Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Τι παίζει; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23026)

chemical mac 19-02-08 10:14

Τι παίζει;
 
Επισυνάπτω φωτογραφία από εχινόδωρο τενέλους. Κάποια από τα φυτά αυτά (συγκεκριμένα αυτά που έχω μπροστά) δείχνουν ότι αναπτύσσονται αλλά αντί για πράσινα φύλλα βγαίνουν...χρυσά. Το ίδιο και οι δρομείς τους. Τα φυτά που βρίσκονται στο πίσω μέρος και δεν τα βλέπει το φως τόσο έντονα έχουν κανονικό χρώμα. Ο φωτισμός είναι 3 x 21 Watt (2 flora glo / 1 daylight). Λίπανση 2 φορές την εβδομάδα θειϊκό κάλλιο,1 φορά νιτρικό κάλλιο, fleet enema όποτε απαιτείται, σίδηρο 1,5ml μια φορά την εβδομάδα, CO2 μπουκάλα 130 - 160 φυσαλίδες το λεπτό. Νιτρικά 15, φωσφορικά 1. Όλα τα άλλα φυτά αναπτύσσονται κανονικά. Τι είναι αυτό που πάει στραβά; Πρέπει να ανησυχώ για κάτι;

Neoklis 19-02-08 10:21

Μα Μάκη έτσι είναι το φυτό... !!!!Βγάζει και χρυσοκόκκινα φύλλα.... (Την Μιραράκη μου θύμισα....):D:D:D

Μην ανησυχείς...

Filotas 19-02-08 10:22

Πόσο καιρό τα έχεις τα φυτά. Σε ρωτώ γιατί κι εγώ είχα αυτό το πρόβλημα για έναν με ενάμισο μήνα με το που τα πήρα. Τώρα όμως είναι όλα καλά!!!!

chemical mac 19-02-08 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 238207)
Πόσο καιρό τα έχεις τα φυτά. Σε ρωτώ γιατί κι εγώ είχα αυτό το πρόβλημα για έναν με ενάμισο μήνα με το που τα πήρα. Τώρα όμως είναι όλα καλά!!!!

Ακριβώς τόσο τα έχω :D

Filotas 19-02-08 10:43

Τότε λίγο υπομονή ακόμη και όλα θα πάν καλά!!!

chemical mac 19-02-08 10:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 238206)
Μα Μάκη έτσι είναι το φυτό... !!!!Βγάζει και χρυσοκόκκινα φύλλα.... (Την Μιραράκη μου θύμισα....):D:D:D

Μην ανησυχείς...

Γιατί όμως κάποια βγάζουν φύλλα και δρομείς χρυσοκοκκινουλί και τα υπόλοιπα κανονικά; Χαλασμένα δεν είναι πάντως. όταν τα πρωτόβαλα πριν από ένα μήνα περίπου κάποια φύλλα χάλασαν (λογικό) τα οποία απομακρύνθηκαν άμεσα. Και η φωτοσύνθεση πάει σύννεφο.

Neoklis 19-02-08 10:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 238212)
Γιατί όμως κάποια βγάζουν φύλλα και δρομείς χρυσοκοκκινουλί και τα υπόλοιπα κανονικά;

Είναι θέμα φωτισμού μάλλον... Εκεί που χτυπάει πιο πολύ το φως κοκκινίζουν...

Tolis 19-02-08 11:26

Οσο πιο πολυ φως χτυπαει το tenelus τοσο αυτο χρυσοκοκκινιζει, δεν ειναι αρρωστια.

chemical mac 19-02-08 13:18

Χαλάρωσα τώρα...αν και μου τη σπάει αυτό :D :D :D το θέλω πράσινο

Πάνος 20-02-08 00:40

προβλημα εχεις οταν το χρωμα του φυτου ειναι μπορδωροδοκοκκινο η κεραμιδοκανελοκοραλλοκοκκινο...τοτε ερχεται η ιδια η μιραρακη και το κλεβει!!!:D :D :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01461 seconds with 11 queries