Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   10 lt. με φυτά μόνο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15613)

lucy 15-02-07 11:54

10 lt. με φυτά μόνο
 
Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο με ανούμπιες μόνο. Είναι απαραίτητα τα φίλτρα και ο φωτισμός; :confused: Έχω αρκετό φως από το παράθυρο (όχι άμεσο ηλιακό). Δεν θα βάλω ζωάκια. Πρέπει να βάλω σαλιγγαράκια;
Δηλαδή θέλω να κάνω μια ...υποβρύχια σύνθεση. Τα φώτα σας παρακαλώ.

Kostas G. 15-02-07 11:57

Άμα δεν βάλεις κανένα ζωικό οργανισμό δεν χρειάζεσαι φίλτρο...Ίσως βέβαια να ήταν καλύτερα να υπήρχε και λίγη κίνηση στο νερό αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο...Ναι,πρέπει να βάλεις και τεχνητό φως μια και δεν περνάει και πολύ φως μέσα στο νερό...

Strahos 15-02-07 12:07

ένα φωτιστικό για διάβασμα θα είναι αρκετό για τις ανούμπιες :) το θέμα είναι τι θα "τρώνε" οι ανούμπιες?

PascM 15-02-07 12:13

Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω οτι χρειάζεται κάποια κυκλοφορία στο νερό.

Apostolis 15-02-07 12:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 155029)
το θέμα είναι τι θα "τρώνε" οι ανούμπιες?

Φυλλαράκια! ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ, θα πρέπει να "ταϊζεις" λίγο...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos
Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω οτι χρειάζεται κάποια κυκλοφορία στο νερό.

Σωστός γιατί η "ακινησία" φέρνει άλγες... ;)

Strahos 15-02-07 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 155041)

Σωστός γιατί η "ακινησία" φέρνει άλγες... ;)

δεν το'πα εγώ αυτό :cool:

Apostolis 15-02-07 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 155044)
δεν το'πα εγώ αυτό :cool:

Δεν πειράζει, πάντως ΙΣΧΥΕΙ! ;)
(Ελπίζω να ΜΗΝ παρεξηγηθεί ο Πασχάλης...!)

Juan 15-02-07 13:14

Καπάκι έχει ;

PascM 15-02-07 13:19

:D :D :D :D :D :D :D

lucy 15-02-07 15:22

Σας ευχαριστω πολύ όλους.
Δεν έχει καπάκι, πειράζει;
Τελικά θα βάλω φίλτρο. Ανοησία μου που ρώτησα για φίλτρο, αφού και για τα κανονικά φυτά η κίνηση και το φρεσκάρισμα του αέρα ανάμεσα στα φύλλα είναι απαραίτητα. Άρα το ίδιο θα ισχύει και για το νερό.
Όσο για τροφή ... δεν προβληματήστικα. Σκέφτηκα το υγρό λιπασμα για ενυδρεία. Διαφωνείτε;

Juan 15-02-07 16:11

Αν και δεν ξέρω πόσο φως έχει το σημείο που θέλεις να το βάλεις, η δική μου γνώμη είναι ότι φως χρειάζεται για να αναπτύσονται καλύτερα οι ανούμπιες και για να το θαυμάζεις άνετα :D
(αυτός ήταν και ο λόγος που ρώτησα αν υπάρχει καπάκι, για το που θα μπει η λάμπα:cool:) )

Αν έχεις και άλλο ενυδρείο, μπορείς να 'ταϊζεις' τα φυτά σου από εκεί ;)


ΠΑΝΟΣ 15-02-07 16:31

Ένας μονομάχος θα σε ευγνωμονούσε αν τον έβαζες στο ενυδρείο αυτό και τον έσωνες από το κυπελλάκι. (φυσικά με έναν μικρό θερμοστάτη).

annivas2000 16-02-07 01:12

Αφου δεν σκοπευεις να βαλεις ψαρια, μπορεις να πειραματιστεις λιγο...Ενας πολυ μικρος κυκλοφορητης ειναι οκ (φιλτρο δε χρειαζεται)...Εφ'οσον δεν εχεις αμεσο ηλιακο φωτισμο εισαι επισης οκ....Βαλε κανα σαλιγκαρακι και καμια γαριδα... Ταϊζε πολυ αραια, κανε και αλλαγες πολυ αραια και βλεπεις τις αντιδρασεις των φυτων σου (αργοτερα ισως να χρειαστει λιγο καλλιο)....Απλως βαλε αρκετες ανουμπιες απο την αρχη σε συνθεση που θες και γενικα γεμισε το φυτα (μπορεις να βαλεις και καμια crypt)...Μπορεις να χρησιμοποιησεις και καποιο γρηγορο (πχ corymbosa stricta) και να παρακολουθησεις και την emersed αναπτυξη του...Υπαρχουν ιδεες αμα εχεις ορεξη ;)

lucy 16-02-07 11:50

Ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν το κάνω εγώ αυτό το ενυδρείο αλλά η κολητή μου Σοφία, (της κόλησα ενυδρείτιδα)αλλά τρέμει η ψυχή της μην χάσει ζωντανό και δεν δέχετε να βάλει τίποτα. Ιδίως όταν άκουσε 'οτι οι μονομάχοι ζούνε περίπου 2 χρόνια μόνο.
Η μεγάλη της αγάπη είναι οι κογκολέζοι (λατρεύει τα γουρλωτά τους μάτια), αλλά μετά την πρώτη και αποτυχημένη της "απόπειρα" να τα έχει στο εν λόγο 10λιτρο δεν ακούει κουβέντα για ζωντανό. Ίσως στο μέλλον.
Σας ευχαριστεί κι εκείνη για τα φώτα σας.

lasal 19-02-07 01:22

Ρίξε μια ματιά εδώ...... και που ξέρεις..........
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...is/par_sgu.htm


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01678 seconds with 11 queries