Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   200 λίτρα κοινωνικό-φυτεμένο!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24551)

flying_guardian 22-04-08 00:38

200 λίτρα κοινωνικό-φυτεμένο!!!!
 
7 Συνημμένο(α)
Επιτέλους μετά από καιρό πολύ λαχτάρα και πολλές αλλαγές (ακούσιες και εκκούσιες), θα κάνω την απόπειρα να σας παρουσιάσω και την δική μου προσπάθεια. Ξέρω πως δεν πιάνω ούτε στο ένα εκατομμυριοστό τα έργα και τα μεγαλουργήματα των περισσοτέρων αλλά τι να κάνω; :( Προσπαθώ όσο μπορώ.
Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες τώρα, Χωρίς την περίοδο του στρωσήματος και είναι και η πρώτη μου επαφή με το hobby!
Για τον λόγο αυτό θα ήθελα να ακούσω τις κριτικές και τα σχόλια σας (μιας και πιο έμπειροι) για να μπορέσω ίσως κάποια στιγμή να φτάσω σε κάποιο ικανοποιητικό επίπεδο.

Πάντως και κανένα θετικό σχόλιο θα ήταν ιδιαίτερα ανακουφηστικό! :)

Ευχαριστώ πολύ!!!!! Και για τις γνώσεις που έχω αποκτήσει από εσάς, και που συνεχώς εμπλουτίζονται, αλλά και για την βοήθεια που κατά καιρούς μου έχετε δώσει μέσα από τις συμβουλές σας!

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 95x45x50
Όγκος: 200 (130-140 καθαρά)
Κατηγορία: κοινωνικό-φυτεμένο
Φυτά: ceratorpyllum demersum, cryptocoryne spiralis, valisneria spiralis small, cryptocoryne willisii, cryptocoryne wendtii και προσεχώς lobelia cardinalis (μου την έφαγαν τα gold barb και τώρα προσπαθώ να αναπτύξω μία ρίζα που κατάφερα να σώσω)
Ψάρια / Άλλα είδη: 3 SAE, 1 labeo bicolor (μην βαράτε), 2 labeo erythrurus, 2 botia pakistanii, 5 gold barb, 11 cardinal tetra kai 5 killifish (4 είδη είναι)
Διακοσμητικά υλικά: χαλαζικό χαλίκι (1-2 χιλ.), πέτρες και ρίζες mopani
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2 silvania(ροζ) , 1 day light (6500 K)- {3x39 watt T-8}
Διάρκεια φωτισμού: 1 silvania-11.5 ώρες, 1 silvania+1 daylight-7 ώρες
Φιλτράρισμα: εξωτερικό Eheim 2215 (620 lt/h), εσωτερικό boyo (900 lt/h)
Θερμοστάτης: Jager 200 watt
Λίπανση: υπόστρωμα της Aqualight
Παροχή CO2: 2κιλη μπουκάλα, bubble counter, pH controler της Aqualight. Η διάχυση γίνεται μέσω του εξωτερικού φίλτρου.

Παράμετροι:

pH: 7.2 (controler)
Γενική σκληρότητα (GH): 21
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 13
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 30%-40% εβδομαδιαίως
Θερμοκρασία: 25 C
Άλλες πληροφορίες: Για..... "τις κρύες νύχτες του χειμώνα" έχει εξοπλιστεί και με moonlight :D
Φωτογραφία:

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 22-04-08 00:45

Φιλε μου ωραιο το ενυδρειο σου ΑΛΛΑ φανταστικες οι ριζες σου.:p:p:p

flying_guardian 22-04-08 00:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 (Μήνυμα 256552)
Φιλε μου ωραιο το ενυδρειο σου ΑΛΛΑ φανταστικες οι ριζες σου.:p:p:p

Ευχαριστώ πολύ! Αλλά και να ήξερες τι τράβηξα για να βρω τα κομμάτια που ήθελα και για να τα ταιριάξω τελικά......:D :D

Tolis 22-04-08 02:52

Παράθεση:

1 labeo bicolor (μην βαράτε)
Γιατι να βαρεσουμε?

Εμενα μ αρεσει παρα πολυ το ενυδρειο αυτο. Μου φερνει σε βυθο λιμνης η ποταμου κι αυτο ειναι το ζητουμενο, εχει μια φυσικοτητα.
(Διαφωνω στα 2 labeo erythrurus που θα τσακωνονται μεταξυ τους και με τον bicolor, και μιας και εχεις ως επι το πλειστον Ασιατικα ψαρια, θαβγαζα και τα cardinal και τα κιλλια).

flying_guardian 22-04-08 03:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 256572)
Γιατι να βαρεσουμε?

Εμενα μ αρεσει παρα πολυ το ενυδρειο αυτο. Μου φερνει σε βυθο λιμνης η ποταμου κι αυτο ειναι το ζητουμενο, εχει μια φυσικοτητα.
(Διαφωνω στα 2 labeo erythrurus που θα τσακωνονται μεταξυ τους και με τον bicolor, και μιας και εχεις ως επι το πλειστον Ασιατικα ψαρια, θαβγαζα και τα cardinal και τα κιλλια).

Τόλη σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Πίστεψέ με όμως, δεν τσακόνονται μεταξύ τους τα erythrurus. Αυτός που είναι ο καπετάν φασαρίας, είναι ο bicolor που δεν αφήνει σε ησυχία τα erythrurus. Όπου τα πετύχει τα παίρνει στο κατόπι (ευτυχώς κρατάει κάτι δευτερόλεπτα). Τα δε SAE τα έχει τσακίσει! Μιλάμε για αγώνα δρόμου! Ειλικρινά το σκέφτομαι να τον δώσω!

xontros 22-04-08 03:48

Ρε φίλε, γιατί μας το κάνεις αυτό νυχτιάτικα.. Ώρες είναι αυτές? Μετά τα ουζάκια, ήμουν μες στην υπερένταση, και είπα να χαζέψω λιγάκι στο gab, πριν την πέσω για νανάκια, και τσούπ! Το πολύ ωραίο ενυδρείο του "ιπτάμενου προστάτη", που καιρό περιμέναμε να δούμε! Περιμένεις να σου πώ μπράβο? Ε, όχι! Αύριο αυτό.. Άσε να ξεμεθύσουμε πρώτα! :D

flying_guardian 22-04-08 03:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 256576)
Ρε φίλε, γιατί μας το κάνεις αυτό νυχτιάτικα.. Ώρες είναι αυτές? Μετά τα ουζάκια, ήμουν μες στην υπερένταση, και είπα να χαζέψω λιγάκι στο gab, πριν την πέσω για νανάκια, και τσούπ! Το πολύ ωραίο ενυδρείο του "ιπτάμενου προστάτη", που καιρό περιμέναμε να δούμε! Περιμένεις να σου πώ μπράβο? Ε, όχι! Αύριο αυτό.. Άσε να ξεμεθύσουμε πρώτα! :D

Φίλε μου.......δεν ξέρω και το μικρό σου και ντρέπομαι να σε πω με το "παρατσούκλι" σου, θα τα πούμε αύριο που θα είσαι και πιο νυφάλιος γιατί με φαίνεται πως τα ουζάκια σε πείραξαν λίγο για να το αποκαλείς όμορφο!!!!:D :D

stav 22-04-08 08:04

Πολυ ομορφο.:smt038

lucy 22-04-08 08:08

Πολύ όμορφο!!! Μοιάζει πολύ με φυσικό ... τοπίο!

Ο γιός μου είπε για τα ενυδρεία: σαν να "αφαιρέσαμε" ένα παραλληλόγραμμο κομμάτι από ένα ποτάμι ή λίμνη και το βάλαμε στο σπίτι μας!
Αυτό ακριβώς κατάφερες εσύ!!! Συγχαρητήρια!!!

flying_guardian 22-04-08 08:14

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Η αλήθεια έιναι πως από την αρχή αυτός ήταν ο στόχος μου! Να αναπαραστήσω όσο μπορώ τουλάχιστον ένα φυσικό περιβάλλον!
Η προσπάθεια συνεχίζεται!:D

Zorba_The_Freak 22-04-08 10:47

Παρα πολυ ωραιο.

Εγω θα προσθετα και ενα στρωμα φυλλα στο βυθό...

petros 22-04-08 11:14

Μπραβο!!!!
Πολυ φυσικο το στησιμο..
Οι τιμες σου ομως PH GH KH νομιζω οτι ειναι ακαταλληλες για καρδιναλιους...
ΠΕΤΡΟΣ

xontros 22-04-08 11:33

Καλημέρα! Λοιπόν, το πόσο όμορφο είναι το ενυδρείο, στο είπαν.. Για τη σκληρότητα και το pH σου είπαν.. Να προσθέσω ότι αφού έχεις και τη μπουκάλα για το CO2, και αρκετούτσικο φως (γύρω στο 0.6W/lt), καλά το πιο εύκολο είναι να το αυξήσεις κι άλλο αν θελήσεις, είναι μεγάλος πειρασμός να προχωρήσεις σε ακόμα περισσότερα και δύσκολα φυτά.. Και μια ακόμη παρατηρησούλα είναι για το φωτογραφικό κομμάτι.. Φαίνεται πως φωτογράφησες μετά από καθάρισμα/εργασίες στο ενυδρείο, και υπάρχουν διάφορες αιωρούμενες μπίχλες.. Αν το άφηνες λιγάκι να το μαζέψει το φίλτρο θα φαινόταν ακόμα καλύτερο!

Παρ'όλα αυτά.. Το μεγαλύτερο "Συγχαρητήρια" είναι γιατί έκανες πραγματικά κάτι αξιοζήλευτο/αξιοθαύμαστο/δε βρίσκω λόγια/ειλικρινά σε ζηλεύω, και είμαι σίγουρος πολλοί το ίδιο.. ΠΡΙΝ ακόμη πάρεις το ενυδρείο, ξεκίνησες να διαβάζεις, να ρωτάς και να μαθαίνεις! Μακάρι να είμασταν όλοι σαν κι εσένα! Μπράβο!

flying_guardian 22-04-08 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 256619)
Παρα πολυ ωραιο.

Εγω θα προσθετα και ενα στρωμα φυλλα στο βυθό...

Ενα στρωμα φύλλα; Τι σοϊ φύλλα; Κόλες Α4;:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από petros (Μήνυμα 256623)
Μπραβο!!!!
Πολυ φυσικο το στησιμο..
Οι τιμες σου ομως PH GH KH νομιζω οτι ειναι ακαταλληλες για καρδιναλιους...
ΠΕΤΡΟΣ

Πέτρο ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι πως όσο και αν διαβάζω πάντα θα πάνω μια @@ρια που θα τα διαλύσει όλα.:smt102
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 256632)
Καλημέρα! Λοιπόν, το πόσο όμορφο είναι το ενυδρείο, στο είπαν.. Για τη σκληρότητα και το pH σου είπαν.. Να προσθέσω ότι αφού έχεις και τη μπουκάλα για το CO2, και αρκετούτσικο φως (γύρω στο 0.6W/lt), καλά το πιο εύκολο είναι να το αυξήσεις κι άλλο αν θελήσεις, είναι μεγάλος πειρασμός να προχωρήσεις σε ακόμα περισσότερα και δύσκολα φυτά.. Και μια ακόμη παρατηρησούλα είναι για το φωτογραφικό κομμάτι.. Φαίνεται πως φωτογράφησες μετά από καθάρισμα/εργασίες στο ενυδρείο, και υπάρχουν διάφορες αιωρούμενες μπίχλες.. Αν το άφηνες λιγάκι να το μαζέψει το φίλτρο θα φαινόταν ακόμα καλύτερο!

Παρ'όλα αυτά.. Το μεγαλύτερο "Συγχαρητήρια" είναι γιατί έκανες πραγματικά κάτι αξιοζήλευτο/αξιοθαύμαστο/δε βρίσκω λόγια/ειλικρινά σε ζηλεύω, και είμαι σίγουρος πολλοί το ίδιο.. ΠΡΙΝ ακόμη πάρεις το ενυδρείο, ξεκίνησες να διαβάζεις, να ρωτάς και να μαθαίνεις! Μακάρι να είμασταν όλοι σαν κι εσένα! Μπράβο!

Δημητράκη θα σε μαλώσω! Δεν είσαι αρκετα καλός στην αρηθμιτική μου φαίνεται! :D
Είμαι σχεδόν 1watt/lt!:D Πιο δύσκολα φυτάκια; είχα την lobelia cardinalis την οποία και παλέυω να σώσω αλλά μου την τσακίσανε. Άλλωστε τώρα για όλο το καλοκαίρι δεν θα έχω και καθόλου χρόνο για να τα φροντίζω. Οπότε απορρύπτονται!

Χα, στην έσκασα! Δεν είναι μετά από καθαριότητες. Αυτά που βλέπεις να αιωρούντε είναι όντως βρώμα. Είναι λίγη τροφούλα που δεν την φάγανε και φύλλα από τα φυτά μου!

Πάντως ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ όλους! Δεν το φανταζόμουν οτι μπορεί να άρεσε τόσο!
Τουλάχιστον ένα μέρος από το διάβασμα δεν πήγε στράφι! :)

Υ.Γ. Από λάθος μου, οι λάμπες είναι Τ-5 και όχι Τ-8

xontros 22-04-08 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 256650)
Δημητράκη θα σε μαλώσω! Δεν είσαι αρκετα καλός στην αρηθμιτική μου φαίνεται! :D
Είμαι σχεδόν 1watt/lt!:D

Αμάν! Πώς την πάτησα έτσι! :D
Πάντως, είναι ένα θέμα το γιατί τα Watt/Lt πρέπει να τα μετράμε για τα καθαρά λίτρα.. Εγώ διαίρεσα διά 200.. Θα ανοίξω καινούριο thread για αυτό, μη σου κανιβαλίσω την παρουσίαση..

flying_guardian 22-04-08 12:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 256657)
Αμάν! Πώς την πάτησα έτσι! :D
Πάντως, είναι ένα θέμα το γιατί τα Watt/Lt πρέπει να τα μετράμε για τα καθαρά λίτρα.. Εγώ διαίρεσα διά 200.. Θα ανοίξω καινούριο thread για αυτό, μη σου κανιβαλίσω την παρουσίαση..

Να είσαι σίγουρος οτι θα το παρακολουθήσω γιατί με ενδιφέρει και εμένα το θέμα!

Πάνος 22-04-08 15:43

δημητρη (χοντρος) αλλα ειναι τα λιτρα κι αλλα βλεπουν τα ματια σου...ποσες μερες κανεις να ξεμεθυσεις??

φιλε μου πολυ ωραιο το ενυδρειο σου..πολυ φυσικο, μπραβο!!! ομως εγω θα το χαρω ακομη περισσοτερο οταν φουντωσουν σε λιγο τα φυτακια σου..τι να κανουμε μ'αρεσει το πρασινο...να ποσταρεις παλι σε λιγο καιρο να το χορτασω με φυτουλια...

flying_guardian 23-04-08 01:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 256693)
δημητρη (χοντρος) αλλα ειναι τα λιτρα κι αλλα βλεπουν τα ματια σου...ποσες μερες κανεις να ξεμεθυσεις??

φιλε μου πολυ ωραιο το ενυδρειο σου..πολυ φυσικο, μπραβο!!! ομως εγω θα το χαρω ακομη περισσοτερο οταν φουντωσουν σε λιγο τα φυτακια σου..τι να κανουμε μ'αρεσει το πρασινο...να ποσταρεις παλι σε λιγο καιρο να το χορτασω με φυτουλια...

Πολύ ευχαρίστως Πάνο! μόνο που αν φουντώσουν.....θα χρειαστώ άμεσα την Νατοϊκή βοήθεια! Τα χειρουργικά σου εργαλεία!!!!:D :D
Πλάκα κάνω!!!

Apostolis 23-04-08 08:52

...κάτι "με χαλάει" και κάτι ΔΕΝ "με χαλάει" σ'αυτό το ενυδρείο... είναι κάτι σαν το "επιμελώς ατιμέλητο" που λέμε στο κούρεμα...! (-+10 )
Με λίγη μεγαλύτερη προσοχή στη σύνθεση των κατοίκων, λίγο "διόρθωση" των παραμέτρων του νερού και λίγο διακριτικό κρύψιμο του εξοπλισμού, σίγουρα θα γίνει ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!!! ;)

imichal 23-04-08 08:57

Mπράβο!! Ενα πολύ ομορφο ενυδρειο! Μου αρεσει παρα πολύ....οι ριζες ολα τα λεφτα!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02247 seconds with 11 queries