Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ιστοσελίδες στο Internet (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=43)
-   -   φτηνός ζεόλιθος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64987)

kostas82 18-09-12 23:32

φτηνός ζεόλιθος
 
από Θεσσαλονίκη το μαγαζί πολύ εξυπηρετικός , 23 ευρώ με τα μεταφορικά τα 25 κιλά στην Αθήνα με μεταφορική ,έχει σε όλες τις κοκκομετρίες και σε ποιότητα σαν το neozeo οπτικά τουλάχιστον ECONIK βιοτεχνολογία για διαχείριση λυμάτων οικολογικά προϊόντα για οικιακή και βιομηχανική χρήση

Blokatos 19-09-12 02:35

Σε τι μας χρειάζεται ο ζεόλιθος...;;;

exelix 19-09-12 07:29

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62216

kostas82 19-09-12 08:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 693673)

είχε ξανανέβει :D:smt015

exelix 19-09-12 08:47

Βρε αυτό ξανανέβηκε, το αν είναι τέτοιος που σε εξυπηρετεί και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σε αντικατάσταση του "ενυδρειακού" που χρησιμοποιούσες δεν ανέβηκε!

kostas82 19-09-12 15:19

έχεις δίκιο σκάλωσα , εγώ τον δουλεύω στο δικό μου ενυδρείο είναι reef με sps μία εβδομάδα τώρα και τα κοράλλια αντιδρούν το ίδιο καλά στην αλλαγή όπως με τον ενυδρειακό , σε κανά μήνα θα ξέρω με σιγουριά αν είναι το ίδιο καλός ή καλύτερος ή μάπα :D

more2 09-12-14 00:55

Απο χώματοτεχνική Κηφισιάς που τον έχει και σε καλη τιμη δοκίμασε κανεις? Σκέφτομαι να πάω για πέτρες και ζεόλιθο.

Τάκης 09-12-14 01:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από more2 (Μήνυμα 866024)
Απο χώματοτεχνική Κηφισιάς που τον έχει και σε καλη τιμη δοκίμασε κανεις? Σκέφτομαι να πάω για πέτρες και ζεόλιθο.

Τον χρησιμοποιώ εδω και ένα χρόνο στο βαρέλι προετοιμασίας με τύρφη (και αυτη απο χωματοτεχνική). Θελει καλό πλυσιμο όμως, έχει πολύ σκόνη
-------------------------

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....5%F1%F6%E7/#44

more2 09-12-14 02:01

Ωραία, ευχαριστώ για την ενημέρωση! Απο πλύσιμο είμαι σχολαστικός πάντα έτσι κι αλλιως!
-Μιας και εχεις παει, μήπως ετυχε να πάρεις και άμμο χαλαζιακή?

Τάκης 09-12-14 02:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από more2 (Μήνυμα 866035)
Ωραία, ευχαριστώ για την ενημέρωση! Απο πλύσιμο είμαι σχολαστικός πάντα έτσι κι αλλιως!
-Μιας και εχεις παει, μήπως ετυχε να πάρεις και άμμο χαλαζιακή?

Ναι , τη μαύρη, την εχω στο χρυσοψαράδικο, και αυτη θέλει ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ πλυσιμο

more2 09-12-14 03:16

Κατάλαβα, παλι θα με κραζει η δικιά μου για το μπάνιο! Χαχα

ChocolatePuma 12-12-14 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από more2 (Μήνυμα 866035)
Ωραία, ευχαριστώ για την ενημέρωση! Απο πλύσιμο είμαι σχολαστικός πάντα έτσι κι αλλιως!
-Μιας και εχεις παει, μήπως ετυχε να πάρεις και άμμο χαλαζιακή?

Προσοχή, γιατί συγχομπίστες ανέφεραν πως δεν είναι όλα τα σακιά με χαλαζιακή!!!

Ακουαφόρτε παραμάσχαλα και επι τόπου δοκιμη!

more2 12-12-14 23:19

Ωραία, θα δοκιμασω να δω εκεί επι τόπου όταν πάω. Ευχαριστώ.

Cohiba 30-01-16 21:33

Που χρειαζεται το ακουφορτε για την εξακριβωση της χαλαζιακης?

Εγω βαζω ζεολιθο σχεδον παντου :-P τοσο στα φυτα εσωτερικα του χωματος οσο και σε ποτιστρες στα οικοσιτα ζωα αγροκτηματος που εχει ο πατεραςμου ;-)
Δεν εχετε να φοβηθειτε τιποτα ....;-)

Τάκης 30-01-16 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Cohiba (Μήνυμα 917664)
Που χρειαζεται το ακουφορτε για την εξακριβωση της χαλαζιακης?

Εγω βαζω ζεολιθο σχεδον παντου :-P τοσο στα φυτα εσωτερικα του χωματος οσο και σε ποτιστρες στα οικοσιτα ζωα αγροκτηματος που εχει ο πατεραςμου ;-)
Δεν εχετε να φοβηθειτε τιποτα ....;-)

Βάζεις ακουα-φορτες σε λιγο άμμο και αν αφρισει τοτε δεν ειναι χαλαζιακή.
Αλλο στα φυτα στις γλάστρες ο ζεόλιθος και αλλο στο ενυδρείο :)

Cohiba 30-01-16 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 917674)
Βάζεις ακουα-φορτες σε λιγο άμμο και αν αφρισει τοτε δεν ειναι χαλαζιακή.
Αλλο στα φυτα στις γλάστρες ο ζεόλιθος και αλλο στο ενυδρείο :)

Απ οτι εχω διαβασει σε διαφορες μελετες που μου ειναι δυσκολο να τθς ξαναβρω τωρα και να τις παραθεσω ...ο φυσικοςζεολιθος αλλα και ο τεχνητος χρησιμοποιειτε στην κτηνοτροφια αλλα και στις ιχθυοκαλλιεργειες εκτος απο τα φυτα ....
Δεσμευει τα βαρεα μεταλλα που τυχον θα υπαρχουν αν οχι σε ποσιμο νερο ισως σε πηγες οπως το νερο μιας λιμνης ...μιας και ειναι ενα απο τα ελαχιστα αρνητικα φορτισμενα ορυκτα .

Υγ.: το θεωρω ιδανικο ορυκτο προς χρηση τοσο για φυτα και ζωα οσο και για ανθρωπινη καταναλωση ...(υπαρχει με την αναλογη επεξεργασια σε καποια φαρμακεια )
Ισως ναμην ενδεικνυτε για ψαρια που θελουν οξινα νερα αφου δημιουργει ενα ph λιγο πιο αλκαλικο...

Τάκης 31-01-16 00:27

Δεν είναι το πρόβλημα αυτό. Ο ζεόλιθος έχει την ιδιότητα να απορροφά αμμωνία , και χωρίς αμμωνία αποδυναμώνεται η βιολογία, και αν τυχόν μπει αλάτι τότε αποδεσμεύει την αμμωνία πάλι πίσω, αυτοί είναι οι λόγοι που θεωρώ πως πρέπει να βάζουμε με προσοχή ζεόλιθο σε ενυδρείο, μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις, όπως ξαφνική άνοδος της αμμωνίας. Προσωπικά χρησιμοποιώ ζεόλιθο , αλλά στο βαρέλι προετοιμασίας και όχι στο ενυδρείο, και το κάνω και για τους λόγους που είπες αλλά για να απορροφήσει τυχόν αμμωνία που θα βγάλει η τύρφη

Cohiba 31-01-16 02:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 917735)
Δεν είναι το πρόβλημα αυτό. Ο ζεόλιθος έχει την ιδιότητα να απορροφά αμμωνία , και χωρίς αμμωνία αποδυναμώνεται η βιολογία, και αν τυχόν μπει αλάτι τότε αποδεσμεύει την αμμωνία πάλι πίσω, αυτοί είναι οι λόγοι που θεωρώ πως πρέπει να βάζουμε με προσοχή ζεόλιθο σε ενυδρείο, μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις, όπως ξαφνική άνοδος της αμμωνίας. Προσωπικά χρησιμοποιώ ζεόλιθο , αλλά στο βαρέλι προετοιμασίας και όχι στο ενυδρείο, και το κάνω και για τους λόγους που είπες αλλά για να απορροφήσει τυχόν αμμωνία που θα βγάλει η τύρφη

Οοοοο ναι ....σορρυ αλλα ακομα δεν εχω σκεφτομαι ενυδριακα :-Pαυτο με την αμμωνια κ την βιολογια οντως ειναι θεματακι
Σε λιμνες φυσικης ροης ανευ φιλτρων παντως δεν νομιζω να εχω τετοιο προβλημα ;-)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02113 seconds with 11 queries