Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY Co2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78380)

marios psilopoulos 03-03-14 15:41

DIY Co2
 
καλησπέρα φίλοι μου!!χθες προσπάθησα να κατασκευάσω Co2 με το γνωστό τρόπο της μαγιάς και της ζάχαρης... θα ήθελα να ρωτήσω,τι ροή πρέπει να έχει αυτό...περίπου 5-10 φυσαλίδες ανά λεπτό??πόσο περίπου πρέπει να βγάζει??

sarpijk 03-03-14 15:58

Αυτο που ρωτας κανεις δε μπορει να στο πει. Η αποδοση εξαρταται απο την ποσοτητα τησ μαγιας και τη θερμοκρασια του χωρου.

ilias ts 03-03-14 16:00

www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73222 το θέμα με τα DIY είναι πόσες φυσαλίδες μπορεί να βγάλει, παρά το πόσες ακριβώς θέλουμε.

marios psilopoulos 03-03-14 16:22

το έχω δυο μέρες τώρα και αν ακουμπήσω λίγο το μπουκάλι βγάζει 1-2 φυσαλίδες...το θέμα είναι πως το παρακολούθησα 5-10 λεπτά και δε παρατήρησα καμία φυσαλίδα...είναι λίγη η μαγιά λέτε?να φτιάξω άλλο μείγμα?
τι εναλλακτικές έχουμε?οικονομικές φυσικά! :confused:

sarpijk 03-03-14 16:49

Μαλλον απο καπου χανει το μπουκαλι. Η πιο συνηθισμενη περιπτωση.
Σε διλιτρο μπουκαλι εγω εβαζα δυο κουπες ζαχαρη και μια κοφτη κουταλια μαγια σε σκονη. Τη μαγια την ανακατευα σε λιγο σε χλιαρο νερακι και περιμενα μεχρι να βγαλει αφρο στην επιφανεια. Μετα ολα στο μπουκαλι, καλο κουνημα και ετοιμο, Βαλε λιγο σαπουναδα στις ενωσεις σου και δες εαν χανει απο καπου το συστημα.

marios psilopoulos 03-03-14 17:07

η συνταγή που βρήκα στο φορουμ έλεγε 3 κούπες ζάχαρη και 1/4 του κουταλιού μαγιά...το τσεκαρα για διαρροές και δεν είχε...μετά από ένα κούνημα που του έκανα,το παρατήρησα και βγάζει στο ''Μπουκαλάκι'' με το νερό 2 φυσαλίδες το λεπτό... υπάρχει περίπτωση να φταίει το μείγμα??

sarpijk 03-03-14 18:20

Ναι μπορει να μην ειναι καλη η μαγια. Μου εχει τυχη με μαρκα Γιωτης. Το πιο πιθανο ομως ειναι η διαροη ή να κανει κρυο στο δωματιο που εχεις ή να εβαλες ζεστο νερο στη μαγια οταν εφτιαχνες το μιγμα και να την ''σκοτωσες''!

marios psilopoulos 03-03-14 18:26

διαρροή δεν υπάρχει!το τσεκαρα.. αν δεν ήταν καλή η μαγιά ή την είχα σκοτώσει,θα έβγαζε έστω και 2 φυσαλίδες ανα λεπτό?

sarpijk 03-03-14 18:42

Οχι δε θα εβγαζε αλλα λες οτι θελει να το πιασεις το μπουκαλι για να βγαλει. Εμενα το μυαλο παει σε διαρροη. Εκανα ενα χρονο diy πριν παω σε μπουκαλα. Μου ετυχε δυο φορες σε τσεκαρισμενο και σφραγισμενο μπουκαλι να μου χανει απο το σημειο που εμπαινε το σωληνακι στο καπακι. Στη τελικη ξαναφτιαξε ενα μιγμα μηπως δεν εκανες κατι σωστα.

marios psilopoulos 03-03-14 19:06

αυτό θα κάνω μάλλον με λιγότερη ζάχαρη όπως μου είπατε...
το εξής σύστημα το έχετε δει?
http://www.aquariumsupermarket.com.a...fuser-set.html

j.p. 03-03-14 20:54

αν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι χαμηλή επιβραδύνεται η ζύμωση.
σκεψου και exel πάντως για μικρό ενυδρείο μπορεί να δουλέψει αρκετά καλά.

marios psilopoulos 03-03-14 22:41

exel ??

j.p. 03-03-14 22:48

που να καταλαβεις και συ έτσι που το έγραψα....
excel της seachem.
https://www.google.gr/search?q=excel...w=1366&bih=667

marios psilopoulos 03-03-14 22:57

χαχα...κατάλαβα!!το ενυδρείο είναι 100 λτρ...

marios psilopoulos 05-03-14 00:31

παρατήρησα το εξής,μόλις βάζω ένα αερόθερμο να χτυπάει το 2λιτρο,οι φυσαλίδες αυξάνονται με τρελό ρυθμό...όταν το κλείσω μειώνονται στις 1-2 το λεπτό...
(θερμοκρασία δωματίου 22-23 βαθμούς)
γιατί γίνεται αυτό??

j.p. 05-03-14 01:10

ζεσταίνεται στιγμιαία ο αέρας που υπάρχει στο μπουκάλι διογκώνεται και για αυτό βγαίνουν φυσαλίδες.
αν ρίχνεις στο σωμα του μπουκαλιου και μετα από 5-10 ώρες βγάινουν αρκετες φυσαλίδες, πάει να πέι οτι έχεις πετύχει καλύτερες θερμοκρασίες για να γίνονται οι ζυμώσεις.

bouboulas 05-03-14 10:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos (Μήνυμα 825270)
παρατήρησα το εξής,μόλις βάζω ένα αερόθερμο να χτυπάει το 2λιτρο,οι φυσαλίδες αυξάνονται με τρελό ρυθμό...όταν το κλείσω μειώνονται στις 1-2 το λεπτό...
(θερμοκρασία δωματίου 22-23 βαθμούς)
γιατί γίνεται αυτό??


Ανεβαίνει η θερμοκρασία και επιτυγχάνεται η ζύμωση. Φτιάξε άλλο ½ κουταλάκι μαγιά και βάλτο μέσα. Για καλλίτερο αποτέλεσμα βάλε το μπουκάλι με το ζαχαρόνερο μέσα σε ένα κουβά με νερό και βάλε και ένα θερμαντήρα στους 30 βαθμούς.

plin 05-03-14 10:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouboulas (Μήνυμα 825287)
Ανεβαίνει η θερμοκρασία και επιτυγχάνεται η ζύμωση.

Νομίζω ότι ο JP έχει δίκιο. Σε αυτό που κάνει ο φίλος, δεν προλαβαίνει να αυξηθεί η θερμοκρασία του ζαχαρόνερου, μόνο ο αέρας που είναι μέσα στο μπουκάλι διαστέλλεται.

marios psilopoulos 05-03-14 21:24

αφού το άφησα και ζεστάθηκε περίπου μια ώρα,μετά έβγαζε αρκετή ποσότητα..το αποτέλεσμα ήταν μετά απο 1 μέρα συνεχούς λειτουργίας να χάσω δυο ψάρια

ChocolatePuma 05-03-14 21:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos (Μήνυμα 825399)
αφού το άφησα και ζεστάθηκε περίπου μια ώρα,μετά έβγαζε αρκετή ποσότητα..το αποτέλεσμα ήταν μετά απο 1 μέρα συνεχούς λειτουργίας να χάσω δυο ψάρια

Σε πόσα λίτρα έβαλες DIY CO2?
Πιστεύεις οτι οφείλεται σε δηλητηρίαση?

marios psilopoulos 05-03-14 21:46

100 λίτρα...πιστεύω πως ναι... ιδικά τη τελευταία ώρα έβγαζε αρκετό..

ChocolatePuma 05-03-14 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos (Μήνυμα 825405)
100 λίτρα...πιστεύω πως ναι... ιδικά τη τελευταία ώρα έβγαζε αρκετό..

Το ρωταω γιατι 1ον τα λιτρα ειναι αρκετά εως πολλά για DIY CO2 και 2ον δεν έχει αναφερθεί δηλητηρίαση απο DIY CO2 - για να το πω πιο σωστά, δεν έχω διαβάσει κάτι ανάλογο
Σε περίπτωση δηλητηρίασης, νομίζω πως θα έχανες πολλα περισσότερα ψάρια

Μήπως έφταιξε κάτι άλλο?

marios psilopoulos 05-03-14 22:13

δε ξέρω..και σήμερα το πρωί που έβγαζε αρκετό,κάποια ψάρια ήταν πολύ νωχελικά...έβγαλα το Co2 και έβαλα μια εξτρα αερόπετρα και συνήλθαν...
-------------------------
το ίδιο έγινε και το απόγευμα..αλλά δυστυχώς δεν ήμουν εγώ σπίτι να τα προλάβω και το έκανε άλλος για μένα..πολύ πιθανών να μη τα πρόλαβε όμως και να τα χάσαμε από αργοπορημένη ενέργεια..

ChocolatePuma 05-03-14 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos (Μήνυμα 825411)
δε ξέρω..και σήμερα το πρωί που έβγαζε αρκετό,κάποια ψάρια ήταν πολύ νωχελικά...έβγαλα το Co2 και έβαλα μια εξτρα αερόπετρα και συνήλθαν...
-------------------------
το ίδιο έγινε και το απόγευμα..αλλά δυστυχώς δεν ήμουν εγώ σπίτι να τα προλάβω και το έκανε άλλος για μένα..πολύ πιθανών να μη τα πρόλαβε όμως και να τα χάσαμε από αργοπορημένη ενέργεια..

Περίμενε κι άλλες γνώμες...
Γενικά ισχύει πως το βράδυ χρειάζεται καλύτερη οξυγόνωση αλλά μέχρι τους μαζικούς θανάτους, νόμιζα ότι απέχει

marios psilopoulos 05-03-14 22:49

δε ξέρω τι να πω...αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει ας μου πει....γιατί έχω το Co2 έξω και δε ξέρω τι να κάνω.... :neutral:

korasidikos 05-03-14 22:50

αν εχεις τετοιες υπονοιες το βραδυ που κλεινουν τα φωτα βαλε μια αεραντλια να δουλευει χαλαρα!:rolleyes:μου εχει συνβει και μενα το ελυσα οπως παραπανω!

marios psilopoulos 06-03-14 11:27

έχω ήδη σε λειτουργία μια σχετικά μεγάλη...να βάλω και δεύτερη ??

sarpijk 06-03-14 11:59

Αναταραξη στην επιφανεια εχεις καθολου? Υπαρχει περιπτωση να περασε μιγμα απο το μπουκαλι μεσα στο ενυδρειο?

plin 06-03-14 13:48

Και βέβαια μπορεί να υπάρξει ασφυξία (και όχι δηλητηρίαση) από DIY CO2. Το έχω πάθει και εγώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69782

marios psilopoulos 06-03-14 14:50

ανατάραξη υπάρχει..όχι μεγάλη βέβαια αλλά υπάρχει...για να πέρασε μείγμα είναι σχεδόν ακατόρθωτο..το μπουκάλι είναι αρκετά πιο χαμηλά από το ενυδρείο και τις περισσότερες ώρες το παρακολουθούσα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02203 seconds with 11 queries