Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αμαζόνιος και περίχωρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=140)
-   -   Ποια ειναι η καλυτερη χαλαζιακη αμμος? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61875)

panos_auk 27-04-12 10:42

Ποια ειναι η καλυτερη χαλαζιακη αμμος?
 
Ποια ειναι κατα την αποψη σας η καλυτερη χαλαζιακη αμμος για βιοτοπικο Αμαζονιου (με σκαλαρια, ραμ, οτο και corydoras sterbai)??
Απο που την αγορασατε και τι χρωμα ειναι?
Εκτος απο λευκο παιζει μπεζ ή/και καφε?

Υ.Γ. Πραγματικη χαλαζιακη χωρις να ανεβαζει τις σκληροτητες του νερου...
Ειμαι παθων και προσπαθω να γινω και μαθων τωρα...

cogarg 27-04-12 11:29

Απο που αγορασες τη χαλαζιακη αμμο που σου ανεβαζε τη σκληροτητα;

Butterfly 27-04-12 11:46

Εγώ είχα πάρει από τον ΕΡΜΗ Α.Ε. 50 κιλά και δεν είχα πρόβλημα...!!!

panos_auk 27-04-12 12:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 666039)
Εγώ είχα πάρει από τον ΕΡΜΗ Α.Ε. 50 κιλά και δεν είχα πρόβλημα...!!!

ο Ερμης ειναι μια επιλογη ναι. εχει απ'οτι βλεπω και αλλες εκτος απο λευκη...
δεν ειχες κανενα προβλημα να ανεβαινουν σκληροτητες στο ενυδρειο με την παροδο του χρονου? Να ξεκινας με μετρηση TDS π.χ. 100 και στο τελος της εβδοαμαδας να εχεις 200 πριν την αλλαγη...

stratigos24 27-04-12 13:07

Τελικα σου βγηκε μη ουδετερη? Ειναι αυτη που ειχες παρει πριν απο κανα 2μηνο? Οπως και να εχει, κριμα και ταλαιπωρια τα ξερω και εγω...:p Δεν την ειχες παρει απο ενυδρειακο μαγαζι σωστα? Εγω αλλαξα και την δικια μου που δεν ηταν ουδετερη με μια της aquatica απο ενυδρειακο μαγαζι 7 ευρω τα 5 κιλα. Μου την προτιναν σε αυτο το θεμα.

Butterfly 27-04-12 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos_auk (Μήνυμα 666081)
ο Ερμης ειναι μια επιλογη ναι. εχει απ'οτι βλεπω και αλλες εκτος απο λευκη...
δεν ειχες κανενα προβλημα να ανεβαινουν σκληροτητες στο ενυδρειο με την παροδο του χρονου? Να ξεκινας με μετρηση TDS π.χ. 100 και στο τελος της εβδοαμαδας να εχεις 200 πριν την αλλαγη...


Κανένα πρόβλημα δεν είχα με τις σκληρότητες...
Το ενυδρείο τρέχει περίπου τέσσερις (4) μήνες τώρα και δεν είχα ποτέ αλλαγές στην σκληρότητα του νερού.

panos_auk 27-04-12 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 666084)
Τελικα σου βγηκε μη ουδετερη? Ειναι αυτη που ειχες παρει πριν απο κανα 2μηνο? Οπως και να εχει, κριμα και ταλαιπωρια τα ξερω και εγω...:p Δεν την ειχες παρει απο ενυδρειακο μαγαζι σωστα? Εγω αλλαξα και την δικια μου που δεν ηταν ουδετερη με μια της aquatica απο ενυδρειακο μαγαζι 7 ευρω τα 5 κιλα. Μου την προτιναν σε αυτο το θεμα.

τι να πω ετσι φαινεται...οτι δεν ειναι ουδετερη.
δεν την πηρα απο ενυδρειακο μαγαζι αλλα εγραφε πανω το σακι οτι ηταν χαλαζιας (SiO2). Τωρα αν ειχε και αλλες προσμιξεις και δεν το εγραφε...:smt017

η μετρηση του TDS πρεπει να μενει σταθερη φανταζομαι αν εχεις χαλαζιακη σε ενα ποτηρι με νερο ετσι? παιρνοντας μετρησεις μερα με τη μερα...
εγω βασικα μετρησα νερο βρυσης και νερο ενυδρειου υπηρχε διαφορα προς τα πανω στο νερο του ενυδρειου.
Μετρησεις TDS:

νερο Α.Ο.: 001 ppm βγαζω συνηθως.
νερο βρυσης: 138 ppm
νερο ενυδρειου: 150 ppm (το νερο μπηκε στο ενυδρειο Πεμπτη βραδυ)
νερο σε βαζακι με την ιδια αμμο+νερο βρυσης που ειναι μεσα κανα μηνα: 198 ppm.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 666088)
Κανένα πρόβλημα δεν είχα με τις σκληρότητες...
Το ενυδρείο τρέχει περίπου τέσσερις (4) μήνες τώρα και δεν είχα ποτέ αλλαγές στην σκληρότητα του νερού.

ωραια!οποτε παιζει κι ο Ερμης που ειναι και κοντα μου...

delta66 27-04-12 19:09

Το TDS δεν αντιπροσωπευει μονο την σκληροτητα του νερου.
Τσεκαρισμα θα κανεις με τεστ GH.

panos_auk 27-04-12 20:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 666142)
Το TDS δεν αντιπροσωπευει μονο την σκληροτητα του νερου.
Τσεκαρισμα θα κανεις με τεστ GH.

να κανω μια χαζη ερωτηση...
μπορει να ανεβαινει η μετρηση TDS αλλα οι σκληροτητες να μην ανεβαινουν?
το TDS μετρα ολα τα διαλυμενα στο νερο, οχι μονο τα αλατα σωστα?οποτε ισως ανεβαινει το TDS απο ταϊσματα κλπ στο ενυδρειο. οποτε μονο με την gh θα βγαλω ακρη...

Butterfly 27-04-12 20:37

Μου έχει τύχη εμένα αυτό... έκανα μετρήσεις TDS στο ενυδρείο και έβρισκα 244ppm και όταν μετρούσα GH είχα 8

delta66 27-04-12 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 666157)
Μου έχει τύχη εμένα αυτό... έκανα μετρήσεις TDS στο ενυδρείο και έβρισκα 244ppm και όταν μετρούσα GH είχα 8

Ακριβως.
Η GH σου (βασικα ασβεστιο και μαγνησιο) ηταν μονο τα 142ppm (8 χ 17.8 ) απο τα 244ppm συνολικα διαλυτα στερεα που μετραγες.

Οπως και να εχει ομως, πολλες φορες και η ανοδος TDS, απο οπου κι αν προερχεται, δεν ειναι επιθυμητη σε ενηλικα ψαρια μαλακου νερου.

Butterfly 27-04-12 21:34

Εδώ και δυο (2) εβδομάδες περίπου το TDS έπεσε στα 160ppm περίπου και η GH είναι σταθερή στα 8... και ελπίζω να την ρίξω με την χρήση της ΑΟ που χρησιμοποιώ εδώ και μια (1) εβδομάδα

panos_auk 28-04-12 08:51

εχω μπερδευτει παντως με το TDS και τη GH...
και το θεμα ειναι οτι σε κανα μηνα μετακομιζω και θα εχω την ευκαιρια να την αλλαξω την αμμο...αν τελικα ειναι προβληματικη...
θα τη βγαλω την ακρη...που θα παει..:smt017

Butterfly 28-04-12 11:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos_auk (Μήνυμα 666199)
εχω μπερδευτει παντως με το TDS και τη GH...
και το θεμα ειναι οτι σε κανα μηνα μετακομιζω και θα εχω την ευκαιρια να την αλλαξω την αμμο...αν τελικα ειναι προβληματικη...
θα τη βγαλω την ακρη...που θα παει..:smt017

Διάβασε το θέμα που είχα ανοίξει και εγώ...!!

Είχα μπερδευτεί και εγώ σαν και εσένα... και με την βοήθεια των παιδιών βρήκα την άκρη ;) ;) ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02153 seconds with 11 queries