Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Σωστή διάταξη 2 εξωτερικών φίλτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55793)

Dekanat 12-09-11 18:57

Σωστή διάταξη 2 εξωτερικών φίλτρων
 
Ψάχνω ένα παλιό post , αλλά δεν το βρίσκω.

Ποιά είναι η σωστή διάταξη 2 εξωτερικών φίλτρων (ίδια φίλτρα- ίδια ροή)μέσα στο ενυδρείο ,ώστε να έχει καλύτερη κυκλοφορία και σιφωναρισμα βυθού ?

panos1972 12-09-11 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dekanat (Μήνυμα 617672)
Ψάχνω ένα παλιό post , αλλά δεν το βρίσκω.

Ποιά είναι η σωστή διάταξη 2 εξωτερικών φίλτρων (ίδια φίλτρα- ίδια ροή)μέσα στο ενυδρείο ,ώστε να έχει καλύτερη κυκλοφορία και σιφωναρισμα βυθού ?

Χιαστί! Η έξοδος το ενός, πάνω από την είσοδο του άλλου, για την καλύτερη δυνατή κυκλοφορία. Η έξοδος με κατεύθυνση μπροστά ωστε το ρεύμα να σπρώχνει κατά κάποιο τρόπο τις ακαθαρσίες στην είσοδο του άλλου φίλτρου.

Τώρα το σιφονάρισμα του βυθού με τη πραγματική του έννοια είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...

delta66 12-09-11 22:57

Ενα σε καθε πλευρα.
Η καθαριοτητα του βυθου δεν ειναι απολυτο οτι θα επιτευχθει.
Παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες και κυριως η κυκλοφορια του νερου πανω στο βυθο μαζι με το κατα ποσο υπαρχουν πολλα και μεγαλα εμποδια πανω του (πχ πετρες ξυλα, με τη μεγαλη επιφανεια να ακουμπαει στο βυθο)

panos1972 12-09-11 23:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 617726)
Ενα σε καθε πλευρα.
Η καθαριοτητα του βυθου δεν ειναι απολυτο οτι θα επιτευχθει.
Παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες και κυριως η κυκλοφορια του νερου πανω στο βυθο μαζι με το κατα ποσο υπαρχουν πολλα και μεγαλα εμποδια πανω του (πχ πετρες ξυλα, με τη μεγαλη επιφανεια να ακουμπαει στο βυθο)


Παίρνεις το νερό από κάτω και το ρίχνεις από πάνω στην ίδια πλευρά. Το άλλο φιλτρο κάνει το ίδιο στην άλλη πλευρά. Η κυκλοφορία στο μέσο του ενυδρείου υπολείπεται...
Με τη χιαστί διάταξη παιρνεις το νερό από κατω δεξιά και το στέλνεις πάνω αριστερά, ενώ το νερό από κάτω αριστερά αδειάζει επάνω δεξιά. Αυτό προκαλεί καλύτερη κυκλοφορία στου νερού σε περισσότερα σημεία του ενυδρείου και συνεπως και καλύτερη φίλτρανση.

delta66 12-09-11 23:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 617729)
Παίρνεις το νερό από κάτω και το ρίχνεις από πάνω στην ίδια πλευρά. Το άλλο φιλτρο κάνει το ίδιο στην άλλη πλευρά. Η κυκλοφορία στο μέσο του ενυδρείου υπολείπεται...
Με τη χιαστί διάταξη παιρνεις το νερό από κατω δεξιά και το στέλνεις πάνω αριστερά, ενώ το νερό από κάτω αριστερά αδειάζει επάνω δεξιά. Αυτό προκαλεί καλύτερη κυκλοφορία στου νερού σε περισσότερα σημεία του ενυδρείου και συνεπως και καλύτερη φίλτρανση.

Η κυκλοφορια στο κεντρο εχει την ιδια δυναμη ειτε το νερο προερχεται απο την εξοδο του ενος φιλτρου ειτε απο του αλλου
Μπορω να πω και μικροτερη αφου ο οι σωληνες εξοδου των φιλτρων θα ειναι μεγαλυτερες, και το μανομετρικο των αντλιων των φιλτρων αποδυναμωνεται

dimost 13-09-11 00:02

Εγώ Πάντως τα δυο φίλτρα μου επειδή το ενυδρειο είναι δίφατσο και τα έχω στη στενή πλευρά τα έχω μαζι δηλ οι δυο έξοδοι απο την μια και οι δυο εισόδο απο την άλλη Έτσι το νερο κινείται προς όλη την πλευρά του 1.20 παράλληλα και χτυπάει το ρεύμα στο απέναντι τζαμι και δημιουργείται κυκλική πορεία (τσεκαρισμενο απο την πορεία των απορριμμάτων που καταλήγουν στις δυο εισόδους των φιλτρων)

maikl 13-09-11 05:49

Εγω παλι να πω οτι εξαρταται απο το μηκος του ενυδρειου αλλα και τα φιλτρα...
Σε 2 μετρο ενυδρειο τι θα κανεις π.χ?
Αυτο το προλημα το αντιμετωπιζουν-λυνουν, τα φιλτρα με δυο εισαγωγες και μια εξαγωγη (π.χ eheim 2080 ) :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01358 seconds with 11 queries