Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΡΟΗ ΦΙΛΤΡΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49011)

spyrval 07-02-11 10:55

ΡΟΗ ΦΙΛΤΡΟΥ
 
Καλημέρα
Μετά από αρκετό διάβασμα στο φόρουμ (που με βοήθησε πάρα πολύ) έστησα κι εγώ ένα καινούργιο ενυδρείο-Jewel Lido 120λτ. Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα κοπαδάκι αρλεκίνων. Η ερώτηση ίσως είναι χαζή αλλά θα την κάνω. Πως πρέπει να είναι το σωληνάκι της ροής του νερού που επιστρέφει στο ενυδρείο από το φίλτρο? Να δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνεια, να ρίχνει το ρεύμα του νερού στο προς το κέντρο του ενυδρείου ή να είναι κάπου που δεν "ενοχλεί" τα ψαράκια? Αυτή τη στιγμή δημιουργεί ρεύμα νερού προς το΄πίσω τζάμι του ενυδρείου και όταν γύρισα το σωληνάκι προς το μέσο του ενυδρείου και δημιούργησε ένα ισχυρό ρεύμα μου φάνηκε ότι ήταν πολύ κινητικά και παίζανε -ή μήπως στρεσάρονται και ενοχλούνται ?
Ευχαριστώ

diaton101 07-02-11 11:04

Φανταζομαι μιλας για εξωτερικο φιλτρο. Πρεπει να "βλεπει" προς το κεντρο για να γινεται και καλη κυκλοφορια νερου και καλη οξυγονωση (αν δεν εχεις φυτα)

Κλεόβουλος 07-02-11 11:04

Καλώς ήρθες!
το καλύτερο θα έλεγα είναι η έξοδος του νερού να δημιουργεί μια ελαφρά ανατάραξη της επιφάνειας του νερού ώστε να έχεις καλή οξυγόνωση ;)

johnbaz 07-02-11 11:20

Καλως ορισες.γενικα οπως σου ειπαν κ οι υπολοιποι.να γινεται αναταραξη ωστε να μην μενει στασιμο το νερο κ σου δημιουργησει πρωτε'ι'νικο φιλμ.αν εχεις ορθογωνιο καλο ειναι ναχεις απο την μια γωνια την εισαγωγη κ απτην αλλη γωνια την εξαγωγη.παντα για πισω μιλαμε,ωστε να γινεται σωστη κυκλικη κυκλοφορια του νερου

spyrval 07-02-11 11:33

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το φίλτρο είναι το εσωτερικό της Jewel και το ενυδρείο είναι φυτεμένο. Το φιλμ στην επιφάνεια του νερού έχει δημιουργηθεί ήδη, οπότε χρειάζεται προφανώς κάποια ανατάραξη.

diaton101 07-02-11 12:28

Αν ειναι εσωτερικο τοτε γινεται ακομα πιο "υποχρεωτικη" η κατευθυνση του νερου προς το κεντρο για να γινεται καλη κυκλοφορια. Αν το στρεψεις προς το τοιχωμα τοτε ισως το φιλτρο να τραβαει μεγαλο μερος του ηδη φιλτραριμενου νερου με συνεπεια το υπολοιπο νερο σου να μενει σχετικα "ακαθαριστο"

delta66 07-02-11 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnbaz (Μήνυμα 549666)
Καλως ορισες.γενικα οπως σου ειπαν κ οι υπολοιποι.να γινεται αναταραξη ωστε να μην μενει στασιμο το νερο κ σου δημιουργησει πρωτε'ι'νικο φιλμ.αν εχεις ορθογωνιο καλο ειναι ναχεις απο την μια γωνια την εισαγωγη κ απτην αλλη γωνια την εξαγωγη.παντα για πισω μιλαμε,ωστε να γινεται σωστη κυκλικη κυκλοφορια του νερου

Αυτα τα δυο που εχω κανει bold, ειναι που πρεπει να προσεχουμε στο ενυδρειο, με οποιοδηποτε τροπο.
Η καλη κυκλοφορια ειναι απαραιτητη σε ολα τα σημεια (υψος μηκος πλατος) του ενυρειου, ΚΑΙ πανω στο βυθο.
Στο lido (που ειναι κυβος ενυδρειο με αντλια φιλτρου ονομαστικης ροης 600 λ/ω) εγω το εχω στραμμενο προς το πισω τζαμι και λοξα 45 μοιρες προς τα πανω.
Καλα φαινεται να κυκλοφορει το νερο παντου και εχει και αναταραξη.
Εδω φαινεται λιγο οταν το εστηνα, στην ακρη πανω δεξια η εξοδος πως ειναι στραμμενη http://i225.photobucket.com/albums/d.../P7190044b.jpg

spyrval 08-02-11 09:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 549840)
Αυτα τα δυο που εχω κανει bold, ειναι που πρεπει να προσεχουμε στο ενυδρειο, με οποιοδηποτε τροπο.
Η καλη κυκλοφορια ειναι απαραιτητη σε ολα τα σημεια (υψος μηκος πλατος) του ενυρειου, ΚΑΙ πανω στο βυθο.
Στο lido (που ειναι κυβος ενυδρειο με αντλια φιλτρου ονομαστικης ροης 600 λ/ω) εγω το εχω στραμμενο προς το πισω τζαμι και λοξα 45 μοιρες προς τα πανω.
Καλα φαινεται να κυκλοφορει το νερο παντου και εχει και αναταραξη.
Εδω φαινεται λιγο οταν το εστηνα, στην ακρη πανω δεξια η εξοδος πως ειναι στραμμενη http://i225.photobucket.com/albums/d.../P7190044b.jpg

Εγώ χθες μετά τις απαντήσεις των υπόλοιπων παιδιών το γύρισα όπως εσύ, προς τα δεξιά όμως,προς το κέντρο. Ανατάραξη καλή και οι αρλεκίνοι τρελάθηκαν στα κόλπα (δεν είμαι σίγουρος αν το καταευχαριστιούνται ή αναγκάζονται να κολυμπήσουν έντονα και στρεσάρονται). Είδα όμως ότι στο συγκεκριμένο ψάρι αρέσει μέτρια/έντονη ροή.

delta66 08-02-11 18:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spyrval (Μήνυμα 550003)
Είδα όμως ότι στο συγκεκριμένο ψάρι αρέσει μέτρια/έντονη ροή.

Ακριβως.
Αυτο δικαιολογειται αφου και στη φυση ζουν σε ρυακια με αρκετη ορη.

Εδω εχω ενα demo απο το ποσο τους αρεσει η εντονη ροη. Φαινεται η συμπεριφορα τους κατα τη διαρκεια αλλαγης νερου σε σχεση με αλλα ψαρια του ενυδρειου που δεν φημιζονται για την αγαπη τους στην εντονη ροη (cardinal tetra, gourami)

Επισης τα νερα που ζουν εκτος απο εντονη ροη, ειναι πλουσια σε χουμικα οξεα (νερο που "φιλτράρεται" περνωντας μέσα από τροπικά βαλτώδη δάση τύρφης). Επισης δεν φωτιζονται εντονα, αφου η βλαστηση της γυρω περιοχης ειναι μεγαλη, σκιαζοντας τα νερα.

HLIASKR 08-02-11 19:00

Αν βαλεις ενα κομματι σωληνα και να το κανεις σαν τα εξωτερικα φιλτρα δεν θα ειχε πιο καλη ροη?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries