Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αποθηκευση ενυδρειων? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40095)

maikl 02-05-10 19:20

Αποθηκευση ενυδρειων?
 
.... Λοιπον, μια που οι καιροι εγιναν δυσκολοι αποφασισα να αποσυρω απο την "κυκλοφορια" μερικα απο τα ενυδρεια μου...
Σκεφτομουν λοιπον ποιος τροπος αποθηκευσης θα ηταν ο ιδανικος, ωστε οταν καποια στιγμη θελησω να τα ξαναχρησιμοποιησω στο μελλον,να ειναι ετοιμοπολεμα και χωρις προβλημα στις σιλικονουχες κολλησεις ...
Επισης τι χρονικο διαστημα θα αντεχαν?Μια πιθανη ενεργοποιηση τους μετα απο 5 π.χ χρονια τι συνεπειες θα ειχε?
Γνωριζει ,το εχει κανει καποιος? :rolleyes:

Κλεόβουλος 02-05-10 19:30

Δώστα σε μάς Μιχάλη να στα φροντίζουμε:)
Αν μείνουν τόσα χρόνια άδεια υπάρχει το ενδεχόμενο οι σιλικόνες να ξεραθούν.Μια λύση είναι να καλύψεις τις ενώσεις με ένα στρώμα καθαρής βαζελίνης ή κάπου-κάπου να τις ψεκάζεις με σπεϋ σιλικόνης(έχει η eheim ένα που χρησιμοποιώ στα o-ring και τα βεντουζάκια που ξερένονται).

giannisqq 02-05-10 19:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 442135)
Δώστα σε μάς Μιχάλη να στα φροντίζουμε:)
Αν μείνουν τόσα χρόνια άδεια υπάρχει το ενδεχόμενο οι σιλικόνες να ξεραθούν.Μια λύση είναι να καλύψεις τις ενώσεις με ένα στρώμα καθαρής βαζελίνης ή κάπου-κάπου να τις ψεκάζεις με σπεϋ σιλικόνης(έχει η eheim ένα που χρησιμοποιώ στα o-ring και τα βεντουζάκια που ξερένονται).

δεν το ηξερα αυτο και εχω ενα που καθεται εδω και 4 χρονια!!!να σαι καλα κλεοβουλε...

Πάνος 02-05-10 19:35

υπαρχουν και ενυδρεια βεβαια που εμειναν πολλα χρονια σε αχρηστια και επειτα δεν παρουσιασαν κανενα προβλημα....εχω ιδια πειρα με ΜΙΚΡΑ ομως ενυδρεια.

halvas69 02-05-10 19:38

Ωραία τα λέει ο Κλεό, αλλά μάλλον είναι δικιές του ιδέες αυτά που λέει.
Ξερή και σιλικόνη είναι 2 λέξεις ασύμβατες.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις σιλικόνες.
Έχω 1 από τα 2 ενυδρεία που βρήκαμε πεταμένα σε χωράφι κάτι χρονάκια και δεν έχουν κάνει ούτε τσακ εδώ και 9+ χρόνια.

maikl 02-05-10 19:49

...τα "καλα" θα τα κρατησω,αλλα κατι Lido,καρφουρισια κ.λ.π θα τα αποσυρω...
Η αληθεια ειναι αν μου "κατσει" να κατεβω σε καμια συγκεντρωση ισως και να φερω κανενα(για μελος του συλλογου θα το κανω) και βεβαια θα το γνωστοποιησω πριν... ;)
Ηδη τα ενυδρεια εγιναν 4(mp scubaline,rio 240,180,125) και οι πλυθησμοι "συμπιεστηκαν" στα πλαισια του δυνατου...:(
Στο θεμα μας τωρα,ολα μπορουν να γινουν και το σπρευ υπαρχει,και βαζελινη αγνη αλλα και η "ανεση" να αποθηκευτουν γεματα με νερο σε χωρο κλειστο χωρις φωτισμο....αλλα πιο ειναι το καλυτερο δε ξερω...:confused:

Κλεόβουλος 02-05-10 19:52

Τα λέω με βάση αυτά που ακούω κατά καιρούς.
Ενυδρείο αχρησιμοποίητο δεν έμεινε σε μένα :) αλλά όλα τα ελαστικά μέρη φίλτρων,κυκλοφορητών,βεντούζες κλπ όταν τα αποθηκεύω,τα περνάω με βαζελίνη ή σπρέϋ και διατηρούνται σαν καινούργια.
"Φύλαγε τα ρούχα σου" καλύτερα;)

halvas69 02-05-10 21:34

Και καλά κάνεις καθώς αυτά που λές είναι λαστιχένια και όχι από σιλικόνη.
Αν ήταν από σιλικόνη δεν θα χρειάζονταν ούτε σπρέυ, ούτε βαζελίνη........εδώ που λέμε λίγη βαζελίνη θα την ήθελα εγώ, να την στείλω Αλεξανδρούπολη :) :) :)
Τέλος πάντως κακό δεν κάνει τίποτα από αυτά που λέμε, απλως το θεωρώ υπερβολή να ασχολούμαστε με την αντοχή της σιλικόνης στον χρόνο κλπ το υλικό αυτό δεν έχει καμμία σχέση με οτιδήποτε άλλο ελαστικό-λάστιχο.

lingistis 02-05-10 21:36

Έχω ακούσει ότι τα θαλασσινά παρουσιάζουν πρόβλημμα όταν μένουν άδεια, τα δικά σου είναι γλυκού νερού...

Κλεόβουλε πιο είναι το σπεϋ σιλικόνης της eheim???

maikl 02-05-10 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 442168)
.... πιο είναι το σπεϋ σιλικόνης της eheim???

αυτο ;)

Υ.γ ...(θα) :D εχεις π.μ ...

POURITANOS 02-05-10 22:37

Αυτό που ήξερα εγώ είναι ότι το σπρευ σιλικόνης είναι καλό για πλαστικά.

Το να βάζεις σπρευ σιλικόνης για να προστατέψεις σιλικόνη !!!!!!:confused:
Από αυτό και μονό, θεωρό ότι απλά. Δεν χρειάζεται το συγκεκριμένο σπρευ.

stav 03-05-10 08:16

Αφου εχεις την δυνατοτητα να τα εχεις αποθηκευμενα γεματα με νερο για
μενα ειναι η καλυτερη λυση.

Πάνος 03-05-10 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 442164)
εδώ που λέμε λίγη βαζελίνη θα την ήθελα εγώ, να την στείλω Αλεξανδρούπολη :) :) :)

ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται....:D:D

lingistis 03-05-10 17:15

Να ρωτήσω όμως... η βαζελίνη, το σπρέϊ κλπ δεν αφήνουν υπολείμματα?

halvas69 03-05-10 19:42

Αυτό θα στο πουν όσοι τα χρησιμοποιούν αυτά, πχ για το σπρέυ ο Κλεό μας, για την βαζελίνη ο Πάνος.....ο έμπειρος :) :) :)

Κλεόβουλος 03-05-10 19:50

:grin:Για τη βαζελίνη μάλλον γνωρίζουν καλύτερα κάποιοι Αθηναίοι.
Για το σπρέϋ της eheim δεν υπάρχει θέμα,το χρησιμοποιώ και σε φίλτρα σε λειτουργία.Γράφει: CFC-free,without solvents and oils,free from environmentally toxic substances.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02388 seconds with 11 queries