του, τα νυχια του, κανει στοματικο θεωρειται ημικανιβαλος? :smt080


Παράθεση:

Αν του ειπε για απολυμανση, μονο αλατι, εκανε λαθος.
Θελει και δυο κιλα πιπερι κοκκινο.
κι ενα κιλο τσιμεντο μετα :D

stelios816 13-01-13 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 726050)
Βρε κουραμπιε, αν εχει μεσα 2 κιλα αλατι και βαλει το ψαρι αποτομα σε γλυκο νερο θα σκασει σαν καρπουζι απο το οσμωτικο σοκ...
Θελει τρελη προσαρμογη κατι τετοιο (αν και θα ειχε γυρισει στο πλει με τοσο αλατι αλλα τεσπα)
-------------------------



ναι το εχω ξανακουσει πολυ παλια.
ταξινομηση με βαση την επιθετικοτητα μαλλον αν δεν κανω λαθος...
Αλλα ΗΜΙ-αγρια...
Δηλαδη οκ, αλλα το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι καποιος που τρωει τα μαλια του, τα νυχια του, κανει στοματικο θεωρειται ημικανιβαλος? :smt080




κι ενα κιλο τσιμεντο μετα :D



xaxax παλαβωσες ρεεε:smt016:smt016

delta66 13-01-13 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 726050)
κι ενα κιλο τσιμεντο μετα :D

Προαιρετικα :D

Λοιπον για πιο σοβαρα.
Ας μας γραψει η φιλη λιγο πιο ευκρινως τι νερο εχει μεσα αυτη τη στιγμη το ενυδρειο.
Με μπερδεψατε και δεν εχω καταλαβει αν εχει ψαρι μεσα τελικα.

Κουραμπιές 13-01-13 20:53

Χαχαα. Χωρις το ψαρι τοβαλε το αλατι βρε νικο. Ετσι καταλαβα. Αν τοβαλε με το ψαρι τωρα θα μιλουσαμε για το πως να το μαγειρεψει κιολας.

stelios816 13-01-13 20:57

τα ειχε βγαλει παιδια απλα επλυνε μετα τα βιολογικα και ολα τα πραγματα με βρυσης οποτε βιολογια:smt059:smt059 εβαλε μετα το nitrivec το μαγικο μπουκαλακι του νικου και θολωσε. πηρε τωρα το μπολι να βαλει και βλεπουμε. θα μαθει επεσε αποτομα στα βαθεια απλα.

delta66 13-01-13 21:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 726075)
τα ειχε βγαλει παιδια απλα επλυνε μετα τα βιολογικα και ολα τα πραγματα με βρυσης οποτε βιολογια:smt059:smt059 εβαλε μετα το nitrivec το μαγικο μπουκαλακι του νικου και θολωσε. πηρε τωρα το μπολι να βαλει και βλεπουμε. θα μαθει επεσε αποτομα στα βαθεια απλα.

Το αλατι εχει "βγει".
Ξεπλυθηκε καλα ολο το ενυδρειο και ο εξοπλισμος?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02424 seconds with 11 queries