Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Εγκυμοσινη σε molly? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73389)

vasilhs 08-08-13 10:02

Εγκυμοσινη σε molly?
 
καλημερες...παιδια το ενα μολι απ τα δυο εχει πολυ πισμενη κοιλια κ στο πισο μερος της κοιλιας του ειναι μαυρο μεσα...νανε εγκυμοσινη?κ πως ξεχωριζουν τα αρσενικα απ τα θυλικα μολι?

nazgul 08-08-13 10:28

Αν ειναι μαυρο στο πισω μερος η κοιλια, το πιθανοτερο ειναι να προκειται για εγκυμοσυνη. Πες μας ομως και δυο λογια για το ενυδρειο σου (ογκος, κατοικοι, μετρησεις, φιλτρο κλπ) για καλο και για κακο, μηπως προκειται για κατι αλλο.

Το φυλο το ξεχωριζεις ευκολα. Τα αρσενικα εχουν γονοποδιο, ενω τα θυληκα οχι.

vasilhs 08-08-13 10:37

ογκος 150 λιτρα με μολλι κ ξυφοφορους φιλτρο εξωτερικο του οικου aegen με σιποραχ κ σφουγκαρια μετρισεις κανω με στικ δειχνουν μηδενικα νιτρικα ειναι στρομενο με μπολι κ το ψαρακι κολημπα χαμηλα σαν εξερευνα της γωνιες πετρες κτλπ τρωει κονονικα!!!

nazgul 08-08-13 10:58

Αν ειναι ετσι, φαινεται οτι ετοιμαζεσαι για μικρα. Μην παραξενευτεις αν απομονωθει καμια φορα τωρα που ειναι εγκυος, αρκει να εχει ορεξη για φαγητο και να μην εχει ανησυχητικη συμπεριφορα, οπως π.χ. να βαριανασαινει συνεχως. Φροντισε να υπαρχουν αρκετα φυτα και αρκετο κερατοφυλλο στο ενυδρειο, αν θελεις να σωθει ο γονος. Γιατι και τα mollies, οσο και οι ξιφοφοροι δεν θα χαριστουν στα μικρα.

Τελος, φροντισε να υπαρχει χαρεμι στο καθε ειδος, δηλαδη 1 αρσενικο / 3 θηλυκα. Σε διαφορετικη περιπτωση, το αγχος που θα νοιωθουν τα θηλυκα απο τη συνεχη πιεση για αναπαραγωγη, ισως να ειναι καταστροφικο.

vasilhs 08-08-13 11:03

εχω ενα ενυδριακη 15 λιτρον κ ενα 30 λιτρον ειναι σοστω να χωρισο το ψαρακι απ τα αλλα?να το βαλω μονο του???γτ ειχα κ μια γενα απ τους 3ιφοφορους κ δεν εμεινε ουτε ενα !!

nazgul 08-08-13 11:12

Διαβασε αυτο το θεμα. Προσωπικα δε συμφωνω καθολου με απομονωση ψαριου σε εγκυμοσυνη. Μονο στρες θα του προκαλεσει και μονο καλο δεν ειναι αυτο. Η λυση ειναι πολλα φυτα και κρυψωνες για τα φυτα. Τωρα αν μπορεσεις να πιασεις το γονο και να τον βαλεις σε ενα αλλο μικρο ενυδρειο με φουλ εξοπλισμο και ιδιες συνθηκες με το κυριως, μεχρι να μεγαλωσει λιγο, δεν θα ηταν κακο.

vasilhs 08-08-13 11:17

δεν εχω πολλα φθτα στην διαθεση μου....εχω ανουμπιες βαλινσερια κ συνεχως βαζω κ αλλα αλλα δεν νομιζω να αρκουν για να κρυφτουν!

nazgul 08-08-13 11:24

Κερατοφυλλο χρειαζεσαι αρκετο. Τα ζωοτοκα, παντως, ειναι ψαρια που χρειαζονται αρκετα φυτα στο ενυδρειο. Και καλο ειναι να τους τα παρεχουμε, ωστε να νοιωθουν ασφαλεια τοσο τα ενηλικα, οσο και ο γονος.

vasilhs 08-08-13 11:28

αν μαζεψω τα φυτα σε μια γωνια?οστε να δημιουργηθη κατι σαν θαμνος θα ε3υπηρετη σαν κρυψωνα?

nazgul 08-08-13 11:53

Το αποτελεσμα θα δειξει. Κανεις δεν ξερει :rolleyes:
Γενικως οταν κανεις κατι για να μπαλωσεις τα πραγματα με αυτοσχεδιασμους, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

ChocolatePuma 08-08-13 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilhs (Μήνυμα 780029)
αν μαζεψω τα φυτα σε μια γωνια?οστε να δημιουργηθη κατι σαν θαμνος θα ε3υπηρετη σαν κρυψωνα?

Εγώ νομίζω πως έτσι θα προκαλέσεις αναστάτωση χωρίς λόγο
Ασε που μπορει να σηκώσεις τον βυθό και να γίνουν ασχημα τα πραγματα

Είναι λογικό να τρελαινεσαι στην πρώτη γέννα ;)...αλλά θα σου έλεγα να αφησεις τη φύση να αποφασίσει και την επόμενη φορά να το έχεις οργανώσει λίγο καλύτερα

Αν βρεις άμεσα κερατόφυλλο, οκ. Αν οχι, ασε το ψαράκι να γεννήσει με το καλό και οι πιο "μαγκες" όπως και στη φύση...θα επιβιώσουν!:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries